Урок розвитку мовлення. Чергування голосних у коренях іменників жіночого та чоловічого роду в однині. (Вправи 116-120)
Тема. Чергування голосних у коренях іменників жіночого та чоловічого роду в однині. (Вправи 116-120).
Мета. Ознайомити учнів із випадками чергування голосних звуків в окремих відмінках іменників чоловічого та жіночого роду на приголосний; виробляти вміння визначати звуки, що чергуються.
Обладнання: індивідуальні картки, мовний матеріал.
Хід уроку
I. Організація класу.
Побажаймо собі успіху! Посміхнімося, і хай гарний настрій нам допоможе працювати.
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Вправа 115.
– Прочитайте загадки
– У яких іменниках зі зміною форми слова відбувається зміна кінцевого приголосного основи? – – Прочитайте записані пари слів.
2. Творча робота.
– Спишіть, розкриваючи дужки.
Зима. Тумани сизі.
А річка спить у (крига).
Замерзла на морозі
Берізка при (дорога).
І холодно у лісі
Кленку, калині, (вільха).
З зимою наодинці
Не страшно лиш (ялинка).
– Визначте відмінки іменників:
І група – у 3 реченні.
II група – у 4 реченні.
ІІІ група – у 5 реченні.
3. Робота з індивідуальними картками.
Картка 1
Запиши текст, розкриваючи дужки. Добери
Я запропонувала (подруга) прогулятись лісом. У лісі було, як у (казка). Ми прислухалися до тихого шепоту листочків на (берізка) і (вільха). Дивувалися маленькій (комашка), що тягне важчу за себе ношу, і прудкій (білочка), що так спритно перестрибує з гілки на гілку.
Як цікаво в лісі!
Картка 2
Запиши подані іменники у давальному відмінку.
Жменька – | Скринька – |
Берізка – | Сопілка – |
Вишенька – | Ненька – |
Хатинка – | Оленка – |
Яблунька – | Стеблинка |
Картка З
Запиши повні відповіді на запитання. Визнач відмінки змінених тобою іменників. Поясни їх правопис.
Кому заспівала мати колискову? (Донька.)
На чому розтанула сніжинка? (Долонька.)
Кому подарували плаття? (Галинка.)
III. Повідомлення теми і завдань уроку.
– Пригадайте, в яких іменниках відбувається чергування приголосних.
– Коли це відбувається?
– Що відбудеться зі зміною форми слів кіт, повінь!
– Це проблемне питання і будемо сьогодні досліджувати.
IV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1. Спостереження над мовним матеріалом (вправа 116).
А) Бесіда за змістом тексту.
– Який це текст – розповідь, опис чи міркування? Доведіть свою думку.
– Коли осінь приносить людям радість, а коли – смуток?
Б) Складання таблиці.
– Складіть у зошиті таблицю за зразком підручника.
– Складіть правило про чергування голосних звуків у деяких іменниках чоловічого і жіночого роду, що в початковій формі мають нульове закінчення.
2. Засвоєння правила (с. 60).
3. Хвилинка-цікавинка.
Коли “І” кінчає слово,
“Е” чи “О” завжди готові
“І” в основі замінити
І за нього послужити.
Порівняй: в печі, до печі,
Слово, сказане до речі,
Солі, осені і кості,
Від хоробрості, від злості…
4. Списування із завданням (вправа 117).
– Прочитайте текст, з’ясуйте значення невідомих слів.
– Які почуття викликає зміст цього тексту? Яка його головна думка?
– Спишіть текст, підкресліть іменники, в яких відбулось чергування звуків [і] з [о].
– Подумайте і назвіть слова, у яких може відбуватися чергування голосних звуків [і] з [о]. Поясніть свої міркування.
Фізкультхвилинка.
5. Коментоване списування (вправа 118).
– Прочитайте поради, уживаючи правильні відмінкові форми іменників. Спишіть вірш, поясніть правопис утворених відмінкових форм іменників.
– Побудуйте звукові моделі іменників-антонімів.
– Поміркуйте, поясніть (завдання 4).
V. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1. Творча вправа (вправа 119).
– Прочитайте прислів’я, доповнюючи їх словами з довідки, і подумайте над їхнім змістом.
