Завдання та вправи для самоконтролю – Другорядні члени речення
УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ
Другорядні члени речення
Завдання та вправи для самоконтролю
1. Перепишіть речення, підкресліть означення, вкажіть, до якого слова вони відносяться, яким способом синтаксичного зв’язку пов’язуються з означуваним словом. Поділіть означення на узгоджені та неузгоджені.
І. Благословенна тиша навкруги. Лише зашерхоче десь суха зелена ящірка, пробігаючи у траві, бризнуть врізнобіч з-під ніг коники-ковалі та ще жайворонки дзюркочуть у тиші, проймаючи її вверх і вниз,
II. 1. Стало пахучим і свіжим повітря після грози. 2.На площу вискочив осідланий кінь без вершника. 3. З кущів підліска линуть перші трелі солов’я (А. Шиян). 4. Одні тільки бажання творити добрі діла й зосталися при мені на все життя (О. Довженко). 5. У млині стояв теплий, приємно солодкуватий запах свіжої кукурудзяної муки (М. Коцюбинський). 6. Свіжозорані ниви обсівалися великими вечірніми зорями (М. Стельмах). 7. Широкою
2. Знайдіть у реченнях неузгоджені означення, виражені іменниками у непрямих відмінках або словосполученнями. З’ясуйте значення родового відмінка, що виступає в ролі означення.
1. Чутка про маєток у тридцять тисяч не давала нікому покою(Панас Мирний). 2. Парубок літ двадцяти бігав за ним (Панас Мирний). 3. Десь далеко стукає калатало нічного сторожа (М. Коцюбинський). 4. Над берегом висів солоний туман од дрібних бризків (М. Коцюбинський). 5. Світ вечірнього сонця заглянув у причілкове вікно (І. Нечуй-Левицький). 6. Хазяїн шиє, якусь полу від кожуха строчить (Марко Вовчок). 7. Маленький, ніби іграшка, дитячий черевичок жовтої шкіри лежав у Юрка на долоні (В. Козаченко). 8. Ідуть воїни Святослава, прямуючи на Царгород (Ю. Яновський). 9. З будиночка виходить чоловік у формі залізничника (А. Шиян). 10. На землі безладно розкидано каструлі, бляшанки з-під варення і кайла з обгорілими держаками (Ю. Смолич). 11. А поки що тут тільки світле, як після величезного вибуху, руйновище порушило одвічну дрімоту землі (О. Гончар). 12. Хата наша, батьківська і дідівська, старовинна, з плетеним бовдуром і без віконниць, стояла над шляхом, що веде з Полтави до Гадяча (Гр. Тютюнник). 13. Лежить під небом чистим і високим холодний степ моєї самоти (Л. Костенко). 14. Люблю я й досі присмерки прозорі квітневих вечорів і чорну сіть вишневих, яблуневих верховіть і по калюжах ніжнотонні зорі (М. Зеров). 15. Зацвіли каштани в пелюстках проміння, і хитає віти теплий вітровій, гей ви, далі, далі, безкінечні й сині, як чудесно жити на землі моїй (В. Сосюра).
3. Проаналізуйте синтаксичну функцію інфінітива. Виділіть інфінітиви, які виступають у ролі неузгоджених означень.
1. На фронті виробилася армійська звичка швидко орієнтуватись і приймати рішення (А. Шиян). 2. Залишив Грицько думку вернутися повесні додому (Панас Мирний). 3. В Чіпчинім серці вже ворухнулось бажання верховодити (Панас Мирний). 4. Настає час розставатись (О. Довженко). 5. Зосталася тільки надія одна: надія вернутись ще раз на Вкраїну (Леся Українка). 6. Як порива мене палке бажання піти туди пісками, чагарами, послухати гірської пущі гомін, заглянути в таємничу безодню, з потоками прудкими сперечатись, поміж льоди дістатись самоцвітні, збудити в горах піснею луну (Леся Українка). 7. Стала наближатися година рушати в дорогу (С. Васильченко). 8. Я так любив стояти під тобою, коли ти місяцю молилася вночі (Г. Коваль). 9. Я знаю: не уникнути полону цих диво-див земної красоти (Г. Коваль). 10. Василь дістав завдання дійти до села і дізнатися про всі події (М. Стельмах). 11.1Івсе ж я повинен був приїхати (О. Гончар). 12. Мені давно хотілося розказати про цього чоловіка (А. Головко).
4. Перепишіть речення. Підкресліть означення, охарактеризуйте їх за типом зв’язку з означуваним словом: а) узгоджені, б) неузгоджені (керування), в) неузгоджені (прилягання).
1. Вили бурі історії (Є. Маланюк). 2. Дорога до лісу Юркові була близька (М. Стельмах). 3. Цілі дні ходив сумний Семен Магазаник після зустрічі віч-на-віч із Онікієм Безбородьком (М. Стельмах). 4. Він стояв зовсім блідий, наляканий їхньою витівкою (О. Гончар). 5. Проблиски світла, спочатку такі бліді й тихі, чимдалі розростались і потужніли (М. Коцюбинський). 6. В першу ніч молотьби Трохим Сидорович не заснув ні на одне око (О. Гончар). 7. В долині льон зацвів, як щастя, під небом синьо-грозовим (М. Стельмах). 8. На обрії, ховаючись в імлі, ледь-ледь тремтять димки рожево-сині (В. Бичко). 9. Троянди паморозь іскристо-сиза вкрила (М. Рильський). 10. Хай помріє, хай подивиться на той місяць уповні (О. Гончар). 11. Навколо було все зелене, і губи твої в шумі трав, що тепло всміхались до мене, я з сонцем разом цілував (В. Сосюра). 12. Сагайда подав команду в’ючитись (О. Гончар).
