АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ ТА ІНТОНАЦІЄЮ

Мета: продовжити формувати поняття про речення за метою висловлювання (розповідні, питальні, спонукальні) та інтонацією (неокличні, окличні); виробляти вміння знаходити їх у тексті та складати самостійно; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до рідного слова.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Всі мерщій сідайте, діти!

Домовляймось не шуміти,

На уроці не дрімати,

Руки вчасно підіймати.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Аналіз помилок, допущених у контрольному диктанті

2. Каліграфічна хвилинка

Вл

іт ку тк лі влітку

– Зробіть звуко-буквений аналіз слова. Поділіть для переносу.

– Відтворіть прислів’я, вставивши подане слово.

Тиждень, рік, один, годує,…

3. Бесіда

– З чого складається наше мовлення?

– Що таке речення? (Група слів, що виражають закінчену думку)

– Чим речення відрізняється від слова?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ви будете вчитися визначати види речень за метою висловлювання та інтонацією, правильно їх записувати і читати, а також складати самостійно.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за таблицею

border="1" width="100%" cellspacing="0" cellpadding="0">

Речення

За метою висловлювання

Розповідні

Питальні

Спонукальні

За інтонацією

Окличні, неокличні

Окличні, неокличні

Окличні, неокличні

Розділові знаки

[ ! ] [ . ]

[ ?! ] [ ? ]

[ ! ] [ . ]

– Які бувають речення за метою висловлювання?

– Наведіть приклади.

– Який розділовий знак ставимо в кінці розповідного речення? Що таке розповідне речення?

– У кінці якого речення ставимо знак питання?

– Яке речення називається питальним?

– Наведіть приклади.

– Які речення називаються спонукальними? Що вони виражають?

– Який розділовий знак ставимо в кінці спонукального речення?

– Що вам відомо про окличні речення?

2. Спостереження за інтонацією речень, різних за метою висловлювання

1) Настала журлива пора прощання з красним літечком.

АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ ТА ІНТОНАЦІЄЮ

– Зробіть висновок про інтонацію розповідного речення,

2) Сьогодні ми вирушаємо до лісу?

АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ ТА ІНТОНАЦІЄЮ

Сьогодні ми вирушаємо до лісу?

АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ ТА ІНТОНАЦІЄЮ

Сьогодні ми вирушаємо до лісу?

– Які особливості має інтонація питального речення?

– Як ми виділяємо в питальному реченні те слово, яке показує, про кого або про що запитується в реченні?

3) Будьте уважними до своїх друзів.

Терпляче вислуховуйте того, хто говорить.

Перестаньте порушувати дисципліну!

– Які це речення за метою висловлювання?

– Порівняйте інтонацію 1-го, 2-го речень і 3-го речення.

– Який висновок можна зробити?

4) Любіть Україну, як сонце, любіть! (В. Сосюра)

АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ ТА ІНТОНАЦІЄЮ

– Зробіть висновок про речення з окличною інтонацією.

3. “Попрацюймо разом!”. Коментоване письмо

– Запишіть текст, розставляючи розділові знаки в кінці кожного речення.

– Доберіть до тексту заголовок.

Хотілося мені літо побачити Яке воно Дідусь обіцяв показати Цілими днями я ходив сам не свій Коли це вже дід мені літо покаже Та ось одного дня він наказав збиратися Вирушили тією дорогою, що вела через поле Яку ж красу я побачив Тут і лан квітучих соняхів, і біліє гречка, і море пшениці Так ось воно яке, літо

4. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Вправа “Будівельники”

-Перебудуйте розповідні речення на спонукальні.

Ми любимо свою землю.

Перед уживанням їжі треба мити руки.

За партою слід сидіти рівно.

Кожна людина повинна берегти рідну природу.

2. Письмо з пам’яті

– Запишіть вірш з пам’яті.

– Визначте тип речень.

Рідна мова в рідній школі!

Що бринить нам чарівніш?

Що нам ближче, і миліш,

І дорожче в час недолі?!

Олександр Олесь

3. “Смачний вірш”. Вибіркове списування

– Чи можуть слова бути смачними?

– Прочитайте виразно вірш.

– Що може бути смачним?

– Випишіть назви фруктів і розділіть ці слова для переносу.

Ось фруктовий магазин.

Тут привезли для нас

Антонівку та апельсин,

Арахіс й ананас.

Ось абрикос, а ось айва,

Які ж бо всі смачні слова!

І всі вони на букву “А”!

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Вправа “Незакінчене речення”

– На сьогоднішньому уроці я удосконалив свої знання про…

– На сьогоднішньому уроці я навчився…

– Мені було цікаво, коли…

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ ТА ІНТОНАЦІЄЮ