– Випишіть іменники жіночого роду за зразком:
Старанність і – о
– Поміркуйте, чому так говорять: “Де багато слів, там мало мудрості”.
2. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).
3. Робота із загадками.
– Відгадайте загадки.
– Запишіть слова-відгадки у початковій формі та в родовому відмінку однини.
– Махнула птиця крилом, закрила півсвіту чорним рядном. (Ніч.)
– Білий камінь у воді тане. (Сіль.)
– Я морозу не боюсь, а хто замерзне – я сміюсь. Бабу гріє не кожух, а веселий теплий дух. (Піч.)
4. Гра “Чарівне сито”.
– Утворіть від поданих слів іменники.
– “Пересійте” утворені слова через “сито” і залишіть тільки ті, що стосуються теми сьогоднішнього уроку.
Юний – … , болючий – … ,
Щирий – … , возити – … ,
Вечірній – … , збоку – … ,
Мудрий -… , вітати – … .
VI. Підсумок уроку.
1. Вправа “Інтерв’ю”.
– Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
– Коли відбувається чергування голосних звуків в іменниках жіночого і чоловічого роду?
2. Метаграма.
З “н” – частина я доби,
З “п” – я грію щозими,
З “р” – предметом стану я.
Ось вам загадка моя.
(Ніч, піч, річ)
VII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 60 – правило, с. 61 – вправа 120.
Related posts:
- ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ У КОРЕНЯХ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО ТА ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ОДНИНІ Урок 33. ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ У КОРЕНЯХ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО ТА ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ОДНИНІ Мета: ознайомити учнів з чергуванням голосних звуків у коренях в окремих іменниках жіночого і чоловічого роду; розвивати фонематичний слух; виховувати любов до рідної мови. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Стій, друже, зупинись, Ти у класі не крутись, Дзвоник кличе всіх за парти […]...
- ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ У КОРЕНЯХ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО ТА ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ОДНИНІ РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ ІМЕННИК & 18. ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ У КОРЕНЯХ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО ТА ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ОДНИНІ Які чергування кореневих голосних звуків відбуваються в іменниках жіночого та чоловічого роду в однині? 116. 1. Прочитай. Визнач, який це текст – розповідь, опис чи міркування. Доведи свою думку. Надходить осінь і приносить людям […]...
- Чергування звуків [і] з [о], [е] в іменниках жіночого і чоловічого роду ІМЕННИК & 16. Чергування звуків [і] з [о], [е] в іменниках жіночого і чоловічого роду Дорожче за золото 134. 1. Відгадай загадку. Доведи правильність відповіді. У воді росте, кохається, вкинь у воду – злякається. 2. Випиши із загадки слова, що відповідають схемам: 3. У яких відмінках вжито цей іменник? До якого роду належить? Добери інші […]...
- ЧЕРГУВАННЯ КОРЕНЕВИХ ЗВУКІВ [о], [е] З [і] В ІМЕННИКАХ ЖІНОЧОГО ТА ЧОЛОВІЧОГО РОДУ З ОСНОВОЮ НА ПРИГОЛОСНИЙ Мета: ознайомити учнів із чергуванням голосних звуків у коренях в окремих іменниках жіночого та чоловічого роду; розвивати мовлення школярів; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання (вправа 157, с. 71) – Прочитайте змінені іменники. – Поясніть правопис закінчень іменників в орудному відмінку однини. Пояснювальний диктант Ой, […]...
- Чергування звуків [і] з [о], [е] в іменниках жіночого і чоловічого роду Тема. Чергування звуків [і] з [о], [е] в іменниках жіночого і чоловічого роду. (Вправи 134-139). Мета. Ознайомити учнів з чергуванням звуків [і] з [о], [е] в іменниках жіночого і чоловічого роду. Формувати уміння та навички визначення відмінків іменників, чергування голосних у початковій формі та у непрямому відмінку на основі спостережень при виконанні практичних завдань та […]...
- Чергування кореневих звуків [о], [е] з [і] в іменниках жіночого та чоловічого роду з основою на приголосний ІМЕННИК Чергування кореневих звуків [о], [е] з [і] в іменниках жіночого та чоловічого роду з основою на приголосний 158. Прочитайте іменники. І – О І – Е Ніч – ночі Осінь – осені Сіль – солі Лебідь – лебедя Сік – соку Камінь – каменя Кінь – коня Ячмінь – ячменю – Спишіть іменники, позначивши […]...
