Визначення географічних координат
І СЕМЕСТР
РОЗДІЛ ІІ
Земля на плані та карті
Тема 2. Градусна сітка Землі. Географічні координати точок
Урок 18. Визначення географічних координат
Практична робота № 5. Визначення географічних координат та відстаней за географічними картами
Мета: закріпити знання учнів про географічну широту, географічну довготу, географічні координати, закріпити навички визначення координат, відстаней між окремими об’єктами, розвивати логічне мислення, виховувати інтерес до карти, продовжити роботу з контурними картами.
Тип
Обладнання: фізична карта півкуль, атласи, контурні карти.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
1. Прийом “Мікрофон”
– Що таке географічні координати?
– Якою буває географічна довгота?
– До скількох градусів визначають географічну широту?
– Що таке екватор?
– Які існують полюси?
– Що таке азимут?
– Які способи вимірювання відстаней на місцевості ви знаєте?
– Що таке масштаб?
– Скільком кілометрам відповідає 1° довжини дуги меридіана?
– Скільком
– Назвати основні сторони горизонту.
– Що таке паралель і меридіан?
2. Географічний диктант (усно)
– Назвіть материк, через який проходять усі меридіани Землі.
– Яка подорож буде коротша: по 60° паралелі чи по екватору?
– Чи існує океан, який перетинають усі меридіани?
– Мандрівник здійснює кругосвітню подорож із заходу на схід по паралелі. До якого місця він приїде?
– Чи є на Землі точка, з якої можна рухатись тільки на захід?
– Береги якого острова розміщені ближче до Північного полюса?
– Чи буде подорож від полюса до полюса по 30° меридіану коротша, ніж по 60°?
– У якому напрямку іде судно від екватора до Антарктиди?
– У якому напрямку пливе судно із Азовського моря в Чорне?
– Визначити, у якому напрямі від 0° меридіану розташоване Чорне море, США.
III. Мотивація начальної і пізнавальної діяльності
На попередньому уроці ми познайомилися з географічними координатами. Знаємо, що їх визначають за допомогою градусної сітки по меридіану і паралелі певної точки. Сьогодні ми закріпимо своє уміння визначати географічні координати, повчимося позначати на контурних картах задані координати.
IV. Усвідомлення учнями змісту роботи
– Що таке географічна широта?
– По якій лінії градусної сітки ведеться відлік широти?
– Що таке географічна довгота?
– По якій лінії ведеться відлік географічної довготи?
– Якою буває довгота і широта?
Географічні координати – адреса будь-якого об’єкта на земній поверхні. Вони виражені в градусах географічної широти і географічної довготи. Першою прийнято визначати і записувати географічну широту, другою – географічну довготу.
V. Пробні та тренувальні вправи
1. Практичні вправи з визначення координат об’єктів
(під керівництвом учителя)
– Визначити координати гори Джомолунгми (29° пн. ш., 86° сх. д); м. Санкт-Петербурга (60° пн. ш, 31° сх. д.).
– Батискаф “Трієст” здійснив занурення на глибину 7 025 м у точці 13° пн. ш. і 145° сх. д. Де вона знаходиться? (Маріанський жолоб)
– Капітан Немо почав свою подорож морськими глибинами з точки 34° пн. ш. і 139° сх. д. Поблизу яких островів він був? (Японські о-ви)
Самостійне виконання учнями завдань.
– Шхуна “Пілігрим” знаходилась на 44° пд. ш. і 165° довготи на схід від Грінвіцького меридіану. У якому океані? (Тихому)
– Більше ніж піввіку шукали загадкову країну – Землю Саннікова. Академік В. А. Обручев передбачав можливе її розміщення в районі 78° пн. ш., 145° сх. д. У якому океані? (Північному Льодовитому)
– Це озеро (28° пд. ш., 138° сх. д.) називають мертвим серцем материка. Якого? (оз. Ейр, Австралія)
– На 50° пн. ш., 14° сх. д. розміщена столиця однієї з держав світу. Вкажіть столицю і державу. (Прага, Чехія)
2. Практичні вправи на контурній карті
(під контролем учителя)
– Відомий норвезький мандрівник Ф. Нансен організував експедицію на судні “Фрам” для дрейфу в кризі. На 78° пн. ш. і 133° сх. д. пн. ш. судно вмерзло в лід і розпочало дрейф, який завершився на 86° пн. ш. і 66° сх. д. позначте на карті маршрут і напрям дрейфу.
– Ви знаходитесь на острові Нова Гвінея в точці перетину 150° меридіану і 10° паралелі в Південній і Східній півкулях. Позначте острів та покажіть від нього напрям на північ і північний захід.
– Герої роману Жюля Верна “Таємничий острів” відправились у подорож на повітряній кулі з американського міста Річмонда (38° пн. ш., 78° зх. д.). Занесені вітром, вони потрапили на безлюдний острів (15° пн. ш., 150° зх. д.). Позначте на карті маршрут і напрям їх подорожі.
Самостійне виконання учнями завдання.
