УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО ПРОТЯГОМ РОКУ
УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО ПРОТЯГОМ РОКУ
553. Прочитайте. Визначте дієслова. З’ясуйте час, вид, особу й число кожного.
1. У промінні МОЕЙ проросла душа (В. Кучерук). 2. Неоціненну мудрість наших пращурів, досвід віків, високі досягнення наукової думки, безсмертні шедеври художньої творчості, моральні заповіді наших батьків – усе береже в собі рідна мова (З журналу). 3. Спіткнулася душа об чужослів’я (І. Редчиць). 3. Будемо сподіватися на очищення української мови від суржику й лихослів’я (А. Бабко). 4. Не заплямує ніхто
– Два дієслова (на вибір) розберіть як частину мови.
– Розкажіть про роль мови у формуванні духовності. Уживайте дієслова майбутнього часу.
554. Поставте дієслова у формі другої особи однини теперішнього часу. Поясніть написання особових закінчень.
Захищати, любити, боротися, боронити, долати, хотіти, бажати, допомагати, змагатися, стояти, перемагати.
– Позначте в словах орфограму “літери є (и), и(ї) в особових закінченнях дієслів.
– Визначити серед дієслів синоніми.
555. Перепишіть, уставляючи пропущені літери.
1.
– Виділені слова передайте звукописом.
– Позначте в словах орфограми.
556. Перепишіть, складену форму майбутнього часу замінюючи на складну.
1. Доки не висохне криниця, не будеш знати цінності води (Англійське прислів’я). 2. Хто свою матір поважає, чужої не буде кривдити (Азербайджанське прислів’я). 3. Позбувшися хвоста, лисиця й інших до того буде намовляти (Німецьке прислів’я). 4. Якщо залізо в роботі, іржа його брати не буде (Кримськотатарське прислів’я). 5. Згаявши хвилину, ти будеш каятися не одну годину (Українське прислів’я).
– Зробіть синтаксичний розбір останнього речення.
557. Перепишіть, уставляючи пропущені літери. Визначте спосіб кожного з дієслів.
1. Забуд..мо наші ро..брати і чвари (М. Вінграновський). 2. Написала б я всюди курсивами: “Так багато на світі горя! Люди, буд..те взаємно красивими!” (Л. Костенко). 3. Кр..тикуй, пропонуй, роби! (М. Горинь). 4. Якби не м..нуле, не пройдене, не було б і мене, а була б якась інша (Г. Гордасевич). 5. Хай піснею звучать, як віра і надія, нові слова: свобода, мир, любов! (М. Луків). 6. Ч..тай і думай, друже мій, і не цурайся свого роду (Д. Білоус).
– Розкажіть про творення дієслів умовного й наказового способів.
– Позначте в словах орфограму “частка би (б) з дієсловами умовного способу”.
– Поясніть уживання розділових знаків.
558. Прочитайте. Визначте особливі форми дієслова – дієприкметник і дієприслівник.
Розгорнута книга нагадує птаха в польоті, є в цьому щось хвилююче і значуще. Розгорнута книга – як розпростерті крила. Заглиблюючись у неї, я відчуваю, що крилатію сам. Злітаю, розуміючи, що крила книги – мої крила.
За В. Базилевським
– Дієприкметник і дієприслівник (на вибір) розберіть як особливі форми дієслова.
– Роздивіться казкову картину Валентина Ракуненка і складіть за нею оповідання. Як на вашу думку, чи любить читати сам художник?
559. Перепишіть, розставляючи пропущені розділові знаки.
1. Усім любе слово сказане до речі. 2. Неправдою здобуті скарби не дають користі (3 Біблії). 4. Найкращими ліками від рани завданої ворогом є чиста совість (О. Духнович). 5. Працюйте не шкодуючи зусиль (Д. Білоус). 6. Почувши жарт, шукай у ньому приховану правду (О. Довженко). 7. Заздрячи чужому щастю, свого не збудуєш (Грузинське прислів’я).
