УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ “ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ”
ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ
§ 40. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ “ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ”
327 І. Прочитайте текст, дотримуючись орфоепічних правил. Визначте його тему та основну думку. Що корисного для себе ви дізналися?
СНІДАЙТЕ ВЧАСНО
Сніданок – найважливіша частина нашого щоденного меню. Від того, що ми з’їли, вставши з ліжка, багато в чому залежить наше самопочуття протягом дня.
Учені довели, що люди, які нехтують сніданками, більшою мірою схильні до стресів, судинних захворювань,
Привчіть себе їсти не раніше ніж через півгодини після пробудження. Нашому організму потрібен час, щоб прийти в себе після сну. Уставши з ліжка, випийте півсклянки тепленької води. Це активізує процеси життєдіяльності в організмі. Якщо ви не любите звичайну воду, додайте туди кілька крапель лимонного соку або чайну ложку меду. Випивши води, займіться звичними справами: прийміть душ, одягніться, зберіть сумку. За
II. Виконайте завдання до тексту.
1. Знайдіть по два слова з двома: а) м’якими звуками; б) дзвінкими звуками; в) глухими звуками.
2. Запишіть виділені слова фонетичною транскрипцією. Назвіть у них букви та вимовте звуки.
3. Знайдіть щонайменше три слова за вимови яких приголосні уподібнюються.
4. Знайдіть щонайменше два слова які можна змінити або до яких можна дібрати спільнокореневі слова так, щоб набулося чергування звуків.
5. Поясніть доцільність чергування у – в
6. Випишіть п’ять слів з вивченими орфограмами, обгрунтуйте написання.
328 7. Виконайте фонетичний розбір слова сніданок.
І. Спишіть прислів’я, розкриваючи дужки Підкресліть вивчені орфограми, поясніть написання.
1. Без нашого Гриця вода не осв(‘)ятит(ь)ся. 2. В(е, и)лике дер(е, и)во поволі росте. 3. Під л(е, и)жачий камінь вода не т(е, и)че. 4. Хоч бли(з, с)ько, та сли(з, с)ько. 5. Яке корі(н, нн)я, таке й насі(н, нн)я. 6. Лобом муру не проб(‘)єш(ь). 6. (І, Й) буд(е, и)нь, і н(е, и)діля – все лінивому безді(л, лл)я. 7. Дома (і, й) стіни допом(о, а)гають.
II. Вивчіть напам’ять два з поданих прислів’їв (на вибір).
329 ПОСПІЛКУЙТЕСЯ. Тема для розмови – “Чому в народі кажуть, що дома й стіни допомагають?”.
330 САМООЦІНКА. Продовжте усно фрази.
1. Під час вивчення теми “Фонетика. Орфоепія. Графіка. Орфографія” я дізнався (дізналася) багато нового. Наприклад, як…
2. Найлегшим під час опрацювання матеріалу для мене було…
3. Свої знання з теми я б оцінив (оцінила) на…
Готуємося до тематичного оцінювання
Перевірте виконання, користуючись відповідями в додатках.
1. Підкреслена буква позначає той самий звук в усіх словах рядка
А Тернопіль, монітор, рішення
Б сіль, сюїта, сьомга
В купатися, Тиса, тямущий
Г дисплей, Одеса, Дністер
2. Апостроф на місці пропуску треба писати в усіх словах рядка
А різдв..яний, під..єднати, ластів..я
Б тьм..яний, суб..єктивний, пів..їдальні
В арф..ярка, зв..язківець, бар..єр
Г св..ящєник, розв..язати, безвір..я
3. Знак м’якшення на місці пропуску треба писати в усіх словах рядка
А полтавс..кий, балкон..чик, здаєт..ся
Б брин..чати, сільський, внучен..ці
В сім..десят, малесен..кий, зірон..ці
Г на стеблин..ці, черкаський, дз..обати
4. Подвоєні букви треба писати в усіх словах рядка
А гуаш..ю, радіст..ю, зустріч..ю
Б маз..ю, недбаліст..ю, заметіл..ю
В акварел..ю, подорожжю, мит..ю
Г мід..ю, матір..ю, тін..ю
5. Букву и на місці пропуску треба писати в усіх іншомовних словах рядка
А Атлант..да, Пар..ж, Гр..мм
Б Бразилія, с..лует, мон..тор
В л..мон, г..рлянда, Аргентина
Г ч..пси, ц..стерна, д..ректор
6. Запишіть іменники любов, юність, сіль в орудному відмінку однини.
