УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. СКЛАДАННЯ ТВОРУ НА ОСНОВІ ВРАЖЕНЬ ВІД ЕКСКУРСІЇ “КРАСА ОСІННЬОГО ПАРКУ”
Урок 24. УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. СКЛАДАННЯ ТВОРУ НА ОСНОВІ ВРАЖЕНЬ ВІД ЕКСКУРСІЇ “КРАСА ОСІННЬОГО ПАРКУ”
Мета: ознайомити учнів з осінніми змінами в природі; вчити висловлювати свої враження, використовуючи мовні засоби спілкування: збагачувати словниковий запас; розвивати вміння правильно будувати речення в монологічному і діалогічному мовленні; виховувати любов до природи, естетичне сприймання навколишнього.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Поетична сторінка
Ясне
Холодок повіва,
Затихає, жовтіє
На узліссі трава.
Осипаються клени,
Листя з дуба летить….
Лиш ялинка зелена
Серед лісу стоїть.
Грицько Бойко
– Якими барвами осінь розмалювала парк?
– Що вабить око в осінньому парку?
– Що викликає сум?
Хто в хустині червоненькій
Став у лісі між дубів?
Може, дівчина маленька
Назбирать прийшла грибів?
Ні, не дівчина там стала,
Горобина виростала,
Ту хустину гаптувала
Щедра осінь золота.
М. Познанська
– З ким поетеса порівнює горобину?
– У якому значенні вжито слово хустина?
–
– Доберіть синоніми до цього слова.
2. Бесіда
– Чи співзвучні слова віршів із тим, що ви бачили в парку під час екскурсії?
– Що особливого помітили?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці розвитку зв’язного мовлення ви будете вчитися складати твір на основі власних вражень від екскурсії, використовуючи мовні засоби спілкування.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Підготовча робота до складання твору
– Доберіть епітети до слова осінь. (Золота, чарівна, чаклунка)
– Доберіть антоніми до прикметників, що характеризують осінь. Сумна – … (весела).
Тривожна – … (спокійна).
Буденна – …(святкова, урочиста).
Тепла – … (холодна).
– За якими деревами ви спостерігали в парку?
2. Створення словникової скарбнички
Пожовкле | Шелестить | Тривожно |
Червоне | Тремтить | Урочисто |
Зелені | Стоять | Непокірно |
Кремезні | Танцюють | Весело |
Жовте | Опадають | Замріяно |
Золоті | Торкнулася | Непомітно |
Багряні | Красуються | По-особливому |
Металевий | Дзвенить | Безшумно |
Пишні | Пливуть | Хороше |
Суха | Шумить | Казково |
3. Робота в парах
– Опишіть свою рослину, використовуючи найвлучніші слова та вирази. А щоб легше було це зробити, використайте словникову скарбничку.
4. Усна побудова розповіді
5. Фізкультхвилинка
Осінній дощик крапотить,
Листок від холоду тремтить.
Краплина вдарила важка
І відірвала геть листка.
І закружлявся він в падінні.
Оглянув барви всі осінні,
Над ставом трішки покружляв –
Де впасти місце вибирав.
Та часу мало мав листок,
То й ліг в травичку під дубок.
Лежать там буде до весни
І бачити солодкі сни.
6. Запис твору в зошитах
7. Зачитування написаних творів
8. Виправлення типових мовних помилок
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Чого навчилися на цьому уроці?
– Якими потрібно бути під час екскурсії? Чому?
