ВСТУП. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З МАТЕРІАЛАМИ, ІНСТРУМЕНТАМИ ТА ПРАВИЛАМИ БЕЗПЕЧНОЇ ПРАЦІ. ФОРМИ І ОБРАЗИ ПРИРОДИ
Мета: ознайомити учнів з правилами організації робочого місця, правилами безпеки життя, з підручником з трудового навчання; формувати навички безпечної роботи з інструментами та пристосуваннями; розвивати творчі здібності, уяву, фантазію; виховувати охайність у роботі, терпіння, почуття прекрасного.
Обладнання: ілюстрації із зображенням природних форм; підручник з трудового навчання; мультимедійна дошка.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Привітання
Що ж, починаймо рік навчальний!
Я рада привітати вас.
Нехай натхнення
Прийдуть із вами в третій клас.
2. Перевірка готовності до уроку
3. Упорядкування робочих місць
ІІ. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення теми та мети уроку
Мультимедійна презентація
– На уроках трудового навчання ми не тільки пригадаємо все, чого навчилися раніше, а й підемо далі: ми дізнаємось про складніші творчі роботи – проекти, навчимося виконувати проектні завдання. Для їх виконання нам знадобляться знання та вміння працювати з різними матеріалами в різних техніках.
2. Вступна бесіда (за матеріалами підручника, с. 4-6)
– Природа дуже
Вертоліт дуже схожий на бабку. Плафон світильника повторює форму квітки дзвіночка. Насіння стиглої кульбаби розлітається “парашутиками”.
Але в природі ще існує багато таємниць, і розкрити їх зможе лише той, хто вміє спостерігати. Справжній майстер повинен знати матеріали, їх властивості, добре володіти інструментами, планувати роботу, втілювати майстерність та фантазію у своїх виробах.
3. Ознайомлення з підручником
– Розгорніть підручник. Роздивіться зразки витворів, які ми виготовлятимемо разом із вами. Перегортаючи сторінки, ознайомтеся з умовними позначками, які використовуються в підручнику. Далі познайомимось з майстрами підручника, які завжди будуть з нами: Шишечкою, Голочкою, Дротинкою, Папірчиком, Глинчиком.
– Розгорніть підручник на с. 4. Розгляньте малюнки. Що ви бачите на цих малюнках?
– Які форми природи схожі на форми нашого побуту?
Фізкультхвилинка
Ходить качка по двору,
Зазиває дітвору:
– Швидко стали по порядку,
Розпочнем мерщій зарядку.
Покрутили головою,
Стали всі, немов до бою,
Крила вбоки розвели
Й полетіли, попливли.
Ліва, права, ліва, права –
Роблять ніжки наші вправи.
Не лінуйтесь, присідайте,
Ви здоров’ячко зміцняйте,
Щоб хвороби оминали,
Смутку й слабкості не знали.
4. Розповідь учителя
Ознайомлення із правилами безпеки на уроках трудового навчання
– Кожен учень зобов’язаний знати й виконувати правила безпечної праці на уроках трудового навчання, а саме:
– підготувати своє робоче місце;
– коли вчитель звертається до всіх учнів, вони мають припинити роботу й уважно слухати інструктаж;
– перевірити справність інструментів, наявність матеріалів;
– роботу розпочинати лише з дозволу вчителя;
– не можна працювати тупим та несправним інструментом;
– використовувати інструменти лише за призначенням;
– користуватися прийомами роботи з інструментами, як показав учитель;
– використовувати навчальний час для виконання завдання та не відволікатися на розмови, своєчасно й якісно виконувати доручену справу.
III. ПІДСУМОК УРОКУ
– Про що дізналися на уроці?
– Що можна виготовити на уроках трудового навчання?
– Які правила безпеки під час роботи запам’ятали?