Запитання і завдання для самоперевірки
1. Що вивчає фонетика, орфоепія та орфографія?
2. У чому полягає відмінність у творенні приголосних і голосних звуків? Наведіть приклади дзвінких і глухих, м’яких і твердих приголосних.
3. Як позначають м’якість приголосних на письмі? Наведіть приклади.
4. Дайте визначення складу слова. Наведіть приклад поділу слова на склади.
5. Як правильно перенести слово з рядка в рядок? Наведіть приклади.
6. Які звуки і за яких умов уподібнюються? Наведіть приклади.
7. Які чергування голосних і приголосних характерні для української мови? Наведіть приклади.
8. Що таке спрощення? У яких групах приголосних воно відбувається?
9. Які приголосні і за яких умов подовжуються? Наведіть приклади.
10. Назвіть орфограми, вивчені в цьому розділі. Доберіть по два приклади на кожну з них. Поясніть написання дібраних слів.
Збірник творчих робіт
Об’єднайтеся в групи (по 2-5 учнів) і колективно виконайте запропоноване творче завдання (на вибір).
Види творчих завдань:
– написати казку, оповідання чи вірш;
– скласти комікс;
– намалювати ілюстрацію, плакат чи карикатуру;
– розробити макет головної сторінки веб-сайту (на аркуші паперу).
Орієнтовні теми творчих робіт: “У світі фонетики та орфоепії”, “Пригода в країні Звуків”, “Як подружилися голосні і приголосні звуки”, “Букви в гостях у звуків”, “Острів Фонетики”, “Секрети орфографії”, “Царівна Орфоепія”, “Букви та звуки в туристичному поході”.
Оформіть роботу на стандартному аркуші паперу.
Скріпіть аркуші з роботами учнів свого класу в одну книжку; зробіть обкладинку, доберіть назву, вкажіть клас, школу, рік видання.
Моя сторінка
Цікаво знати
Чи розмовляють тварини?
Свою мову мають і тварини, і рослини. Бджола, наприклад, повернувшись до вулика, виконує своєрідний. “танець”: він сигналізує іншим, куди потрібно летіти.
Здатність папуг досить точно наслідувати людське мовлення зовсім не означає, що вони можуть свідомо володіти людською мовою. Отже, набір звукових сигналів у тварин лише зі значними застереженнями можна назвати мовою тварин (Із довідника).
У СВІТІ БУКВ
Власні назви можуть позначатися різною кількістю букв. У Норвегії, наприклад, є містечко, що зветься А у франції – село І. На території Росії є річки Ю і Я.
* * *
Є словники, у яких слова розташовані за алфавітом не перших, а останніх літер слова. НАПРИКЛАД а, ба, баба, прабаба і т. д. Такі словники називаються зворотними.
НА ДОЗВІЛЛІ
МОВНИЙ ЕКСПРЕС
Добираючи слова, потрібно дістатися від одного міста до іншого. Умова: кожне наступне слово має починатися складом, на який закінчується попереднє. Наприклад, здійснити поїздку від Калинівки до Володарки можна так: Калинів-ка – ка-ли-на – на-пра-во – Во-лодарка.
Здійсніть такі поїздки: Жмеринка – Васильків, Полтава – Канів,
Ялта – Калуш, Черкаси – Запоріжжя, Одеса – Коломия, Бровари – Козятин, Лубни – Коломия.