- ЧЕРГУВАННЯ ЗВУКІВ [о], [е] З [і] В ОКРЕМИХ ІМЕННИКАХ ЖІНОЧОГО І ЧОЛОВІЧОГО РОДУ З ОСНОВОЮ НА ПРИГОЛОСНИЙ Мета: ознайомити учнів з чергуванням голосних звуків в окремих іменниках жіночого і чоловічого роду з основою на приголосний; розвивати фонематичний слух; виховувати любов до рідної мови. XIД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Стій, друже, зупинись, Ти у класі не крутись, Дзвоник кличе всіх за парти Знання міцні здобувати! II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Пояснювальний диктант Ой, […]...
- Чергування звуків [і] з [о], [е] в іменниках жіночого та чоловічого роду ЧАСТИНИ МОВИ ІМЕННИК & 15. Чергування звуків [і] з [о], [е] в іменниках жіночого та чоловічого роду 138. 1. Прочитай. Який це текст – розповідь, опис чи міркування? Надходить осінь і приносить людям радість і легкий смуток. Щедрі дари в осені, в різнобарвні шати одягає вона природу – і додається людям радості. А смуток торкається […]...
- ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО І ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ОРУДНОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ Урок 36. ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО І ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ОРУДНОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ Мета: ознайомити учнів з вимовою і правописом іменників жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку однини; формувати правильні правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення. Хід уроку І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ […]...
- Аналіз контрольної роботи. Правопис закінчень іменників жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку однини. (Вправи 129-133) Тема. Аналіз контрольної роботи. Правопис закінчень іменників жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку однини. (Вправи 129-133). Мета. Ознайомити учнів з особливостями закінчень іменників жіночого роду на – а (-я) та чоловічого роду в орудному відмінку однини; формувати вміння і навички застосування правил для пояснення правопису закінчень іменників жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО Й ЧОЛОВІЧОГО РОДУ ІЗ ЗАКІНЧЕННЯМ Мета: закріпити знання учнів про відмінювання іменників; розвивати вміння порівнювати, аналізувати; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати інтерес до вивчення мови. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Знов день почався, діти. Всі зібрались на урок. Тож пора нам поспішати – Кличе в подорож дзвінок! II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 58) III. […]...
- Правопис закінчень іменників жіночого роду на Тема. Правопис закінчень іменників жіночого роду на – а (-я) в родовому відмінку однини. (Вправи 121-124). Мета. Ознайомити учнів із особливостями закінчень жіночого роду на – а (-я) в родовому відмінку однини; формувати вміння пояснювати правопис закінчень іменників жіночого роду в цій формі за допомогою вивченого правила. Обладнання: зображення зимової природи, мовний матеріал. Хід уроку […]...
- ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО І ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ОРУДНОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ ІМЕННИК & 21. ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО І ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ОРУДНОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ Які закінчення мають іменники жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку однини? 129. Попрацюйте разом! 1. Прочитайте подані іменники. Держава – державою земля – землею Республіка – республікою межа – межею Революція – революцією […]...
- Правопис закінчень іменників чоловічого роду в родовому відмінку однини. (Вправи 125-128) Тема. Правопис закінчень іменників чоловічого роду в родовому відмінку однини. (Вправи 125-128). Мета. Ознайомити учнів із правописом іменників чоловічого роду в родовому відмінку однини; формувати вміння і навички користуватись орфографічним словником для перевірки закінчення таких іменників; розвивати словниковий запас учнів; виховувати культуру мовлення. Обладнання: орфографічні словники, мовний матеріал, прислів’я. Хід уроку I. Організація класу. Хто […]...
- Правопис закінчень іменників жіночого та чоловічого роду на Тема. Правопис закінчень іменників жіночого та чоловічого роду на – а (-я) в родовому відмінку однини. (Вправи 146-150). Мета. Показати зв’язок закінчень іменників жіночого та чоловічого роду на – а (-я) в родовому відмінку однини із кінцевим приголосним основи. Вдосконалювати вміння відмінювати іменники. Розвивати мовлення учнів та їхню пізнавальну активність. Виховувати гордість за багатство української […]...