Related posts:
- УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. СКЛАДАННЯ ТВОРУ НА ОСНОВІ ВРАЖЕНЬ ВІД ЕКСКУРСИ “КРАСА ОСІННЬОГО ПАРКУ” Мета: ознайомити учнів з осінніми змінами у природі; вчити висловлювати свої враження, використовуючи мовні засоби спілкування; збагачувати словниковий запас; розвивати вміння правильно будувати речення у монологічному і діалогічному мовленні; виховувати любов до природи, естетичне сприймання навколишнього. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Поетична сторінка Ясне сонце не гріє, Холодок повіва, Затихає, […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. СКЛАДАННЯ ТВОРУ-МІРКУВАННЯ “ЩО ТАКЕ ДОБРОТА?” Мета: вчити учнів складати текст-міркування на подану тему; збагачувати словник дітей новими словами; розвивати дитячу мовленнєву творчість; виховувати найкращі людські риси, прищеплювати бажання творити добро. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ – Послухайте добре відому вам пісню і скажіть, про що йтиметься на уроці. Звучить пісня “Якщо добрий ти” (муз. Б. Савельєва, […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. СКЛАДАННЯ ПИСЬМОВОГО ТВОРУ-ОПИСУ ЗА КАРТИНОЮ К. БІЛОКУР “СОНЯШНИКИ” Мета: вчити учнів складати твір-опис за картиною; вдосконалювати вміння послідовно висловлювати свої думки; розвивати усне і писемне мовлення, увагу, пам’ять, уяву, відчуття краси природи; виховувати естетичний смак, любов до природи, почуття гордості за славетну українку. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ 1. Робота над загадкою На сонечко я схожий І сонечко люблю. […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. СКЛАДАННЯ ТЕКСТУ-МІРКУВАННЯ НА ОСНОВІ ПРОЧИТАНОГО ОПОВІДАННЯ В. СУХОМЛИНСЬКОГО “СПІВУЧА ПІР’ЇНКА” Мета: вчити учнів складати власні висловлювання на основі прочитаного, використовуючи мовні засоби; продовжувати розвивати прагнення самостійного творчого сприймання й осмислення навколишнього світу; розвивати мовлення; збагачувати активний словник учнів; виховувати прагнення розвивати власні здібності. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Читання вірша Ми прийшли у світ, щоб жити Всі на просторі земнім, […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 11. УСНИЙ ТВІР-ОПИС ПРИМІЩЕННЯ НА ОСНОВІ ОСОБИСТИХ ВРАЖЕНЬ Мета: навчальна: вчити учнів описувати приміщення, удосконалювати вміння аналізувати тексти-описи, навики складання монологічного висловлювання – твору-опису; розвивати навички грамотного письма; розвивальна: розвивати спостережливість, уміння письмово викладати матеріал послідовно, логічно; збагачувати словниковий запас мовлення учнів засобами оцінки, розширювати кругозір учнів; виховна: виховувати шанобливе ставлення до світу речей, що оточують людину. Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, пунктуація. Міжпредметні зв’язки: […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 10. УСНИЙ ТВІР-ОПИС ПРИМІЩЕННЯ НА ОСНОВІ ОСОБИСТИХ ВРАЖЕНЬ Мета: навчальна: вчити учнів описувати приміщення, удосконалювати вміння аналізувати тексти-описи, навички складання монологічного висловлювання – твору-опису; розвивальна: розвивати вміння викладати матеріал послідовно, логічно; збагачувати словниковий запас мовлення учнів засобами оцінки, розширювати кругозір учнів; виховна: виховувати уважне ставлення до світу речей, що оточують людину. Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, пунктуація. Міжпредметні зв’язки: мова, література, мистецтво (живопис). Тип уроку: […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 12. УСНИЙ ТВІР-ОПИС ПРИРОДИ НА ОСНОВІ ОСОБИСТИХ ВРАЖЕНЬ У ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ Мета: навчальна: удосконалювати вміння аналізувати тексти-описи, усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення, послідовність викладу матеріалу; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати змістово-композиційний і мовний аналіз художнього тексту з елементами опису; навики сприймання письмового тексту, створення власних творів-описів природи в художньому стилі на основі особистих вражень; розвивальна: розвивати вміння викладати матеріал послідовно, логічно; […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. НАПИСАННЯ ТВОРУ “ЗИМА” Мета: навчати учнів писати твори на основі власних спостережень; розвивати вміння добирати влучні слова для передачі власних спостережень, вражень, почуттів; розширити та поглибити знання учнів про природні зимові явища; збагатити словниковий запас учнів; розвивати зв’язне мовлення, творче мислення, фантазію; виховувати любов до природи Хід УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ПОРІВНЯЛЬНИЙ ОПИС ДЕРЕВ. СКЛАДАННЯ КАЗКИ ЗА ПОДАНИМ ПЛАНОМ І ОПОРНИМИ СЛОВАМИ “ГОРОБИНА І ЯЛИНА В ЗИМОВОМУ ЛІСІ” Мета: вчити учнів складати опис дерев, використовувати його для складання твору; розвивати мовлення учнів; збагачувати словниковий запас; вдосконалювати вміння використовувати у мовленні синоніми, антоніми, епітети, порівняння; виховувати доброту, почуття взаємодопомоги, любов до природи. