Відмінювання прикметників у множині

Тема. Відмінювання прикметників у множині. (Вправи 263-266).

Мета. Ознайомити учнів з особливостями відмінювання прикметників у множині; виробляти навички правопису закінчень прикметників у множині, орієнтуючись на кінцевий приголосний основи. Розвивати уміння висловлювати свої почуття.

Виховувати бережне ставлення до почуттів іншої людини. Обладнання: таблиця відмінкових закінчень прикметників у множині (роздрукована на кожного учня), підручник, зошит.

Хід уроку

I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності.

Привітання,

побажання хорошого настрою. Висловлювання дітьми їхніх очікувань від уроку.

II. Актуалізація опорних знань.

– Прочитайте вірш вашої ровесниці Ірини (вправа 263 – текст вчитель записує на дошці).

– Знайдіть прикметники-антоніми.

– Поміркуйте, з якою метою дівчинка їх використала.

– Що вас особисто засмучує, а що освітлює душу радістю?

– Якими барвами хочеться намалювати плач і сміх, печаль і радість?

– У якому числі стоять прикметники у вірші?

– Яке закінчення мають прикметники у множині в початковій формі?

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Читання епіграфа

до уроку.

“Найголовнішого очима не побачиш” (Антуан де Сент-Екзюпері).

– Що може бути найголовнішим у людині, чого очима не видно?

– Що дарує кожному з вас спілкування з друзями?

– Чи може бути другом не людина, а тварина, дерево, квітка, іграшка?

– Із чого починається дружба між людьми? А людини з твариною чи рослиною?

2. Каліграфічна хвилинка (за вправою 264).

– В українській мові, окрім слова друг, використовують ще слово побратим. Що, на вашу думку, воно означає?

Побратим – 1) названий брат, близький друг, товариш; 2) товариш по боротьбі, битві, боях.

– Спишіть слова вправи 264, дотримуючись норм каліграфії.

– Що спільного в словах подруга і побратимі (Діти можуть відповісти, що ці слова означають друзів, тільки різної статі, а можуть помітити однаковий спосіб утворення цих слів за допомогою префікса по-.)

– Чи є ці слова спорідненими? (Ні, бо не мають спільного кореня.)

3. Опрацювання нового матеріалу.

– Додайте до записаних іменників прикметники й утворіть словосполучення. (Вірний друг, добра подруга, могутній побратим – слово могутній вчитель підказує учням, щоб використати всі форми кінцевих приголосних основи прикметників.)

– Поставте їх у множину. (Вірні друзі, добрі подруги, могутні побратими.)

– Проведемо наукове дослідження. (Клас ділиться на 3 групи, кожна група проводить дослідження з одним словосполученням.)

– Визначте, який кінцевий приголосний основи прикметника у початковій формі. (М’який – у слові могутній і твердий – у словах вірний, добра.)

– Візьміть таблицю закінчень прикметників у множині, знайдіть ту частину таблиці, яка підходить до вашого словосполучення. Її ви будете заповнювати під час виконання дослідження.

– Провідміняйте своє словосполучення і дослідіть закінчення прикметника. Запишіть результати свого дослідження в таблиці.

Звірка результатів: під час звірки учні заповнюють всю таблицю, користуючись дослідженнями інших груп.

IV. Фізкультхвилинка.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота в зошиті.

2. Розвиток мовлення (вправа 266).

– Прочитайте уривок із казки А. де Сент-Екзюпері “Маленький принц”.

– Чому маленький принц відчув себе нещасливим?

– Що він зробив?

– А що робите ви, коли відчуваєте себе нещасливими?

– Чи можна повернути собі відчуття щастя? Як це зробити?

VI. Підсумок уроку.

– Які прикметники ви сьогодні досліджували?

– Які висновки зробили?

– Пригадайте, що ви дізналися про прикметник за час вивчення цієї частини мови (завдання і запитання для повторення на с. 122).

VII. Домашнє завдання.

1. Вправа 266.3 (виписати словосполучення прикметників з іменниками, з якими вони пов’язані, визначити їх рід та відмінок, поставити у формі множини).

2. Для тих, хто хоче знати більше: провідміняти одне із словосполучень у множині, виділити закінчення прикметників.

?include(“$DOCUMENT_ROOT/block/list. html”;?> ?


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Відмінювання прикметників у множині