5. У поданих реченнях замініть, де можна, узгоджені означення неузгодженими.
1. Міцні Олегові руки підкорили собі човен (Д. Бедзик). 2. На гірських вершинах нависли димні хмари (О. Гончар). 3. Тепер Юрко сидить на березі і вдивляється в морську далечінь (О. Донченко). 4. Василева мати йшла на станцію по воду (О. Бойченко). 5. За Джериною хатою, під старою грушею, на зеленій траві спав молодий парубок, підклавши під голову білу свиту. 6. На Миколине щастя, один скрипчинський парубок посватав вербівську дівчину (І. Нечуй-Левицький). 7. Першою такою колючкою в Чіпчинім житті була смерть бабина. 8. Казочки бабусині, при самотньому житті, осторонь од товариства, пластом дожилися на дитячий розум (Панас Мирний). 9. Гірським ключем він пахне і глицею густою, оцей карельський вітер, запеклий сніговій (М. Бажан). 10. Стояла удовина хатка на луці під горою (М. Вороний).11. Ламкий юначий голос гасне за крок (П. Гуріненко). 12. Доторкнусь до яблуневих віт – і в дорогу до вершин зберуся (А. Чубинський). 13. Вербовий гай на тім боці повивсь у темряву, почорнів, блакитні гори стали синіми та хорошими (М. Коцюбинський). 14. Золотий навскісний промінь підпалив мою герань (І. Жиленко).
6. Складіть речення, у яких подані слова і словосполучення виступали б означеннями.
Високого зросту, веселий, імені Т. Шевченка, з дерева, з карими очима, верхи, років двадцяти, зопалу, сьогодні, писати, брата, чорні.
7. Перепишіть речення. Підкресліть поширені означення, поясніть засоби їх морфологічного вираження.
1.Я не турист у ріднім краї, не мовчазний спостерігач (М. Рильський). 2. Як не любити любов’ю наснажених, мудрістю сповнених книг, троп невідомих, дерзань ще не зважених і небосхилів нових (М. Рильський). 3. Заграв, зарум’янився Дніпро, злегка повитий свіжим серпанковим туманцем (О. Гончар). 4. Село, зачароване зоряним небом, синіє розкиданими хатками (М. Стельмах). 5. Причерствілий хліб, принесений орачем увечері додому, – найкращий хліб мого дитинства (М. Стельмах). 6. Хати в садках і вулиця в пилу гарячому, рожевому, виткому (Л. Первомайсъкий). 7. Од цариці прийшов указ лоби голить (Т. Шевченко). 8.1 в радісні очі хитають каштани привітним і теплим гіллям (В. Собко). 9. Як весело, як молодо шумить під берестом чи дубом віковічним, стемнілу оживляючи блакить, вогонь рибальський разом з поетичним (М. Рильський). 10. Перед ними була зовсім городська вулиця з мостовою, з тротуарами (І. Нечуй-Левицький). 11. А де ж твої думи, рожевії квіти? Доглядані, спілі, викохані діти? (Т. Шевченко) 12. Сонце, ще не сховане за хмари, пекло щедро (В. Собко), 13. Там матір добрую мою ще молодую – у могилу нужда та праця положила (Т. Шевченко).
8. Перепишіть речення. Підкресліть прикладки, поясніть, до якого слова вони відносяться і чим виражені.
1. Повернулися додому п’ять братів, п’ять братів-богатирів із боїв (В. Бичко). 2. Чим тобі, любий краю, віддячу, де слова-самоцвіти зберу (Л. Дмитерко). 3. Зацвіла весна, та весна красна, квітом-цвітом простелилась до села (А. Малишко). 4.І тополя шепче, горнеться до матері-землі (А. Малишко). 5. Зацвіла в долині червона калина, ніби засміялась дівчина-дитина (Т. Шевченко). 6. Вдяг ясен-князь кирею золоту, а дика рожа – буйнії корали (Леся Українка). 7. Десь-не-десь лежали на землі дерева-великани, підриті й поборені віком або розколені громом (О. Кобилянська). 8. Ой, який же ти став тепер, мій лісу-брате! (О. Десняк) 9. І, може, зустрінеться пісня моя самотняя у світі з пташками-піснями, то швидко полине тоді тая гучная зграя далеко шляхами-тернами (Леся Українка). 10. Десна-красуня горне свій гнучкий стан до Дніпра-Славути (І. Цюпа). 11. Чи не чув хто, чи не бачив москаля-солдата, мого сина (Т. Шевченко). 12. А Дніпр мов підслухав: широкий та синій, підняв гори-хвилі (Т. Шевченко). 13. Серед довгої мами-зими буду спать в порцеляновій скриньці (І. Жиленко).
9. У поданих реченнях виділіть прикладки, поділіть їх на поширені / непоширені та поясніть, чим вони виражені.
1. Три дівчини, студентки-агрономи, йшли взимку по доріжці лісовій (М. Рильський). 2. Слово, моя ти єдиная зброє, ми не повинні загинуть обоє! (Леся Українка) 3. Тихою ходою, ледве ступаючи натомленими ногами по свіжій ріллі, йшов за плугом парубок, Семен Ворон (М. Коцюбинський). 4. З муки-смерті її відживи! (П. Грабовський) 5. Був собі раз Вовчик-братик і Лисичка-сестричка… (І. Франко) 6. Ходить вечір-краснозорець, б’ється хлопець-партизан (А. Малишко). 7. І пригадалось дитинство, коли він із батьком, старим лісорубом, гонив міцно скручені ужвою плоти по Десні і Дніпру (М. Стельмах). 8. Старий просувається до вікна, зазира всередину й бачить: у хаті, за столом, сидять гості – учитель та селяни (М. Коцюбинський). 9. З усього роду зосталася я та рідний брат батьків – мій дядько (Панас Мирний). 10. Холодком, у свято, приходив Скоробогатько Максим, староста сільський, якого дражнили “вовчком”, і тесть Підпари, Гаврило (М. Коцюбинський).