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Бесіда за ілюстраціями із зображенням картин зимового лісу – Чи подобаються вам […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. СКЛАДАННЯ ТЕКСТІВ-ІНСТРУКЦІЙ Мета: вчити учнів складати тексти-інструкції; збагачувати словниковий запас; формувати навички каліграфічного письма; розвивати зв’язне мовлення; виховувати поважне ставлення до слова, любов до книги, культуру писемного мовлення. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ – Що таке інструкція? Доберіть синоніми до цього слова. Інструкція – вказівка про порядок і способи виконання певної роботи, користування […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ПИСЕМНОГО МОВЛЕННЯ. СКЛАДАННЯ ТЕКСТУ-ОПИСУ ЗА ЗМІСТОМ МАЛЮНКА Мета: вчити учнів складати текст-опис з елементами зовнішності людини за змістом малюнка; збагачувати активний словник; викликати бажання передавати свої враження влучними образними виразами; розвивати зв’язне мовлення, творче мислення, уяву, спостережливість; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ – Для того, щоб час пройшов немарно, починаємо плідно працювати, дотримуючи девізу уроку. Душу і […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ПИСЕМНОГО МОВЛЕННЯ. СКЛАДАННЯ ЗАПИТАНЬ І ВІДПОВІДЕЙ НА ЗАДАНУ ТЕМУ Мета: вчити учнів складати запитання і відповіді, об’єднуючи їх однією темою; збагачувати лексичний словник; викликати бажання передавати свої враження влучними образними виразами; розвивати зв’язне мовлення, творче мислення, уяву, увагу, пам’ять, спостережливість; виховувати інтерес до вивчення української мови. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Уроки творчості, натхнення уроки, Добра і радості, і мудрості глибокої, Усі шляхи тернисті перейти […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ПИСЕМНОГО МОВЛЕННЯ. СКЛАДАННЯ ЗАПРОШЕННЯ Мета: формувати в учнів уміння складати й оформляти запрошення з орієнтацією на читача; закріплювати навички вживання звертань; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати уважне ставлення до людей, культуру спілкування. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Гра “Шифрувальник” Ця буква стоїть в алфавіті між буквами “ер” і “те”. (С) Перша буква у слові […]...
- Урок розвитку комунікативних умінь № 23-24.Контрольний твір-розповідь на основі власного досвіду в художньому стилі Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 104-105 Тема. Урок розвитку комунікативних умінь № 23-24.Контрольний твір-розповідь на основі власного досвіду в художньому стилі Мета: – навчальна: виявити рівень сформованості вмінь складати письмовий твір з урахуванням мети й адресата мовлення, типу мовлення (розповідь на основі власного досвіду), жанру мовлення (оповідання про випадок із життя), стилю мовлення (художній), підпорядковувати […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ТВІР Урок 8. УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ТВІР – РОЗПОВІДЬ ЗА ТЕМОЮ “ЯСКРАВІ ВРАЖЕННЯ ВІД ЛІТНІХ КАНІКУЛ” Мета: вчити учнів складати твори-розповіді про побачене під час канікул; збагачувати лексичний словник; викликати бажання передавати свої враження влучними образними виразами; розвивати зв’язне мовлення, творче мислення, уяву, увагу, пам’ять, спостережливість; виховувати бережливе ставлення до природи, любов до родини, Вітчизни, […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ТВІР-РОЗПОВІДЬ ЗА ТЕМОЮ “ЯСКРАВІ КРАПЛИНИ ЛІТНІХ КАНІКУЛ” Мета: вчити учнів складати твори-розповіді про пережите, побачене під час канікул; збагачувати лексичний словник; викликати бажання передавати свої враження влучними образними виразами; розвивати зв’язне мовлення, творче мислення, уяву, увагу, пам’ять, спостережливість; виховувати бережливе ставлення до природи, любов до родини, Вітчизни, інтерес до вивчення української мови. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Уроки творчості, натхнення уроки, Добра […]...