УСМІХНІТЬСЯ
– Васильку, – звернувся вчитель до учня, – як буде минулий час від дієслова “прокидатися”?
– Спати, – відповідає учень.
* * *
– Як ви впізнали, що я українець? Ви хіба чули, як я говорив по-українськи?
– Ні, але я чув, як ви говорили по-англійськи.
Ти постаєш в ясній обнові,
Як пісня линеш, рідне слово.
Д. БІЛОУС
Related posts:
- Основні поняття до розділу “Фонетика. Графіка. Орфоепія. Орфографія” ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ Основні поняття до розділу “Фонетика. Графіка. Орфоепія. Орфографія” Алфавіт (абетка, азбука) – це сукупність букв (літер), розміщених у певному порядку. Склад – частина слова, яка вимовляється одним поштовхом повітря. Наголос – виділення одного зі складів у слові посиленим голосом. Орфограма – написання слова, частини слова, яке відповідає певному правилу. Орфоепія – […]...
- ФОНЕТИКА ТА ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ ТА ОРФОГРАФІЯ ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ В КІНЦІ РОКУ § 58. ФОНЕТИКА ТА ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ ТА ОРФОГРАФІЯ 461 І. Прочитайте виразно текст уголос, дотримуючись орфоепічних правил. Що переважає в ньому; опис чи розповідь? Обгрунтуйте свою думку. ЛІТО ПРИЙШЛО Скажіть, ви не знаєте, чому це небо стало таке синє-синє, а хмарки в ньому пливуть такі біленькі-біленькі? Чому так раненько […]...
- ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Фонетика. Графіка. Фонетика як розділ мовознавчої науки про звуковий склад мови. Голосні й приголосні звуки. Приголосні тверді і м’які, дзвінкі і глухі. Позначення звуків мовлення на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і букв. Звукове позначення букв я, ю, є, ї, щ. Склад. Складоподіл. Наголос, наголошені і ненаголошені склади. Уподібнення приголосних звуків. Спрощення […]...
- Фонетика й графіка. Орфоепія й орфографія Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 119 Тема. Фонетика й графіка. Орфоепія й орфографія Мета: – навчальна: повторити, поглибити засвоєні в 5 класі знання учнів із розділу “Фонетика і графіка. Орфоепія й орфографія”, удосконалювати орфоепічні та орфографічні уміння й навички п’ятикласників, уміння розрізняти звуки, передавати слова звукописом; використовуючи здобуті знання на практиці; – розвивальна: розвивати усне […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ “БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ” БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ § 54. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ “БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ” 437 І. Прочитайте текст. Визначте його тему й мікротеми. Що нового ви a”- j зналися? Яке речення тексту виражає основну думку прочитаного? УКРАЇНЦІ – ЗІРКИ СВІТОВОГО БАЛЕТУ Уродженці Києва Вацлав Ніжинський і Сергій Лифар стали одними з найяскравіших зірок за всю історію світового […]...
- Тренувальні вправи з теми “Фонетика. Орфоепія. Орфографія” Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 82 Тема. Тренувальні вправи з теми “Фонетика. Орфоепія. Орфографія” Мета: – навчальна: повторити вивчені орфограми, застосовуючи набуті знання на практиці; формувати життєву компетентність; – розвивальна: розвивати мовне чуття, абстрактне мислення, мовленнєві вміння, навички зіставлення, порівняння; розвивати цікавість; – виховна: виховувати повагу до захисників Вітчизни. Внутрішньопредметні зв’язки:лексикологія, синтаксис, мова і мовлення. […]...