– Поясніть розділові знаки в реченнях.
560. Перепишіть, визначте дієприкметники, після кожного запишіть форму дієслова, від якої його утворено.
1. Вірю в велике, палаюче, наче сонце, Слово (Л. Кисельов). 2. Чисте почуття, як весняний дощ, оживить засохле серце (М. Коцюбинський). 3. Скільки ласки й привабливих мрій у цій милій, чаруючій мові! (Р. Гамзатов). 4. Мимо рідного дому проходжу ніби прикипілими до землі ногами (За Григорієм Тютюнником).
– Розкажіть про творення активних дієприкметників теперішнього та минулого часу.
561. До кожного дієприкметника доберіть і запишіть форму дієслова, від якоїйого утворено.
Оспіваний, намальований, розбуджений, уміщений, посунутий, зігнутий.
Розкажіть про творення пасивних дієприкметників минулого часу.
– Укажіть дієприкметники, при творенні яких відбувається чергування звуків. Підкресліть літери, що позначають звуки, які чергуються.
562. Перепишіть, від поданих у дужках дієслів утворюючи дієприслівники недоконаного виду.
1. Ми повинні дбати про збагачення нашої лексики, не лише (заглядають) у словник, а й (прислухаються) до народу (М. Рильський). 2. Слова прилітають і стеляться на папері, (плачуть, сміються) (Т. Шевченко). 3. Усі поспішають, (шукають) щастя (Г. Чубач). 4. Тільки щастям людей я життя, не (вагаються), міряв (М. Сингаївський).
– В утворених дієприслівниках виділіть суфікси. Поясніть їхнє написання.
– Поясніть уживання розділових знаків.
563. Перепишіть, уставляючи пропущені літери.
1. Обріс мохом сірий камінь в полі леж..чи, зажурились козаченьки дома сид..чи (Л. Боровиковський). 2. Як заіржав кінь вороненький, сто..чи на мості (Народна творчість). 3. Лет..чи, втомився сокіл, стерла чайка крила (М. Стельмах). 4. Ор..чи, він чув того плуга, як чув своє серце (Є. Гуцало).
– Позначте в словах орфограми “літери у (ю), а(я) в дієприслівникових суфіксах” та “літера и в суфіксах дієприслівників”.
564. Перепишіть, від поданих у дужках дієслів утворюючи дієприслівники доконаного виду.
1. (Звіритися) на море, ти перестаєш належати собі (Г. Сковорода). 2. І раптом розхвилюєшся в тривозі, (відчути) теплий подих вітерця (Д. Луценко). 3. (Підняти) на щоглі вітрило нове, до синього моря хмарина пливе (А. Качан). 4. І світилися хмари, (здійнятися) наметами (А. Малишко).
– Позначте в словах вивчені орфограми.
565. Прочитайте. Визначте прислівники, з’ясуйте розряд кожного за значенням.
Часом можна почути, що творцями мови є письменники. Упевнено стверджую, що все якраз навпаки: це мова творить письменника. Мова зароджується, натхненно твориться, щодня й щохвилини розвивається в надрах народної мудрості, як дорогоцінні мінерали в надрах землі. Письменник старанно вишукує, ретельно й наполегливо обробляє, професійно гранить мову, щоб вона засяяла у всій своїй красі.
Мову не можна створити штучно. Вона народжується разом з народженням етносу. А от спотворити, зруйнувати, нещадно знищити її можна, вносячи в повсякденне мовлення величезну кількість іноземних слів, витісняючи з ужитку корінну лексику. Звідусіль пре, з усіх шпарин злісно лізе російське, англомовне, латинське, всяке інше слово, тільки не своє.
Тож рятуймо рідну мову всюди та скрізь, щодня й щохвилини. Не сподіваймося, що вона сама якось виживе.
