Які бувають тексти. Текст-опис, текст-розповідь, текст-міркування
Тема. Які бувають тексти. Текст-опис, текст-розповідь, текст-міркування. (Вправи 21-25).
Мета. Поглиблювати знання про текст, формувати вміння розрізняти види текстів.
Розвивати уміння співпрацювати.
Виховувати чуйне ставлення до друзів.
Обладнання: таблиця “Види текстів”, диск до підручника, підручник, зошит, зображення зозулинцю та грициків.
Хід уроку
I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності.
Привітання, побажання хорошого настрою. Висловлювання дітьми їхніх очікувань від уроку.
II. Перевірка домашнього
А) Учні зачитують складений текст і підібраний заголовок; розповідають, про які історичні відомості вони довідалися з цього оповідання.
Б) Діти порівнюють тексти вправ, пояснюють, який із них художньо описує квіти, а який подає точні наукові відомості.
В) Учні, які дізналися про походження назв квітів грицики і зозулинець, розповідають про свої знахідки.
ЧОМУ ГРИЦИКИ НАЗИВАЮТЬСЯ ГРИЦИКАМИ
У давнину жила в українському селі вдова, і виростало в неї троє синів. Чоловік її, Гриць, загинув у бою з татарами ще тоді, коли найменшому і року не було. Дуже любила свого чоловіка молода жінка,
Коли ж виросли сини, поклонилися вони матері та й пішли захищати свою землю від загарбників. За якийсь час до неньки долинула вістка, що вони теж загинули у жорстокому бою з татарами. Похоронили їх козаки у степу широкому.
Пішла мати шукати могилу. Ледве знайшла. На ній височіли три хрести, а на кожному з них сидів степовий орел.
Коли сонце скотилось за обрій, орли заговорили до матері людським голосом:
– Не плачте, мамо. Це ми, твої сини, ми стали орлами, щоб літати високо в небі і виглядати, чи не йдуть на нашу землю вороги. Високо літаємо, далеко бачимо. Коли настає небезпека, підіймаємо козацтво і ведемо на ворога. А тепер і вам, і нам треба відпочити. На добраніч, мамо.
– На добраніч, Грицики мої любі, – озвалася мати і заплакала гіркими сльозами.
Впали ті сльози на могилу, і виросли з них незнані до цього часу рослини. Назвали їх люди на згадку про братів грициками. І з того часу почали їх збирати для лікування від різних недуг. Вірно служать грицики і нам, повертають найдорожчий скарб – здоров’я.
ЗОЗУЛИНЕЦЬ
Отримав свою назву через листя, пофарбовані сіро-бурими плямами, що нагадує оперення зозулі.
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Актуалізація знань учнів (за вправою 21 з використанням матеріалів
Диска до підручника).
– Пригадаймо, які бувають тексти. (Художні і наукові. Тексти-розповіді, тексти-описи і тексти-міркування.)
– Прослухайте музичний уривок твору Едварда Гріта “Ранок”, під музику прочитайте вірш Миколи Вороного 2-3 рази, щоб навчитись виразно промовляти його під звуки композиції напам’ять:
Знову ранок, знову світ!
Знову квіти і проміння,
І надії, і тремтіння,
І усмішка, і привіт.
– Яким почуттям пройняті ці твори?
– Закрийте підручники і запишіть вірш з пам’яті. Чи допомагали звуки музики пригадувати слова з вірша?
– Перевірте за підручником свої записи.
– Підкресліть іменники. Поміркуйте, чому вони переважають у вірші. Яке враження цим створюється? (Враження, наче погляд рухається від одного образу до іншого, а разом із образами з’являються і змінюються почуття, переживання ліричного героя.)
– Чи можна сказати, що це текст-розповідь? (Ні, це опис. Незвичайний опис, зроблений за допомогою іменників.)
– Це науковий опис чи художній? (Художній.)
– Що характерно для текстів-описів? (Словесне створення образу: зображення предмета, істоти, явища, приміщення, місцевості, почуттів.)
– Знайдіть слова, у яких звуків менше, ніж літер, і побудуйте їх звукові моделі. (Проміння, тремтіння.)