- Контрольна робота № 5 з теми “Фонетика. Орфоепія. Орфографія” Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 83 Тема. Контрольна робота № 5 з теми “Фонетика. Орфоепія. Орфографія” Мета: – навчальна: перевірити знання учнів з теми “Фонетика. Орфоепія. Орфографія”; – розвивальна: розвивати логічне мислення, мовленнєві навички, уміння виконувати тестові завдання; самостійно працювати; – виховна: виховувати шанобливе ставлення до мови. Внутрішньопредметні зв’язки:орфоепія, фонетика, орфографія, пунктуація. Міжпредметні зв’язки: виконання […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ” Словотвір. Орфографія § 21. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ” 176 І. Прочитайте текст. Про який важливий винахід людства в ньому йдеться? Як ви розумієте заголовок до тексту? НАЩАДКИ ГУСЯЧОГО ПЕРА Винахідником кулькової ручки вважається журналіст з Угорщини Ласло Віро, який у 1930-х роках використовував чорнильну ручку. Під час письма чорнило часто розливалося, забруднюючи руки […]...
- Тренувальні вправи з теми “Фонетика. Графіка. Орфоепія” Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 64 Тема. Тренувальні вправи з теми “Фонетика. Графіка. Орфоепія” Мета: – навчальна: повторити вивчені орфограми, застосовуючи набуті знання на практиці; формувати життєву компетентність; – розвивальна: розвивати мовнечуття, пам’ять, мовленнєві вміння, навички зі ставлення, порівняння; – виховна: виховувати повагу однокласників, здатність працювати в команді, виховувати повагу до предметів української культури. Внутрішньопредметні […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ “ЛЕКСИКОЛОГІЯ” ЛЕКСИКОЛОГІЯ § 48. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ “ЛЕКСИКОЛОГІЯ” 387 І. Прочитайте текст, визначте його тему й основну думку. Що символізують кольори українського прапора? ПРАПОР УКРАЇНИ Єдиного офіційного прапора в Київській Русі не було. Кожен із князів мав власний стяг. Спочатку на прапорах зображали фантастичних тварин і рослини, а після прийняття християнства – хрест і святих. […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ “ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ ТА ПУНКТУАЦІЇ” ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ ТА ПУНКТУАЦІЇ § 22. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ “ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ ТА ПУНКТУАЦІЇ” 170 І. Прочитайте текст. Визначте його тип і стиль мовлення. Відповідь.. гуйте. Усно перекажіть прочитане, правильно наголошуючи виділені слова. ЯБЛУНЬКА На маленькій, низенькій яблуньці цілий день любило сидіти сонце. Цвіту цієї весни на деревці було зовсім трішки, лише кілька […]...
- Основні поняття до розділу “Будова слова. Орфографія” БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ Основні поняття до розділу “Будова слова. Орфографія” Спільнокореневі слова – це слова, утворені від одного кореня: ліс, лісник, лісок, пролісок. Форма слова – це те саме слово, що стоїть в іншому відмінку чи роді, числі: сонце, сонця, сонцем; високий, високе, високою. Змінювані та незмінювані слова Правопис префіксів Правила Приклади 1. Префікс с […]...
- ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ §25. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ Розділ науки про мову, що вивчає правильну вимову слів, називається орфоепією. Дотримання правил орфоепії сприяє порозумінню людей, що спілкуються усно. Якщо правил дотримано, увага співрозмовників зосереджується на змісті розмови, а не відволікається неправильним або незвичним вимовлянням. З’ясувати правильну вимову слова можна за орфоепічним словником (словником правильної вимови слів). […]...
- Фонетика та орфографія ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО §3. Фонетика та орфографія 1. Чим відрізняються звуки від букв? 2. Скільки голосних звуків в українській мові? 3. Розкажіть про звукове значення букв я, ю, є, ї. 4. Скільки приголосних звуків в українській мові? 5. Пригадайте абетку української мови. 27. Прочитайте уривок із вірша Володимира Сосюри. Назвіть звуки і букви у виділених словах. […]...