За А. Мартиненком
– Два прислівники (на вибір) розберіть як частину мови.
– Що, на вашу думку, потрібно зробити для збереження української мови? Висловте свої думки на тему “Чому я буду розмовляти українською” і підготуйте з ними колажі або фотографії.
566. Прислівники, які пишуть разом і через дефіс, запишіть, знявши дужки, у дві колонки.
По/християнськи, пліч/о/шгіч, на/двоє, у/досвіта, всього/на/всього, на/швидкуруч, куди/небудь, на/вздогін, по/козацьки, мимо/волі, далеко/далеко, як/не/як, хоч/не/хоч, на/’вперейми, босо/ніж.
567. Від поданих прислівників утворіть усі форми вищого й найвищого ступенів порівняння.
Чітко, терпляче, рішуче, гарно, погано, добре.
– Назвіть форми, утворені від інших коренів.
568. Перепишіть, підкресліть усі члени речення. Поясніть, чому не є членами речення службові частини мови.
У цей непростий час наш народ зберіг-таки у своїй душі добро й милосердя, притаманні йому з давніх-давен. Нині ж важливо протистояти сучасній духовній агресії. На її озброєнні ЗМІ: газети, журнали, телебачення, радіо, кіно, відео, театри, естрада. їх використовують не для становлення духовності, а для її руйнації. Агресії проти духовності українського народу ми протистоїмо, опираючись на героїчне минуле й сьогодення.
За І. Синякевичем
– Поясніть відмінність службових частин мови від самостійних.
– Позначте в словах вивчені орфограми.
569. Знявши дужки, прийменники, які пишуть разом, і прийменники, які пишуть через дефіс, запишіть у дві колонки.
З/під, по/за, за/ради, з/понад, на/проти, по/серед, з/посеред, у/продовж, з/поміж.
570. Прочитайте. Поясніть написання виділених слів. Визначте сполучники.
1. Як/би ми раділи, як/би матері не сивіли. 2. Батьки переживають за/те, що/б діти були ситі, про/те не завжди турбуються, що/б були тямковиті. 3. Дурник говорить про/те, що він їв, про/те не розказує, що прочитав. 4. Що/б тільки ми не робили, що/б наш язик був обачливим!
– Один зі сполучників розберіть як частину мови.
571. Перепишіть прислів’я, розкриваючи дужки. Визначте частки.
1. Скільки голів, стільки (ж) умів. 2. До торби грамоти додай (но) мішок розуму. 3. Невеликий пан, перелізеш (бо) й сам. 4. Скільки (от) ворона не каркатиме, не бути їй солов’єм. 5. Як (би) ковбасі крила, кращої птиці не було (б). 6. Щастя не шукають, (а) таки здобувають.
– Одну з часток розберіть як частину мови.
572. Перепишіть, знімаючи риски.
1. Не /буває ні/коли великих справ без великих труднощів (Вольтер). 2. Хто лукавить – сам себе не/славить (Народна творчість). 3. І ні/де нема світила, яке сильніше променів душі (Л. Федорук). 4. Душа моя у кригу не/закута (А. Малишко). 5. Люблю я світ не/сходжений за/те, що маю в цьому світі Батьківщину (П. Перебийніс). 6. Я – українець, і моя душа ні/з/ким не/розмежована довіку (В. Кочевський). 7. Нові чуття, не/зріднені з журбою, одкрилися (А. Малишко).
– Обгрунтуйте написання не з різними частинами мови.
573. Перепишіть. У кожному з речень визначте всі частини мови.
Двадцять перше століття – то надзвичайно бурхливий час. Нещадиме колесо історії крутиться невпинно. Головне, щоб у цій круговерті людина не втратила себе, своїх честі й сумління, відчуття справедливості.
