Урок 3. Речовини. Атоми і хімічні елементи. Молекули. Прості і складні речовини
Урок 3. Речовини. Атоми і хімічні елементи. Молекули. Прості і складні речовини
Мета: формувати уявлення про склад і будову речовин, поняття “речовина”, “молекула”, “атом”, властивости речовин; вміння розрізняти прості та складні речовини; розвивати абстрактне мислення, виховувати комунікативні здібності.
Обладнання: пластилін, Періодична таблиця хімічних елементів Д. і. Менделєєва, шматок крейди, мікроскоп.
Тип уроку: формування нових знань.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
¦
¦ Назвати характеристики тіл.
¦ Якими приладдями можна вимірювати характеристики тіл.
¦ Назвіть приклади форм тіл.
¦ Які одиниці вимірювання ви знаєте?
III. Вивчення нового матеріалу
1. Речовини та їх властивості
Речовина – це те, із чого складається фізичне тіло. З однієї речовини можна виготовити різні тіла. Які тіла можна виготовити з дерева; із пластмаси? Назвіть схожі тіла, що складаються з разних речовин. Речовини можуть бути природними і штучними, тобто синтезованими людиною.
2. Атоми, молекули. Хімічні елементи
Для того
Ще до нашої ери вчений Арістотель запропонував називати ці часточки атомами. Атом – найдрібніша, хімічно неподільна частинка речовини. Сукупність однакових атомів, які мають однакову будову, називають хімічним елементом.
Людині відомо понад 100 елементів. Наприклад, ця проволока алюмінієва, бо складається з атомів хімічного елемента Алюмінію. Ця обручка із золота, бо складається з атомів хімічного елемента Ауруму. Кисень, яким ми дихаємо, складається з атомів Оксигену (запис на дошці).
Кисень – назва речовини, Оксиген – це назва елемента. Тобто не завжди назва речовини збігається з назвою хімічного елемента.
Речовина | Хімічний елемент |
Золото | Аурум |
Срібло | Аргентум |
Залізо | Ферум |
Водень | Гідроген |
Учитель пропонує практичну роботу в ігровій формі.
Переді мною кульки (з пластиліну). Уявіть, що білі – це атоми Оксигену, чорні – атоми Гідрогену, жовті – атоми Карбону. Атоми мають властивість сполучатися між собою. (Учитель демонструє з’єднання пластилінових кульок на прикладі молекул кисню, водню, води.)
Спробуйте самостійно отримати молекули вуглекислого газу, якщо він складається з двох атомів Оксигену й одного атома Карбону.
У результаті сполучення атомів утворюються частинки, що називаються молекулами. Наприклад, із атомів Натрію та Хлору утворюється молекула кам’яної солі (демонстрація речовини) або, скажімо, молекула відомої всім іржі складається з атомів Феруму (заліза) та атома Оксигену.
3. Прості й складні речовини
Робота в парах. Погляньте на зібрані нами молекули речовин. Спробуйте поділити їх на дві групи. (Обговорити, за якими ознаками та чому.)
IV. Закріплення нових знань
1. Бесіда
¦ Що називають речовиною?
¦ Які властивості має речовина?
¦ Із яких частинок складаються молекули?
¦ Що називають атомами?
¦ Що називають простою речовиною? складною?
¦ Наведіть приклади простих і складних речовин.
2. Розподіліть запропоновані терміни на дві групи – речовини та молекули. Заповніть таблицю.
Кисень, графіт, Гідроген, Карбон, вода, залізо, Ферум, Аурум, срібло.
Речовина | Хімічний елемент |
3. Доведіть, що мінеральна вода є складною речовиною.
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання
¦ Опрацювати текст підручника.
¦ Індивідуальне завдання. Розробити кросворд (5-6 понять) із використанням понять і термінів даної теми.