2. Каліграфічна хвилинка (за вправою 22).
– Утворіть слова із поданих складів. Зверніть увагу, скільки нижніх з’єднань потрібно буде написати. (Три.)
– Запишіть ці слова і наступні поетичні рядки Івана Драча:
Болять майбутнім, школо, твої груди.
Нехай святиться твій простий поріг!
– Підкресліть у поетичних рядках звертання. Як воно виділене на письмі? (Комами з обох сторін.)
3. Опрацювання нового матеріалу (за вправою 23 та матеріалами диска).
– Прочитайте текст (с. 13-14). Визначте, який він – художній чи науково-популярний, має форму опису, розповіді чи міркування. (Науково-популярна розповідь.)
– Про що розповідається у тексті? Яка його тема? (Про школу, про історію школи.)
– Чого навчає твір? Яка його основна думка? (У різні часи навчання організовувалося по-різному.)
– Доберіть заголовок до тексту і запишіть. Випишіть словосполучення, які пояснюють слово школа.
– Що характерно для тексту-розповіді? (У ньому розповідається про події, пов’язані між собою, про дії героїв. Його мета – розповісти, як це було.)
– За допомогою яких слів ми будуємо свої міркування?
Розгляд таблиці “Види текстів”: “Я вважаю”, “на мою думку”, “я переконаний”, “по-перше”, “по-друге”, “отже”.
– Побудуйте речення у формі міркування на тему “Школа”, використовуючи отриману з тексту інформацію.
IV. Фізкультхвилинка.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Творча робота у групах (вправа 24).
– Об’єднайтеся у групи (3-4, в залежності від кількості учнів у класі). Розгляньте малюнок і прочитайте уривок із оповідання. (Учні у групах самі вирішують, як вони читатимуть – чи кожен сам, чи хтось один читатиме, а інші слухатимуть чи слідкуватимуть. Вчитель корегує роботу у групах, підказує, як можна зорганізуватися, підтримує лідерів, допомагає активізувати пасивних.)
– Ви помітили, що оповідання незавершене. Скористайтеся робочими матеріалами Вченого Лиса і продовжте історію. Виберіть 2-3 учнів із групи, які розкажуть придуману всіма кінцівку.
– Поміркуйте, чому оповідання має такий заголовок.
– Відшукайте слова, які зв’язують речення в даному тексті.
– Випишіть із тексту виділені слова. Правопис цих слів треба запам’ятати.
2. Робота в зошиті.
VI. Підсумок уроку.
– Які бувають тексти? (Художні та наукові, а вони у свою чергу поділяються на розповіді, описи, міркування.)
– Що характерно для тексту-розповіді? (У ньому розповідається про події, пов’язані між собою, про дії героїв. Його мета – розповісти, як це було.)
– Які особливості тексту-опису? (Словесне створення образу: зображення предмета, істоти, явища, приміщення, місцевості, почуттів.)
– А як ми будуємо міркування? (За допомогою слів “я вважаю”, “на мою думку”, “я переконаний”, “по-перше”, “по-друге”, “отже”.)
VII. Домашнє завдання.
Вправа 25 (написати листа своєму другові чи подрузі, висловити у листі власні міркування про дружбу).
?include(“$DOCUMENT_ROOT/block/list. html”;?> ?
Related posts:
- Види текстів: текст-розповідь, текст-опис, текст-міркування. Складання тексту-міркування й тексту-опису Урок 23 Тема. Види текстів: текст-розповідь, текст-опис, текст-міркування. Складання тексту-міркування й тексту-опису Мета: ознайомити дітей з видами текстів, їх характерними особливостями; вчити визначати вид тексту, розрізняти їх між собою, складати текст-міркування і текст-опис; розвивати вміння працювати з текстом; виховувати уважність, спостережливість. Обладнання: малюнок зайця. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і мотивація […]...
- Текст-розповідь. Текст-опис. Текст-міркування ТЕКСТ & 4. Текст-розповідь. Текст-опис. Текст-міркування 35. 1. Прочитай текст. Добери до нього заголовок. Історія паперу почалася давно. Багато років тому жив у Китаї працьовитий і винахідливий ремісник Цай Лунь. Він здогадався розтовкти деревину бамбука й шовковиці на борошно. Висипав його в казан, додав до нього вапна, залив водою і кип’ятив доти, поки вариво не […]...
