Значення й охорона ссавців

Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

Тема 10. ССАВЦІ

§ 54. Значення й охорона ссавців

Учені довели, що першими прирученими, а потім одомашненими тваринами були ссавці. Саме вони стали помічниками людини у світі природи, яка була досить суворою щодо людини.

Значення ссавців

У природі ссавці відіграють ключову роль майже в усіх великих біогеоценозах. Травоїдні ссавці є первинними споживачами органічних речовин, синтезованих рослинами. Крім того, виїдаючи певні види рослин, вони впливають на видовий склад рослинних угруповань. Ссавці

беруть участь у запиленні рослин (крилани, або летючі собаки), розповсюдженні плодів та насіння (хом’яки, білки та інші гризуни переносять насіння, роблять запаси, з яких потім у новому місці проростають рослини; переносять плоди і насіння, яке причепилося до шерсті або пристало до лап тощо).

Хижі ссавці є регуляторами чисельності й санітарами природи. Вчені дослідили, що хижаки виділяють серед усіх тварин найслабшу жертву, а це, як правило, хвора тварина. Таким чином, хижаки стримують розвиток епідемічних хвороб серед рослиноїдних тварин.

З давніх часів люди полювали на ссавців. Вживали в їжу м’ясо,

кістки використовували як знаряддя праці, у шкури вдягалися тощо. Багато ссавців і нині є об’єктами промислу. У лісах промишляють соболя, білку, куницю, горностая, лисицю, зайця; у степах: лисицю, ховрашка; у долинах рік: ондатру, видру, нутрію, бобра. У океанах промишляють китів добуваючи м’ясо, жир, шкуру, китовий вус. Від кашалотів одержують цінну парфумерну сировину спермацет, яку використовують для виготовлення дуже дорогих парфумів і кремів. Цінні якості має хутро морських ластоногих: котиків, нерп, тюленів. Використовують також жир і м’ясо цих тварин. Але з кожним роком великих красивих унікальних тварин стає все менше. Усе більше людей схиляється до думки, що вбивати тварин задля спорту, втіхи, примх моди – це жорстоко. Полювання на деякі види китів та ластоногих заборонено або обмежено, проводяться роботи щодо відновлення їхньої чисельності. Мабуть на землі скоро настануть часи, коли охота на тварин буде визнана поза законом.

Значення й охорона ссавців

Не можна уявити такого українського села, де не було б свійських тварин, серед яких перше місце належить свиням (а) і коровам (б)

Значення й охорона ссавців

Вчені вважають, що дикими предками собак були вовки (а) і шакали. Від них походять понад 400 порід сучасних собак, серед яких загальні улюбленці сенбернари (б) і далматини (в)

Значення й охорона ссавців

Горбач живе в багатьох районах Світового океану. Довжина тіла – до 18 м, довжина плавців – до 5 м!

Упродовж віків, приручаючи тварин, відбираючи їх і розводячи, люди вивели безліч порід свійських ссавців. Серед них собаки, коні, корови, свині, кози, вівці, яких використовують майже на усіх континентах. Є й такі свійські тварини, які для нас є досить екзотичними, проте вони дуже важливі для певних народів. Це верблюди, віслюки, буйволи, яки, лами, олені тощо. Крім того, тварин приручають або розводять. Так, приручають дельфінів, морських котиків, лосів, слонів тощо. На звірофермах розводять лисиць, нутрій, норок, бобрів, шиншил та інших хутрових тварин для одержання цінного хутра.

Деякі види ссавців (миші, пацюки, хом’яки, морські свинки тощо) використовують як лабораторних тварин у медичних і біологічних дослідженнях.

Є такі види ссавців, які завдають шкоди сільському господарству. Серед них такі гризуни, як миші, пацюки, хом’яки, ховрашки. Вони знищують і псують майже третину врожаю.

Значення й охорона ссавців

Заєць-русак поширений по всій Україні. Швидкість бігу – до 70 км на годину

Значення й охорона ссавців

Лисиця зустрічається в найрізноманітніших ландшафтах України. Живиться гризунами та іншими дрібними тваринами, а також соковитими ягодами та фруктами

Якщо ви забули

Червона книга містить документальні дані про біологію, поширення, причини скорочення чисельності й зникнення окремих видів. Збір інформації для Червоної книги було розпочато Міжнародним союзом охорони природи й природних ресурсів 1949 року.

