ТВІР НА МОРАЛЬНО-ЕТИЧНУ ТЕМУ

УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ

Урок 7. ТВІР НА МОРАЛЬНО-ЕТИЧНУ ТЕМУ

305. Мікрофон. Які морально-етичні проблеми, на ваш погляд, сьогодні є надзвичайно гострими? Чи турбують вони сучасну молодь?

306.1. Пригадайте, що таке мораль, етика. Запропонуйте кілька морально-етичних тем.

II. Прочитайте текст. Визначте його основну думку. Поділіться своїми міркуваннями щодо змісту прочитаного.

ЛЮБОВ З ДИТИНСТВА

Любов виростає з дитинства.

Чарівне це слово знаємо змалечку, навчилися вимовляти його з-поміж перших слів і дорожити

ним, як молитвою. Але не пригадаємо тієї часиночки, коли воно вперше засяяло в душі і наповнило її ясною хвилею тепла. Бо чи ж дано запам’ятати ту благодатну мить, коли білими крилами чистоти війнула над нами колискова, коли блиснуло в небі сонце і земля постелилася для найпершого кроку?

І тиха колисанка, і святий образ мами, і сонце в блакитному небі, і земля – усе це дається як найдорожчий дарунок світу і приходить у життя непомітно, як являється у всій красі і силі добро і любов.

Усе ж таки настає та добра година, коли витворюється велике диво, на чистих берегах дитинства враз виринає перший знак життя і на

ввесь вік западає в небеса пам’яті.

Людина починається з любові. А любов виростає з дитинства. Виростає з лагідного дотику маминих рук і ласкавого слова, з тихої колискової і веселки в небі, з квітки і вишні або яблуні під вікном, бо в квітці і дереві так багато добра до людини. Торкнувшись цнотливої дитячої душі, воно впродовж цілого життя зоріє, як неопалима купина (За Я. Гояном).

III. Поясніть уживання тире в реченнях тексту.

307.1. Прочитайте вголос виразно вірш, дотримуючись норм літературної вимови. Визначте його основний мотив. Розкажіть про красу і щирість почуттів ліричного героя.

Весна бузками підпалила

Твоє сліпе й глухе вікно.

Ти ще нікого не любила,

А я люблю. Тебе. Давно.

В полоні мрійного розмаю

Ти ще не знаєш, далебі,

Що ці скарби пахкого маю

Усі – тобі, тобі. Тобі!

До тебе всі стежки приводять.

Для тебе – щебети гаїв.

Де солов’яточок народять

Безсмертні наші солов’ї.

Не встигнуть збутись квіту віти,

Як я вагання допалю

І принесу тобі… не квіти –

Своє зачаєне “люблю”.

Якщо ж полюбиш кого-небудь,

Я це в собі переболю.

Бо я за себе і за тебе,

За нас обох тебе люблю.

(Д. Іванов)

II. Розгляньте репродукцію картини. Розкажіть, що зображено на ній, яким настроєм вона наповнена. Чи співзвучна картина з віршем? Яку ілюстрацію до цього вірша дібрали б ви?

308. Прочитайте висловлювання про любов. Оберіть два з них та поясніть, як ви розумієте їхній зміст. Пригадайте інші крилаті вислови на цю саму тему.

1. Любов виникає з любові: коли хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю (Г. Сковорода). 2. Любити ближнього – як складно і як просто. Не з примусу, не з шани чи за щось. Прийти до нього в дім приємним, добрим гостем і запитати: “Як тобі жилось?” (Ю. Вавринюк).

3. Любов – хліб голодного, чиста вода спраглого, сонце заціпенілої людини, необхідний для живого сік (М. Кваст). 4. Мало бачити. Мало – розуміти. Треба любити. Немає загадки Таланту. Є вічна загадка Любові (Гр. Тютюнник). 5. Любов все терпить, любов лагідна, любов не заздрить, любов не чваниться, не горда. не поводиться нечесно (Послання до коринтян апостола Павла). 6. Не потрібно багато багажу, щоб пуститися в дорогу життя, – достатньо любити (М. Кваст). 7. Коли мовчиш – мовчи з любов’ю. Коли говориш – говори з любов’ю. Коли виправляєш – виправляй з любов’ю. Коли вибачаєш – вибачай з любов’ю. Май завжди в глибині серця корінь любові. З того кореня виростуть тільки добрі справи (Св. Августин).

ТВІР НА МОРАЛЬНО ЕТИЧНУ ТЕМУ

В. Рекуненко. Бузок

309. Напишіть твір на одну з тем “Любити ближнього – як складно і як просто”, “Вічна загадка любові”, “Любов усе терпить”, “Любов виникає з любові”, “Любов виростає з дитинства”. Використайте як цитати висловлювання, подані в попередній вправі або дібрані самостійно. Скористайтеся поданою нижче пам’яткою.

Пам’ятка

Як складати твір

– Продумати тему твору і його зміст.

– Опрацювати потрібну літературу.

– Визначити основну думку твору.

– Продумати послідовність твору.

– Скласти план.

– Вибрати стиль викладу.

– Відтворити висловлювання спочатку подумки, а потім письмово.

– Під час написання твору дбати про розкриття його теми, бути уваж ним до вживання мовних засобів.

– Відредагувати текст.

310. Прочитайте висловлювання на тему добра і зла. Оберіть два з них і поясніть, як ви розумієте їхній зміст. Пригадайте інші крилаті вислови на цю ж тему.

1. Добро треба шукати, а зло саме прийде (Нар. творчість). 2. Як можна на зло відповідати добром? На зло відповідають справедливістю. На добро відповідають добром (Конфуцій). 3. Добра людина з доброї скарбниці серця добре виносить, а лиха з лихої виносить лихе. Бо чим серце наповнене, те говорять уста його (Лк. 5.45). 4. Зло в людях, як море, не припиняє бушувати, доки не виснажить самого себе (В. Шекспір). 5. Не від грошей народжується добро, а від добра бувають у людей гроші і всі інші блага як в особистому житті, так і в громадському (Сократ). 6. У самому собі, у тобі джерело добра. Воно не перестане бити, поки ти будеш розкопувати його (Марк Аврелій). 7. Найбільша наука життя – мудрість, а найбільша мудрість – бути добрим (Гр. Тютюнник).

311. Мікрофон. З якими словами ви звернулися б до свого друга, знайомого, якби помітили, що він чинить зло? Що ви йому порадили б?

312. Поміркуйте над поданими проблемними запитаннями. Напишіть твір-роздум, теза якого була б співзвучна з одним із цих запитань. Використайте як цитати висловлювання, подані в попередній вправі або дібрані самостійно.

1. Як ви розумієте добро і зло, їхню взаємодію чи протидію?

2. Що частіше трапляється в житті – добро чи зло? Чи завжди зло карається?

3. Що, на вашу думку, є рушієм у світі (зло, добро, любов, патріотизм, кар’єра інше)?

4. Чи помічали ви, щоб вчинки, спрямовані на добро, перетворювали ся в зло? Чому так ставалося?

5. Як виникає зло і чим відповідати на зло: злом, добром, справедливістю?

6. У чому “живе” добро? Що спонукає людей на добрі вчинки?

7. На вашу думку, за добро треба боротися чи просто жити з ним у серці?

313. Напишіть твір на одну з тем: “Дружба – не послуга”, “Гляди не забудь людиною будь”, “Чи сучасно бути вихованим?”. “Шануймо старість”, “Хто поважає себе, того поважають інші”, “І малі люди виростають”.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ТВІР НА МОРАЛЬНО-ЕТИЧНУ ТЕМУ