10. Перепишіть речення. Розставте потрібні розділові знаки, поясніть їх. Підкресліть відокремлені прикладки.
1. Закусував своїм харчем хлібом і салом що зосталися ще від обіду в лісі (Є. Гуцало). 2. Ось він його красень височіє над тополями на залізобетонному стапелі грудьми до сонця (О. Гончар). 3. Він секунди не вагаючись віддав би своє життя до останку аби жила вона його ясочка його зіронька яку він так і не зміг врятувати… (О. Гончар) 4. Чоловік її радгоспний комбайнер на той час уже був на фронті (О. Гончар). 5. До кімнати увірвалась Галина Терентіївна Гаркуша старший науковий співробітник лабораторії (І. Щербак). 6. Тоді підвівся з місця бригадир Семен Бойко колишній командир партизанського загону (Ю. Яновський). 7. Саме з цією піснею ми з Василем моїм героєм повертали було з роботи (О. Довженко). 8. То був старий Бубка батько того парубчака такий смаглявий як і син (І. Нечуй-Левицький). 9. Сама наречена його дочка вже налагодила все до вінця (І. Нечуй-Левицький). 10. Тим часом підійшло два купці близькі сусіди (І. Нечуй-Левицький). 11. Мотря жінка хорошого господарського роду теж допомагала Іванові у його праці (Панас Мирний).
11. Знайдіть у реченнях додатки, поясніть, чим вони виражені.
1. Він заговорив дрібно й сердито, наговорив синам сім мішків гречаної вовни, незважаючи на святу п’ятницю (І. Нечуй-Левицький). 2. Нам нема ні впину ані меж, лиш в труді натхнення ти знайдеш (В. Сосюра). 3. В усмішку теплу склались губи, і день в очах його розцвів, над ним димлять заводів труби, гудуть мотори літаків (В. Сосюра). 4. Як любо йти коханою землею і рідний вітер пити без кінця (В. Сосюра). 5. Протягли своє “ку-ку-рі-ку!” горласті півні (Панас Мирний). 6. Недавно в шпиталі я прочитав “Хіба ревуть воли, як ясла повні?” (М. Стельмах). 7. Андрій згадував колишнє (М. Коцюбинський). 8. У відповідь рибалки закричали “ура” (М. Трублаїні). 9. Не здороваючись, Богдан застигає біля дверей, ловить здивований погляд мельника, ловить нерівний струмок муки, втоплює очі вгору, де лихоманиться кіш, і не вірить собі: тут, в тінях, з порожнім мішкомуруці, стоїть вона(М. Стельмах). 10. Сірі тумани курилися над нашою землею, брудні та важкі хмари вистилали високе небо, холодний вітер переганяв їх з одного боку на другий, і від його подиху коли-не-коли розривалась ота брудна запона, і з-під неї крадькома визирав невеличкий крайок блакитного неба, щоб через хвилину знову покритися хмарою, потонути в її сірій безодні (Панас Мирний).
12. Визначте прямі й непрямі додатки. З’ясуйте, які члени речення та які частини мови керують додатками.
1. Пахне огірками, старим неретом волока, хлібом, батьком і косарями, болотом і травами… (О. Довженко). 2. Перехожі з подивом зиркали на дівчину, на її танець, на заволохаченого, з намерзлими ніздрями коня (М. Стельмах). 3. Хмари снігу свистіли над усім безмежжям рідного краю – ласкавого й суворого, але завжди дорогого серцеві (О. Донченко). 4. Величезна калюжа заросла травами, ліловими дзвониками і скидалась на озеро (О. Донченко). 5. Якийсь тихий спокій вас обіймає (Панас Мирний). 6. Гарячий степовий вітерець подихнув і обдав польовими пахощами – зігрітою травою, чебрецем, материнкою (Панас Мирний). 7. У мене нема тут знайомих (М. Коцюбинський). 8. Сиджу я під вербою, стережу рушники та крадькома од хазяйки вишиваю хмелем собі сорочку (І. Нечуй-Левицький). 9. Не хились додолу, зраджений козаче, про лиху пригоду навіки забудь, найлютішу муку серце переплаче… (П. Грабовський). 10. Отож ми проїхали добрих п’ять верст, поки побачили, врешті, село (М. Коцюбинський). 11. Перехрестився неборак, коня найкращого сідлає і скаче в Київ (Т. Шевченко).
13. Випишіть речення з непрямими додатками, установіть значення кожної відмінкової форми додатка та засоби його вираження.
