УСНЕ ОПОВІДАННЯ ЗА КАРТИНОЮ

УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ

Тема 11. УСНЕ ОПОВІДАННЯ ЗА КАРТИНОЮ

ПРИГАДАЙМО. Що таке оповідання?

Картина

Читаючи твір живопису, потрібно звернути увагу на: тему картини (що змальовано);

Побудову картини (що змальовано на передньому плані, а отже, є головним; що – на задньому);

Кольори картини та настрій, який вони допомагають створити; почуття, які викликає картина.

588

І. Розгляньте репродукцію картини Фотія Красицького “Гість із Запоріжжя”. Здогадайтеся, куди саме ми потрапили – у минуле чи в сьогодення. Що саме

вам допомогло зорієнтуватися?

УСНЕ ОПОВІДАННЯ ЗА КАРТИНОЮ

Ф. Красицький. Гість із Запоріжжя

II. Поміркуйте над запитаннями та виконайте завдання.

1. Хто ж він, цей загадковий гість із Запоріжжя? За якими ознаками його можна впізнати з-поміж зображених на картині людей? Чи допомагає яскрава колірна гама підкреслити, що козак – центральний персонаж картини?

2. Опишіть зовнішній вигляд козака: у що він одягнений, що тримає в руках, яка зброя звисає з лівого боку.

3. Хто є господарями небагатої оселі? Придивіться до їхнього зовнішнього вигляду. Зверніть увагу, як виразно виписано вбрання дівчинки:

червона стрічка на голівці, вишивана сорочка, плахта, намистечко на шиї.

4. Чи щиро й гостинно селяни вітають шанованого гостя? Якщо так, то чому і з чого це видно? Чи згодні ви з тим, що гостинність, щедрість почуттів – невід’ємні риси українського народу?

5. На кому зосереджено всі погляди? Як ви думаєте, чому зніяковів (навіть зашарівся) хлопчик? Якими словами його підбадьорює гість?

6. Погляньте, який чудовий літній день видався на честь приїзду гостя: ніби сама природа вітає його. Чи помітили ви сад, вулики, солом’яний курінь пасічника?

7. Чи радісно й затишно стає вам на душі, коли ви дивитеся на картину?

III. Складіть усно оповідання за картиною “Гість із Запоріжжя”. Не забудьте наприкінці оповідання розповісти, що ви відчуваєте, коли дивитеся на це полотно. Скористайтеся лексичним матеріалом з довідки.

ДОВІДКА. Солом’яний курінь, вулики-дуплянки, городина, розмальовані миски та куманці, пасічник, шабля, кобза, штани – шаровари, біла вишивана сорочка, червона свитка, широкий пояс, плахта, намистечко, світле просторе й зручне вбрання.

Фотій Красицький (1873-1944) – український художник. Народився на Черкащині в селянській родині. Добре знався на житті простого люду, його побуті та звичаях. Викладав у Київському художньому інституті. Працював у жанрах портрета, пейзажу, тематичної картини.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: УСНЕ ОПОВІДАННЯ ЗА КАРТИНОЮ