ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ ПРИ ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ. ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ З МОВИ (“Мова і мовлення”. “Текст”. “Речення”)
Мета: перевірити рівень сформованості знань учнів з вивчених тем; закріпити знання про однорідні члени речення; розвивати вміння поширювати однорідні члени залежними словами, складати речення за поданими схемами; виховувати культуру оформлення письмових робіт.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання (вправа 78, с. 40)
Фронтальна перевірка виконаного завдання.
Усне виконання вправи 80 (с. 41) Гра “Ми – шукачі” (за вправою 79, с. 40)
– Які речення вправи відповідають
(На березі потерпілі палили вогнища й готували їжу.
Після дощу порозпускалися дивні квіти, трави і дерева.)
– Доповніть останнє речення залежними словами.
Робота в групах (вправа 81, с. 41)
Верблюд мав колись гіллясті роги і густий довгий хвіст.
Якось він прийшов до річки й задивився у воду.
Раптом прибіг до нього олень.
– Назвіть однорідні члени в цих реченнях.
Фізкультхвилинка
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
IV. КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ
Варіант 1
Позначити правильну відповідь.
Яким має бути усне мовлення?
А) Грамотним, каліграфічним, охайним;
Б) доброзичливим,
В) правильним, виразним, зрозумілим.
Позначити головну думку тексту.
ЇЖАЧОК
Через пеньки і колоди чимчикує їжачок. Тягає він у нору запашне листя. Стелить зимову постіль. До весняного сонечка проспить їжачок. І снитимуться йому лісові сни.
А) Описати зовнішність їжачка;
Б) довести, що їжачок – це лісовий звірок;
В) розповісти, як їжачок готується до зимового сну.
Визначити тип речення за метою висловлювання.
Прилітайте, сизокрилі мої голуб’ята, із-за Дніпра широкого у степ погуляти.
А) Розповідне;
Б) питальне;
В) спонукальне.
Обрати план до поданого тексту.
ХТО НАЙКРАЩИЙ МАЙСТЕР НА ЗЕМЛІ?
В одному селі в Україні дівчатам i жінкам захотілося показати свою майстерність. Домовилися, що кожна принесе найкраще, що вона зробила власноруч. Вишитий рушник, полотно, скатертину.
У неділю дівчата й жінки принесли безліч дивовижних речей. Але несподівано перемогла Марина. Вона привела п’ятирічного сина Петруся. А Петрусь приніс жайворонка, якого сам вирізав з дерева. Приклав Петрусь жайворонка до вуст – заспівала, защебетала пташка.
Кращий майстер на землі той, хто може виховувати розумну й добру людину. (За В. Сухомлинським)
А) План:
1) Яке змагання влаштували жінки?
2) Чому перемогла Марина?
3) Хто найкращий майстер на землі?
Б) План:
1) Майстерність українських жінок.
2) Петрусь – переможець.
3) Майстер виховує добру людину.
В) План:
1) Речі, зроблені власноруч.
2) Петрусь допоміг мамі.
3) Розумну людину виховує справжній майстер.
Поєднати словосполучення за допомогою сполучників а, але.
Щебече, як соловейко, кусає, як гадюка.
Дивиться звисока, нікого не бачить.
Доповнити речення однорідними членами. Записати його.
Біля школи учні посадили…, …, ….
Із наведених слів скласти і записати речення. Встановити зв’язок слів у цьому реченні.
Ставом, верба, задумливу, Над, співала, пісню.
Побудувати міркування (6-8речень) за темою “Птахи – наші друзі”. Варіант 2 Позначити правильну відповідь.
Яким має бути писемне мовлення?
А) Виразним; правильним, чітким, точним;
Б) каліграфічним, грамотним, охайним, зрозумілим;
В) зрозумілим, ввічливим, каліграфічним, правильним.
Позначити головну думку тексту.
ДЖЕРЕЛЬЦЕ
Люблю розглядати лісове джерельце. Вода в ньому прозора-прозора. Дно застелене блакиттю неба. Водна гладь, як дзеркало. У синій глибині віддзеркалює віття верби.