Найдорожчим для кожного з нас є любов до рідних, до своєї землі. Загальнолюдські цінності завжди об’єднували і сім’ї, і нації, і держави. Усім нам треба плекати у серці любов до міста або села, де живемо, до людей, що живуть поруч із нами. Оце, мабуть, і об’єднає Україну.
За В. Шелестюк
– Визначте тему та головну думку тексту. Доберіть до нього заголовок.
– Назвіть відомі вам загальнолюдські цінності. Складіть роздум на тему “Що може об’єднати мою країну” в публіцистичному стилі.
Related posts:
- Чергування [о]-[а] ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ §27. НАЙПОШИРЕНІШІ ВИПАДКИ ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ Чергування [о]-[а] 313. Прочитайте пари дієслів. Які голосні звуки чергуються в коренях кожної пари? Допомогти – допомагати; поклонитися – кланятися; захопити – хапати. У коренях деяких дієслів чергуються голосні звуки [о]- [а]. Літеру а в корені дієслова пишуть перед наступним наголошеним суфіксом – […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО Узагальнення і систематизація вивченого & 41. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО Як гул століть, як шум віків, Як бурі подих – рідна мова, Неволі стогін, волі спів, Життя духовного основа. М. Рильський 261. І. Подумайте, як найшвидше визначити частину мови. Скориставшись довідником, продовжте висловлювання про самостійні частини мови та особливі форми дієслова. Іменником називається… Прикметником називається… […]...
- Чергування [є]-[і], [е]-[и] ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ §27. НАЙПОШИРЕНІШІ ВИПАДКИ ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ Чергування [є]-[і], [е]-[и] 306. Прочитайте. Словами яких частин мови є подані слова? Визначте в дієсловах корені. Які голосні звуки чергуються в коренях? Летіти – літати; берегти – оберігати; випекти – випікати. У коренях деяких дієслів чергуються голосні звуки [е]-[і]. Букву і пишуть у […]...
- Узагальнення й систематизація вивченого про частини мови, їх правопис і використання в мовленні МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ВИГУК & 44 Узагальнення й систематизація вивченого про частини мови, їх правопис і використання в мовленні 362 1. Спишіть текст, вставляючи пропущені літери (де потрібно) та знімаючи риски. В/літку тут гарно. Бе..кінечна долина, в..соке небо, багато сонця, багато повітр..я. Горби, видолинки. Суха трава, протоптані к..ровами сте..ки. На/сонці горят.. крейдян..і обвали, прог..наються під вітром […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ЧАСТИНИ МОВИ УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ЧАСТИНИ МОВИ Вправа 558 1. В українській мові є 10 частин мови, їх поділяють на самостійні та службові. Самостійні Службові Мають лексичне значення (називають предмет, дії, ознаку предметів і дій, кількість); Мають морфологічні ознаки (рід, число, відмінок, час, особу, та ін.); Є членами речення Не мають лексичного значення; Мають морфологічні […]...
- ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ВПРОДОВЖ РОКУ БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ §40. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ВПРОДОВЖ РОКУ 561. Перепишіть, уставляючи пропущені літери. З кожного речення виберіть два-три словосполучення, визначте в них головне й залежне слова. Якими частинами мови ці слова виражено? 1. І зб..рігає мова калинова на гронах дивних свіжості красу, щоб у майбутнє муз..кою Слова н..сти душі народної красу (Д. Білоус). 2. Рідний […]...
- ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО Лексикологія і фразеологія 509. Прочитайте. Поясніть лексичні значення виділених слів. Визначте власне українські слова. 1. Мене причарувала рідна мова, рідна пісня, чисте повітря рідного краю (І. Нечуй-Левицький). 2. Повінь, повінь! Річка повна, повновода – нема броду (Т. Щегельська). 3. Грім гримить на виднокраї, нам веселку посилає (А. Камінчук). 4. Ковила золотиться […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ДІЄСЛОВО” Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Дієслово § 62. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ДІЄСЛОВО” 538 І. Прочитайте текст, визначте його стиль і тип мовлення. Назвіть тему тексту. З яким почуттям розповідає хлопчик про свого тата? ТАТО Є в мене тато, мама й менша сестра Оксана… У тата стільки сили й терпіння, що їх вистачило б, як каже […]...