Крім того, бабаки, ховрашки, хом’яки, пацюки, миші, полівки є природними осередками для збудників небезпечних захворювань людини й тварин (чуми, туляремії, ящуру). Блохи, кліщі, москіти й воші, які паразитують на цих тваринах, можуть переносити збудників захворювання й заражати людей. Ці хвороби можуть передаватися під час прямого контакту, тобто укусів. Хижі ссавці (лиси, кішки, собаки, кажани) можуть зберігати й передавати збудників сказу. Шкоди птахівництву можуть завдавати тхори, лисиці, вовки, шакали.

Але в цілому слід зазначити, що на Землі немає жодного виду, який був би зайвий, непотрібний природі. Кожний вид – це результат еволюції, яка тривала мільйони років, кожний вид несе в собі незліченні скарби і відкриття, які людина ще не пізнала. Зберігаючи тварин, ми передаємо своїм нащадкам надбання природи.

Охорона ссавців

За останнє сторіччя з лиця Землі зникло більше ста видів ссавців і перебуває під загрозою вимирання така сама кількість. В Україні заборонені відстріл і вилов рідких і зникаючих тварин, створені заповідники, де охороняються природні угруповання організмів, і заказники.

Значення й охорона ссавців

Борсук населяє всю Україну. Годується дрібними тваринами, ягодами, фруктами, корінцями різних рослин. Занесений до Червоної книги України

Значення й охорона ссавців

Рись мешкає лише в хвойних і змішаних лісах Карпат, а також подекуди в Поліссі. Головна здобич – зайці й козулі. Занесена до Червоної книги України

Значення й охорона ссавців

Горностай живе на більшій частині України в лісах, горах і річкових долинах, за винятком Крайнього півдня. Занесений у Червону книгу України

Червона книга України – офіційний державний документ, який містить анотований перелік видів тваринного і рослинного світу, що є найрідшими і перебувають під загрозою зникнення, в межах території України, її континентального шельфу і морської економічної зони, а також узагальнені відомості про поширення, сучасний стан цих видів, причини скорочення чисельності та заходи щодо їх збереження й відтворення. На сьогодні до Червоної книги України занесено 541 вид рослин і 382 вид тварин. Першу Червону книгу, присвячену українській флорі й фауні, було видано 1980 року під назвою “Червона книга Української РСР”. У 2002 році парламент України прийняв закон “Про Червону книгу України”. Червона книга України визначається як основний державний документ, що узагальнює дані про сучасний стан видів тварин і рослин України, які перебувають під загрозою зникнення, а також заходи щодо їх збереження й відновлення на науковообгрунтованих підставах.

Запам’ятайте найважливіше

Ссавці мають велике значення як у природі, так і в житті людини. Вони є невід’ємною частиною біогеоценозів. Ссавці – це більшість свійських тварин, від яких людина отримує м’ясо, хутро, молоко та інші цінні продукти. Вони використовуються для наукових досліджень.

Велика кількість ссавців знаходиться під загрозою вимирання. Щоб цього не сталося, створені заповідники, заказники, прийняті закони, що регулюють промисел. Види, які знаходяться під загрозою зникнення занесені до Червоної книги.

Значення й охорона ссавців

Значення й охорона ссавців

Висновок

Ми закінчили вивчати різноманіття тваринного царства. Підводячи підсумки, слід зазначити, що ссавці – найдосконаліші тварини. Вони мають високий рівень обміну речовин, температура їхнього тіла не залежить від зовнішнього середовища. Чотирикамерне серце, волосяний покрив, ефективні травна, видільна, дихальна системи, складна поведінка, досконала система розмноження. Все це сприяє якнайкращому пристосуванню до середовища існування. Великі переваги ссавців також пов’язані з особливостями розмноження ссавців і турботою про потомство. У ссавців внутрішнє запліднення, у більшості з них внутрішньоутробний розвиток, вигодовування потомства молоком, яке виробляється у спеціальних молочних залозах.

Ссавці відрізняються великим різноманіттям, серед якого ви ознайомилися з рядами Яйцеродні, Сумчасті, Комахоїдні, Кажани, Гризуни, Зайцеподібні, Хижаки, Ластоногі, Китоподібні, Хоботні, Парнокопитні, Непарнокопитні та Примати. Серед них найбільша кількість свійських тварин, які мають велике значення для людини.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Значення й охорона ссавців