А) Довести, що це лісове джерельце;
Б) описати красу лісового джерельця;
В) розповісти про любов героя до джерельця.
Визначити тип речення за метою висловлювання.
Любіть Україну до свого загину,
Страждальницю-матір завжди ви любіть.
А) Розповідне;
Б) питальне;
В) спонукальне.
Який із текстів відповідає поданому плану?
План
1) Шпак живе не лише у шпаківні.
2) Шпаки люблять старі ліси.
3) Багато шкідників винищують шпаки.
А) Шпак схожий на чорного дрозда, але строкатіший, пір’я в шпака блискуче, веселкою переливається!
Шпаки люблять старі ліси, де багато дуплястих дерев. У дуплах вони мостять гнізда.
Збирати їжу для пташенят шпаки летять на поля, на городи й луки.
Б) Усі звикли, що шпак біля людини, в шпаківні, живе. Але так буває не завжди.
Шпаки люблять старі ліси, де багато дуплястих дерев. У дуплах вони й мостять гнізда. Важко до такого гнізда дістатися ворогові: спробуй утриматися на гладенькому товстому стовбурі.
В) Усі звикли, що шпак біля людини, в шпаківні, живе. Але так буває не завжди.
Шпаки люблять старі ліси, де багато дуплястих дерев. У дуплах вони й мостять гнізда.
Збирати їжу для пташенят шпаки летять на поля, на городи й луки. Багато винищують вони комах, личинок, гусені.
Поєднати словосполучення за допомогою сполучників а, але.
Лисиця спить, курей бачить.
В душу в’ється, в кишеню лізе.
Доповнити речення однорідними членами. Записати його.
У дідусевому садку доспіли…, …, … .
Із наведених слів складіть і запишіть речення. Встановіть зв’язок слів у цьому реченні.
Вербові, річкою, срібляться, над, котики.
Побудувати міркування (6-8 речень) за темою “Яку користь маємо ми з книг?”. ПІДСУМОК УРОКУ
– Які завдання виявилися найскладнішими? Чому?
– Які найцікавішими?
– Як слід працювати, щоб уникнути помилок?
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 82 (с. 41).
ДОДАТОК ДО УРОКУ 33
Перевірка домашнього завдання (вправа 116, с. 55)
Фронтальна перевірка виконаної роботи.
Каліграфічна хвилинка
Д д Дд ер жав дер держава
– Як ви розумієте значення цього слова?
Держава – це політична організація суспільства на чолі з урядом та його органами.
– Запишіть каліграфічно.
Живи і міцній, українська державо!
– Назвіть спільнокореневі слова до слова держава. (Державна, державність)
– Складіть речення з однорідними членами речення.
…, …, … – державні символи України.
Гра-мовчанка “Упізнай відмінок”
Учитель називає речення, у яких іменник мова вжито в різних відмінках. Потрібно визначити відмінок і підняти відповідну сигнальну картку.
Ой, яка чудова українська мова! (Називний відмінок)
Як парость виноградної лози, плекайте мову! (Знахідний відмінок)
Буду я навчатись мови золотої! (Родовий відмінок)
Я вдячний мові за її багатство, мелодійність! (Давальний відмінок) Пишаймося за красу мови, її багатство! (Родовий відмінок)
У кожній мові, в кожнім слові краси майбутнього шукай… (Місцевий відмінок)
ДОДАТОК ДО УРОКУ 34
Перевірка домашнього завдання (вправа 121, с. 58)
– Які іменники провідміняли?
Взаємоперевірка правильності виконаної роботи.
Каліграфічна хвилинка
Фф фн еф ер ан ар фанера
– Відгадайте слово за номерами букв в алфавіті. (Фанера)
25, 1, 18, 7, 21, 1
Фанера – 1) Деревинний матеріал у вигляді тонких пластин, якими обклеюють столярні вироби для їх оздоблення. 2) Деревинний матеріал із кількох склеєних тонких пластин із перехресним розташуванням волокон.
– Розташуйте слова в алфавітному порядку та запишіть.
Футболіст, футбол, фанера, фартух, фартушок.
