Вагітність і пологи
Розділ 10 РОЗМНОЖЕННЯ І РОЗВИТОК ЛЮДИНИ
§ 48. Вагітність і пологи
Вагітність – це стан організму жінки, який настає після запліднення яйцеклітини і триває протягом усього періоду ембріонального розвитку дитини, тобто близько 9 місяців. Під час вагітності утворюється унікальна система дитина-мати, завданням якої є забезпечення росту і розвитку ембріона. Провідна роль у цій системі належить організму матері: він постачає плоду речовини, необхідні для життя, отримуючи від нього кінцеві продукти метаболізму. Організм жінки працює за
Щоб обмін речовинами між матір’ю і ембріоном у плаценті був повноцінним, в організмі матері відбувається перерозподіл крові. У материнській складовій плаценти проростають додаткові капіляри, якими протікає майже 10% крові матері. У ній підвищується кількість еритроцитів, які мають забезпечити потребу ембріона в кисні. Матка, збільшуючись, діє на діафрагму й утруднює глибокий вдих, тому дихання жінки частішає. Нирки матері обслуговують два організми, тому кількість нефронів, що працюють одночасно, збільшується; їх діяльність стає більш напруженою. Імунна
Змінюється й робота ендокринної системи, що є головним регулятором усіх процесів під час вагітності. Статеві залози зменшують вироблення естрогенів, блокуючи дозрівання фолікулів. Жовте тіло продовжує секрецію прогестерона: як наслідок, певний час нарощуються тканини в матці, а менструації припиняються. Стає активнішими паращитоподібні залози, оскільки формування скелета ембріона потребує Кальцію, який постачає йому організм матері.
Розуміючи біологічний сенс змін, які відбуваються у власному організмі, вагітна жінка має робити все, щоб допомогти системі дитина-мати функціонувати нормально. Так, регулярні прогулянки на свіжому повітрі компенсують нестачу кисню в організмі, яка природно виникає під час вагітності. їжа, яку вживає майбутня мати, має містити багато поживних речовин, вітамінів і Кальцію. А от уживання солоної їжі необхідно обмежити, щоб не навантажувати нирки. Слід пам’ятати: усе, що надходить до організму вагітної жінки, опиниться в організмі дитини. Тому ліки можна вживати лише за призначенням лікаря. У жодному разі не можна курити, уживати алкоголь, продукти, що містять харчові добавки (барвники, ароматизатори тощо). Необхідно стерегтися інфекцій: будь-які захворювання дуже небезпечні для розвитку ембріона.
Мал. 48.1. Етапи народження дитини (а, б); відділення плаценти (в)
Як народжується дитина? Вагітність жінки закінчується із завершенням ембріонального розвитку плода. Відбуваються пологи (мал. 48.1), дитина залишає організм матері й розпочинає життя в новому середовищі. Пологам передує вихід слизової пробки, яка закривала шийку матки під час вагітності. Пологи починаються внаслідок впливу гормону гіпофіза окситоцину на гладенькі м’язи стінки матки, що викликає їх скорочення. Шийка розкривається: її діаметр збільшується до 10 см. Стінки навколоплідного міхура розриваються, і навколоплідні води витікають через піхву назовні.
Скорочення стінок матки посилюються, і плід просувається до шийки матки, а потім у піхву. Зазвичай плід виштовхується голівкою вперед. Протягом кількох хвилин після народження дитина залишається зв’язаною пуповиною з організмом матері. Після того, як припиняється пульсація судин пуповини, її перерізають. Одразу після народження дитина робить свої перші вдих і видих – починає працювати її дихальна система. Саме під час першого видиху й лунає крик новонародженого.
За 10-15 хвилин після виходу плода матка знов різко скорочується, і плацента із залишками пуповини відокремлюється від стінки матки і виходить з організму жінки. На цьому пологи завершуються.