УМОВИ ЖИТТЯ РОСЛИН

Розділ 1. РОСЛИНИ

Тема 1.БУДОВА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ РОСЛИН

§ 7. УМОВИ ЖИТТЯ РОСЛИН

Чинники, що забезпечують життя на Землі. Пригадайте з курсу природознавства чинники, що забезпечують життя на Землі. Серед них є космічні й земні.

До космічних чинників належать: відстань від Землі до Сонця, якою зумовлена кількість сонячної енергії, що надходить до нашої планети; розміри і маса Землі, що дають змогу утримувати повітряну оболонку (атмосферу); площа поверхні Землі, достатня для того, щоб забезпечити різноманітність життя.

Земними чинниками,

що забезпечують існування життя, є природні компоненти неживої природи: вода, повітря, гірські породи. Світовий океан накопичує тепло, що надходить від Сонця, і повільно віддає його атмосфері, перешкоджаючи різким коливанням її температури.

Без води, повітря та мінеральних речовин неможливе існування живого, зокрема рослин. У цьому ви вже переконалися, вивчивши попередній параграф.

Що необхідно для життя рослини? Кожна рослина, щоб рости й розвиватися, потребує сприятливих умов навколишнього середовища. Як би не відрізнялися рослини одна від одної, усім їм потрібні світло, тепло, вода, повітря і мінеральні

речовини.

Світло – одна з найважливіших умов, потрібних для життя рослин. Затінітно рослину, і вигляд її зміниться. Вона поблякне, її стебло стане довшим і тоншим. Це особливо помітно по кімнатних рослинах узимку і молодих деревах, що ростуть під покривом темного лісу.

Тепло – також необхідна умова життя рослин. При зниженні температури до одного градуса морозу в організмі рослини припиняються майже всі життєві процеси – дихання, ріст, розмноження тощо (подумайте, чому). Навесні, коли температура підвищується, життєдіяльність рослини відновлюється. Але різні рослини для цього потребують неоднакової температури навколишнього середовища. Одні з них теплолюбні, інші, навпаки, досить холодостійкі. Теплолюбні рослини завезені до нас із півдня. Це зокрема кукурудза, квасоля, гарбузи, огірки, помідори. У середній смузі і на півночі більшість рослин холодостійкі (жито, пшениця тощо). Насіння цих рослин може проростати при температурі від 1 до 3 °С, а сходи легко переносять невеликі весняні заморозки.

УМОВИ ЖИТТЯ РОСЛИН

Мал. 11. Сезонні зміни в рослин: 1 – весна; 2 – літо; 3 – осінь

Не менш важливою для рослин є вода. Без води неможливе транспортування поживних речовин у рослині, їх усмоктування коренем. Рослини мають різну потребу у воді. Одні з них, наприклад, ряска, латаття, глечики живуть у воді. Інші, зокрема капуста, гарбуз ростуть на суші, але потребують багато води. Ще інші, наприклад, молодило, кактуси подовгу обходяться без води, бо запасають її у своєму організмі.

Повітря містить кисень, необхідний для дихання, і вуглекислий газ, потрібний рослинам для утворення органічних речовин. У рослини дихають усі органи. Коли грунт дуже щільний, то рослини можуть загинути від нестачі кисню (поясніть, чому).

Пристосування рослин до умов життя. Найбільш яскраво в житті рослин проявляються сезонні зміни, які обумовлені зміною умов життя у зв’язку з обертанням Землі навколо Сонця (мал. 11). Ріст рослин відбувається нерівномірно. Період активного росту змінюється згасанням цього процесу. У природі існують біологічні ритми росту, які залежать від зміни зовнішніх умов (температури, світла, вологості). Так, із наближенням зими, у зв’язку зі скороченням тривалості світлового дня у рослин середніх широт настає стан спокою. Навесні рослини знову виявляють активний ріст. Період спокою може бути викликаний посушливими умовами. Тоді спостерігається опадання листків – листопад. У рослин настає глибокий спокій. Наприклад, щойно зібрана восени картопля не проростає за наявності всіх зовнішніх умов. Однак у другій половині зими починається бурхливе проростання вічок картоплі. Період спокою у різних видів рослин різний. Так, у дуба, липи цей період тривалий, у верби – зовсім короткий.

Залежно від пори року в дерев, кущів, трав’янистих рослин змінюється зовнішній вигляд, а також перебіг процесів росту й розвитку. Особливо яскраво виражені ці зміни навесні та восени.

Крім сезонних змін (біоритмів), у життєдіяльності рослин спостерігаються добові зміни (біоритми). З початкової школи вам відомий “квітковий годинник” К. Ліннея (мал. 12) – клумба з квітів, які закривалися і відкривалися згідно з певним положенням сонця над горизонтом, що відповідало певним годинам дня. Ці рухи обумовлені пристосуванням рослин до умов середовища життя. Знаєте ви і про народний календар та народні прикмети, у яких відбиваються знання про біоритми в життєдіяльності рослин.

Рухи рослин – надзвичайно цікаве явище, спричинене внутрішніми фізіологічними причинами. У надвечірню пору, коли сонце опускається до обрію, придивіться до конюшини.

УМОВИ ЖИТТЯ РОСЛИН

Мал. 12. Квітковий годинник Карла Ліннея

Ви помітите, що її листки змінюють своє положення: вони складаються, підвівшись догори, і так перебувають до світанку. З першими ранковими променями сонця листки конюшини поволі “розкриваються”. Те ж саме трапиться, коли вдень кілька листків конюшини занести в темне приміщення: листки неодмінно “складуться”. І навпаки, коли ввечері взяти листки, що вже “задрімали”, і внести в освітлену кімнату, вони розправляться. Такі рухи листків конюшини спричинені зміною освітлення.

Кожна рослина для росту і розвитку потребує певних умов навколишнього середовища, а саме: світла, тепла, води, повітря і мінеральних речовин. Рослини здатні пристосовуватися до змінних умов середовища життя.

Для допитливих Про біоритми

Усі організми не тільки пристосувалися до умов середовища життя, а й навчилися їх передбачати, щоб вижити самим і зберегти своє потомство.

Зміни умов навколишнього світу, їх періодичне повторення стали законом життя організмів – внутрішнім біоритмом.

Внутрішні біоритми зумовлені періодичними явищами у природі, що спостерігаються постійно: обертанням Землі навколо своєї осі і навколо Сонця, зміною активності Сонця тощо. Серед живих організмів виживали ті, що пристосувалися до періодичних явищ, навчилися передбачати умови життя.

Існування внутрішніх біоритмів – прояв не тільки закономірності періодичності у природі, а й закономірності збереження живих організмів. Періодичність процесів життєдіяльності, біоритм – умова стабільності існування у природі таких біологічних систем, як вид, екосистема, біосфера.

Таким чином, у світі живої природи закономірності періодичності і збереження тісно пов’язані та нерозривні.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: УМОВИ ЖИТТЯ РОСЛИН