Хімічні властивості кислот. Реакції заміщення й обміну. Заходи безпеки під час роботи з кислотами. Використання кислот
Тема 2
ОСНОВНІ КЛАСИ НЕОРГАНІЧНИХ СПОЛУК
УРОК 19
Тема. Хімічні властивості кислот. Реакції заміщення й обміну. Заходи безпеки під час роботи з кислотами. Використання кислот
Цілі уроку: закріпити знання про хімічні властивості кислот на прикладі хлоридної кислоти; поглибити знання учнів про реакції заміщення й обміну на прикладі хімічних властивостей кислот; розвивати навички експериментальної роботи з кислотами; повторити правила техніки безпеки підчас роботи з кислотами; ознайомити учнів з галузями використання кислот.
Тип
Форми роботи: розповідь учителя, лабораторні досліди, робота з опорною схемою, робота з підручником.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, хімічні реактиви, плакат “Правила техніки безпеки в кабінеті хімії”.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань
Завдання 1
Учень розповідав біля дошки про хімічні властивості кислот. Знайдіть помилки в нижченаведених висловлюваннях і виберіть тільки ті хімічні властивості,
А) забарвлення розчину лакмусу в синій колір;
Б) забарвлення розчину лакмусу в червоний колір;
В) взаємодія з металами;
Г) взаємодія з кислотними оксидами;
Д) взаємодія з основними оксидами;
Е) взаємодія з основами;
Ж) взаємодія з кислотами.
Наведіть рівняння відповідних реакцій і назви продуктів реакцій у вигляді опорної схеми “Властивості кислот”.
Завдання 2
Робота з опорною схемою “Хімічні властивості кислот”.
III. Формування навичок і вмінь
Лабораторна робота № 2. Взаємодія хлоридної кислоти з металами
На кожному столі – дев’ять пробірок з номерами та склянка з хлоридною кислотою.
Учитель нагадує учням про необхідність дотримання правил техніки безпеки під час виконання лабораторної роботи. Особливу увагу слід приділити заходам безпеки під час роботи з кислотами. (Розглядаємо підготовлені учнями схеми.)
– Назвіть правила першої допомоги в разі потрапляння кислоти на шкіру або в очі. (Рясно промити водою; шкіру промити розчином харчової соди, що є в лабораторній аптечці)
Завдання. У протоколі під номером пробірки зазначений реактив, що міститься в цій пробірці. Акуратно додайте в кожну пробірку три-чотири краплі хлоридної кислоти, запишіть ознаки реакції та висновок про властивість хлоридної кислоти.
Протокол лабораторної роботи № 1
Взаємодія хлоридної кислоти з різними речовинами
№ пробірки | Назва реагенту | Ознаки реакції | Рівняння реакції | Висновки |
1 | Zn – цинк гранульований | |||
2 | Аl – алюміній гранульований | |||
3 | Сu – мідний дріт | |||
4 | СuО – купрум(ІІ) оксид | |||
5 | SiO2 – силіцій оксид | |||
6 | NaOH – натрій гідроксид | |||
7 | Сu(ОН)2 – купрум(ІІ) гідроксид | |||
8 | Na2CO3 – натрій карбонат | |||
9 | Na2SiO3 – натрій силікат |
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Підбиття підсумків лабораторної роботи
Кожна група учнів по черзі зачитує результати експерименту, учні спільно вносять виправлення в протоколи, роблять висновки.
Візьміть таблицю “Взаємозв’язок між класами неорганічних сполук”.
– В які ще клітинки ми можемо поставити знак “плюс”?
Взаємозв’язок між класами неорганічних сполук
Основний оксид | Кислота | Основа | Сіль |
Кислотний оксид | + | + | |
Кислота | + | + | + |
Основа | + | ||
Сіль | + |
Продовжимо заповнювати таблицю на наступному уроці.
V. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на запитання до нього, виконати вправи.
Творче завдання. Скласти за підручником схему “Використання кислот”.