1. Теплий краплистий дощ застав птахів і людей серед поля (В. Земляк). 2. Ти мечем стрічала супостата і вогнем ненависті палила, і козацька вдача заповзята гайдамацьким гнівом клекотіла (М. Луків). 3. Вийду в поле, стану серед жита, задивлюся в небо голубе. Земле рідна, скільки буду жити, стільки і любитиму тебе (М. Луків). 4. Мені здалося, що тримаєш ти не серце, а планету на долоні (А. Головко). 5. Ти мене з дитинства підіймала, хліб дала з піснями солов’я, відвела доріг мені немало, земле, зореносице моя! (А. Малишко) 6. Я сама себе винувачу, сама на себе жалію і нічого не враю з собою (Панас Мирний). 7. На довгім шляху до сивин було вам спокійно без мене (А. Чубинський). 8. Заросли шляхи тернами на тую країну (Т. Шевченко). 9. Пропахли села сіном і травою в чеканні жнив і спілої черешні (А. Чубинський). 10. Я так давно тягнуся до краси (А. Чубинський). 11. Місяць світить на білу постать і на хату (С. Васильченко). 12. За селом, на житниці, показався рідкісний в цих місцях ховрах. Він ніс пророслого колоска (В. Земляк). 13. Не щебече соловейко в луці над водою (Т. Шевченко). 14. Ринуло з неба ціле море тихого світла, все на землі потопляючи (С. Васильченко).
14. Виділіть у поданих реченнях другорядні члени речення. Розмежуйте означення та додатки, поясніть, чому.
1. По діброві вітер виє, гуляє по полю, край дороги гне тополю до самого долу (Т. Шевченко). 2.І смутно, і радо покинути парту, де ріс і мужнів, розпущені віти весняного саду, на березі човен, політ голубів (В. Швець). 3. Химерними візерунками лягли на шлях тіні акацій (О. Гончар). 4. Молодь заповнила невеличку кімнату вчительки (О. Войченко). 5. Ріку переходили бродом, з боями – і бродом, і вплав (В. Швець). 6. Пишається проти сонця гай, увесь у блискучих краплях, як у дорогому намисті (С. Васильченко). 7. Поспішаючи, кудись ховаються останні шуми й гуки довгої літньої днини (С. Васильченко). 8. Ще чути бурі десь шалений клекіт (Г. Коваль). 9. Бряжчать мережані ярма з терновими занозами, поскрипують нові чумацькі мажі, укриті шкурами, закурені в далекій дорозі (М. Коцюбинський) 10. Іду майданом, розгортаю листя і слухаю вечірній спів соборів (І. Жиленко). 11. Хто в дикий вихор гопака втіляв життя назустріч степу (Є. Маланюк). 12. Доторкнусь до яблуневих віт – і в дорогу до вершин зберуся (А. Чубинський).
15. Визначте, у яких словосполученнях керований іменник є неузгодженим означенням, а в яких – додатком.
Берег озера, стрілка годинника, обкладинка книги, сторінка листа, риса характеру, кучугури снігу, вікна аудиторії, хлопець веселої вдачі, бані церков, зал засідань, глибина моря, дитина сусіда, студент університету, книжки учня, герой нашого часу, збирання врожаю, оранка землі, краса природи, кущ троянд, ряд верб, кордони країни, потиск руки, щастя материнства, боротьба за існування.
16. Підкресліть у поданому тексті додатки та означення, дайте їм характеристику.
Плине ущерть налита світлом ріка. Розсунула очерети, розлилася привільно, відтворює саму широчінь і сяйво неба, з усім живим спілкується своєю безмовною мовою… Тут я впадаю у Світовий океан. З цими очеретами прощаюсь, що, як єгипетські папіруси, вбирають у себе щедрі тайнощі Світла… Прощаюся з прикордонною вишкою, що височить в очеретах, і прикордонник молодий там чатує з біноклем угорі… Цей день чатує, залитий потопом світла, і маревну тишу верб, і безконтрольний політ птаха понад усі межові знаки… Йду, зникаю своїми прісними водами у Світовім океані. Він поглинає мене, одну з безлічі рік, щоб уподібнити собі, розчинити у синіх своїх безмеж-жях. А чи так уже й безслідно зникаю? Не позначусь хіба – хоч певною мірою – на складі його ж власних вод, на мірі її солоності, на рівні його берегів, на самому характері Океану? Ріка рівнин і гір ще довго тектиме й там, серед моря, далеко буде видно серед морської блакиті течію рудої річкової води, вона й там ще довго зберігатиме свою річкову природу – і прісноту джерел, і колір гірських та долинних грунтів, і внутрішній рух життя… Вода серед води – вже в цьому одвічнім єднанні гирла ріки з океаном (О. Гончар).
17. Прочитайте речення. Знайдіть обставини місця, чим вони виражені.
1. Через відкрите віконце вдирається вітер, зі свистом летить у відчинені двері, далі – крізь двері протилежного залу, і витікає, співаючи, крізь вікна (І. Гавриленко). 2. Знадвору веранду обплітав густими звоями дикий виноград (В. Кучер). 3. Вітрові вслід котився не знати куди беручкий курай (В. Кучер). 4. Справа, і зліва, і спереду стояли озера й озерця (А. Шиян). 5. Через кілька хат, проти воріт стояли запряжені коні (А. Шиян). 6. У чотирьох кілометрах від радгоспу в глибокім вибалку причаївся хутір (О. Гончар). 7. По узліссі і на галявині зеленіє перший ряст і цвітуть проліски та сон-трава (Леся Українка).
8.Довкола спалахували вогники (П. Панч). 9.Уздовж річки по воді простелилась золота мерехтлива стежка (В. Козаченко). 10. Ой з-за гори, з-за діброви вийшли хлопці чорноброві (М. Рильський). 11. Там горді верховини довгорукавих і густих ялин гудуть і верховини схиляються до дружньої розмови (М. Рильський). 12. Здалека і зблизька, з гір і з долів, з сіл і містечок сотні людей пливли-напливали до Борислава (І. Франко). 13. За горами гори, хмарами повиті, засіяні горем, кровію политі (Т. Шевченко). 14. Повернулись ми з полювання, не зробивши жодного пострілу (Ю. Збанацький). 15. У сонці красуючись, біла хмаринка тріпоче вгорі (Т. Шевченко). 16. Вилізли тіні з садків, з-під стріх, із-за повіток (А. Головко).
