ЯК ВІДРІЗНИТИ РІВНИННУ РІЧКУ ВІД ГІРСЬКОЇ?
Зустріч 45. ЯК ВІДРІЗНИТИ РІВНИННУ РІЧКУ ВІД ГІРСЬКОЇ?
Мета: уточнити та розширити знання учнів про особливості гірських і рівнинних річок; розвивати пізнавальний інтерес, мовлення школярів; виховувати бережливе ставлення до багатств рідного краю.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.Відповіді на запитання рубрики “Запитання і завдання для тих, хто прагнерозуміти природу” (с. 737)
2.Презентація виконаних завдань
– Які прислів’я і приказки про річки ви дібрали; пісні, у назвах яких
Прислів’я і приказки про річки
– Всі ріки до моря йдуть.
– Глибока річка, як думка, йде спокійно.
– Де ріки текли, там і будуть.
– Добре річці з притоками.
– І великі ріки впадають у море.
– Хоч річка невеличка, а береги ламає.
– Не пхай ріки – вона сама пливе.
– Одна ріка – проста вода, багато рік – море.
– Про ріки складено багато пісень: “Реве та стогне Дніпр широкий…”, “Тихо-тихо Дунай воду несе”, “Пливе човен”, “Над Дніпром”.
Вірш
Ця річечка левадою тече відколи світ.
В
Вона біжить у затінку, я хвальку в ній ловлю.
Цю річечку, як матінку, як білий світ люблю!
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся… (Учні читають рубрику “Ти дізнаєшся”.)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.Розповідь учителя
– Згадаємо, які форми поверхні розрізняються на Землі (гори і рівнини). Річки течуть як на рівнинах, так і в горах. Отже, бувають рівнинні та гірські річки.
Рівнинні річки. Зверніть увагу на картину (демонстрування картини “Рівнинна річка”).
Яка річка за характером течії зображена на картині? (Рівнинна) Чим підтвердити, що на картині зображена рівнинна річка? (Повільною, спокійною течією, звивистим напрямом течії.) Як використовується рівнинна річка людиною? {Для судноплавства, зрошування, рибальства, виробництва енергії, як місце для відпочинку.) А тепер наведіть приклади рівнинних річок(наприклад, р. Дніпро).
Яка рівнинна річка щонайближче розташована до нашої школи? (Можуть бути малі річки, а для м. Харків – р. Лопань, Уди, Харків.) А тепер скажіть, яку річку називають рівнинною?
– Таким чином, рівнинні річки течуть по рівнинах, мають повільну, спокійну течію, звивистий напрям. Рівнинні річки мають велике господарське значення: на річках розвинене судноплавство, побудовані ГЕС, ведеться огорожа води для зрошування, вилов риби, річки використовуються як місце для відпочинку.
Гірська річка. Проте не всі річки течуть по рівнинах. Зверніть увагу на картину (демонстрування картини “Гірська річка”). Яка річка зображена на картині? (Гірська) Чим це можна підтвердити? (Течія швидка.)
– І на рівнинних, і на гірських річках зустрічаються пороги – тверді породи, що виступають у руслі річки. Добре чи погано, якщо в руслі річки є пороги? (Це погано, наприклад, по р. Дніпро не можна дістатися м. Запоріжжя. Пороги заважають судноплавству.) Чи можна зробити порожисту річку судноплавною? (Можна, якщо перегородити русло греблею нижче за течією.)
– У руслі окремих річок мають місце уступи, з яких вода скидається з величезною силою, утворюючи водоспад. В Україні відомі водоспади Джур – Джур, Учан-Су в Криму, Шипіт у Карпатах.
Найбільшу кількість води наші рівнинні річки отримують навесні. Тануть сніги; вода, стікаючи по схилах у річку, наповнює її, ламає підталий лід. Починається весняний паводок, або повінь. Рівень піднімається на 5-10 м, і вода виходить з берегів.
Навесні течія річок набагато швидша. Вода розмиває дно і стінки русла, відриває від берега і відносить із собою частки піску і глини, з яких зломлені береги, перекочує по дну пісок, щебінь і дрібні камені. Поки течія річки швидка, пісок і мул переносяться вниз по річці, не затримуючись. Коли ж швидкість його спадає, річка починає відкладати наноси. Так після спаду весняних вод на річці з’являються нові мілини, перекати, острови.