- ТЕКСТ-МІРКУВАННЯ: ТВЕРДЖЕННЯ, ДОКАЗИ, ВИСНОВКИ Мета: формувати в учнів уявлення про текст-міркування, його характерні ознаки: твердження, доказ, висновок; вчити складати тексти-міркування; виховувати бережливе ставлення до природи. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання (вправа 28, с. 17) Учитель може заслухати відповіді кількох учнів. Учні читають план і текст розповіді за темою “Дари лісу”. Колективно аналізують відповідність […]...
- ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ ПРО ТЕКСТ-МІРКУВАННЯ Мета: закріплювати знання учнів про текст-міркування, його характерні ознаки; вдосконалювати вміння складати тексти-міркування на основі поданих тверджень, дотримуючи структури тексту-міркування; розвивати мовлення учнів; виховувати старанність. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Чути дзвоник голосистий, Він дзвенить, немов намисто, Намистинки розсипає Й весело нас всіх скликає. Подивилися на мене, Усміхнулися усі: Хто готовий до роботи? Хто бадьорий?.. Молодці! […]...
- Текст-міркування. Перевірна робота. Перевірка знань за темами “Мова і мовлення”, “Текст” Тема: Текст-міркування. Перевірна робота. Перевірка знань за темами “Мова і мовлення”, “Текст” Мета: формувати уявлення учнів про текст-міркування; виробляти вміння визначати його основні частини; розвивати пізнавальну активність учнів; збагачувати словниковий запас школярів; вміння узагальнювати, систематизувати; виховувати бережливе ставлення до природи. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції), перевірка знань. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг […]...
- ТЕКСТ-МІРКУВАННЯ Мета: продовжити ознайомлення учнів із типами текстів за їх метою; формувати уявлення про текст-міркування, його характерні ознаки: твердження, доказ, висновок; вчити складати тексти-міркування; виховувати інтерес до навчання. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота за картками Картка 1 – Прочитайте текст. – Визначте тип тексту і доберіть питання, на яке він […]...
- Текст-міркування: твердження, докази, висновки ТЕКСТ Текст-міркування: твердження, докази, висновки 30. Прочитайте текст. Техніка полегшує життя людини. Звичайно, вона допомагає кожному. Твоїй матусі – поратися по господарству. Що було б, якби не було пральних машин, холодильників, електричних і газових плит? На мою думку, техніка виконує багато важкої роботи.Адже, якби не було трактора, комбайна, автомобіля, підйомного крана, – усе потрібно було […]...
- Текст-розповідь Урок 10 Тема. Текст-розповідь Мета: розширювати уявлення про текст, ознайомити із ознаками тексту-розповіді, вчити вирізняти з ряду текстів інших видів; дати уявлення про діалог; вчити оформлювати діалог на письмі; розвивати навички виразного читання, вміння розставляти смислові наголоси, інтонаційно виділяти основну думку твору; виховувати почуття патріотизму. Обладнання: картки індивідуального опитування. ХІД УРОКУ I. Індивідуальне опитування Один […]...
- Текст-опис Тема. Текст-опис. (Вправи 31-36). Мета. Закріпити знання учнів про текст: повторити ознаки тексту-опису; вчити вдосконалювати свої тексти. Розвивати спостережливість, збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати бережне ставлення до природи. Обладнання: зображення дуба, тополі, верби, ялини, липи; роздатковий матеріал зі словниковими словами, підручник, зошит. Хід уроку І. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності. Привітання, побажання хорошого настрою. Висловлювання […]...
- ОСОБЛИВОСТІ ЗМІСТУ ТА ПОБУДОВИ ТЕКСТУ-МІРКУВАННЯ Урок 9. ОСОБЛИВОСТІ ЗМІСТУ ТА ПОБУДОВИ ТЕКСТУ-МІРКУВАННЯ Мета: формувати в учнів уявлення про текст-міркування, його характерні ознаки: твердження, доказ, висновок; вчити складати тексти-міркування; виховувати інтерес до навчання. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 22, с. 19) Індивідуальне опитування Учні розповідають про захоплення дітей, спираючись на фотоілюстрації, подані […]...