– 25 травня 1928 р. в ефірі прозвучало SOS: “Італія – Нобіле. Упали на лід. Наші координати: 81° пн. ш., 25° сх. д.”. Нанесіть на карту місце катастрофи диріжабля “Італія”.
– Ви знаходитесь на острові Кергелен в Індійському океані, у точці перетину 70° меридіану і 50° паралелі. Позначте острів на карті та покажіть від нього напрям на захід і на північ.
3. Практичні вправи з визначення відстаней
(під керівництвом учителя)
– Визначте відстань від Санкт-Петербурга до Магадана по 60-й паралелі в кілометрах. Позначте ці міста на карті.
– Визначте віддаль у градусах і кілометрах між Австралією та Африкою за 30° пд. ш.
Самостійне виконання учнями завдань.
– Визначте протяжність Австралії у кілометрах із заходу на схід по 30-й паралелі.
– Визначте відстань від Києва до Одеси в градусах і кілометрах.
– Визначте відстань в градусах від свого обласного центра до екватора.
VI. Узагальнення знань, умінь, навичок
Робота в групах
– Герой роману Жюля Верна капітан Грант (“Діти капітана Гранта”) зумів дістатися до острова Табор (37° пд. ш., 153° зх. д.). Позначте цей острів на карті. На якій відстані від екватора він знаходиться?
– Розставте у порядку віддаленості від початкового меридіану такі міста: Париж, Сідней, Київ, Москва, Делі, Вашингтон. Визначте їх координати та нанесіть на карту.
– Відомий норвезький мандрівник Тур Хейєрдал здійснив плавання на човні “Ра” із порту Сафі (33° пн. ш., 9° зх. д.) до о. Барбадос (13° пн. ш., 59° зх. д.). Нанесіть на карту маршрут, укажіть напрям руху човна “Ра”. Яку відстань пройшов човен?
– Складіть слова з перших букв географічних об’єктів, що мають координати: 12° пн. ш., 55° сх. д.; 33° пд. ш., 70° зх. д.; 28° пн. ш., 77° сх. д. (о. Сокора, г. Аконкагуа, м. Делі – сад).
У 1886 р. англійський мандрівник Давід Лівінгстон зробив відкриття. Знайдіть цей об’єкт на карті (18° пд. ш., 26° сх. д.) (вдсп Вікторія)
VІІ. Підсумок уроку
VIІІ. Домашнє завдання
Виконати завдання практичної роботи № 5.
Варіант І
1. За фізичною картою півкуль визначте географічні координати:
А) м. Токіо; б) м. Гавани; в) влк. Кенія; г) г. Джомолунгми.
2. Розставте в порядку зростання відстані від екватора міста: Москва, Делі, Лондон, Київ, Каїр, Бразіліа.
3. Визначте об’єкти за даними координатами та складіть з початкових літер назв об’єктів речення:
А) місто 62° пн. ш., 130° сх. д.;
Б) місто 39° пн. ш., 77° зх. д.
В) гори 36° пн. ш., 4° сх. д.;
Г) місто 60° пн. ш., 31° сх. д.
Д) місто 49°50′ пн. ш., 24°01′ сх. д.;
Е) півострів 20° пн. ш., 88° зх. д.
Є) місто 16° пд. ш., 47° зх. д.;
Ж) півострів 55° пн. ш., 70° зх. д.
З) місто 46°35′ пн. ш., 31° сх. д. (Я вас люблю.)
4. Яка відстань у градусах між точками з координатами 10° пн. ш., 10° сх. д. і 10° пн. ш. 20° сх. д.?
5. Яка відстань у кілометрах і градусах між Миколаївом і Черкасами?
6. Визначте протяжність Африки по нульовому меридіану.
Варіант ІІ
1. За фізичною картою півкуль визначте географічні координати:
А) м. Лондона; б) м. Каїра; в) влк. Камерун; г) влк. Фудзіями;
2. Розставте в порядку зростання відстані від Північного полюса міста: Москва, Делі, Лондон, Київ, Каїр, Бразіліа.
3. Визначте об’єкти за даними координатами та складіть з початкових літер назв об’єктів речення:
А) море 42° пн. ш., 132° сх. д.;
Б) місто 55° пн. ш., 24° сх. д.
В) гора 33° пд. ш., 70° зх. д.;
Г) острови 3° пд. ш., 56° сх. д.
Д) країна 7° пн. ш., 20° сх. д.;
Е) місто 46°20′ пн. ш., 30°35′ сх. д.
Є) місто 47°40′ пн. ш., 34°25′ сх. д.;
Ж) країна 33° пд. ш. 57′ зх. д.
З) річка 63° пн. ш., 164° зх. д. (Я вас ціную.)
4. Яка відстань у градусах між точками з координатами 40° пн. ш., 15° сх. д. і 40° пн. ш. 40° сх. д.?
5. Яка відстань у кілометрах і градусах між містами Дніпропетровськ і Судак?
6. Визначте протяжність Африки по 20-му меридіану.