- Частини мови. Узагальнення й повторення вивченого СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Частини мови. Узагальнення й повторення вивченого 93. Прочитайте текст. Перекажіть. Був собі в Києві гуркітливий Трамвай. Він щоденно подорожував за довгим маршрутом – з Подолу через Дніпро аж у Дарницю й назад. А як гуркітливий Трамвай дзенькав, клацав, бамкав, бив колесами на стиках! Люди злякано тулилися до кам’яних стін високих будинків. Собаки […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ” Словотвір. Орфографія § 21. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ” 176 І. Прочитайте текст. Про який важливий винахід людства в ньому йдеться? Як ви розумієте заголовок до тексту? НАЩАДКИ ГУСЯЧОГО ПЕРА Винахідником кулькової ручки вважається журналіст з Угорщини Ласло Віро, який у 1930-х роках використовував чорнильну ручку. Під час письма чорнило часто розливалося, забруднюючи руки […]...
- Дієслово як частина мови. Повторення вивченого ДІЄСЛОВО Дієслово як частина мови. Повторення вивченого 302. Прочитайте текст. Перекажіть. Тонко ковані золоті листочки шумлять, дзвонять, шелестять: осінь, осінь… Хмари гасають вороними кіньми, дикими табунами… з порваними уздами… Бліднуть мрії, в’януть квіти, димом ідуть примарні ночі, туманом сиплеться лист… І виднішими стануть крізь голе, обшарпане гілля зорі, що не гасли, не осипалися… (За Степаном […]...
- ЧАСТИНИ МОВИ. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО Мета: відновити і закріпити знання учнів про слова – назви предметів, ознак, дій; повторити поняття “частини мови”, “іменник”, “прикметник”, “дієслово”; формувати вміння розрізняти частини мови за питаннями, відрізняти їх від службових слів, правильно вживати у мовленні; розвивати вміння аналізувати, систематизувати мовні явища; виховувати інтерес до вивчення мови. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ “ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ” ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ § 40. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ “ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ” 327 І. Прочитайте текст, дотримуючись орфоепічних правил. Визначте його тему та основну думку. Що корисного для себе ви дізналися? СНІДАЙТЕ ВЧАСНО Сніданок – найважливіша частина нашого щоденного меню. Від того, що ми з’їли, вставши з ліжка, багато в чому залежить наше […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ ЗА ТЕМОЮ “ПРИКМЕТНИК” Урок 63. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ ЗА ТЕМОЮ “ПРИКМЕТНИК” Мета: перевірити вміння учнів визначати рід і число прикметників, узгоджувати прикметники з іменниками, визначати відмінок прикметників; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 212 (2), […]...
- Повторення й узагальнення вивченого про слово СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Повторення й узагальнення вивченого про слово 83. Прочитайте текст легенди. Перекажіть. Давно це було. їхав козак із далекого походу до рідної домівки. Зупинився він біля джерела, напився кришталевої водички, напоїв коня і ліг відпочити. Крізь сон козак почув іржання коней і чужу мову. То вороги вишукували здобич. Блиснула на сонці козацька шабелька […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ЧИСЛІВНИК” Морфологія та орфографія. Числівник § 58. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ЧИСЛІВНИК” 495 Розгляньте схему “Числівник”. Розкажіть за нею про числівник як частину мови. Для ілюстрації відповіді наводьте приклади. М. Хед. Орхідея і три колібрі 496 І. Прочитайте текст. Визначте його тему та мікротеми. Поясніть роль числівників у тексті. Чи допомогли вони надати прочитаному переконливості, точності? […]...