- Фонетика і орфографія ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО §3. Фонетика і орфографія 1. Чим відрізняються звуки від букв? 2. Скільки голосних звуків в українській мові? 3. Розкажіть про звукове значення букв я, ю, є, ї. 4. Скільки приголосних звуків в українській мові? 5. Пригадайте абетку української мови. 23. Прочитайте вірш Андрія Малишка. Виконайте звуковий запис виділених слів. Блакитна осінь сяє в […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ІМЕННИК” Морфологія та орфографія. Іменник § 39. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ІМЕННИК” 324 Розгляньте схему. Розкажіть за нею про іменник як частину мови. Свою розповідь ілюструйте прикладами. 325 I. Прочитайте текст. Визначте його основну думку. Розкажіть, які норми моралі здавна шанувалися серед українців. ЛЮБОВ І ЧЕСТЬ У народі здавна шанувалося почуття любові до батьків. Моральним обов’язком […]...
- АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ПОВТОРЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО СЛОВО Мета: узагальнити знання учнів про лексичне значення слова; розвивати вміння визначати значення слова в контексті; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ – Сьогодні ми починаємо подорож країною Слова. Повторимо, які значення можуть мати слова, а також будемо вчитися визначати значення слова в […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ЧИСЛІВНИК” Морфологія та орфографія. Числівник § 58. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ЧИСЛІВНИК” 495 Розгляньте схему “Числівник”. Розкажіть за нею про числівник як частину мови. Для ілюстрації відповіді наводьте приклади. М. Хед. Орхідея і три колібрі 496 І. Прочитайте текст. Визначте його тему та мікротеми. Поясніть роль числівників у тексті. Чи допомогли вони надати прочитаному переконливості, точності? […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ЗАЙМЕННИК” Морфологія та орфографія. Займенник § 65. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ЗАЙМЕННИК” 554 І. Прочитайте текст. Чи доводилося вам бути свідком або учасником подібної ситуації? Що ви могли б додати до прочитаного? ЧУДОДІЙНІ СЛОВА Слова “перепрошую”, “пробачте за турботу”, “будьте ласкаві”, “дякую” чудодійно полегшують стосунки між людьми. Приміром, ви шукаєте потрібну вам вулицю. Навколо нікого немає. […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ПРИКМЕТНИК” Морфологія та орфографія. Прикметник § 51. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ПРИКМЕТНИК” 424 І. Прочитайте текст. Назвіть прикметники, за допомогою яких автор розкриває талант майстра, описує засоби й матеріали його праці. Чим, на вашу думку, приваблює гончарне мистецтво? МИСТЕЦТВО ГОНЧАРІВ Що то за краса – глиняний посуд! Майстри-гончарі ліпили його на щоденну потребу, але оздоблювали, як […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ДІЄСЛОВО” Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Дієслово § 62. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ДІЄСЛОВО” 538 І. Прочитайте текст, визначте його стиль і тип мовлення. Назвіть тему тексту. З яким почуттям розповідає хлопчик про свого тата? ТАТО Є в мене тато, мама й менша сестра Оксана… У тата стільки сили й терпіння, що їх вистачило б, як каже […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ” Лексикологія. Фразеологія § 15. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ” 114 І. Прочитайте текст. Чи зацікавив він вас і чим саме? Що відображає його назва – тему чи основну думку? ДІ-ДЖЕЙ* – РОБОТ З сучасними технологіями можливо все. І роботи-футболісти, які влаштовують змагання між собою, і роботи-собаки та роботи-коти, які прогулюються з вами. Нещодавно винахідники […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ МАТЕРІАЛУ, ВИВЧЕНОГО ЗА РІК Цілі: – навчальна: узагальнити та систематизувати навчальний матеріал курсу алгебри 7 класу; – розвивальна: формувати вміння аналізувати й узагальнювати інформацію, бачити закономірності; розвивати увагу, логічне мислення, пам’ять; – виховна: виховувати відповідальність за результати своєї роботи, наполегливість у досягненні мети, віру у власні сили; Тип уроку : узагальнення та систематизація знань. Обладнання та наочність: Хід уроку […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО Узагальнення і систематизація вивченого & 41. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО Як гул століть, як шум віків, Як бурі подих – рідна мова, Неволі стогін, волі спів, Життя духовного основа. М. Рильський 261. І. Подумайте, як найшвидше визначити частину мови. Скориставшись довідником, продовжте висловлювання про самостійні частини мови та особливі форми дієслова. Іменником називається… Прикметником називається… […]...