- Зв’язне мовлення. Типи мовлення: розповідь, опис, роздум (практично). Особливості будови розповіді. Усний докладний переказ тексту розповідного характеру ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 23 Тема: Зв’язне мовлення. Типи мовлення: розповідь, опис, роздум (практично). Особливості Будови розповіді. Усний докладний переказ тексту розповідного характеру Мета: пояснити особливості будови розповіді, формувати вміння відрізняти розповідь від інших типів мовлення, відтворювати тексти розповідного характеру; формувати загальні текстотворчі вміння; уточнювати й збагачувати словниковий запас учнів; розвивати логічне […]...
- Типи висловлювання: розповідь, опис, роздум ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 64 Типи висловлювання: розповідь, опис, роздум 583 1. Прочитайте текст. Хліб і золото Коли ще в Галичі жив король Данило, він мав такого майстра, що робив йому гроші. Той майстер у золоті купався, але волі не мав. Король Данило замикав золотаря й випускав власноручно, коли потрібно було майстрові кудись вийти. Про […]...
- ОСОБЛИВОСТІ ЗМІСТУ ТА ПОБУДОВИ ТЕКСТУ-МІРКУВАННЯ РОЗДІЛ 2 ТЕКСТ & 6. ОСОБЛИВОСТІ ЗМІСТУ ТА ПОБУДОВИ ТЕКСТУ-МІРКУВАННЯ 33. Попрацюйте разом! 1. Прочитайте текст. Усім відомо, що з настанням осені птахи збираються в зграї і відлітають у вирій. Більшість птахів летять в Африку навпростець – через Середземне море. Але не всі. Лелека не може летіти над морем. Чому? Мабуть, тому, що він неодмінно […]...
- Урок розвитку мовлення. Особливості змісту та побудови тексту-міркування. Наявність певного твердження, доказів та висновків. (Вправи 33-36) Тема. Особливості змісту та побудови тексту-міркування. Наявність певного твердження, доказів та висновків. (Вправи 33-36). Мета. Закріпити знання учнів про текст; формувати уявлення про текст-міркування, про його практичні ознаки; вчити учнів визначати твердження, доказ, висновки, самостійно висловлювати власні міркування; виховувати пізнавальні інтереси учнів. Обладнання: таблиця “Типи текстів”, таблиця-ватман “Словничок”. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка […]...
- Художній і науково-популярний тексти-описи ТЕКСТ Художній і науково-популярний тексти-описи 42. Прочитайте вірш Любові Пшеничної. – Купіть мені люстерко, – прохає ворона. – Може, я не сіра? Може, я червона? Може, я зелена, як листя на клені? Хіба не бувають ворони зелені? – Навіщо люстерко, – дивується слон. – Могла б подивитись на інших ворон. – Який це текст? Які […]...
- Що таке текст РОЗДІЛ 2. ТЕКСТ § 4. Що таке текст Пояснення Пригадайте! Зв’язані за змістом речення утворюють текст. Слово “текст” з латини означає сплетіння, з’єднання. У тексті речення розміщені у певній послідовності. До тексту можна дібрати заголовок. У кожному тексті є тема і мета. Тема тексту – це його зміст, те, про що (або про кого) в […]...
- ХУДОЖНІЙ І НАУКОВО-ПОПУЛЯРНИЙ ТЕКСТИ-ОПИСИ Мета: продовжити закріплення знань учнів про текст; формувати вміння порівнювати однотемні тексти-описи художнього і науково-популярного стилів; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати вміння бачити прекрасне у повсякденному житті. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Лунає дзвіночок, до праці мерщій! Ти всі перешкоди здолати зумій! Працюй наполегливо, швидко, старанно, Щоб кожна хвилина не втратилась марно! II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ […]...