18. У поданих реченнях знайдіть обставини часу, поясніть, чим вони виражені.
1. Починаючи з середини тижня, ходили по вулицях молоді з розпущеними косами (М. Коцюбинський). 2. Днями сиділи в нетопленій хаті і не варили страви (М. Коцюбинський). 3. День у день на вершинах снуються холодні тумани (А Шиян). 4. Ще малим дівчам вона блукала отут з подружками (О. Донченко). 5. Лежимо ми вночі під Новий рік на своїй позиції (О. Гончар). 6. Цілу ніч до зорі я не спала Леся Українка). 7. Якось сидимо ми в своїй хаті (М. Вороний). 8. Над селом стояв звичайний в осінню пору туман (М. Коцюбинський). 9. Малий чабанець повертався смерком додому (Ю. Яновський). 10. Над білим Києвом ще зляться сніговії, скував Славутича мороз на довгі дні (О. Донченко). 11. Повір, ніколи зла не мав до тебе, хоч змалку ти обскакував мене (Б. Чіп). 12. Скільки я не бачився з тобою! Як там нині під горою гай? А луги та верби над водою? (М. Луків) 13. Твоїм пісням, полкам твоїм і чатам вставать з бійцями рано на зорі (А. Малишко). 14. Змивала увечері лугом доччине волосся, а тепер тихенько на долонях собі розіслала (В. Коломієць). 15.1 нашіптує вітер всю ніч в прапори (А Чубинський).
19. У поданих реченнях виділіть додатки й обставини, поясніть способи їх вираження.
1.На узвишші є місцина, що в народі й досі зветь ся Золотий Тік (О. Гончар). 2. По дорозі косарі гомоніли про різне (О. Довженко). 3.І люблю восени по коліна ходити в листі (М. Стельмах). 4. Ти приходиш до мене не раз і не двічі повідати про муки глухі і заковані (А. Малишко). 5. Вже день кладе на мудрість сиву гарячий промінь розсвітань (А Малишко). 6. Схід сонця зустріти я вийшов у поле і став на коліна до сходу (О. Олесь). 7. Дорога величезною спіраллю спускалася вниз (О. Гончар). 8. Ходить осінь дрлами в золотій обнові (А Малишко). 9. Пішла в снопи, пошкандибала Івана-сина годувать (Т. Шевченко). 10. Місяць ховається за темну стіну лісу (Леся Українка). 11. Над берегом висів солоний туман од дрібних бризків (М. Коцюбинський). 12. Кулі тонко зумкотіли над її головою (О. Гончар). 13. В той день вони вже прийшли були прощатися з Дніпром перед поверненням на батьківщину (О. Гончар). 14. Свіжа рослинність блищала під блакитним небом проти сонця (М. Коцюбинський).
20. Випишіть обставини, згрупувавши їх за значенням (місця, часу, причини, мети, способу дії, умови, допустовості).
1. Човен то здіймався високо, то спускався низько, м’яко і лагідно перебираючись з хвилі на хвилю (Леся Українка). 2. Дрібні хвилі зливались докупи і, мов брили зеленуватого скла, непомітно підкрадались до берега, падали на пісок і розбивались на білу піну (М. Коцюбинський). 3. У відчинених дверях досвітнім павутинням вигойдувався дим, а назустріч йому пробивався такий сонячний пилок, наче він творився в цору яблуневих відцвітань (М. Стельмах). 4. Не погасло ще на заході, як кров, червоне зарево, а вже над ним у темряві далекого неба зажевріла, немов жарина в попелі, вечірня зоря (С. Воскрекасенко). 5. Обабіч вузенької доріжки чорніли ріллі, зеленіла озимина, і по ній тіні легеньких хмаринок нечутно гасали, мов бавились (А. Головко). 6. Капітан стояв біля стернового, раз у раз припадав до великого бінокля і командував, куди повертати стерно (М. Трублаїні). 7. На сході одразу якимсь чародійним помахом розгонисто вимальовувалась сонячна крона, і кілька хмаринок стали оздобою в її промінцях (М. Стельмах). 8. А Яшко сів у нього в ногах і дивився задумано у двері на леваду, де бігали тіні поміж дерев, як у хованки з місяцем грали (А. Головко). 9. На світанку вона притиснула одну дитину до грудей, а другу взяла за руку і поза селом рушила назустріч Якимові (П. Панч). 10. Раз у раз Черниш зупинявся перепочити, тримаючись за скелю руками і ногами (О. Гончар).
Related posts:
- Завдання та вправи для самоконтролю – Члени речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Члени речення Завдання та вправи для самоконтролю 1. З’ясуйте, за яким принципом у кінці речення ставляться розділові знаки. Поясніть уживання розділових знаків у кінці речень у поданому тексті. Чи знаєте, як цвітуть полини? Чи бачили, як весною на старих облогах-перелогах квітнуть гіркі сиві трави? Чи знаєте ви, […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Односкладні речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Односкладні речення Завдання та вправи для самоконтролю 1. Прочитайте речення, визначте, які з них односкладні, а які – двоскладні, поясніть, чому. 1. Один з останніх його рейсів був винятковим (О. Гончар). 2. Погане літо, не було врожаю (Л. Костенко). 3. З одинокої на ціле татарське село кав’ярні […]...
