Запитання до природи. Чому підстрибує м’яч?
СВІТ НЕЖИВОЇ ПРИРОДИ
Урок 23
Тема. Запитання до природи. Чому підстрибує м’яч?
Мета: розповісти дітям, як люди використовують властивості повітря; дослідити, чому підстрибує м’яч; викликати інтерес до пізнання природи, дослідницької діяльності, бажання зрозуміти сутність явищ.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
>> Вправа “Погода”
– Яка зараз пора року?
– Який місяць?
– Яке число?
– Тепло чи холодно надворі?
– Який стан неба?
– Яка температура повітря?
– Чи були сьогодні
II. Повідомлення теми і мети уроку
Без ніг біжить,
Без крил летить. (Вітер)
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, як люди використовують властивості повітря.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь учителя
– Дуже давно люди помітили, що вітер здатний рухати предмети, а легкі навіть піднімати і переносити на деяку відстань. “А чи можна приручити вітер?” – думали вони. Але минуло ще багато віків, перш ніж люди навчилися використовувати силу вітру.
– Щоб вам було зрозуміліше і цікавіше, я показуватиму досліди, а ви поясните, яка властивість повітря тут використана,
2. Проведення дослідів
1) Відгадайте, що у мене в руках. (Апельсин, розрізаний і захований від очей)
– Чому ви відчули запах апельсина? Яка властивість повітря допомогла вам це зробити? (Повітря перебуває в постійному русі)
– Де використовують цю властивість? (Прилади для відлякування комарів, освіжувачі повітря)
2) Погляньте, як підстрибує м’яч.
– Натисніть на стіл, що ви відчуваєте? (Твердий стіл) Спробуємо відчути повітря. Візьміть гумовий м’яч і натисніть на нього. Що ви відчуваєте? (Що м’яч не порожній, у ньому щось є.)
– Отже, повітря можна відчути завдяки напруженню м’язів руки.
– Що станеться, якщо м’яч удариться об підлогу? (Повітря в ньому стиснеться.)
– Чому м’яч підстрибує? (Пружність повітря. Стиснуте повітря пружне, воно розширюється, і м’яч із силою відскакує від підлоги.)
– Де ще міститься стиснуте повітря? Де ще люди стали застосовувати цю властивість? (У шинах велосипеда й автомобіля.)
– Чому не можна їхати на велосипеді, коли у ньому пробите колесо?
3) Надуємо дві різні за формою кулі.
– Чому вони збільшилися? Чому мають різні форми? (Повітря займає місце і набуває форми того предмета, у якому воно міститься.)
– Чому водолаз певний час може перебувати на морському дні? Люди придумали закачувати повітря у балони, що використовують аквалангісти під водою і пожежники під час пожежі.
4) Покладемо кульку на воду.
– Чому вона не тоне? (Повітря легше за воду, тому спливає.)
– Де використовують цю властивість? (Надувний матрац, понтонний міст)
5) На долоні лежать дрібні папірці. Я подула на них. Що сталося?
– Яка властивість повітря використана? (Рух і сила повітря)
– Де ще застосували люди цю властивість? (Вітрила, вітряні млини)
– Коли ви відчуваєте силу вітру? (Буран)
6) Я тримаю руку високо над свічкою.
– Чому мені гаряче? (Повітря під час нагрівання піднімається вгору.)
– Ця властивість повітря значно змінила життя людей.
Коли люди помітили, що гаряче повітря з труби піднімається вгору, вони вирішили використовувати цю властивість. У російському місті Рязань жив чоловік на прізвище Крякутний. Він узяв мішок для зберігання одягу, наповнив його гарячим повітрям із пічної труби, а до нього приробив сидіння на вірьовках.
– Що винайшов Крякутний? (Повітряну кулю)
– Невідомо, чим завершилися ці спроби. Але значно пізніше у Франції брати Жозеф і Етьєн Монгольф’є спорудили повітряну кулю зі щільної тканини з отвором унизу.
Через цей отвір наповнили кулю гарячим повітрям. До кулі вони прив’язали кошик, у який посадили качку, півня і барана. Куля піднялася у повітря і благополучно приземлилася. Після цього вже через 5 місяців на повітряних кулях почали літати і люди. Так почалася ера повітроплавання.
– Як ви вважаєте, для чого можна використовувати повітряну кулю? (Для подорожей, для складання плану місцевості, для спостережень за військовими діями та ін.)
– Чи можна керувати повітряною кулею? Чому не можна?
– Учені мріяли створити літальний апарат, яким можна керувати. Незабаром винайшли дирижабль. Він оснащений гребним кермом, що дає змогу змінювати напрямок польоту. Але дирижаблі були величезними, незграбними і тихохідними. Тому пізніше їх замінили літаки і вертольоти.
– Яка властивість повітря використана для створення повітряної кулі?
>> Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
– Чому в люті морози птахи сидять настовбурчившись? (Вони роблять так, щоб між пір’ям містилося якомога більше повітря, щоб воно утримувало тепло тіла.)
– Чому кватирку роблять у верхній частині вікна, а батареї встановлюють під вікном, унизу? (Тепле повітря легше ніж холодне і піднімається вгору, для цього відчиняють кватирки, щоб його охолодити. Батареї нагрівають холодне повітря, що міститься внизу приміщення.)
V. Підсумок уроку
– Про що нове ви дізналися сьогодні на уроці?
– Що вам сподобалося найбільше?