Пояснювальний диктант
Тихо осипається листя з сумної верби.
У полі біля криниці, як вийти за село, росте кущ калини.
Біля кручі росла стара верба.
– Визначте рід, число, відмінок іменників верби, криниці, кручі.
– Назвіть кінцеві приголосні основи у цих словах.
– Виділіть закінчення. Що ви помітили? (Іменники одного роду в одному й тому самому відмінку мають різні закінчення.)
Related posts:
- ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ З МОВИ. (“Мова і мовлення”, “Текст”, “Речення”) Урок 21. ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ З МОВИ (“Мова і мовлення”, “Текст”, “Речення”) Мета: перевірити рівень сформованості знань учнів за темами “Мова і мовлення”, “Текст”, “Речення”; розвивати мислення учнів, увагу, самостійність; виховувати культуру оформлення письмових робіт. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III. КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ 1 варіант 1. Позначити правильну відповідь. Яким […]...
- ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ З МОВИ. (“Мова і мовлення”. “Текст”. “Речення”). МОВНА ТЕМА № 1 Мета: перевірити рівень сформованості знань учнів за темами “Мова і мовлення”, “Текст”, “Речення”; розвивати мислення учнів, увагу, самостійність; виховувати культуру оформлення письмових робіт. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ III. КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ 1 варіант 1. Познач правильну відповідь. Яким має бути усне мовлення? А) Грамотним, каліграфічним, охайним; Б) доброзичливим, культурним, виразним; […]...
- Закріплення знань і вмінь про однорідні члени речення Урок 23 Тема. Закріплення знань і вмінь про однорідні члени речення Мета: перевірити рівень засвоєння навчального матеріалу за темою, закріпити, систематизувати, скоригувати знання учнів, розпочати підготовку до контрольної роботи; розвивати інтерес до вивчення мови; виховувати сумлінне, свідоме ставлення до навчання. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання. Мотивація навчання Гра “Вітер дме” Вчитель вимовляє ключові слова: […]...
- Закріплення знань про однорідні члени речення. Узагальнення знань за розділом. (Вправи 70-73) Тема. Закріплення знань про однорідні члени речення. Узагальнення знань за розділом. (Вправи 70-73). Мета. Закріпити й узагальнити знання про однорідні члени речення; розділові знаки при однорідних членах; виробляти синтаксичні вміння; виховувати любов до прекрасного. Обладнання: ілюстрований матеріал. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання. 1. Вправа “Кастинг дикторів українського радіо”. Інтонування речень з […]...
- Текст-міркування. Перевірна робота. Перевірка знань за темами “Мова і мовлення”, “Текст” Тема: Текст-міркування. Перевірна робота. Перевірка знань за темами “Мова і мовлення”, “Текст” Мета: формувати уявлення учнів про текст-міркування; виробляти вміння визначати його основні частини; розвивати пізнавальну активність учнів; збагачувати словниковий запас школярів; вміння узагальнювати, систематизувати; виховувати бережливе ставлення до природи. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції), перевірка знань. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг […]...
- ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ ПРО ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ Урок 20. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ ПРО ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ Мета: закріпити знання учнів про однорідні члени речення, розділові знаки при однорідних членах речення; розвивати вміння читати речення з однорідними членами з відповідною інтонацією; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Ось і дзвоник пролунав, Для навчання час настав, Щоб країні прислужитись, Ви повинні […]...
- ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ. ГОЛОВНІ ТА ДРУГОРЯДНІ ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ Мета: вчити учнів виявляти в реченні однорідні члени речення (головні та другорядні); розвивати вміння визначати однорідні члени речення і виконувати навчальні вправи із ними; розвивати увагу, мовлення школярів; виховувати бережливе ставлення до природи. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання (вправа 66, с. 33) Каліграфічна хвилинка Щщ Щщ Щщ що тиж […]...
- Контрольна робота з мовної теми “Мова і мовлення. Текст. Речення” Тема. Контрольна робота з мовної теми “Мова і мовлення. Текст. Речення”. Мета. Перевірити знання і рівень сформованості вмінь під час опрацювання розділів “Мова і мовлення”, “Текст”, “Речення”. Обладнання: картки-завдання. Хід уроку I. Організація класу. II. Виконання перевірної роботи з теми. І варіант Вибери правильну відповідь і підкресли або познач її (1-4). 1. Культура мовлення – […]...