- Чергування кінцевих приголосних основи в іменниках різного роду в давальному і місцевому відмінках однини. (Вправи 111-115) Тема. Чергування кінцевих приголосних основи в іменниках різного роду в давальному і місцевому відмінках однини. (Вправи 111 – 115). Мета. Ознайомити учнів із випадками чергування приголосних в іменниках; виробляти навички правильного відмінювання іменників. Обладнання: мовний матеріал. Хід уроку I. Організація класу. Я всміхнуся сонечку: – Здрастуй, золоте! Я всміхнуся квітоньці – Хай вона цвіте! Я […]...
- Правопис закінчень іменників жіночого роду в орудному відмінку однини Тема. Правопис закінчень іменників жіночого роду в орудному відмінку однини. (Вправи 156-160). Мета. Ознайомити учнів з особливостями утворення форми орудного відмінка іменників жіночого роду на – а, – я. Вчити вибирати закінчення з опорою на вивчене правило. Розвивати мовні вміння. Виховувати увагу до мовленого слова. Обладнання: таблиця закінчень іменників жіночого роду на – а, – […]...
- Аналіз диктанту. Правопис закінчень іменників жіночого роду з нульовим закінченням у початковій формі в орудному відмінку однини Тема. Аналіз диктанту. Правопис закінчень іменників жіночого роду з нульовим закінченням у початковій формі в орудному відмінку однини. (Вправи 166-171). Мета. Ознайомити учнів з особливостями утворення форми орудного відмінка іменників жіночого роду з нульовим закінченням у початковій формі. Вчити вибирати закінчення з опорою на вивчене правило; розвивати мовні вміння. Виховувати увагу до мовленого слова. Обладнання: […]...
- ЧЕРГУВАННЯ КІНЦЕВИХ ПРИГОЛОСНИХ ОСНОВИ В ІМЕННИКАХ РІЗНОГО РОДУ В ДАВАЛЬНОМУ І МІСЦЕВОМУ ВІДМІНКАХ ОДНИНИ Урок 31. ЧЕРГУВАННЯ КІНЦЕВИХ ПРИГОЛОСНИХ ОСНОВИ В ІМЕННИКАХ РІЗНОГО РОДУ В ДАВАЛЬНОМУ І МІСЦЕВОМУ ВІДМІНКАХ ОДНИНИ Мета: ознайомити учнів із чергуванням кінцевих приголосних іменниках; формувати вміння й навички застосування правил для пояснення правопису іменників у давальному і місцевому відмінках однини; розвивати увагу, спостережливість; виховувати старанність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. […]...
- Правопис закінчень іменників жіночого та чоловічого роду на ІМЕННИК & 18. Правопис закінчень іменників жіночого та чоловічого роду на – а (-я) в родовому відмінку однини І. Котляревський, М. Лисенко, О. Петрусенко – видатні митці Полтавщини 146. 1. Прочитай пісню із п’єси Івана Котляревського “Наталка Полтавка”. Якими словами характеризує себе героїня твору? До якої частини мови належать ці слова? Ой я дівчина полтавка, […]...
- Розрізнення відмінків іменників жіночого роду Урок 31 Тема. Розрізнення відмінків іменників жіночого роду Мета: вдосконалювати знання учнів про відмінювання іменників, вчити розрізняти відмінки іменників жіночого роду, ознайомити із способами розрізнення називного і знахідного, давального і місцевого відмінків іменників жіночого роду; розвивати мовні вміння, почуття слова; виховувати любов до Батьківщини, повагу до її історії. Обладнання: тлумачні словники, карта України, малюнок герба, […]...
- Чергування голосних [о] з [а], [е] з [и], [е] з [і] в коренях дієслів БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 88 Тема. Чергування голосних [о] з [а], [е] з [и], [е] з [і] в коренях дієслів Мета: ознайомити учнів з найпоширенішими випадками чергування голосних звуків о-а, е-и, е-і; домогтися засвоєння ними цих правил, навчити правильно писати голосні у словах; прищеплювати учням повагу до предмета. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. […]...
- ЗАКІНЧЕННЯ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО РОДУ НА Мета: ознайомити учнів з вимовою і правописом іменників жіночого роду на – а, – я в орудному відмінку однини; формувати правильні правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення школярів; виховувати культуру писемного мовлення. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Ось і знов дзвінок лунає, Мелодійно і срібно звучить. Він до класу дітей скликає, […]...