Іноді річкові відкладення стають настільки щедрими, що шлях воді по руслу перегороджується. Тоді річка прокладає собі новий шлях. Особливо багато наносів утворюється при впаданні річки в море.
Після весняного розливу річка поступово входить у береги і кількість води в ній різко спадає.
Восени, з настанням холодів, річка покривається льодом.
Гірська річка живиться не лише за рахунок атмосферних опадів, але й від танення льодовиків і вічних снігів у горах.
В Україні налічується 70 тисяч річок, з них близько 4 тисяч – завдовжки понад 10 км, 137 річок – понад 100 км.
2.Робота за підручником (с. 138-139)
Вправа “Мікрофон”
Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.
Робота в парах
Учні працюють за завданнями підручника.
– Прочитайте розповідь козака Подорожника.
– Що потрібно дізнатися про річку, щоб отримати уявлення про неї?
– Які характеристики гірської річки? А рівнинної?
Робота в парах
Учитель пропонує учням розглянути таблицю на с. 138 та порівняти рівнинну й гірську річки.
– Де найбільше річок? Чому?
– Скільки річок у нашій країні?
– Скільки великих річок завдовжки понад 500 км?
– Назвіть найбільші річки України.
– Які корисні справи роблять річки?
– Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці “Сторінками Книги корисних знань про природу України”.
3.Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1.Гра “Відгадай”
– Про яку річку йдеться?
– “Коли ми під’їхали до річки, мені стало ніяково. Вода мчала зі скаженою швидкістю, увесь час чувся гул каменів, що перекочуються. Мій кінь тривожно пирхав, а у мене від швидкої течії починала крутитися голова, але потрібно було, не втрачаючи часу перебиратися на ту сторону, оскільки вода прибувала з кожною хвилиною”.
– “Привільно несе свої могутні води красуня річка, чим далі вона тече, тим стає багатоводнішою, ліниво, спокійно течуть її прозорі води, тут можна бачити багато піщаних мілин, у весняну повінь річка широко розливається”.
2. Тестування
1. Позначте назви річок України.
А) Волга;
Б) Дунай;
В) Лєна;
Г) Десна;
Д) Дон;
Е) Дністер;
Ж) Сіверський Донець.
2. Знайдіть назви морів і озер України.
А) Азовське;
Б) Світязь;
В) Чорне;
Г) Каспійське;
Д) Синевир;
Е) Ялпуг;
Ж) Балтійське.
3. Чому джерельна вода чиста?
А) Вона очищується, коли проходить через шари землі;
Б) бо в ній немає риби.
4. Море – це:
А) частина океану;
Б) самостійний водний простір;
В) частина океану, яка вдається в сушу.
5. Найбільша річка України – це:
А) Дністер;
Б) Дніпро;
В) Південний Буг.
6. Яке з морів не омиває з півдня береги України?
А) Азовське;
Б) Аравійське;
В) Чорне.
3. Поетична хвилинка
ЩЕ НАЗВА Є, А РІЧКИ ВЖЕ НЕМАЄ
Ще назва є, а річки вже немає.
Усохли верби, вижовкли рови,
І дика качка тоскно обминає
Рудиментарні залишки багви.
І тільки степ, і тільки спека, спека,
І озерявин проблески скупі,
І той у небі зморений лелека,
І те гніздо лелече на стовпі.
Куди ти ділась, річенько? Воскресни!
У берегів потріскались вуста.
Барвистих лук не знають твої весни,
І світить спека ребрами моста.
Стоять мости над мертвими річками.
Лелека зробить декілька кругів.
Очерети із чорними свічками
Ідуть уздовж колишніх берегів…
Ліна Костенко
– А як “почувається” річка вашої місцевості? Як їй допомогти?
Я візьму легенький прут,
Пожену гусят на Прут.
Хоч купатиму не в милі,
Стануть чисті всі та милі.
С. Павленко
– Поясніть значення однозвучних слів.
4. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Чого навчив вас сьогоднішній урок?
– Назвіть річки України.
– Яка річка найбільша?
– Які бувають річки?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 138-139.