- Означення – Означення, додаток і обставини як другорядні члени речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Означення, додаток і обставини як другорядні члени речення У поширеному реченні граматична основа поширюється другорядними членами – Означенням, додатком, обставинами. Вони пояснюють підмет і присудок або інші другорядні члени, розширюючи, доповнюючи повідомлення. Означення Означення – це другорядний член речення, що називає ознаку предмета і відповідає на питання Який? чий? котрий? скількох? скільком? […]...
- Обставина – Другорядні члени речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Другорядні члени речення Обставина Обставиною називається другорядний член речення, який пояснює слово зі значенням дії чи ознаки, виражає характеристику дії, стану чи ознаки, ступінь їхнього виявлення, умови, за яких відбувається дія. Види обставин розрізняють за їхніми значеннями на основі питань, на які вони відповідають: – обставини місця […]...
- Питання для самоконтролю – Другорядні члени речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Другорядні члени речення Питання для самоконтролю 1. Що таке додаток? Які види додатків ви знаєте? 2. Назвіть способи вираження додатків. 3. Що називається означенням? Які види означень ви знаєте? 4. Що таке прикладка? 5. Як пишеться прикладка з означуваними словами? 6. Назвіть види обставин. Наведіть приклади. 7. […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Просте ускладнене речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Завдання та вправи для самоконтролю 1. Знайдіть однорідні члени. Визначте, якими членами речення вони є і як виражений зв’язок між ними. Поясніть наявність або відсутність розділових знаків при однорідних членах. І.1. У селі бігли з дворів назустріч чумакам дівчата, діти, поважні діди з палицями […]...
- Поняття про однорідні члени речення. Головні і другорядні члени речення. (Вправи 63-65) Тема. Поняття про однорідні члени речення. Головні і другорядні члени речення. (Вправи 63-65). Мета. Формувати поняття про однорідні члени речення, вчити визначати основні члени, самостійно складати речення з однорідними членами; розвивати чуття слова. Обладнання: таблиця “Однорідні члени речення”, індивідуальні картки, репродукції картин Марії Приймаченко. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання. 1. Визначення […]...
- Обставина. Види обставин за значенням – Означення, додаток і обставини як другорядні члени речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Означення, додаток і обставини як другорядні члени речення Обставина. Види обставин за значенням Обставина – це другорядний член речення, який указує на місце, час, спосіб, мету, умову, Причину дії і відповідає на питання де? коли? які для чого? за якої умови? чому? та ін. За значенням обставини поділяються на такі основні види: […]...
- Додаток – Другорядні члени речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Другорядні члени речення До другорядних членів речення належать додатки (_ _ ), означення (~~) й обставини (_._. ). Додаток Додатком називається другорядний член речення, який означає предмет і відповідає на питання усіх відмінків, крім називного. Додаток виражається тими ж частинами мови, що й підмет. Найчастіше: – іменником: […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Словосполучення і речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Словосполучення Завдання та вправи для самоконтролю 1. Утворіть якомога більше можливих словосполучень із поданими нижче словами. Проаналізуйте утворені словосполучення. Ягоди, нарвати, безкоштовний, борошно, важливо, вартий, байдуже. 2. Доберіть до поданих головних слів залежні. Школа, майстер, виробництво, верстат, розкрій, підготувати, облицювати, лакувати, шліфувати, зняти. 3. Доберіть до поданих […]...
- СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ І РЕЧЕННЯ. ГОЛОВНІ ТА ДРУГОРЯДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ. ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ. ПРОСТЕ І СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ ПОВТОРЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ПОГЛИБЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО Ключові слова та поняття: – словосполучення; речення, граматична основа речення, члени речення; звертання, вставні слова; текст, тема тексту, головна думка тексту, заголовок § 1. СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ І РЕЧЕННЯ. ГОЛОВНІ ТА ДРУГОРЯДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ. ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ. ПРОСТЕ І СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ 17. Утворіть словосполучення з поданих парами слів і запишіть їх. У […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Дієприслівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприслівник Завдання та вправи для самоконтролю 1. Утворіть від поданих дієслів дієприкметники і дієприслівники. Запишіть їх і поясніть написання. Наприклад: Перетворювати – перетворюючий, перетворений, перетворюючи, перетворивши. Виконувати, перевіряти, ламати, захоплювати, повідомляти. 2. Утворіть від поданих дієслів дієприслівники. Запишіть за зразком і поясніть їх написання: 1. Ідуть – ідучи, летять […]...
- Послідовність розбору простого (двоскладного та односкладного) речення – Другорядні члени речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Другорядні члени речення Послідовність розбору простого (двоскладного та односкладного) речення 1. Речення. 2. Визначити граматичну основу, чим виражені підмет і присудок. 3. Визначити вид речення за метою висловлювання (розповідне, питальне, спонукальне), за інтонацією (окличне, неокличне), за наявністю головних членів речення (двоскладне, односкладне – вид односкладного), за наявністю […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Сполучник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Сполучник Завдання та вправи для самоконтролю 1. Спишіть речення. Поясніть правопис сполучників. 1. Гетьте, думи, ви хмари осінні! Тож тепера весна золота (Леся Українка). 2. Таж ми з тобою були колись товариші (Леся Українка). 3. Якби ви вчились так, як треба, то й мудрість би була своя (Т. Шевченко). […]...
- Другорядні члени речення – Просте речення Словосполучення Просте речення Другорядні члени речення Крім головних, у реченні бувають другорядні члени, які пояснюють інші слова, уточнюють зміст речення, розширюють, доповнюють інформацію. До другорядних членів речення належать означення, додатки, обставини....