- Однорідні члени речення. Узагальнення вивченого за темою “Речення” Тема: Однорідні члени речення. Узагальнення вивченого за темою “Речення” Мета: ознайомити учнів з поняттям “однорідні члени речення”; узагальнити знання про основні ознаки речення, про типи речень за метою висловлювання, про головні члени речення; виробляти вміння інтонувати речення, встановлювати зв’язок між словами в реченні; виховувати культуру писемного мовлення. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної […]...
- ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ. ІНТОНАЦІЇ ПЕРЕЛІЧУВАННЯ ТА ПРОТИСТАВЛЕННЯ (кома, сполучники) Мета: формувати в учнів поняття про сполучниковий зв’язок між однорідними членами речення; розвивати вміння інтонаційно правильно читати речення з однорідними членами речення, ставити розділові знаки на письмі; виховувати старанність. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Чути дзвоник голосистий, Ллється голос його чистий. Всіх скликає на урок Цей чудовий наш дзвінок. Ви спокійно всі сідайте, Працювати починайте. II. […]...
- Закріплення знань про спонукальні речення. Виразне читання тексту Урок 34 Тема. Закріплення знань про спонукальні речення. Виразне читання тексту Мета: закріпити знання учнів про спонукальні речення; вчити виділяти їх у мовленні й складати самостійно, правильно використовуючи розділові знаки; розвивати навички виразного читання; виховувати доброзичливе, дружнє ставлення до оточуючих. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання 1. Перевірка домашнього […]...
- Поняття про однорідні члени речення. Головні і другорядні члени речення. (Вправи 63-65) Тема. Поняття про однорідні члени речення. Головні і другорядні члени речення. (Вправи 63-65). Мета. Формувати поняття про однорідні члени речення, вчити визначати основні члени, самостійно складати речення з однорідними членами; розвивати чуття слова. Обладнання: таблиця “Однорідні члени речення”, індивідуальні картки, репродукції картин Марії Приймаченко. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання. 1. Визначення […]...
- Закріплення знань про розповідні та питальні речення. Складання розповіді за малюнком та запитаннями Урок 31 Тема. Закріплення знань про розповідні та питальні речення. Складання розповіді за малюнком та запитаннями Мета: закріпити знання учнів про розповідні та питальні речення; вчити складати схеми речень і добирати речення до схеми; вчити складати розповідь за малюнком та запитаннями; збагачувати лексичний запас учнів; розвивати усне мовлення школярів; виховувати вміння бачити красу природи. Обладнання: […]...
- Словосполучення і речення. Члени речення (у тому числі однорідні). Просте і складне речення І СЕМЕСТР ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО Урок № 2 Тема: Словосполучення і речення. Члени речення (у тому числі однорідні). Просте і складне речення Мета: повторити вивчене про словосполучення, його будову, зв’язок між словами у словосполученні, відмінність між словосполученням та сполученням слів; про речення, його будову, види речень за метою висловлювання, за емоційним забарвленням, за кількістю […]...
- СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ І РЕЧЕННЯ. ГОЛОВНІ ТА ДРУГОРЯДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ. ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ. ПРОСТЕ І СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ ПОВТОРЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ПОГЛИБЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО Ключові слова та поняття: – словосполучення; речення, граматична основа речення, члени речення; звертання, вставні слова; текст, тема тексту, головна думка тексту, заголовок § 1. СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ І РЕЧЕННЯ. ГОЛОВНІ ТА ДРУГОРЯДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ. ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ. ПРОСТЕ І СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ 17. Утворіть словосполучення з поданих парами слів і запишіть їх. У […]...
- Головні та другорядні однорідні члени речення Тема. Головні та другорядні однорідні члени речення. (Вправи 74-79). Мета. Продовжити формувати поняття про члени речення – головні і другорядні, про однорідні члени речення; вчити визначати однорідні члени речення. Розвивати мовлення, вчити складати речення з однорідними членами. Виховувати повагу до народних традицій. Обладнання: диск до підручника, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. Мотивація навчальної […]...