- Повторення й узагальнення вивченого про слово СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Повторення й узагальнення вивченого про слово 83. Прочитайте текст легенди. Перекажіть. Давно це було. їхав козак із далекого походу до рідної домівки. Зупинився він біля джерела, напився кришталевої водички, напоїв коня і ліг відпочити. Крізь сон козак почув іржання коней і чужу мову. То вороги вишукували здобич. Блиснула на сонці козацька шабелька […]...
- ЧАСТИНИ МОВИ. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО Мета: відновити і закріпити знання учнів про слова – назви предметів, ознак, дій; повторити поняття “частини мови”, “іменник”, “прикметник”, “дієслово”; формувати вміння розрізняти частини мови за питаннями, відрізняти їх від службових слів, правильно вживати у мовленні; розвивати вміння аналізувати, систематизувати мовні явища; виховувати інтерес до вивчення мови. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ […]...
- ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО Лексикологія і фразеологія 509. Прочитайте. Поясніть лексичні значення виділених слів. Визначте власне українські слова. 1. Мене причарувала рідна мова, рідна пісня, чисте повітря рідного краю (І. Нечуй-Левицький). 2. Повінь, повінь! Річка повна, повновода – нема броду (Т. Щегельська). 3. Грім гримить на виднокраї, нам веселку посилає (А. Камінчук). 4. Ковила золотиться […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО ПРОТЯГОМ РОКУ УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО ПРОТЯГОМ РОКУ 553. Прочитайте. Визначте дієслова. З’ясуйте час, вид, особу й число кожного. 1. У промінні МОЕЙ проросла душа (В. Кучерук). 2. Неоціненну мудрість наших пращурів, досвід віків, високі досягнення наукової думки, безсмертні шедеври художньої творчості, моральні заповіді наших батьків – усе береже в собі рідна мова (З журналу). 3. Спіткнулася […]...
- Замітка до газети. Узагальнення знань і вмінь з розділу “Текст” Урок 14 Тема. Замітка до газети. Узагальнення знань і вмінь з розділу “Текст” Мета: провівши аналіз тексту, визначити правила написання замітки до газети та її характерні особливості; вчити писати й правильно оформлювати листи, проводити підготовчу роботу зі складання усного твору; узагальнити знання дітей з теми “Текст”; розвивати мовні уміння учнів, спостережливість, аналітичні вміння, поповнювати активний […]...
- Частини мови. Узагальнення й повторення вивченого СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Частини мови. Узагальнення й повторення вивченого 93. Прочитайте текст. Перекажіть. Був собі в Києві гуркітливий Трамвай. Він щоденно подорожував за довгим маршрутом – з Подолу через Дніпро аж у Дарницю й назад. А як гуркітливий Трамвай дзенькав, клацав, бамкав, бив колесами на стиках! Люди злякано тулилися до кам’яних стін високих будинків. Собаки […]...
- Вимова приголосних – Орфоепія Орфоепія Вимова приголосних 1. Дзвінкі приголосні в кінці слова та перед глухими в середині слова не оглушуються Гриб Рибка Загадка Плід Виняток: вимовляємо як у словах нігті, кігті, вогкий, легко, дьогтю. 2. Глухі приголосні перед дзвінкими в середині слова одзвінчуються Отже Просьба Боротьба 3. ніколи не вимовляється як. На початку слова перед приголосним, на кінці […]...
