У ЧОМУ НЕПОВТОРНІСТЬ АТЛАНТИЧНОГО ОКЕАНУ?
Зустріч 23. У ЧОМУ НЕПОВТОРНІСТЬ АТЛАНТИЧНОГО ОКЕАНУ?
Мета: сформувати уявлення учнів про особливості Атлантичного океану; продовжити навчати “читати” карту та працювати із нею; виховувати спостережливість, захопленість неповторністю й величчю природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Відповіді на запитання рубрики “Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу” (с. 76)
2. Презентація підготовлених учнями повідомлень про тварину, яка мешкає у водах Тихого океану
III.
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся… (Учні читають рубрику “Ти дізнаєшся”.)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя з елементами бесіди
– Пригадайте! Який океан Землі є другим за розмірами?
– Розгляньте фізичну карту півкуль. У яких півкулях розташований Атлантичний океан?
– Знайдіть на карті моря Атлантичного океану. Визначте, до якого океану належать Чорне й Азовське моря.
– Як змінюється температура океанічної води від екватора до полюсів? Температура води в різних частинах Атлантичного океану неоднакова.
Найтепліша
2. Робота за підручником (с. 77-80)
Вправа “Мікрофон”
Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.
– Прочитайте розповідь козака Подорожника.
– Чому океан назвали Атлантичним?
– Хто першим перетнув простори цього океану?
Робота в парах
Учитель пропонує учням за допомогою колової діаграми на с. 78 визначити, яке місце за розмірами посідає Атлантичний океан.
– Прочитайте розповідь розумниці Дзвіночки.
– Що значно впливає на природу прилеглих до Атлантичного океану ділянок океанів і материків?
– Чи правда, що Атлантичний океан – найтепліший серед океанів?
– Яка форма океану?
– Порівняйте глибину Атлантичного і Тихого океану.
– Які моря Атлантичного океану розташовуються в північній півкулі?
– Яке є в Атлантичному океані дивовижне море?
– Чим воно дивовижне?
Робота в парах
Учитель пропонує учням висловити припущення, до якого океану належать моря нашої Батьківщини – Чорне й Азовське.
– Прочитайте розповідь рибки Немо.
– Що ви дізналися про рослинний і тваринний світ Атлантичного океану?
Учитель пропонує учням роздивитися репродукцію картини на с. 79 та довести, що Чорне море має зв’язок з Атлантичним океаном.
– Якими корисними копалинами багате дно океану?
– Яку роль відіграє Атлантичний океан у житті людей?
– Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці “Сторінками Книги корисних природничих знань”.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Цікаво знати!
– У районі Північної Атлантики поблизу о. Ісландія знаходиться центр зародження циклонів, які впливають на природу північної півкулі. Значний вплив на погоду материків здійснює знаменита тепла течія Гольфстрім.
Течія Гольфстрім виникає внаслідок взаємодії прісної та солоної води. Завдяки Гольфстріму тепла вода рухається на північ, а холодна – на південь. Через глобальне потепління й танення північних льодовиків води стають менш солоними. Науковці попереджають, що внаслідок цих змін течія може змінити свій напрям. У цьому випадку на Європу чекає льодовиковий період.
2. Робота в парах
– Чим Атлантичний океан відрізняється від Тихого?
3. Робота в групах
– Обговоріть!
– Яку роль відіграє Атлантичний океан у житті людей?
– Чому Саргасове море – унікальне творіння природи?
4. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Чим Атлантичний океан вирізняється з-поміж інших океанів Землі?
– Як змінюються властивості води Атлантичного океану з віддаленням від екватора?
– Що вам відомо про Гольфстрім?
– Охарактеризуйте рослинний і тваринний світ Атлантичного океану.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 77-80.