- Узагальнення знань і вмінь з теми “Дієслово”. Урок-гра Урок 103 Тема. Узагальнення знань і вмінь з теми “Дієслово”. Урок-гра Мета: в ігровій формі повторити й узагальнити знання з теми, готувати учнів до контрольної роботи; розвивати інтерес до вивчення рідної мови; виховувати патріотизм. Обладнання: карта країни “Дієслово”. ХІД УРОКУ I. Мотивація навчання Учні читають вірші. Мов багато є на світі – Всі вони, неначе […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ “ЛЕКСИКОЛОГІЯ” ЛЕКСИКОЛОГІЯ § 48. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ “ЛЕКСИКОЛОГІЯ” 387 І. Прочитайте текст, визначте його тему й основну думку. Що символізують кольори українського прапора? ПРАПОР УКРАЇНИ Єдиного офіційного прапора в Київській Русі не було. Кожен із князів мав власний стяг. Спочатку на прапорах зображали фантастичних тварин і рослини, а після прийняття християнства – хрест і святих. […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ПРИКМЕТНИК” Морфологія та орфографія. Прикметник § 51. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ПРИКМЕТНИК” 424 І. Прочитайте текст. Назвіть прикметники, за допомогою яких автор розкриває талант майстра, описує засоби й матеріали його праці. Чим, на вашу думку, приваблює гончарне мистецтво? МИСТЕЦТВО ГОНЧАРІВ Що то за краса – глиняний посуд! Майстри-гончарі ліпили його на щоденну потребу, але оздоблювали, як […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ІМЕННИК” Морфологія та орфографія. Іменник § 39. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ІМЕННИК” 324 Розгляньте схему. Розкажіть за нею про іменник як частину мови. Свою розповідь ілюструйте прикладами. 325 I. Прочитайте текст. Визначте його основну думку. Розкажіть, які норми моралі здавна шанувалися серед українців. ЛЮБОВ І ЧЕСТЬ У народі здавна шанувалося почуття любові до батьків. Моральним обов’язком […]...
- Узагальнення й систематизація знань про нітрогеновмісні органічні сполуки II Семестр Тема 5. НІТРОГЕНОВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ Урок 57 Тема уроку. Узагальнення й систематизація знань про нітрогеновмісні органічні сполуки Цілі уроку: узагальнити й систематизувати знання учнів про нітрогеновмісні органічні сполуки, рівні організації органічних сполук. Тип уроку: узагальнення й систематизації знань. Форми роботи: групова робота, семінар. Обладнання: картки-завдання. ХІД УРОКУ I. Організація класу II. Перевірка домашнього […]...
- ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ДІЄСЛОВО РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ ДІЄСЛОВО & 45. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ДІЄСЛОВО Які ознаки властиві дієслову як частині мови? 319. 1. Прочитай прислів’я і приказки. Поясни їхній зміст. 1. Кому легко на серці, до того весь світ сміється. 2. З вогнем (не) жартуй, бо опалишся. 3. Тільки той (не) помиляється, хто ні до […]...
- РОЛЬ ПРИСЛІВНИКІВ У ТЕКСТАХ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ПРИСЛІВНИК Мета: показати роль прислівників у художніх і науково-популярних творах; вчити пояснювати значення прислівників у тексті, вибирати з-поміж поданих прислівник, що найбільше відповідає змісту речення, тексту; розвивати зв’язне мовлення; виховувати культуру мовлення. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – Прислів’я та приказки прочитайте, поясніть. Спишіть спочатку вислови з прислівниками, […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ “БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ” БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ § 54. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ “БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ” 437 І. Прочитайте текст. Визначте його тему й мікротеми. Що нового ви a”- j зналися? Яке речення тексту виражає основну думку прочитаного? УКРАЇНЦІ – ЗІРКИ СВІТОВОГО БАЛЕТУ Уродженці Києва Вацлав Ніжинський і Сергій Лифар стали одними з найяскравіших зірок за всю історію світового […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ЗАЙМЕННИК” Морфологія та орфографія. Займенник § 65. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ЗАЙМЕННИК” 554 І. Прочитайте текст. Чи доводилося вам бути свідком або учасником подібної ситуації? Що ви могли б додати до прочитаного? ЧУДОДІЙНІ СЛОВА Слова “перепрошую”, “пробачте за турботу”, “будьте ласкаві”, “дякую” чудодійно полегшують стосунки між людьми. Приміром, ви шукаєте потрібну вам вулицю. Навколо нікого немає. […]...