- Повторення вивченого про текст. Аналіз контрольної роботи Урок 116 Тема. Повторення вивченого про текст. Аналіз контрольної роботи Мета: узагальнити й систематизувати вивчене про текст; закріпити знання про його будову; продовжувати вчити редагувати текст, добирати заголовок; збагачувати лексичний запас учнів; виховувати любов до природи, повагу до рідного слова. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Аналіз контрольної роботи III. Повідомлення теми й мети уроку […]...
- Текст і його ознаки Тема: Текст і його ознаки Мета: повторити і закріпити знання учнів про текст; розширити уявлення учнів про тему, основну думку (ідею) тексту; розвивати усне мовлення учнів, вміння добирати заголовок до тексту; виховувати любов до природи. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Нам урок уже давно Час розпочинати. Будем знову мовлення Наше розвивати. II. […]...
- Аутентичний текст міжнародного договору Аутентичний текст міжнародного договору – текст, який після завершення переговорів було зафіксовано (аутентифіковано) уповноваженими сторонами як остаточний і такий, що має рівну обов’язкову силу та однаковий юридичний зміст. Сторони вільні укладати договір з одним аутентичним текстом, з аутентичними текстами мовами сторін (як правило, двосторонні угоди), аутентичні тексти мовами, які вони вважають доцільними. Сучасні універсальні міжнародні […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. СКЛАДАННЯ ТВОРУ-МІРКУВАННЯ “ЩО ТАКЕ ДОБРОТА?” Мета: вчити учнів складати текст-міркування на подану тему; збагачувати словник дітей новими словами; розвивати дитячу мовленнєву творчість; виховувати найкращі людські риси, прищеплювати бажання творити добро. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ – Послухайте добре відому вам пісню і скажіть, про що йтиметься на уроці. Звучить пісня “Якщо добрий ти” (муз. Б. Савельєва, […]...
- Засоби зв’язку речень у тексті. Узагальнення знань і вмінь учнів за темою “Текст” Урок 25 Тема. Засоби зв’язку речень у тексті. Узагальнення знань і вмінь учнів за темою “Текст” Мета: поглибити знання учнів про структуру тексту; продемонструвати засоби зв’язку речень у тексті; формувати вміння аналізувати структуру тексту; учити складати текст, дотримуючись його структури; систематизувати й узагальнити знання про текст; розвивати увагу учнів, виховувати інтерес до спостережень у природі. […]...
- Про одне і те ж по-різному: науково-популярні та художні тексти Тема. Про одне і те ж по-різному: науково-популярні та художні тексти. (Вправи 47-52). Мета. Вчити учнів розрізняти та складати художні та науково-популярні тексти-описи; використовувати лексичні засоби для створення художніх описів. Розвивати логічне мислення, увагу, спостережливість; виховувати любов до рідного краю. Обладнання: карта місцевості рідного краю; диск до підручника, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. […]...
- ТЕКСТ ЯК СЕРЕДОВИЩЕ ФУНКЦІОНУВАННЯ МОВНИХ ОДИНИЦЬ. ОСНОВНІ ОЗНАКИ ТЕКСТУ: ЗВ’ЯЗНІСТЬ, КОМУН І КАТИ ВНІСТЬ, ЧЛЕНОВАНІСТЬ, ІНФОРМАТИВНІСТЬ. ТЕКСТ У ПРОФЕСІЙНОМУ СПІЛКУВАННІ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 17 ТЕКСТ ЯК СЕРЕДОВИЩЕ ФУНКЦІОНУВАННЯ МОВНИХ ОДИНИЦЬ. ОСНОВНІ ОЗНАКИ ТЕКСТУ: ЗВ’ЯЗНІСТЬ, КОМУН І КАТИ ВНІСТЬ, ЧЛЕНОВАНІСТЬ, ІНФОРМАТИВНІСТЬ. ТЕКСТ У ПРОФЕСІЙНОМУ СПІЛКУВАННІ Мета: повторити відомості про текст; удосконалювати орфографічні та пунктуаційні вміння учнів; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу орієнтувати одинадцятикласників на вибір майбутньої професії. […]...