- Однорідні другорядні члени речення, виражені прислівниками Тема. Однорідні другорядні члени речення, виражені прислівниками. (Вправи 421-425). Мета. Узагальнити вивчене про прислівник, вчити визначати прислівники, що виконують роль однорідних членів речення, добирати однорідні члени речення, виражені прислівниками, будувати речення з однорідними членами речення, вираженими прислівниками. Розвивати уяву, образне мислення. Виховувати дбайливе ставлення до природи, вміння гармонійно входити у контакт із нею. Обладнання: зображення […]...
- Уявлення про складне речення. Побудова складного речення. Узагальнення знань і вмінь з розділу “Речення” Урок 25 Тема. Уявлення про складне речення. Побудова складного речення. Узагальнення знань і вмінь з розділу “Речення” Мета: розширити уявлення про речення, познайомити із складними реченнями, показати їх відмінність від речень з однорідними членами, розповісти про розділові знаки у складних реченнях, вчити утворювати складне речення; розвивати спостережливість, вміння аналізувати, порівнювати й робити висновки на основі […]...
- Однорідні члени речення. Головні та другорядні однорідні члени речення РЕЧЕННЯ Однорідні члени речення. Головні та другорядні однорідні члени речення 67. Прочитайте текст. Перекажіть. Жила колись дівчинка. Тато її був лісником. Мама допомагала йому в роботі. Проте почалася жорстока війна. Лісник пішов боронити рідний край. Мама з донькою замість нього доглядала ліс. Якось потрапили вони під холодний березневий дощ. Застудилася дівчинка й занедужала. Мама її […]...
- Узагальнювальне слово при однорідних членах речення. Тематичне тестування (тема: Однорідні члени речення) ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 31 Тема: Узагальнювальне слово при однорідних членах речення. Тематичне тестування (тема: Однорідні члени речення) Мета: закріпити знання учнів про вживання розділових знаків у реченнях з узагальнювальними словами перед однорідними членами речення, формувати вміння визначати узагальнювальні слова при однорідних членах, правильно інтонувати такі речення, розставляти в них розділові знаки, […]...
- ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ ПРО ТЕКСТ-МІРКУВАННЯ Мета: закріплювати знання учнів про текст-міркування, його характерні ознаки; вдосконалювати вміння складати тексти-міркування на основі поданих тверджень, дотримуючи структури тексту-міркування; розвивати мовлення учнів; виховувати старанність. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Чути дзвоник голосистий, Він дзвенить, немов намисто, Намистинки розсипає Й весело нас всіх скликає. Подивилися на мене, Усміхнулися усі: Хто готовий до роботи? Хто бадьорий?.. Молодці! […]...
- Закріплення знань про основу речення. Зв’язок слів у реченні Урок 18 Тема. Закріплення знань про основу речення. Зв’язок слів у реченні Мета: актуалізувати знання дітей про члени речення, закріплювати відомості про підмет і присудок як граматичну основу речення; розвивати вміння визначати в реченні його основу й встановлювати зв’язок між словами речення; виховувати любов до природи, бажання й вміння спостерігати у природі. Обладнання: картки індивідуального […]...
- ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ З МОВИ (“Іменник”) Мета: перевірити рівень сформованості знань учнів за темою “Іменник”; розвивати мислення школярів, увагу, самостійність; виховувати культуру оформлення письмових робіт. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III. КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ Варіант 1 1. Як називається зміна закінчень іменників? А) Чергування; Б) питання; В) відмінювання. 2. У якому рядку всі наведені слова – […]...
- Однорідні другорядні члени речення, виражені прислівниками. Контрольна робота: списування. (Вправи 332-335) Тема. Однорідні другорядні члени речення, виражені прислівниками. Контрольна робота: списування. (Вправи 332-335). Мета. Ознайомити учнів з однорідними другорядними членами речення, вираженими прислівниками; виробляти вміння визначати прислівники, що виконують роль однорідних членів речення, добирати однорідні прислівники, будувати речення з однорідними прислівниками. Обладнання: орфографічні словники, тлумачний словник. Хід уроку Організація класу. Контрольна робота. Списування. Тексти для списування. […]...
