Вправи 5-48

Вправа 5

Квіти в українській символіці відіграють значну роль, оскільки символізують дорогі для людини поняття, як-от, наприклад, мальви, чорнобривці – символ рідного дому; барвінок символізує вічну красу, молодість, здоров’я, а також пам’ять; соняшник асоціюється зі сонцем, а пролісок – із весною. З дубом в українській традиційній символіці порівнювали велетнів, твердих за характером, незламних людей, ясень символізував молодого козака, тополя, калина – дівчину.

Багату символіку мають тварини, наприклад, кінь – вірний

товариш козака, корова – годувальниця родини, вівця – символ достатку, а також покірної, безвільної, нерозумної людини.

Вправа 6

Екскурсовод. Перед вами знаменита картина невідомого художника “Козак Мамай”, яка дуже популярна в народі, адже зображений на ній козак Мамай – оборонець рідного народу, співець, жартівник, характерник, що міг ходити по воді й лікувати хвороби. То ж вважався оберегом у селянській хаті (а зображень козака Мамая є багато). Часто на картині був напис “Я козак Мамай, мене не займай”. Відвідувач. Козак має сумний вигляд і не створює враження веселої людини. Екскурсовод.

На цій картині козак насправді сумний, задумливий. В руках у нього кобза – символ співучої душі українців, а трохи далі, за ним, стоїть штоф (пляшка) і чарка, – символи пам’яті про полеглих у боях товаришів. Ці речі клали козакові у могилу.

Відвідувач. У степу далеко видно, кожної хвилини можуть з’явитися вороги, а козацька зброя висить на дереві, кінь прив’язаний.

Екскурсовод. Кожна деталь на картині глибоко символічна. Дуб – символ мужності, незламності; повішена на ньому зброя свідчить про миролюбні наміри козака. Кінь, припнутий до списа, – готовність воїна в будь-який момент схопити спис, скочити на коня й дати гідну відсіч нападникам.

Відвідувач. А я читав, що кінь – символ волі, а прив’язаний до списа – це символ сонця.

Екскурсовод. Справа в тому, що символи часто бувають багатозначними, тому їх можна трактувати по-різному. Мені приємно мати справу з обізнаними, вдумливими й небайдужими відвідувачами нашого музею. Дякую за увагу!

Вправа 11

I. Дитяточком, простенька, тихесенький, м’якесенькими, крилоньках, ластів’ята, колисоньці, билиноньці, та ін. – це слова зі зменшувально-пестливим значенням, характерні для української мови. Тая, молодая – повна нестягнена форма прикметників, характерна для українського фольклору. Пестливі, мальована, колисочка, сон-дрімота, сонно, дрімота – специфічно українські слова.

II. 1) Іменники – образ, зв’язок; прикметники – найпрекрасніший, малим; займенники – своє, ці; числівники – першими; дієслова – дістає, бачити; прислівники – водночас, цілком; прийменники – із, в; частка – це; сполучники – що, і; вигуки – ой.

3) щасливенький, розумненький, здоровенький.

“Хай буде ваше дитя щасливеньким!” – промовила зворушливо жінка: біженка, яку разом з сином прихистила на ніч мати.

Хлопчик Сашко був розумненький, бо весь час просиджував за книжками. Живий і здоровенький, тільки дуже наляканий, Василько сидів у заглибині між вивернутим буревієм корінням великого дерева.

Вправа 12

Язык, речь, общение; рассвет, эхо, месяц (или луна); темнеть, приходить в ярость, беситься, велеть, повелевать; сумерки (закат), вечерницыі (посиделки). Сластена, ласка, баловство, беготня; пить, есть; хорошенькое, маленькое.

Вправа 13

Передати куті меду – перебільшити (з похвалою, лестощами);

Переборщить, пересолить.

Хоч до рани прикладай – покірний, поступливий, ласкавий.

Хоть веревки вей.

Ні за цапову душу – ні за що, даремно.

Ни за понюшку табаку, ни за грош, ни за сизо перышко.

Де Макар телят не пас – далеко.

К черту на кулички, куда Макар телят не пас – далеко.

Глека розбити – посваритися.

Черная кошка пробежала.

Гнутися в дугу – підкорятися.

Гнуть (ломать) спину (горб).

Всипати перцю – побити, насварити.

Задать перцу, задать чесу.

Ввести в оману – обманути.

Наговорить с три короба.

Брати на кпини – насміхатися.

Поднимать на смех.

Не вистачає клепки в голові – нерозумний, некмітливий, нетямущий.

Краснеть как рак.

Вправа 14

1. Хлопці з нашого класу розбили між собою глека, тому що взяли на кпини одного свого товариша й передали в цьому куті меду. Однокласник образився й пообіцяв всипати перцю. Інші трохи злякалися, бо не вистачало тому хлопцю клепки в голові. Вирішили вибачитися, помиритися, і тепер їх хоч до рани прикладай – такі уважні, ввічливі стали.

Вправа 15

Складне речення з підрядним та безсполучниковим зв’язком; розповідне, неокличне, стверджувальне. Перше речення ускладнене відокремленим дієприкметниковим зворотом; підрядне речення обставинне міри і ступеня дії.