- Урок розвитку мовлення. Спостереження за словами Тема. Спостереження за словами – різними частинами мови та за службовими словами, до яких не можна поставити запитання. (Вправи 84-86). Мета. Актуалізувати знання учнів про самостійні частини мови та службові слова; закріпити вміння виділяти певну частину мови. Обладнання: сигнальні картки. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання. – Прочитайте слова, дібрані до кожної […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 13. ОСНОВНІ ДЖЕРЕЛА МАТЕРІАЛУ ДЛЯ ТВОРУ ТА ЙОГО СИСТЕМАТИЗАЦІЯ (ПРАКТИЧНО). СКЛАДНИЙ ПЛАН ГОТОВОГО ТЕКСТУ Й ПРОСТИЙ ПЛАН ВЛАСНОГО ВИСЛОВЛЮВАННЯ Мета: навчальна: удосконалювати вміння аналізувати тексти, усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення; розвивати навички сприймання письмового тексту, створення простого й складного планів тексту; навички систематизації матеріалів до твору; розвивальна: розвивати вміння викладати матеріал послідовно, логічно; збагачувати словниковий запас мовлення учнів засобами оцінки, розширювати кругозір учнів; виховна: виховувати шанобливе ставлення до […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 6. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ І КОМУНІКАЦІЯ. ЧИТАННЯ ТЕКСТІВ РІЗНИХ СТИЛІВ, ТИПІВ, ЖАНРІВ МОВЛЕННЯ. ВИЗНАЧЕННЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ЦІННОСТІ ПРОЧИТАНОГО ВСТУП. ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 11 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 6. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ І КОМУНІКАЦІЯ. ЧИТАННЯ ТЕКСТІВ РІЗНИХ СТИЛІВ, ТИПІВ, ЖАНРІВ МОВЛЕННЯ. ВИЗНАЧЕННЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ЦІННОСТІ ПРОЧИТАНОГО Мета: удосконалювати вміння й навички сприймати писемне мовлення за допомогою зору, визначати актуальну інформацію у прочитаному, засвоювати її, удосконалювати навички різних […]...
- Урок розвитку мовлення. Спостереження за роллю прислівників-антонімів y мовленні. (Вправи 329-331) Тема. Спостереження за роллю прислівників-антонімів v мовленні. (Вправи 329-331). Мета. Ознайомити учнів із прислівниками-антонімами; вчити спостерігати за роллю прислівників-антонімів у тексті; виробляти вміння добирати прислівники-антоніми й використовувати їх у реченнях, текстах. Обладнання: прислів’я, загадки, тлумачний словник. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання (вправа 328). – Зачитайте дібрані до фразеологізмів прислівники-синоніми. – Які […]...
- Усний твір-опис природи в художньому з стилі на основі особистих вражень ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 74 Усний твір-опис природи в художньому з стилі на основі особистих вражень Запам’ятаймо! Підготовка до твору 1. Пригадайте свої яскраві враження від спілкування з природою (прогулянка лісом, парком: відпочинок на річці, морі, у горах; перший сніг тощо). 2. Пригадайте особливості художнього стилю. 3. Продумайте початок твору (зачин). 4. Визначте основну думку. […]...
- Зв’язне мовлення Аналіз письмового твору Урок № 35 Зв ‘ язне мовлення Аналіз письмового твору Мета : на основі здобутих текстологічних знань проаналізувати написані учнями твори-описи зовнішності людини; удосконалювати культуру писемного мовлення, сприяти збагаченню й уточненню словникового запасу учнів; розвивати спостережливість, образне мислення; виховувати людяність, толерантність, увагу до внутрішнього світу людини; розвивати спостережливість, логічне й образне мислення, культуру мовлення, удосконалювати […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ “ОСІНЬ ЗА ВІКНОМ ЧАРІВНУ КАЗКУ ПИШЕ” Мета: вчити учнів переказувати текст, висловлювати свої думки в логічній послідовності; збагачувати активний словник школярів, вдосконалювати вміння здійснювати самоперевірку роботи; розвивати творчі здібності, мислення, увагу, пам’ять, спостережливість; виховувати любов до природи, вміння відчувати красу рідного слова. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ. СТВОРЕННЯ ПОЗИТИВНОГО НАСТРОЮ Сьогодні у нас незвичайний урок: У казку сьогодні ми зробимо крок. […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 9. СКЛАДАННЯ ДІАЛОГІВ СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 23 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 9. СКЛАДАННЯ ДІАЛОГІВ – ОБГОВОРЕННЯ САМОСТІЙНО ОБРАНОЇ ТЕМИ Мета: удосконалювати вміння вести діалог-обговорення певної теми, підвищувати культуру мовлення; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння, риторичні здібності, критичне мислення; виховувати толерантність, дипломатичність, ввічливість. Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. […]...
- Урок розвитку мовлення. Спостереження за зв’язком прикметників з іменниками в реченнях Тема. Спостереження за зв’язком прикметників з іменниками в реченнях. Узагальнення знань про змінювання прикметників за родами і числами. (Вправи 171-173). Мета. Узагальнити знання учнів про граматичні ознаки прикметників та іменників і взаємозв’язок між ними; закріплювати знання про науково-популярні тексти. Обладнання: мовний матеріал. Хід уроку І. Організація класу. Дай знання нам, школо-мати, Найсильнішу зброю в руки. […]...