- Аналіз контрольної роботи. Закріплення знань про основу речення. (Вправи 54-57) Тема. Аналіз контрольної роботи. Закріплення знань про основу речення. (Вправи 54-57). Мета. Закріпити знання про підмет і присудок як граматичну основу речення; удосконалювати вміння визначати в реченні його основу і встановлювати зв’язок між словами в реченні. Обладнання: таблиця “Члени речення”, таблиця-ватман “Словничок”, індивідуальні картки. Хід уроку I. Організація класу. II. Аналіз контрольної роботи (диктанту). Вчитель […]...
- Однорідні члени речення – Просте ускладнене речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Однорідні члени речення Однорідними називаються такі члени речення, які з’єднуються між собою сурядним зв’язком. Вони відносяться до одного й того самого члена речення, відповідають на одне й те саме питання, виступають одним членом речення. Однорідні члени речення з’єднуються один з одним: 1) Сурядними сполучниками […]...
- ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ, ІНТОНАЦІЄЮ, ПРО ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ Мета: повторити вивчене про види речень за метою висловлювання та інтонацією, про головні та другорядні члени речення; вчити застосовувати здобуті протягом навчання у початкових класах мовні знання і мовленнєві вміння під час виконання навчальних і контрольних завдань; розвивати вміння інтонувати, поширювати речення, встановлювати зв’язок слів у реченні; сприяти вихованню любові до природи. ХІД УРОКУ І. […]...
- ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ З МОВИ (“Іменник”). МОВНА ТЕМА № 2 Мета: перевірити рівень сформованості знань учнів за темою “Іменник”; розвивати мислення учнів, увагу, самостійність; виховувати культуру оформлення письмових робіт. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ III. КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ 1 варіант 1. Як називається зміна закінчень іменників? А) Чергування; Б) питання; В) відмінювання. 2. У якому рядку всі наведені слова – іменники? […]...
- ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ З МОВИ (“Числівник”, “Займенник”). МОВНА ТЕМА № 3 Мета: перевірити знання учнів за темами “Числівник”, “Займенник”; розвивати мислення, пам’ять; виховувати самостійність, культуру оформлення письмових робіт. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ III. ПЕРЕВІРНА РОБОТА 1 варіант 1. Займенник – це: А) частина мови, що вказує на предмет, але не називає його; Б) частина мови, яка називає предмет; В) службове […]...
- Другорядні члени речення СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ УРОК № 16 Тема. Другорядні члени речення Мета: ознайомити учнів із другорядними членами речення, навчити визначати їх у реченні; виховувати в учнів навички самостійної роботи з підручником. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашньої вправи. 2. Запитання до учнів. – Що таке підмет? – Що таке присудок? – […]...
- Однорідні члени речення Тема 6. Синтаксичні особливості професійного мовлення План: 1. Особливості синтаксичного складу ділових паперів. Узгодження присудка з підметом. 2. Складні випадки керування у словосполучення професійного мовлення. 3. Особливості використання прийменникових конструкцій. 4. Дієприкметникові та дієприслівникові звороти, особливості їх вживання у документах. 5. Вставні і вставлені слова, словосполучення та речення в діловому мовленні. 1. Однорідні члени речення […]...
- ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ, ЗВЕРТАННЯ, ВСТАВНІ СЛОВА Повторения, узагальнення й поглиблення вивченого § 2. ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ, ЗВЕРТАННЯ, ВСТАВНІ СЛОВА ПРИГАДАЙМО. 1. Які члени речення називають однорідними? 2. Яка роль звертань і вставних слів у мові? 11 І. Прочитайте текст. Визначте його тип і стиль мовлення. Доберіть свій варіант заголовка. Поміркуйте, що треба для того, щоб творити красу. ФЛЕЙТА І ВІТЕР У […]...