- Узагальнення вивченого про будову слова Тема: Узагальнення вивченого про будову слова Мета: вчити учнів виконувати усний і письмовий розбір слів за будовою; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати інтерес до рідної мови. Тип уроку: урок формування мовної компетенції. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав – До роботи час настав. Ось і ми часу не гаймо, […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ” Лексикологія. Фразеологія § 15. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ” 114 І. Прочитайте текст. Чи зацікавив він вас і чим саме? Що відображає його назва – тему чи основну думку? ДІ-ДЖЕЙ* – РОБОТ З сучасними технологіями можливо все. І роботи-футболісти, які влаштовують змагання між собою, і роботи-собаки та роботи-коти, які прогулюються з вами. Нещодавно винахідники […]...
- Сполучення літер ьо, йо ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ §28. ПОЗНАЧЕННЯ М’ЯКОСТІ ПРИГОЛОСНИХ НА ПИСЬМІ Сполучення літер ьо, йо 389. Розгляньте таблицю. Яке звукосполучення позначають на письмі сполучення літер йо? Для чого вживають сполучення букв ьо? Літери йо Літери ьо Передають на письмі сполучення приголосного [й] з голосним [о] на початку слова або складу: йодистий, гайок. Передають на письмі м’якість […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ ЗА ТЕМОЮ “ПРИКМЕТНИК” Мета: перевірити вміння учнів визначати рід і число прикметників, узгоджувати прикметники з іменниками, визначати відмінок прикметників; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Вікторина “Прикметник” – Яка частина мови називається прикметником? – Як змінюються прикметники? – З якою частиною мови […]...
- Узагальнення та систематизація навчального матеріалу за 3 клас Узагальнення та систематизація навчального матеріалу за 3 клас 1. Які одиниці рахунку використані в кожній сумі для одержання тисячі? 900 + 100 =1000 990 + 10 = 1000 999 + 1 = 1000 – Придумайте свої рівності суми чисел на знаходження числа “тисяча”. Десять одиниць – це десяток. Десять десятків – це сотня. Десять сотень […]...
- Питання для самоконтролю – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Питання для самоконтролю 1. Що таке дієслово як частина мови? Назвіть граматичні ознаки дієслів. 2. Що є початковою формою дієслова та які граматичні ознаки вона має? 3. Поясніть написання не з дієсловами. Наведіть приклади. 4. Що виражає категорія виду дієслів? Дайте характеристику кожному виду. 5. У чому полягає […]...
- ДІЄСЛОВО. ПРАВОПИС ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ §6. ДІЄСЛОВО. ПРАВОПИС – ться, шся В КІНЦІ ДІЄСЛІВ. ГОЛОСНІ В ЗАКІНЧЕННЯХ ДІЄСЛІВ 50. Прочитайте. Визначте дієслова, поставте до кожного питання. Дозволь дати тобі деякі поради щодо спілкування. Частіше посміхайся. Посмішка нічого не коштує, але багато дає. Частіше вимовляй ім’я свого співрозмовника. Для нього воно звучить, як найсолодша музика. Не […]...
- Узагальнення вивченого з теми “Іменник” Тема. Узагальнення вивченого з теми “Іменник”. (Вправи 183-188). Мета. Узагальнити та систематизувати знання учнів з теми “Іменник”. Обладнання: репродукція картини С. Васильківського “Полтавщина”, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності. Привітання, побажання хорошого настрою. Висловлювання дітьми їхніх очікувань від уроку. II. Перевірка домашнього завдання. А) Учні зачитують виписані слова, називають відмінок та […]...