- Правопис закінчень іменників чоловічого і жіночого роду в орудному відмінку однини ІМЕННИК & 20. Правопис закінчень іменників чоловічого і жіночого роду в орудному відмінку однини Падаючі зорі 156. 1. Виразно прочитай поетичні рядки. Які звуки у вірші найчастіше повторюються? Яке враження цим створюється? Діти сплять… А над левадою Місяць, дивлячись, завмер: Стрімголов із неба падають Зорі в зарості озер. Володимир Лучук 2. Спиши вірш. Визнач відмінок […]...
- ВІДМІНКОВІ ЗАКІНЧЕННЯ ІМЕННИКІВ СЕРЕДНЬОГО РОДУ В ОДНИНІ Мета: ознайомити учнів з особливостями відмінювання іменників середнього роду в однині; формувати вміння й навички доцільного використання у мовленні знань про правопис цих іменників; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Нумо, діти, підведіться! Всі приємно усміхніться! Пролунав уже дзвінок – Починаємо урок. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа […]...
- ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В РОДОВОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ Урок 35. ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В РОДОВОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ Мета: ознайомити учнів із правописом іменників чоловічого роду у родовому відмінку однини; формувати вміння і навички користуватися орфографічним словником; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати старанність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 124, с. 63) – Що […]...
- Вимова і правопис іменників жіночого роду з основою на приголосний в орудному відмінку однини Урок 42 Тема. Вимова і правопис іменників жіночого роду з основою на приголосний в орудному відмінку однини Мета: ознайомити учнів з особливостями закінчень іменників жіночого роду з основою на приголосний в орудному відмінку, формувати вміння і навички правильного творення форми орудного відмінка; розвивати спостережливість, уважність, послідовність у роботі; виховувати повагу до матері й бажання їй […]...
- ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ДАВАЛЬНОМУ І МІСЦЕВОМУ ВІДМІНКАХ ОДНИНИ Урок 38. ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ДАВАЛЬНОМУ І МІСЦЕВОМУ ВІДМІНКАХ ОДНИНИ Мета: ознайомити учнів з особливостями відмінювання іменників чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини; формувати вміння й навички доцільно використовувати у мовленні знання про правопис цих іменників у давальному і місцевому відмінках; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ […]...
- Чергування О – А – Чергування голосних у дієслівних коренях УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Чергування голосних у дієслівних коренях Чергування О – А Це чергування відбувається в коренях ряду дієслів, змінюючи їх значення. Дієслова з О зазвичай позначають тривалу, нерозчленовану дію або одноразову, закінчену; дієслова з А – повторювану, багаторазову дію: Гонити – ганяти, котити – качати, кроїти – краяти, ломити […]...
- Чергування голосних [о], [е] з [і] у коренях слів Тема: Чергування голосних [о], [е] з [і] у коренях слів Мета: формувати уявлення учнів про те, що в одному й тому самому корені голосні звуки можуть змінюватися (чергуватися) під час змінювання слів або добирання споріднених; розвивати вміння зіставляти, узагальнювати; розвивати зв’язне мовлення; виховувати доброзичливість. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, […]...
- ЧЕРГУВАННЯ КІНЦЕВИХ ПРИГОЛОСНИХ ОСНОВИ В ІМЕННИКАХ РІЗНОГО РОДУ В ДАВАЛЬНОМУ І МІСЦЕВОМУ ВІДМІНКАХ ОДНИНИ РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ ІМЕННИК & 17. ЧЕРГУВАННЯ КІНЦЕВИХ ПРИГОЛОСНИХ ОСНОВИ В ІМЕННИКАХ РІЗНОГО РОДУ В ДАВАЛЬНОМУ І МІСЦЕВОМУ ВІДМІНКАХ ОДНИНИ Які чергування кінцевих приголосних основи відбуваються в іменниках різного роду в давальному і місцевому відмінках однини? 111. 1. Прочитай текст. Добери до нього заголовок. Почалася заметіль. Цілу добу гуляла завірюха. У […]...