Речень з дієприслівниковим зворотом немає, як і словосполучень, щоб точно відповідали поданим схемам.

II.

Вправи 5 48

Вправа 17

Вправи 5 48

Вправи 5 48

Вправи 5 48

Вправи 5 48

Вправи 5 48

Вправа 21

Вправи 5 48

Члени речення – означення

Морфологічний розбір

Важлива – прикметник, п. ф. важливий, якісний, жін. р., однина, н. відм., тв. група, у реченні означення.

Вправа 22

II: Речення розповідне, неокличне, просте, ускладнене відокремленим дієприкметниковим зворотом та однорідними реченнями, поширене, повне.

Вправи 5 48

Вправа 23

II.1)

І відміна

Вітрині

Книгу

(на) Вкраїні

Поезія

Мову

Доля

Душу

Лесі Українки

Ольги Кобилянської (до) рук

Літературу

Україністики

Лепту

Славістиці

Мова

II відміна Р. В.

(у) році – року

Магазинів – магазину

Тарас – Тараса

Шевченко – Шевченка

Видання – видання

Час – часу

Співця – співця

Народу – народу

(в) перекладі – перекладу

Дитинством – дитинства

Разу – разу

(у) вечорі – вечора

Українцями – українця

Закарпаття – Закарпаття

Хлопець – хлопця

Знайомство – знайомство

Поетом – поета

(в) оригіналі – оригіналу

Твори – твору

“Кобзаря” – “Кобзаря”

Івана – Івана

Підкову – Підкови

(до) Основ’яненка – Основ’яненка

І. Франка – І. Франка

Жаль – жалю

Факультет – факультету

(по)факультету

Університету – університета

Відділ – відділу

Роздумів – роздуму

За (фах) – фаху

Товаришів – товариша

Науковці – науковця

Викладачі – викладача

Редактори – редактора

Перекладачі – перекладача

Розвиток – розвитку

Зв’язків – зв’язку

Місце

III відміна

Участь

Галузі

IV відміна

Вправа 25

Власні роздуми про роль української пісні в розвитку музичної культури сусідніх народів

Пісня не знає кордонів. Ми вже не дивуємося, почувши у виконанні гурту афроамериканців українську пісню “Чорнобривці”, “Пісню про рушник” підспівують на концертах українських виконавців у всьому світі. Не можна не згадати й гурт “ВВ” на чолі зі солістом Олегом Скрипкою, який і в Парижі, і в інших європейських країнах приймають як рідних. А що говорити про українську народну пісню! Її чарівні мелодії надихали багатьох композиторів інших країн на створення своїх власних творів. Пісню С. Климовського “Їхав козак за Дунай”, що популярна в багатьох народів, шведи, наприклад, вважають своєю національною. Я вважаю, що саме пісня сприяє взаємопорозумінню народів, їхній дружбі, вчить жити в мирі та злагоді. Недаремно ж існує крилатий вислів: “Пісня не знає кордонів”.

Вправа 35

II. 2) Становить – дієслово, н. ф. становити, недоконаний вид, дійсний спосіб, теп. час, 3 особа однини, II дієвідміна, у реченні присудок.

Пов’язав – дієслово, н. ф. пов’язати, доконаний вид, дійсний спосіб, минулий час, чоловічий рід, однина, І дієвідміна, присудок.

Народився – дієслово, н. ф. народитися, доконаний вид, зворотне, дійсний спосіб, минулий час, чоловічий рід, однина, II дієвідміна, присудок.

Вправа 37

II. 1) дисертація, доцент, славістика, німецькомовне та англомовне культурне Середовище, інформаційна блокада, синтаксис, фундаментальна праця, фонологія, гран-прі форуму видавців, мовознавство, літературознавство, славістична бібліотека, пам’ятки, літописи, хроніки, Євангелія, давньоруська, праслов’янська, системні теоретичні висновки, нова українська мова, чернігівська традиція.

Вправа 39

Виняткові здібності та величезна праця над собою зробили Агатангела Кримського поліглотом, що знав понад шістдесят мов народів світу, відомим ученим і поетом. Кожен учень має знати, як діяти при надзвичайній ситуації: пожежі, повені, витоку побутового газу, дорожньо-транспортній пригоді та інших.

Вправа 42

II. Дисертація (від латин, розвідка, роздуми, дослідження) – наукова праця, підготовлена для прилюдного захисту на здобуття вченого ступеня кандидата чи доктора наук.

Монографія (від моно – один, графія – писати) наукова праця, в якій грунтовно досліджується лише одне питання або одна тема.

Вправа 47

Живопис,

Графіка

Техніка

Наука та об’єкти її вивчення

Види звуків,

Звуковимірювальні прилади

Автопортрет

Акварель

Екслібрис

Суперобкладинка

Стереоекран

Відеотелефон

Радіоканал

Ультразвук

Аеротанк

Терморукавиця

Кардіоскоп

Фонометр

Агрохімія

Біосфера

Геодезія

Сейсмологія

Ультразвук

Фонометр

Поліфонія

Вправа-48

II. 1) амфібія; 2) барометр; 3) бінокль; 4) телескоп; 5) осцилограф; 6) бокс.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Вправи 5-48