- ТЕКСТ У ЗНАКОВОМУ СПІЛКУВАННІ Соціологія короткий енциклопедичний словник ТЕКСТ У ЗНАКОВОМУ СПІЛКУВАННІ (від лат. tехtum – тканина, зв’язок, побудова) – певна знакова цілісність, що складається з пов’язаних смислових елементів (частіше – речень), об’єднаних в єдину ієрархічну структуру певною концепцією або задумом суб’єктів спілкування за правилами даної системи мови. Будь-який текст є практ. утіленням певної мови (системи знаків та їх […]...
- Замітка до газети. Узагальнення знань і вмінь з розділу “Текст” Урок 14 Тема. Замітка до газети. Узагальнення знань і вмінь з розділу “Текст” Мета: провівши аналіз тексту, визначити правила написання замітки до газети та її характерні особливості; вчити писати й правильно оформлювати листи, проводити підготовчу роботу зі складання усного твору; узагальнити знання дітей з теми “Текст”; розвивати мовні уміння учнів, спостережливість, аналітичні вміння, поповнювати активний […]...
- Аналіз контрольної роботи. Підсумковий урок з теми “Текст” Тема. Аналіз контрольної роботи. Підсумковий урок з теми “Текст”. (Вправи 53-57). Тематичне оцінювання. Мета. Вчити виділяти найбільш загальні й суттєві поняття з теми, спільне і відмінне у визначених поняттях. Розвивати вміння аналізувати власний ступінь засвоєння матеріалу. Виховувати наполегливість, зосередженість. Обладнання: диск до підручника, підручник, зошит, індивідуальні картки зі словниковими словами. Хід уроку І. Організація класу. […]...
- Поняття про текст. Розрізнення груп окремих речень і тексту. Заголовок, його відповідність змісту, тексту. Вимова й написання слів гроно, китиця Урок 19 Тема. Поняття про текст. Розрізнення груп окремих речень і тексту. Заголовок, його відповідність змісту, тексту. Вимова й написання слів гроно, китиця Мета: ознайомити дітей з поняттям текст; формувати уявлення про текст як форму зв’язного висловлювання, його характерні ознаки; розвивати вміння визначати тему тексту, добирати заголовок до тексту відповідно до змісту тексту;виховувати вміння бачити […]...
- Контрольна робота з мовної теми “Мова і мовлення. Текст. Речення” Тема. Контрольна робота з мовної теми “Мова і мовлення. Текст. Речення”. Мета. Перевірити знання і рівень сформованості вмінь під час опрацювання розділів “Мова і мовлення”, “Текст”, “Речення”. Обладнання: картки-завдання. Хід уроку I. Організація класу. II. Виконання перевірної роботи з теми. І варіант Вибери правильну відповідь і підкресли або познач її (1-4). 1. Культура мовлення – […]...
- Зв’язне мовлення. Письмовий докладний переказ тексту розповідного характеру, що включає опис предмета ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Урок № 56 Тема: Зв ‘ язне мовлення. Письмовий докладний переказ тексту розповідного характеру, що включає опис предмета Мета: на основі здобутих текстологічних знань формувати в учнів такі текстотворчі уміння, як уміння визначати тему та головну думку тексту, колективно складати його плану, самостійно добирати адекватні змісту виражальні засоби мови, реалізувати задум […]...
- Розвиток зв’язного мовлення. Докладний письмовий твір-опис тварини ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ УРОК № 63 Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Докладний письмовий твір-опис тварини Мета: навчити учнів складати письмові перекази текстів розповідного характеру з елементами опису тварин; розвивати писемне мовлення, логічне мислення, творчу уяву; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до природи. Обладнання: підручник, словники, тексти переказів. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. […]...
- ПОВТОРЕННЯ ВІДОМОСТЕЙ ПРО ТЕКСТ. ТЕМА, МЕТА І ЗАГОЛОВОК ТЕКСТУ Мета: поглибити і поширити знання учнів про текст; розвивати вміння самостійно визначати тему, мету тексту, добирати заголовок; розвивати усне й писемне мовлення; виховувати уважність, спостережливість. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Чути дзвоник голосистий, Ллється голос його чистий. Всіх скликає на урок Цей чудовий наш дзвінок. Ви спокійно всі сідайте, Працювати починайте. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ […]...
