УСНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ВИДУ 430 + 500; 430 + 50; 760
Мета: формувати в учнів уміння застосовувати загальні правила додавання і віднімання трицифрових чисел до окремих випадків, коли в одному із компонентів цих дій відсутні сотні або десятки; закріплювати вміння розв’язувати задачі; розвивати мислення; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додаток на с. 147)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над додаванням і відніманням трицифрових чисел, а також закріпимо вміння розв’язувати
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Підготовча робота (с. 80, завдання 510)
– Розв’яжіть приклади з коментуванням.
2. Пояснення вчителя за структурними записами (с. 80, завдання 511)
– Для того, щоб до 430 додати 500, потрібно перший доданок розкласти на розрядні доданки (400 і 30). У другому доданку першого прикладу немає десятків. Отже, треба додати 400 і 500 та до знайденого результату додати 30:
400 + 500 = 900
900 + 30 = 930
У другому прикладі у другому доданку немає сотень. Отже, треба додати 30 до 50, а знайдений результат додати до
30 + 50 = 80
400 + 80 = 480
– Поясніть обчислення.
200 + 640
20 + 640
– Поясніть розв’язання прикладів за аналогією до дії додавання.
– Як обчислити: 540 – 300; 870 – 30?
3. Первинне закріплення
Розв’язування прикладів з коментуванням (с. 80, завдання 512).
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею (с. 80, завдання 513)
– Скільки відвідувачів прийшло на виставку першого дня?
– А другого дня? (Ми не знаємо, але нам відомо, що першого дня вже прийшло на 120 відвідувачів більше, отже, другого – на 120 менше.)
– Скільки відвідувачів прийшло другого дня? (470 – 120 = 350 (в.))
– Скільки відвідувачів прийшло на виставку за два дні? (470 + 350 = 820 (в.))
– Розв’яжіть задачу та запишіть розв’язання у зошити.
2. Робота над складеною задачею, що містить суми двох і трьох доданків (с. 80, завдання 514)
– Прочитайте задачу.
– Чому дорівнює сума трьох чисел? (890)
– Чому дорівнює сума першого і другого чисел? (760)
– А сума другого і третього? (470)
– Що дізнаємося, якщо від 890 віднімемо 760? (Третє число)
– Якщо від 890 віднімемо 470? (Перше число)
– Якими діями можна знайти друге число? (760 – 420 = 340, або 470 – 130 = 340)
Розв’язання з поясненням учні записують у зошитах самостійно. Доцільно наголосити на тому, що задачу можна розв’язати і двома діями.
– Зачитайте перший спосіб розв’язання задачі.
– Зачитайте другий спосіб розв’язання задачі.
1-й спосіб
1) 890 – 760 = 130 – третє число
2) 890 – 470 = 420 – перше число
3) 760 – 420 = 340 – друге число
2-й спосіб
1) 890 – 760 = 130 – третє число
2) 760 – 420 = 340 – друге число
Відповідь: друге число 340.
3. Завдання з логічним навантаженням (с. 80, завдання 516)
Робота в групах
1) 32 : 4 = 8 (кг)
Відповідь: 8 кг сушених грибів вийде із 32 кг свіжих.
2) (36 + 9) : 9 = 5 (разів)
4. Робота над задачею (с. 80, завдання 515)
– Якою була відстань між двома містами?
– Яку відстань за годину проїхав перший автобус?
– Яку відстань за годину проїхав другий автобус?
– Яку відстань за годину проїхали обидва автобуси?
– На якій відстані один від одного в ту мить були автобуси?
– Запишіть розв’язання, склавши вираз.
280 – (60 + 70) = 150 (км)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що вчилися робити на уроці?
– Яке завдання найбільше сподобалося? Чому?
– Яке завдання здалося складним?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 81, завдання 517; 518.