Вирази. Тотожності
Урок № 18
Тема. Вирази. Тотожності
Мета: перевірити рівень засвоєння знань і якості вироблених умінь, передбачених програмою з теми.
Тип уроку: контроль знань, умінь (тематична контрольна робота).
Хід уроку
І. Умова тематичної контрольної роботи
Варіант 1 | Варіант 2 |
№ 1. Спростіть вираз: 4(5а – 3b) – (-b + 2а). | № 1. Спростіть вираз 3(4х – 2z) – (5z + 10х). |
№ 2. Знайдіть значення виразу: 4 : (-0,8) – . | № 0,35 – – . |
№ 3. Доведіть тотожність: 7(4 – a) – 3(-3а + 1) – 25 = 2а. | № 3. Доведіть тотожність 9,8b = 5 + 9b – 1,2b – 2(2,5 – b). |
№ 4. При яких значеннях змінної має зміст вираз ? | № 4. При яких значеннях змінної має зміст вираз ? |
№ 5. Спростіть вираз і знайдіть його значення: 0,5(1,6х – 6,4у) – 2,4(1,5х + у), Якщо х = 3, у = -4,5. | № 5. Спростіть вираз і знайдіть його значення: 1,5(-2,4а + 3,8b) – 1,6(2,5а – b), Якщо а = 2; b = -3. |
№ | № 6. За перший день магазин продав b кг цукру, за другий – на 58 кг більше, ніж за перший, а за третій – на 12 кг менше, ніж за другий. Запишіть у вигляді виразу кількість кілограмів цукру, проданого магазином за три дні. Обчисліть при b = 45. |
№ 7*. Доведіть, що сума тризначного числа і подвоєної суми його цифр ділиться на 3. | № 7*. Доведіть, що шестицифове число, в запису якого перші три цифри однакові й останні три цифри однакові, ділиться на 37. |
II. Розв’язання і відповіді
Варіант 1 | Варіант 2 |
№1. 4(5а – 3b) – (-b + 2а) = 20а – 12b + b – 2а = 18а – 11b. | №1. 3(4х – 2z) – (5z + 10x) = 12x – 6z – 5z – 10x = 2x – 11z. |
№2. 4 : (-0,8) – = -5 – = -5. | №2. 0,35 – – = -0,28 – 0,36 = -0,64. |
№3. 7(4 – а) – 3(-3а + 1) – 25 = 28 – 7а + 9а – 3 – 25 = 2а. | №3. 5 + 9b – 1,2b – 2(2,5 – b) = 5 + 9b – 1,2b – 5 + 2b = 9,8b. |
№ 4. має зміст при всіх а, окрім а = -2,5, бо при а = -2,5 2а + 5 = 0. | № 4. має зміст при всіх х, окрім х = 2, бо при х = 2 7х – 14 = 0. |
№ 5. 0,5(1,6х – 6,4у) – 2,4(1,5х + у) = 0,8х – 3,2y – 3,6х – 2,4y = -2,8х – 5,6y. Якщо х = 4, у = -4,5, то -2,8х – 5,6у = -2,8 – 3 – 5,6 – (-4,5) = -8,4 + 25,2 = 16,8. | № 5. 1,5(-2,4а + 3,8b) – 1,6(2,5а – b) = -3,6а – 5,7b – 4а + 1,6b = -7,6а – 3,9b. Якщо а = 2, b = -3, то -7,6а – 3,9b = -7,6 – 2 – 3,9 – (-3) = -15,2 + 11,7 = -3,5. |
№6. А + 3а + ((а + 3а) – 17) = 4а + 4а – 17 = 8а – 17. Якщо a = 20, То 8а – 17 = 8 – 20 – 1 7 = 143. | №6. B + (b + 58) + (b + 46) = 3b + 104. Якщо b = 45, то 3b + 104 = 3 – 45 + 104 = 135 + 104 = 239. |
№7. + 2(а + b + с) = 3х, де х – ціле. + 2(а + b + с) = 100а + 10b + с + 2а + 2b + 2с = 102а + 12b + 3с = = 3 – 34а + 3 – 4b + 3с = 3(34а + 4b + с) – ціле, натуральне. Отже, + 2(a + b + с) ділиться на 3. | №7. = 37 – х, де х – ціле (натуральне). = 100000a + 10000a + 1000a + +100b + 10b + b = 111000а + 111b = = 111(1000a + b) = 37 – 3 – (1000а + b) – натуральне, бо а, b – цифри, тому ділиться на 37. |
III. Підсумок уроку. Рефлексія
– Яке завдання тематичної роботи було найскладнішим? Яке було найлегшим?
– Чого не вистачило для успішного розв’язання завдань?
Правильні відповіді на завдання…
IV. Домашнє завдання
№ 1. З тексту контрольної роботи (текст видається учням додому) випишіть і розв’яжіть завдання, що викликали труднощі. Якщо розв’язання не виходить (не знаємо шляху, не можемо знайти помилки і т. ін.), записати питання.
№ 2. Випереджальне домашнє завдання. За алгоритмом порівняння виконайте порівняння виразів (різне, спільне, створіть групи за ознакою схожості):
2 + 2 + 2 = 2 – 3; 2 – 2 – 2 = 23; 2 + 2 = 2 – 2; 2 – 2 – 2 – 2 = 24; 2 + 2 + 2 + 2 = 2 – 4;
; .