- Прикладка як різновид означення – Означення, додаток і обставини як другорядні члени речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Означення, додаток і обставини як другорядні члени речення Прикладка як різновид означення Прикладкою називається означення, що виражається іменником, узгодженим із пояснюваним словом у відмінку. Це може бути власна назва міст, сіл, річок, озер тощо, професія, рід занять, вік, національність, поетична характеристика тощо. Прикладка буває Непоширеною, вираженою одним словом, і Поширеною, вираженою сполученням […]...
- Синтаксичний розбір простого речення – Другорядні члени речення Українська мова Синтаксис Другорядні члени речення Синтаксичний розбір простого речення 1. Просте речення (тип речення). 2. Загальна характеристика: двоскладне, односкладне; ускладнене, неускладнене; повне, неповне; поширене, непоширене. 3. Характеристика граматичної основи: – підмет (простий чи складений, морфологічний аналіз підмету); – присудок (простий дієслівний, складений іменний, складений дієслівний, морфологічний аналіз присудка). 4. Другорядні члени речення (група підмета): […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – приголосні УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ФОНЕТИКА. ОРФОГРАФІЯ Завдання та вправи для самоконтролю 1. Прочитайте слова, правильно вимовляючи звуки. Доберіть до них з довідки пояснення і запишіть. Гирлига, гуслі, гава, гандбол, газда, газдування, ганити, гніт, гніт, грати, гантель, грасувати, горобина, ганьба. Довідка: господар; гра з м’ячем; переплетіння металевих прутів; важкий предмет для тиснення; старовинний струнний інструмент; […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю 1 УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Завдання та вправи для самоконтролю 1. Замість крапок поставте потрібні літери. Назвіть їх вимовні й правописні особливості. Бе…посередній, не…проможний, …характеризувати, бе…силля, …пекти, …фабрикувати, …чинити, бе…коштовний, …клеювати, бе…характерний, ро…формувати, …кріпити, …шкребти, бе…контрольний, ро…стелити, ві…шкодувати, пі…класти, бе…законний, …цементувати, …явитися, пі…скочити, бе…силий, о…їзний, бе…компромісний, ві…почивати, мі…спілковий, ро…пис, вро…сип, ро…чин, …прожогу, […]...
- Однорідні другорядні члени речення, виражені прислівниками. Контрольна робота: списування. (Вправи 332-335) Тема. Однорідні другорядні члени речення, виражені прислівниками. Контрольна робота: списування. (Вправи 332-335). Мета. Ознайомити учнів з однорідними другорядними членами речення, вираженими прислівниками; виробляти вміння визначати прислівники, що виконують роль однорідних членів речення, добирати однорідні прислівники, будувати речення з однорідними прислівниками. Обладнання: орфографічні словники, тлумачний словник. Хід уроку Організація класу. Контрольна робота. Списування. Тексти для списування. […]...
- Члени речення. Головні та другорядні члени речення. Зв’язок слів у реченні Тема: Члени речення. Головні та другорядні члени речення. Зв’язок слів у реченні Мета: формувати в учнів поняття “головні члени речення”, “другорядні члени речення”, “основа речення”; виробляти вміння знаходити основу речення; вдосконалювати вміння встановлювати зв’язок слів у реченні; виховувати любов до природи. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку […]...
- Члени речення. Головні і другорядні члени речення Зв’язок слів у реченні РОЗДІЛ 3. РЕЧЕННЯ § 9. Члени речення. Головні і другорядні члени речення Зв’язок слів у реченні 93. Слова у, в не є членами речення, бо до них не можна поставити запитання. Вони служать для зв’язку слів у реченні. Пояснення Якщо до слова в реченні можна поставити запитання, то воно є членом речення. Пригадайте! Підмет відповідає […]...
- Зразок розбору двоскладного речення – Другорядні члени речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Другорядні члени речення Зразок розбору двоскладного речення 1. Вітер гне до землі молоденькі берези (Ю. Збанацький). 2. Підмет – Вітер (іменник), присудок – Гне (дієслово). 3. Розповідне, неокличне, двоскладне, поширене. 4. Не ускладнене. 5. Гне (до чого?) до землі (непрямий додаток, виражений іменником у родовому відмінку), гне […]...
- Розділові знаки при однорідних членах речення – Просте ускладнене речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Розділові знаки при однорідних членах речення 1. Між усіма однорідними членами, якщо вони з’єднані перелічувальною інтонацією без сполучників, ставиться кома: Суворовці завжди йдуть струнко, бадьоро, красиво (Н. Забіла). Якщо однорідні члени дуже поширені, між ними іноді ставиться крапка з комою: Парубок плівся повагом, позакладавши […]...
- Однорідні члени речення – Просте ускладнене речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Однорідні члени речення Однорідними називаються такі члени речення, які з’єднуються між собою сурядним зв’язком. Вони відносяться до одного й того самого члена речення, відповідають на одне й те саме питання, виступають одним членом речення. Однорідні члени речення з’єднуються один з одним: 1) Сурядними сполучниками […]...
- Відокремлені члени речення – Просте ускладнене речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Відокремлені члени речення Відокремленими називаються члени речення, що за змістом виділяються при усному мовленні інтонацією, а на письмі – розділовими знаками: Позамістом лежали Кримські гори, вкриті лісом (П. Панч). Відокремлений член речення виділяється на письмі комами, рідше – тире. Відокремленими можуть бути означення (також […]...
