ЗАДАЧІ, ЯКІ ДВІЧІ МІСТЯТЬ ВІДНОШЕННЯ “НА… БІЛЬШЕ” (“менше”). ПОНЯТТЯ “ДОВЖИНА” І “ШИРИНА” ПРЯМОКУТНИКА. САМОСТІЙНА РОБОТА
ТАБЛИЦІ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ. ЗАДАЧІ НА ДВІ ДІЇ. ВИРАЗИ З ДУЖКАМИ
ВИРАЗИ З ДУЖКАМИ
Урок 31. ЗАДАЧІ, ЯКІ ДВІЧІ МІСТЯТЬ ВІДНОШЕННЯ “НА… БІЛЬШЕ” (“менше”). ПОНЯТТЯ “ДОВЖИНА” І “ШИРИНА” ПРЯМОКУТНИКА. САМОСТІЙНА РОБОТА
Мета: ознайомити учнів із задачами, які двічі містять відношення “на… більше” (“менше”), з поняттями “довжина” і “ширина” прямокутника; удосконалювати обчислювальні навички; розвивати кмітливість, логічне мислення; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 44, завдання 248;249)
Завдання 248
– Скільки потрібно складальників?
Завдання 249
– Прочитайте, якими цифрами позначено прямокутники і трикутники.
2. Робота за таблицею
Числа | Знайти | Числа | Знайти |
50 і 10 | Різницю | 50 і 1 | Різницю |
13 і 75 | Суму | 23 і 23 | Суму |
3. Хвилинка каліграфії
– Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи
95; 90; 85; ?; ?.
4. Математичний диктант
– У першому стовпчику 16 прикладів, у другому – 12 прикладів. Скільки всього прикладів у двох стовпчиках?
– В одному стовпчику 12 прикладів, а в другому – на 5 прикладів менше. Скільки прикладів у другому стовпчику?
– У двох стовпчиках 43 приклади. Скільки прикладів у другому стовпчику, якщо в першому стовпчику їх 13?
– Учень мав розв’язати 35 прикладів. Увечері він розв’язав 14 прикладів. Скільки прикладів йому залишилося розв’язати?
– Після того, як учень розв’язав 32 приклади, йому залишилося розв’язати 25 прикладів. Скільки прикладів він мав розв’язати?
– Учень мав розв’язати 56 прикладів, після того, як він розв’язав декілька прикладів, йому залишилося розв’язати 24 приклади. Скільки прикладів розв’язав учень?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що таке “довжина” і “ширина” прямокутника.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 44-45)
Завдання 250
Учні коментують, як виконали обчислення.
Завдання 251. Самостійна робота
Під час перевірки учні читають виписані приклади і пояснюють спосіб обчислення.
Завдання 252. Самостійне виконання завдання
Учні креслять три відрізки; перший завдовжки 8 см, другий – на 2 см довший, а третій – на 3 см довший від другого. На скільки сантиметрів перший відрізок коротший за третій?
Завдання 253
Під час повторення умови один учень креслить схему і пояснює розв’язання. Після цього учні самостійно записують розв’язання. Учитель перевіряє.
Завдання 254. Усне виконання завдання
Розгляньте малюнок. Покажіть одне одному ширину прямокутника, довжину прямокутника.
Учні вимірюють довжину і ширину.
– На скільки сантиметрів ширина прямокутника менша за його довжину?
Завдання 255*. Самостійна робота
Під час перевірки один учень біля дошки розв’язує і пояснює.
– Сума двох чисел – 20. Якщо від одного числа відняти 4, а до другого додати 4, то обидва доданки будуть рівні. Знайдіть ці числа. (6 і 14)
Завдання 256
Учні будують прямокутник, ширина якого 3 см, а довжина – 6 см. Знаходять його периметр.
Учитель звертає увагу на те, що периметр прямокутника обчислюється так: Р = а + а + в + в, де Р – периметр; а – ширина прямокутника; в – довжина прямокутника.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ (див. додаток до уроку)
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– З якими новими поняттями ознайомилися на уроці?
– Чого навчалися?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 45, завдання 257; 258.
ДОДАТОК ДО УРОКУ 31
1. Самостійна робота
1 варіант
1) Задача.
Бабуся Кіра приготувала 14 тістечок. Інга з’їла 3 тістечка, а Степан – 4. Скільки тістечок залишилося?
2) Обчислити значення виразів.
37 – (5 + 22)
23 + (7 + 13)
53 – (20 + 33)
7 + (63 + 7)
51 – (21 + 20)
100 – (60 + 20)
3) Порівняти вирази.
2 варіант
1) Задача.
У художника-модельєра було 18 м стрічки. Спочатку він використав 6 м стрічки, а потім – ще 8 м. Скільки стрічки залишилось у модельєра?
2) Обчислити значення виразів.
23 – (9 + 4)
65 – 20 – 3
33 – (5 + 6)
42 + (14 – 7)
8 + 5 + 40
12 + 12 – 20
3) Порівняти вирази.
2. Офтальмологічна пауза
3. Розв’язування логічних задач
– Горіло 7 свічок. Дві свічки погасли, а решту залишили освітлювати кімнату. Скільки свічок залишилось?
– З-під воріт видно 8 котячих лап. Скільки котів у дворі? Запишіть відповідь.
– На двох полицях 20 книжок. На верхній полиці на 6 книг більше, ніж на нижній. Скільки книжок на кожній полиці? (7 і 13)