- Узагальнення вивченого про речення Тема. Узагальнення вивченого про речення. (Вправи 85-89). Мета. Узагальнити уявлення учнів про структуру простого речення, про однорідні члени речення; закріпити вміння ставити розділові знаки при однорідних членах речення, поєднаних сполучниками. Розвивати писемне мовлення учнів. Виховувати взаємоповагу. Обладнання: таблиця “Вживання коми при однорідних членах речення”, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності. Привітання, […]...
- Питання для самоконтролю 1 УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Питання для самоконтролю 1. Коли в словах пишеться префікс С-? Наведіть приклади. 2. Розкажіть про правопис префіксів Пре-, при-, прі-. Наведіть приклади. 3. Коли в іменникових суфіксах пишеться літера И, а коли – І? Наведіть приклади. 4. У яких випадках у прикметниках пишеться суфікс – н(ий), а […]...
- Узагальнення вивченого про будову слова Тема: Узагальнення вивченого про будову слова Мета: вчити учнів виконувати усний і письмовий розбір слів за будовою; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати інтерес до рідної мови. Тип уроку: урок формування мовної компетенції. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав – До роботи час настав. Ось і ми часу не гаймо, […]...
- Узагальнення й систематизація вивченого про частини мови, їх правопис і використання в мовленні МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ВИГУК & 44 Узагальнення й систематизація вивченого про частини мови, їх правопис і використання в мовленні 362 1. Спишіть текст, вставляючи пропущені літери (де потрібно) та знімаючи риски. В/літку тут гарно. Бе..кінечна долина, в..соке небо, багато сонця, багато повітр..я. Горби, видолинки. Суха трава, протоптані к..ровами сте..ки. На/сонці горят.. крейдян..і обвали, прог..наються під вітром […]...
- Узагальнення і систематизація знань із теми “Будова слова, словотвір”, “Орфографія” БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 99 Тема. Узагальнення і систематизація знань із теми “Будова слова, словотвір”, “Орфографія” Мета: повторити й узагальнити засвоєний учнями матеріал; виховувати у школярів старанність та наполегливість у навчанні. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашнього […]...
- Повторення та узагальнення вивченого Тема. Повторення та узагальнення вивченого. Мета. Повторити та закріпити знання, уміння, отримані впродовж року. Формувати ІКТ-компетентності учнів та ключові компетентності для реалізації творчого потенціалу дітей. Розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення, самостійність учнів. Розвивати інтерес до здобуття знань. Стимулювати пізнавальну активність. Виховувати інтерес до вивчення предмета, культуру роботи за комп’ютером. Тип уроку. Урок повторення, закріплення та […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ДІЄПРИКМЕТНИК” § 26. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ДІЄПРИКМЕТНИК” Вправа 260 I. А поза тином, вибитим вітрами, жили шляхи і села, і міста. У поданому реченні треба поставити розділові знаки при дієприкметниковому звороті та при однорідних членах речення. (Просте, двоскладне, поширене, повне, ускладнене дієприкметниковим зворотом вибитим вітрами та однорідними підметами шляхи і села, і міста; розповідне, неокличне). […]...
- Узагальнення вивченого з теми “Іменник” Тема. Узагальнення вивченого з теми “Іменник”. (Вправи 183-188). Мета. Узагальнити та систематизувати знання учнів з теми “Іменник”. Обладнання: репродукція картини С. Васильківського “Полтавщина”, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності. Привітання, побажання хорошого настрою. Висловлювання дітьми їхніх очікувань від уроку. II. Перевірка домашнього завдання. А) Учні зачитують виписані слова, називають відмінок та […]...
- БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ Морфеміка – це розділ науки про мову, що вивчає будову слова. Слова складаються із найменших значущих частин: Коренів, префіксів, суфіксів і закінчень. Ці частини називаються Морфемами. Отже, будова слова – це морфемний склад слова. Наприклад, у слові Мужній Виділяємо три морфеми – корінь Муж-, суфікс – н – І закінчення – ий; […]...