- Змінювання іменників чоловічого роду без закінчень в орудному відмінку однини ІМЕННИК Змінювання іменників чоловічого роду без закінчень в орудному відмінку однини 130. Розгляньте таблицю. Кінцевий приголосний основи іменників чоловічого роду Відмінок Твердий пригол. М’який пригол. Шиплячий пригол. Й Н. в. Дуб Кінь Слухач Край Ор. в. Дубом Конем Слухачем Краєм – Яке закінчення мають іменники чоловічого роду однини в орудному відмінку? Зверніть увагу на кінцевий […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ Мета: ознайомити учнів з особливостями відмінювання іменників чоловічого роду в давальному та місцевому відмінках однини; формувати вміння й навички доцільно використовувати у мовленні знання про правопис цих іменників у давальному та місцевому відмінках; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання (вправа 137, […]...
- ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО РОДУ НА РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ ІМЕННИК & 19. ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО РОДУ НА – а (-я) В РОДОВОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ Які закінчення мають іменники жіночого роду на – а (-я) в родовому відмінку однини? 121. Попрацюйте разом! 1. Розгляньте таблицю. Зверніть увагу на кінцевий приголосний основи іменників у початковій формі. Називний відмінок […]...
- Правопис закінчень іменників жіночого роду з нульовим закінченням у початковій формі в орудному відмінку однини ІМЕННИК & 21. Правопис закінчень іменників жіночого роду з нульовим закінченням у початковій формі в орудному відмінку однини Тихо так опівночі ніч зірки засвітила Павло Тичина 166. 1. Прочитай і спиши речення. Тихо так опівночі ніч зірки засвітила. Павло Тичина 2. Провідміняй виділене слово. У якому відмінку написання даного слова викликає труднощі? За якою таблицею […]...
- Перевірка закінчення іменників чоловічого роду з основою на приголосний у родовому відмінку однини Урок 33 Тема. Перевірка закінчення іменників чоловічого роду з основою на приголосний у родовому відмінку однини Мета: ознайомити із правописом іменників чоловічого роду в родовому відмінку, вчити використовувати орфографічний словник для визначення закінчень іменників чоловічого роду в родовому відмінку однини; розвивати пізнавальну активність, словниковий запас учнів; виховувати культуру мовлення. Обладнання: малюнок вересу, орфографічні словники. ХІД […]...
- Чергування Е – О після Ж, Ч, Ш, Щ, ДЖ, Й – Чергування голосних УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Чергування голосних Чергування Е – О після Ж, Ч, Ш, Щ, ДЖ, Й Е пишеться після Ж, ч, ш, щ, дж, й перед м’яким приголосним, а також перед складами з Е та И (яке походить від давньоруського И): Вечеря, вишень, джерело, женити, ніженька, пшениця, стаєнь, увечері, учень, […]...
- Урок розвитку мовлення. Правопис закінчень іменників у множині. Контрольна робота: аудіювання. Г. Вієру “Найкращі квіти”. (Вправи 141-146) Тема. Правопис закінчень іменників у множині. Контрольна робота: аудіювання. Г. Вієру “Найкращі квіти”. (Вправи 141 – 146). Мета. Ознайомити учнів з відмінюванням іменників у множині: удосконалювати вміння і навички правопису відмінкових закінчень іменників; розвивати мислення дітей, уміння узагальнювати: виховувати бережне ставлення до природи. Обладнання: мовний матеріал, малюнки звірів і птахів (до вправи 144), малюнок білки. […]...
- Закінчення іменників чоловічого роду на ІМЕННИК Закінчення іменників чоловічого роду на – ар, – яр у родовому й орудному відмінках однини 134. Розгляньте таблицю. Н. в., чол. p., одн. Р. в., чол. p., одн. Ор. в., чол. p., одн. Слюсар Слюсаря Слюсарем Вівчар Вівчаря Вівчарем Комар Комара Комаром Столяр Столяра Столяром З’ясуйте, яке закінчення мають іменники чоловічого роду з основою […]...
- Е (невипадний) – І (невипадний) – Чергування голосних у дієслівних коренях УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Чергування голосних у дієслівних коренях Е (невипадний) – І (невипадний) Це чергування теж відбувається в коренях дієслів, змінюючи їх значення: Е виступає в префіксальних морфемах дієслів доконаного виду, І – в дієсловах недоконаного виду: Вигребти – вигрібати, викоренити – викорінювати, випекти – випікати, замести – замітати, зберегти […]...