Включення населення в ринкові відносини

Тема 6. УКРАЇНА В УМОВАХ НЕЗАЛЕЖНОСТІ

§ 31. УКРАЇНСЬКЕ НАСЕЛЕННЯ В РОКИ НЕЗАЛЕЖНОСТІ

1. Включення населення в ринкові відносини.

Нові прояви і явища в економіці сприяли залученню до ринкових відносин усе ширших кіл українських громадян. Передбачалося, що активне включення в ринкові механізми відбудеться в ході сертифікатної (ваучерної) приватизації. Населення одержало державні цінні папери, які засвідчували право власника на безоплатне одержання в ході приватизації частини майна державних підприємств, державного земельного та

житлового фондів. Проте сертифікатна приватизація не перетворила мільйони громадян на реальних власників, рівноправних учасників ринкових відносин. Незважаючи на те, що сертифікати були іменними, на практиці вони широко скуповувалися під виглядом утворення холдингових компаній. Замість сподіваного “народного капіталізму” в українській економіці провідні позиції зайняли олігархічні клани – фінансово-промислові групи.

Провал сертифікатної приватизації призвів до того, що в Україні так і не сформувався потужний прошарок дрібних і середніх підприємців. На жовтень 2003 р. в Україні налічувалося лише

255,5 тис. малих підприємств, а з ними й підприємців, які становили менше аніж 0,5 % від загальної кількості населення, а також ще 37 тис. фермерів, що не перевищує 0,1 % населення.

На 10 тис. населення в Україні припадало 57 малих підприємств. Такий показник у 10-12 разів нижчий порівняно з країнами розвиненої економіки, де на 10 тис. мешканців припадає 500-700 підприємств.

Провал “народної приватизації” призвів до того, що більшість українців вступила в ринкові відносини, продаючи свою робочу силу. Оскільки високотехнологічні галузі скорочують виробництво, зростає безробіття, то свою робочу силу населення продає за найнижчими розцінками. Це засвідчує таблиця про співвідношення між продуктивністю праці та оплатою праці за одну годину у 2000 p., виражене в доларах США.

Країна

Продуктивність праці, год

Оплата праці, дол.

Україна

5,8

1,4

США

27,0

16,4

Велика Британія

22,0

13,8

Німеччина

27,7

22,7

Франція

28,8

14,4

Польща

6,2

4,3

Росія

7,6

1,7

Підприємства в умовах ринку приймають на роботу насамперед якомога кваліфікованіших і досвідченіших працівників зі значним стажем роботи. За таких умов молодим фахівцям важко включитися в ринкові відносини. Частка молоді серед безробітних найвища і сягає 40 %. Тому для входження молоді в ринкові відносини дуже важливими є державні програми щодо забезпечення їх гарантованим першим місцем роботи.

Включення населення в ринкові відносини

Південноукраїнська АЕС. Миколаївська обл.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Включення населення в ринкові відносини