Як захищати рослини рідного краю?
РІДНИЙ КРАЙ
УРОК 44 Як захищати рослини рідного краю?
Тема. Як захищати рослини рідного краю?
Мета: розповісти учням про Червону книгу, про червонокнижні рослини рідного краю; вчити дотримуватися правил культурного поводження серед природи.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Які дикорослі рослини вам найбільше подобаються?
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які дикорослі рослини перебувають у небезпеці.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником
– Пригадайте: як діяльність людей впливає на дикорослі рослини?
Робота в групах
– Розгляньте малюнки на с. 100.
– Які рослини, зображені на марках, ви знаєте?
– Чому рослини називають природним багатством?
– Поміркуйте: від кого і від чого потрібно охороняти рослини?
– Деякі рослини і тварини можуть зникнути. Тому їх занесли до Червоної книги України. Усі вони охороняються законом.
– Для чого створено Червону книгу України?
– Про що сигналізує червоний колір?
– До чого він закликає всіх людей?
– Розгляньте на с. 101 фото деяких рослин, занесених
– Чи бачили ви в природі ці рослини?
– Де ви їх бачили?
– З’ясуйте, які з рослин, занесених до Червоної книги України, можна зустріти у нашому краї? Скористайтеся довідковим бюро у підручнику.
Завдання для друга природи рідного краю
– Складіть розповідь про пригоду рослини, яка потрапила до Червоної книги.
Робота в парах
– Запропонуйте, що, на вашу думку, можна зробити для охорони зникаючих рослин свого краю.
– Як ви розумієте прислів’я: “Багато лісу – не губи, мало лісу – бережи, нема лісу посади”?
– Разом із дорослими підготуйте розповідь про червонокнижну рослину рідного краю.
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
Вікторина “Яка квітка?”
– Я перший розквітаю серед гаю,
І білий, наче сніг, я колір маю.
Хто я? Відгадайте!
Ви мене не ображайте,
Не зривайте, не топчіть,
Хочу довго-довго жить.
То хто ж я? (Підсніжних,)
– На стеблинці волохатій
Шість пелюсток лілуватих.
Гарна квітка – навіть в сні
Усміхається мені. (Сон-трава)
– Лікувальну силу маю,
Жовтим цвітом розцвітаю.
Називають ключ весни!
Як я звуся? Ти скажи! (Первоцвіт)
– Цвіте травневою порою,
Її знайдеш в затінку лісовому,
На стебельці, як намистинки вряд,
Квіти духмяні висять. (Конвалія)
– Я найперша розквітаю
Синім цвітом серед гаю.
Відгадайте, що за квітка?
Бо мене не стане влітку. (Пролісок)
– Стоять красуні на воді,
Вінки в них білі й золоті. (Лілії водяні)
Висновок. Таких рослин, як конвалія, сон-трава, дзвіночки, підсніжники, проліски, у наших лісах мало, вони охороняються законом.
V. Підсумок уроку
– Як діяльність людей впливає на дикорослі рослини?
– Від кого і від чого потрібно охороняти рослини?
– Для чого створено Червону книгу України?
– Які рослини, занесені до Червоної книги України, можна зустріти у нашому краї?