- Школярі на екскурсії. Буква є у складі з м’яким приголосним Урок 6. Школярі на екскурсії. Буква є у складі з м’яким приголосним Відгадай загадку. Вгорі – гачок, Внизу – гачок, А поміж ними – Язичок. Поєднай слова, протилежні за значенням. Верхнє Вечірнє Вранішнє Пізнє Переднє Зимове Порожнє Нижнє Раннє Заднє Літнє Повне НА ЕКСКУРСІЮ ДО ПАРКУ Учора учні ходили на екскурсію до парку. Милувалися красою […]...
- Розвиток зв’язного мовлення. Твір-роздум на основі власного досвіду БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 85 Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Твір-роздум на основі власного досвіду Мета: Ознайомити школярів з особливостями побудови твору-роздуму; формувати в них уміння й навички створювання творів-роздумів на основі власного досвіду; виховувати мовленнєву культуру учнів. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашньої вправи. 2. Словниковий диктант. […]...
- Урок розвитку мовлення. Дієслова на Тема. Дієслова на – ся, – сь (літературна вимова і правопис). (Вправи 315-318). Мета. Формувати в учнів уявлення про особливості дієслів на – ся (-сь); розвивати навички вимови і правопису дієслів на – ся (-сь); розвивати зв’язне мовлення учнів. Обладнання: таблиця “Почуття” (додаток 2). Хід уроку. I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання (вправа 314). […]...
- Усний твір-опис приміщення в художньому стилі на основі особистих вражень ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 73 Усний твір-опис приміщення в художньому стилі на основі особистих вражень Запам’ятаймо! Опис приміщення в художньому стилі – це образні висловлювання про облаштування кімнати, смаки, уподобання господарів приміщення. 577 1. Прочитайте текст Обгрунтуйте, до якого стилю належить опис приміщення. Помешкання може багато розказати про своїх господарів. У нашій квартирі є спільна […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. СТИСЛИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ Мета: удосконалювати навички переказувати стисло текст, активно та цілеспрямовано збагачувати і вдосконалювати мовлення учнів, розширювати їх світогляд; розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять, творчу уяву, допитливість, вміння висловлювати власні думки, почуття; виховувати товариськість, толерантність. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Читання легенди ЛЕГЕНДА ПРО ДОБРО І ЗЛО Жили на вулиці двоє сусідів. […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ПИСЕМНОГО МОВЛЕННЯ. РОБОТА З ДЕФОРМОВАНИМ ТЕКСТОМ (заміна недоречно повторюваних слів) Мета: продовжити роботу з деформованим текстом; навчати учнів замінювати недоречно повторювані слова у тексті, записувати вдосконалений текст; розвивати мовлення, мислення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до природи. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Всі почули ми дзвінок. Він покликав на урок. Тож і ми часу не гаймо, Працювати починаймо. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Бесіда – З чого […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 1. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ І КОМУНІКАЦІЯ. ПОНЯТТЯ КОМУНІКАЦІЇ ЯК ДІЯЛЬНОСТІ УЧАСНИКІВ СПІЛКУВАННЯ З МЕТОЮ ІНФОРМАЦІЙНОГО ОБМІНУ ТА ЗАЄМОВПЛИВУ. ДОТРИМАННЯ ОЗНАК КУЛЬТУРИ МОВЛЕННЯ ВСТУП. ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 2 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 1. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ І КОМУНІКАЦІЯ. ПОНЯТТЯ КОМУНІКАЦІЇ ЯК ДІЯЛЬНОСТІ УЧАСНИКІВ СПІЛКУВАННЯ З МЕТОЮ ІНФОРМАЦІЙНОГО ОБМІНУ ТА ЗАЄМОВПЛИВУ. ДОТРИМАННЯ ОЗНАК КУЛЬТУРИ МОВЛЕННЯ – ВАЖЛИВА ПЕРЕДУМОВА ЕФЕКТИВНОЇ КОМУНІКАЦІЇ. УСНЕ Й ПИСЕМНЕ ДІЛОВЕ СПІЛКУВАННЯ Мета: формувати поняття комунікації, ділового спілкування, […]...