- Узагальнення і систематизація знань з лексикології та фразеології ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ УРОК № 75 Тема. Узагальнення і систематизація знань з лексикології та фразеології Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів з теми “Лексикологія. Фразеологія”; удосконалювати навички практичного використання знань із цих тем в усному й писемному мовленні, користування різними видами словників; прищеплювати учням любов до рідної мови, культури. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ […]...
- Узагальнення й систематизація знань про природні джерела вуглеводнів І СЕМЕСТР Тема 3. ПРИРОДНІ ДЖЕРЕЛА ВУГЛЕВОДНІВ ТА ЇХ ПЕРЕРОБКА Урок 27 Тема уроку. Узагальнення й систематизація знань про природні джерела вуглеводнів Цілі уроку: узагальнити й систематизувати знання учнів про природні джерела вуглеводнів, їх переробку, використання продуктів переробки. Тип уроку: узагальнення й систематизації знань. Форми роботи: групова. Обладнання: картки-завдання. ХІД УРОКУ I. Організація класу II. […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ “ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ ТА ПУНКТУАЦІЇ” ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ ТА ПУНКТУАЦІЇ § 22. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ “ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ ТА ПУНКТУАЦІЇ” 170 І. Прочитайте текст. Визначте його тип і стиль мовлення. Відповідь.. гуйте. Усно перекажіть прочитане, правильно наголошуючи виділені слова. ЯБЛУНЬКА На маленькій, низенькій яблуньці цілий день любило сидіти сонце. Цвіту цієї весни на деревці було зовсім трішки, лише кілька […]...
- АНАЛІЗ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ Мета: проаналізувати допущені в контрольній роботі помилки, організувати роботу над ними; повторити і закріпити вивчений матеріал; розвивати мислення, пам’ять; виховувати акуратність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ – Сьогодні на уроці ми проведемо роботу над помилками, допущеними у контрольній роботі. III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Загальна характеристика результатів виконання контрольної […]...
- Повторення та узагальнення вивченого Тема. Повторення та узагальнення вивченого. Мета. Повторити та закріпити знання, уміння, отримані впродовж року. Формувати ІКТ-компетентності учнів та ключові компетентності для реалізації творчого потенціалу дітей. Розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення, самостійність учнів. Розвивати інтерес до здобуття знань. Стимулювати пізнавальну активність. Виховувати інтерес до вивчення предмета, культуру роботи за комп’ютером. Тип уроку. Урок повторення, закріплення та […]...
- Перетворення виразів (повторення та систематизація матеріалу, вивченого в 5 та 6 класах) Урок № 2 Тема. Перетворення виразів (повторення та систематизація матеріалу, вивченого в 5 та 6 класах) Мета: повторити та систематизувати відомості про види перетворень виразів та способи дій, передбачених ними, що були отримані учнями в 5-6 класах в обсязі, необхідному для сприйняття теми “Рівняння”. Тип уроку: повторення, систематизація знань, умінь, навичок. Хід уроку I. Організаційний […]...
- Контрольна робота: письмовий твір. Аналіз контрольної роботи. Узагальнення знань і вмінь з теми “Дієслово”. (Вправи 319-322) Тема. Контрольна робота: письмовий твір. Мета. Перевірити вміння самостійно складати письмове висловлювання з використанням виражальних засобів та висловленням власної думки. УРОК 97 Тема. Аналіз контрольної роботи. Узагальнення знань і вмінь з теми “Дієслово”. (Вправи 319-322). Мета. Узагальнити знання про ознаки дієслова, закріпити навички правопису не з дієсловами та особових закінчень; удосконалювати вміння розпізнавати часи дієслів […]...