- Односкладні прості речення – Другорядні члени речення Українська мова Синтаксис Другорядні члени речення Односкладні прості речення З головним членом – підметом: – Називні. Ніч. З головним членом – присудком: – Означено-особові (присудок – дієслово у формі 1-ї чи 2-ї особи). Мрію про відпочинок. – Неозначено-особові (присудок – дієслово у формі 3-ї особи множини). Десь тут знайшли снаряд. – Узагальнено-особові (Прислів’я та приказки. […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Дієприкметник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприкметник Завдання та вправи для самоконтролю 1. Спишіть текст. Випишіть дієприкметники, поставте до них питання. Після довгого літнього дня, коли сонце сідає, а розпечена земля поволі скидає з себе золоті шати, коли на бліде, втомлене днем небо з’являються крадькома несміливі зорі, Маланка з Гафійкою волочать курною дорогою утому тіла […]...
- Питання для самоконтролю – Члени речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Члени речення Питання для самоконтролю 1. Чим відрізняється речення від інших одиниць мови (звуків, морфем, слів)? 2. Назвіть основні ознаки речення. 3. Які речення називаються двоскладними? 4. Чому саме іменник у називному відмінку є основним способом вираження підмета? 5. Чим ще може бути виражений підмет? 6. Що […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Завдання та вправи для самоконтролю 1. Випишіть займенники. Визначте, якими частинами речення вони виступають у реченні. Шануй і поважай матір і батька. Вони дали тобі життя. Ти будеш дорослою людиною, але для матері і батька до останнього їхнього подиху залишишся дитям. Своєю працею і піклуванням вони несуть радість […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Частка УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Частка Завдання та вправи для самоконтролю 1. Перепишіть, розкриваючи дужки. Поясніть правопис часток. 1. Все так (же) над озером мріє калина, де юність моя протекла (В. Сосюра). 2. Пішов (би) я в Україну, пішов (би) додому, там (би) мене привітали, зраділи (б) старому (Т. Шевченко). 3. А серце б’ється, […]...
- Головні та другорядні однорідні члени речення РЕЧЕННЯ & 10. Головні та другорядні однорідні члени речення Вийся, віночку, гладко… З народного 74. 1. Прочитай народну пісню в музичному супроводі. Правопис яких слів треба пояснити? Йдуть дівоньки у садочок, Зів’ють собі віночок З рутоньки, з м’ятоньки, З хрещатого барвіночку, З запашного василечку. 2. Спиши речення і підкресли в ньому головні члени. Скільки в […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Прислівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Прислівник Завдання та вправи для самоконтролю 1. У поданому нижче тексті знайдіть прислівники, випишіть їх разом зі словами, до яких вони відносяться. Визначте розряд прислівників. Шторм переходив в ураган. Пароплав підкидало чимраз дужче, і щосекунди можна було сподіватись, що якір не втримає судна, що його зірве і тоді понесе […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Іменник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Іменник Завдання та вправи для самоконтролю 1. Провідміняйте Іменники пісня, сім’я, круча, книга. 2. Складіть речення з іменниками Лінія, тополя, перемога, гривня у формі орудного відмінка однини. 3. Іменники поділіть на три групи таким чином: А) ті, що мають форми однини й множини; Б) тільки однини; В) тільки множини. […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Прийменник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Прийменник Завдання та вправи для самоконтролю 1. Прочитайте речення, випишіть дієслова з виділеними іменниками з прийменниками, поставте до них питання і скажіть, на що вони вказують. Стежка звивалась у високій траві попід насипом. У підхмарних чорних глибинах моторошно гуляли прожектори. На сході лягла по обрію величезна оранжева смуга. На […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – Вигук УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Вигук Завдання та вправи для самоконтролю 1. Випишіть в один стовпчик вигуки, а в другий – звуконаслідувальні слова. 1. Гей, прослала нива чорне полотно. Ллється жовта злива – сіється зерно. Сійся, родися, колосом розвийся, засівайся, ниво, людям на добро (В. Симоненко). 2. Ой веснянко біла, звідки ти прибігла? Звідки, […]...
- Речення з однорідними членами – Просте ускладнене речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення За будовою і значенням прості речення можуть бути ускладнені однорідними членами, звертаннями, вставними словами (словосполученнями, реченнями), відокремленими членами. Речення з однорідними членами Однорідні члени речення (зі сполучниковим, безсполучниковим і змішаним зв’язком) Однорідними членами речення називаються такі, що граматично пов’язані з тим самим членом речення й відповідають на те саме […]...
- Другорядні члени речення Українська мова Синтаксис Другорядні члени речення Додаток (відповідає на питання непрямих відмінків). Буває прямий (відповідає на питання знахідного відмінка без прийменника: бачити його) та непрямий (відповідає на питання всіх інших відмінків: ). Означення (відповідає на питання який? чий?). Буває угоджене (пов’язане з означуваним словом зв’язком узгодження: ) і неузгоджене (пов’язане з означуваним словом зв’язком керування […]...
- Порівняльний зворот – Означення, додаток і обставини як другорядні члени речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Означення, додаток і обставини як другорядні члени речення Порівняльний зворот Порівняльний зворот – це обставина способу дії, яка приєднується порівняльними сполучниками як, мов, немов, наче, ніби, що та ін. Ще зорі стояли тихі та прозорі, як перші маки молоді (А. Малишко). Стояло, мов зачароване, передгроззя (М. Хвильовий). Я, ніби губка, наливався нездоровою […]...
- Другорядні члени речення СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ УРОК № 16 Тема. Другорядні члени речення Мета: ознайомити учнів із другорядними членами речення, навчити визначати їх у реченні; виховувати в учнів навички самостійної роботи з підручником. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашньої вправи. 2. Запитання до учнів. – Що таке підмет? – Що таке присудок? – […]...