- Урок розвитку мовлення. Встановлення зв’язку у реченнях. (Вправи 58-62) Тема. Встановлення зв’язку у реченнях. (Вправи 58-62). Мета. Закріпити вміння визначати основу речення та встановлювати зв’язки між усіма членами речення; збагачувати словниковий запас учнів. Обладнання: осінні пейзажі, орфографічні словники. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання. 1. Вправа “Інтерв’ю” (за матеріалами домашньої вправи 57). – Розкажіть про всі слова, вжиті в переносному значенні. […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 5. ТИПИ МОВЛЕННЯ (ПОВТОРЕННЯ). ОСОБЛИВОСТІ ПОБУДОВИ ОПИСУ ПРИМІЩЕННЯ Й ПРИРОДИ. ПОЄДНАННЯ В ОДНОМУ ТЕКСТІ РІЗНИХ ТИПІВ МОВЛЕННЯ Мета: навчальна: закріпити знання, уміння і навички аналізу та створення різних типів мовлення – розповіді, опису та роздуму; розвивальна: розвивати творчі здібності учнів; виховна: виховувати ціннісне ставлення до текстів різних типів і стилів. Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія, морфологія, синтаксис, орфографія. Міжпредметні зв’язки: мовлення і мова. Тип уроку: формування умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ “РОМАШКИ” Мета: вчити учнів творчо переказувати текст, здійснювати самоперевірку роботи; розвивати вміння встановлювати логічні зв’язки, пам’ять, уяву, спостережливість, увагу; виховувати бережливе ставлення до природи, працьовитість. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над загадкою – Щоб дізнатися тему нашого уроку, спробуйте відгадати загадку. Стоять у лузі сестрички, Золотенькі очі, біленькі вієчки. Від […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ, СТИСЛИЙ ПИСЬМОВИЙ ПЕРЕКАЗ ОПОВІДАННЯ В. СУХОМЛИНСЬКОГО “УСМІШКА” Мета: вчити учнів писати стислий переказ, використовуючи мовні засоби; збагачувати словник образними виразами, порівняннями, епітетами; розвивати мовлення учнів; сприяти розвитку пам’яті, уваги; виховувати ввічливість, доброту, бажання дарувати оточуючим радість. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Розв’язування анаграми С У Ш А К І М 2 1 5 7 6 4 3 […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ПТАШКА КРАСНА ПІР’ЯМ, А ЛЮДИНА Мета: закріплювати навички правильно будувати текст-міркування, вчити розкривати абстрактно-загальні поняття; розвивати зв’язне мовлення, увагу, пам’ять, мислення, вміння логічно й послідовно викладати думки на папері, словесно передавати свої почуття й переживання; виховувати людяність, гуманізм у стосунках, великодушність та самопожертву, скромність, бережливе ставлення до природи. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Слухання аудіозапису […]...
- Інтегрований урок козацької слави (об’єднано з уроком розвитку мовлення). Вимова та правопис прикметників на Тема. Інтегрований урок козацької слави (об’єднано з уроком розвитку мовлення). Вимова та правопис прикметників на – ський, – зький, – цький. (Вправи 248-252). Мета. Вчити дітей утворювати і правильно вимовляти прикметникові форми на – ський, – зький, – цький. Розвивати культуру спілкування і мовлення. Виховувати гордість за свій народ. Обладнання: портрет Павла Полуботка, диск до […]...
- Урок розвитку мовлення. Чергування голосних у коренях іменників жіночого та чоловічого роду в однині. (Вправи 116-120) Тема. Чергування голосних у коренях іменників жіночого та чоловічого роду в однині. (Вправи 116-120). Мета. Ознайомити учнів із випадками чергування голосних звуків в окремих відмінках іменників чоловічого та жіночого роду на приголосний; виробляти вміння визначати звуки, що чергуються. Обладнання: індивідуальні картки, мовний матеріал. Хід уроку I. Організація класу. Побажаймо собі успіху! Посміхнімося, і хай гарний […]...
- Урок розвитку мовлення. Правопис найуживаніших прислівників. (Вправи 342-345) Тема. Правопис найуживаніших прислівників. (Вправи 342-345). Мета. Вправляти учнів у правописі найуживаніших прислівників. Обладнання: мовний матеріал. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завданим (вправа 341). Вправа “Крісло автора”. Учні читають розповіді про те, як треба поводитись у гостях. – Які прислівники допомогли вам скласти розповідь? III. Повідомлення теми і завдань уроку. – Ви […]...