- Головні та другорядні однорідні члени речення РЕЧЕННЯ & 10. Головні та другорядні однорідні члени речення Вийся, віночку, гладко… З народного 74. 1. Прочитай народну пісню в музичному супроводі. Правопис яких слів треба пояснити? Йдуть дівоньки у садочок, Зів’ють собі віночок З рутоньки, з м’ятоньки, З хрещатого барвіночку, З запашного василечку. 2. Спиши речення і підкресли в ньому головні члени. Скільки в […]...
- Однорідні члени речення СИНТАКСИС. ПУНКТАЦІЯ § 14. Однорідні члени речення 152.1. Порівняйте сполучення слів, подані парами. Чим вони різняться? 1. Велика родина; велика і міцна. 2. Добре вчиться; вчиться і працює. 3. Дивитися телевізор; телевізор і магнітофон. II. Виконайте синтаксичний розбір словосполучення добре вчиться. III. Складіть речення з першою парою слів. 153. Прочитайте. Визначте, які члени речення є […]...
- ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ З МОВИ “ДІЄСЛОВО”. МОВНА ТЕМА № 4 Мета: перевірити знання учнів з мови за темою “Дієслово”; розвивати пам’ять, мислення, уважність; виховувати культуру оформлення письмових робіт. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ III. ПЕРЕВІРНА РОБОТА 1 варіант 1. Позначте правильне твердження. А) У реченні дієслово найчастіше є підметом; Б) у реченні дієслово найчастіше є присудком; В) у реченні дієслово […]...
- Другорядні члени речення. Складання речень за схемою. Навчальне аудіювання (“Рідний край”). Вимова й написання слова Батьківщина Урок 37 Тема. Другорядні члени речення. Складання речень за схемою. Навчальне аудіювання (“Рідний край”). Вимова й написання слова Батьківщина Мета: ознайомити з поняттями члени речення, головні члени речення, другорядні члені речення; вчити знаходити в реченні його головні і другорядні члени; розвивати увагу, спостережливість, пам’ять; виховувати патріотичні почуття. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних […]...
- ЗВЕРТАННЯ, ВСТАВНІ СЛОВА, ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ В ПРОСТОМУ РЕЧЕННІ. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ В ПРОСТОМУ РЕЧЕННІ Мета: навчальна: повторити та поглибити знання, уміння та навички з відповідних питань; розвивальна: розвивати пізнавальні здібності; виховна: виховувати прагнення до самовдосконалення. Внутрішньопредметні зв’язки: граматика, пунктуація, орфографія, розвиток мовлення. Міжпредметні зв’язки: мова, література, культура. Тип уроку: систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ […]...
- Однорідні члени речення. Інтонації перелічування та протиставлення (кома, сполучники) РЕЧЕННЯ Однорідні члени речення. Інтонації перелічування та протиставлення (кома, сполучники) 71. Прочитайте текст, уставляючи з довідки пропущені слова. Сонечко пробилося крізь кучеряві і… хмари. Його теплі й… промінчики заграли на клумбі. Білі та… ромашки тягнулися до сонця. Яскраві, але… нагідки золотом укрили клумбу. Довідка: темні, радісні, жовті, низенькі. – Спишіть текст, доповніть його однорідними членами […]...
- Закріплення знань про види речень за метою висловлювання. Складання усної розповіді “День народження” за малюнком та поданим планом. Вимова й написання слова листопад Урок 35 Тема. Закріплення знань про види речень за метою висловлювання. Складання усної розповіді “День народження” за малюнком та поданим планом. Вимова й написання слова листопад Мета: систематизувати й закріпити знання учнів про речення; вчити будувати речення різних тестів; розвивати мовлення дітей; виховувати культуру сосунків і спілкування. Обладнання:тлумачні словники. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. […]...
- Члени речення. Головні та другорядні члени речення. Зв’язок слів у реченні Тема: Члени речення. Головні та другорядні члени речення. Зв’язок слів у реченні Мета: формувати в учнів поняття “головні члени речення”, “другорядні члени речення”, “основа речення”; виробляти вміння знаходити основу речення; вдосконалювати вміння встановлювати зв’язок слів у реченні; виховувати любов до природи. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку […]...