- Повторення відомостей про текст. Ознаки тексту Тема. Повторення відомостей про текст. Ознаки тексту. (Вправи 16-20). Мета. Узагальнити і систематизувати відомості про текст як зв’язну розповідь, повторити ознаки тексту. Активізувати знання дітей про опорні слова у тексті, тему і основну думку. Розвивати вміння використовувати синоніми для уникнення повторів у тексті. Обладнання: диск, підручник, зошит, зображення квітів. Хід уроку I. Організація класу. Мотивація […]...
- ТЕКСТ Повторения, узагальнення й поглиблення вивченого § 5. ТЕКСТ ПРИГАДАЙМО. 1. Що таке текст? 2. Що таке тема й основна думка тексту? 32 І. Прочитайте. Доведіть, що це текст, користуючись поданою нижче схемою “Істотні ознаки тексту”. Поясніть, з якою метою автор розповідає цю історію. ПОДВІЙНЕ ЗНАЙОМСТВО Зі школи Оксана поспішала додому. Мама веліла не запізнюватися: сусіди […]...
- Розвиток зв’язного мовлення. Усний твір-розповідь на основі власного досвіду ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 28 Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Усний твір-розповідь на основі власного досвіду Мета: навчити школярів складати твори-розповіді на основі власного досвіду, з’ясувати особливості тексту-розповіді, розвивати усне мовлення учнів; виховувати мовленнєву культуру учнів. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 12. УСНИЙ ТВІР-ОПИС ПРИРОДИ НА ОСНОВІ ОСОБИСТИХ ВРАЖЕНЬ У ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ Мета: навчальна: удосконалювати вміння аналізувати тексти-описи, усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення, послідовність викладу матеріалу; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати змістово-композиційний і мовний аналіз художнього тексту з елементами опису; навики сприймання письмового тексту, створення власних творів-описів природи в художньому стилі на основі особистих вражень; розвивальна: розвивати вміння викладати матеріал послідовно, логічно; […]...
- Розвиток зв’язного мовлення. Текст, його ознаки. Докладний усний переказ тексту ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО У ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ УРОК № 4 Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Текст, його ознаки. Докладний усний переказ тексту Мета: дати учням загальне уявлення про текст, навчити визначати ознаки тексту, складати простий план; навчати складати зв’язні висловлювання (перекази); розвивати пам’ять; виховувати мовленнєву культуру. Обладнання: підручник, дидактичний матеріал. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ Перевірка […]...
- Аналіз контрольної роботи. Текст, його головна думка, заголовок. Порядок виконання звуко-буквеного аналізу слова. Порядок розбору слів за будовою Урок 113 Тема. Аналіз контрольної роботи. Текст, його головна думка, заголовок. Порядок виконання звуко-буквеного аналізу слова. Порядок розбору слів за будовою Мета: повторити й закріпити в учнів поняття про текст як зв’язне висловлення певної думки, повторити порядок звуко-буквеного аналізу слова і порядок розбору слів за будовою; розвивати вміння підбирати заголовок до тексту, який би виражав […]...
- Тексти і текстовий редактор. Середовище текстового редактора ОПРАЦЮВАННЯ ТЕКСТУ НА КОМП’ЮТЕРІ § 5. Тексти і текстовий редактор. Середовище текстового редактора Данилку, мерщій зі мною! Я приготував для тебе цікаву подорож. Поглянь, це туристична агенція. Робітники працюють за комп’ютерами. Запитаймо їх, для чого вони використовують комп’ютери. А ось представники інших професій теж використовують комп’ютер для своєї роботи. Листи, записи, довідки, об’яви, звіти, статті […]...
- Текст як основа службового документа ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 7. Писемне ділове мовлення Текст як основа службового документа Основний елемент документа – це текст, який має такі ознаки: Об’єктивність і достовірність змісту Викладені факти мають відображати справжній стан речей Точність В документі не допускається подвійне тлумачення слів і висловів Переконливість Текст документа має сприяти прийняттю адресатом пропозиції або виконанню прохань, […]...