АУДІЮВАННЯ. ТЕМАТИЧНІ ВИПИСКИ, ТЕЗИ, ПЛАН ПОЧУТОГО
УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ
Урок 9. АУДІЮВАННЯ. ТЕМАТИЧНІ ВИПИСКИ, ТЕЗИ, ПЛАН ПОЧУТОГО
Пригадайте
– Що таке аудіювання? Які є способи аудіювання?
– Що таке тематичні виписки, тези?
316. Попрацюй те а парах або а групах. Виконайте подані завдання на вдосконалення пам’яті, умінь аналізувати почуте.
Завдання 1. Прослухайте з голосу однокласника (однокласниці) слова (словосполучення). Спробуйте відразу повторити їх, не заглядаючи до книжки.
– Обід, молоко, надія, сила, сад, світло, ніч, одяг, фізкультура, дружба.
–
– Дорога, поле, алгебра, справедливість, мрія, страх, розум, зірка, космос.
– Теплий вечір, смачний обід, голодна дитина, сміливий вчинок, стрибки у висоту, снігова буря.
– Холодне море, зоряна ніч, швидка ходьба, батьківська хата, гарна жінка, завдання з хімії.
Завдання 2. Прослухайте три фразеологізми. Спробуйте відразу повторити два з них, які є протилежними за значенням (антонімічними).
– Як на долоні, як у тумані, як на пожежу.
– Як кіт наплакав, як камінь під гору котити, як Сірку муху з’їсти.
– Як
– Як дві краплі води, як баран на нові ворота, як свиня на коня.
Завдання 3. Прослухайте слова, записуючи лише початкову літеру кожного і них. Спробуйте відразу повторити слова за виписаною літерою.
Ваза, лінійка, гіпотенуза, озеро, аркуш, осел, лазер, Тернопіль, факс хокей.
Астрономія, Україна, катет, радість, село, плеєр, гімнастика, диск вода, криниця.
Завдання 4. Прослухайте пари слів, виписуючи лише перше з них. Спробуйте відразу повторити друге слово в парі, користуючись виписаним словом.
Тарілка – стакан, Високо – низько,
Коло – квадрат, далеко – близько,
Ніж – виделка, сміливий – хоробрий,
Стіл – диван, гарний – красивий,
Книжка – портфель, тепло – холодно,
Яблуко – дерево. швидко – повільно.
Завдання 5. Прослухайте слова. Спробуйте відразу замінити їх абстрактними малюнками.
Хвиля, сонце, гора, стріла, квітка, усмішка.
Дощ, парус, зірка, стіл, хмара, запитання.
Завдання 6. Прослухайте слова, записуючи власні асоціації до них (наприклад: зірка – небо). Спробуйте відразу повторити почуті слова, користуючись словами-асоціаціями.
Київ, спорт, теорема, гори, фонограма, пісня, урок, мама, вишивання, молоток.
Відеокліп, мобільник, осінь, гандбол, Юпітер, синус, море, автомобіль, радість, ніч.
Завдання 7. Прослухайте слова. Визначте “третє зайве” слово в кожному рядку. Поясніть відповідь.
Іменник, дієслово, доданок.
Оля, Андрій, Денис.
Трамвай, кінь, тролейбус.
Комбайн, автобус, скутер.
Яблуня, пшениця, гречка.
Способи аудіювання
Ознайомлювальне | Вимагає від слухача загального охоплення змісту повідомлення, уміння визначити його тему, основну думку, розрізняти елементи композиції |
Вивчальне | Передбачає якнайповніше сприймання змісту повідомлення. усвідомлення деталей змісту, кожного з його елементів |
Критичне | Вимагає висловлення власної думки з приводу почутого, мотивованої оцінки сприйнятого твердження, критичного осмислення сприйнятого на слух повідомлення |
317.1. Прослухайте текст з голосу вчителя чи однокласника. Визначте пізнавальну цінність тексту та актуальну інформацію в почутому.
ЩО ТАКЕ МРТ?
Для обстеження центральної нервової системи, зокрема головного чи спинного мозку, і виявлення в нервовій тканині вогнищ судинного, склеротичного, інфекційного походження застосовується магнітно-резонансна терапія (МРТ). Це досить точна діагностична процедура, за допомогою якої лікар має змогу виявити патологічний процес, дізнатися про його розташування, поширення і навіть походження. Про точність методу свідчить те. що за його допомогою можна виявити навіть найменші осередки величиною до 1 мм.
Людину поміщають у спеціальну камеру, у якій створюється магнітне поле. Від напруги магнітного поля залежить точність методу. Для точнішого обстеження і діагностування вогнищ, які не можна вловити магнітно-резонансним томографом, хворому внутрішньовенно вводять контрастну речовину – магневіст. Вона посилює діагностичну точність томографа і дає змогу побачити найдрібніші вогнища. На нових установках результати обстеження можна отримати на рентгеноплівці, що дає лікарю точніше уявлення про стан хворого. Старі машини з низькою напругою магнітного поля видають результати на папері.
Показань для застосування МРТ існує дуже багато. Наприклад, МРТ головного мозку призначають, якщо є перші ознаки внутрішньочерепної гіпертензії, частий головний біль, що з часом посилюється, підозра на менінгіт, мозочкові розлади, осередково-неврологічні симптоми (двоїння в очах, обмеження гостроти зору) у поєднанні з головним болем.
Скутість у ногах під час ходіння, порушення функції тазових органів, біль невідомого походження в попереку чи грудному відділі хребта – показання для проведення МРТ спинного мозку.
Обстеження на магнітно-резонансному томографі
Призначають МРТ лише після детального неврологічного огляду лікаря-невропатолога зазвичай для уточнення діагнозу або якщо у хворого з’являються певні симптоми, які лікарю важко пояснити.
В Україні МРТ почали використовувати з 1995 року. Сьогодні в Києві є близько 10 установ, де роблять таке обстеження. Наприклад, можна звернутися до Інституту нейрохірургії ім. А. П. Ромоданова АМН України, Київського міського діагностичного центру, Київської міської центральної лікарні. Тут роблять обстеження на найновішому обладнання (Із газети).
II. Виконайте подані завдання до тексту.
1. Складіть і запишіть простий план почутого.
2. З’ясуйте, якої галузі знань стосується інформація.
3. Визначте тему та основну думку тексту.
4. Визначте стиль, тип і жанр мовлення.
5. Вкажіть на характер побудови тексту (мовлення діалогічне чи монологічне).
6. Визначте елементи композиції.
7. З’ясуйте, яку основну та другорядну інформацію містить текст.
8. Запишіть терміни, які ви запам’ятали. Звірте свої записи з надрукованим. Зробіть висновок про роль термінів у викладі теми.
9. Визначте, який вид аудіювання ви використали.
10. Попрацюйте в парах. Сформулюйте і поставте один одному по дві запитання за змістом тексту. Вислухайте й оцініть відповіді.
III. Уявіть, що вам треба виступити з повідомленням на тему “Сучасні методи діагностики в медицині”. Складіть тези прослуханого тексту, які ви могли б використати під час свого виступу.
318.1. Прослухайте текст з голосу вчителя або однокласника. Випишіть ім-1 формацію про особливості вирощування 2-3 рослин, про які розповідається в тексті (на вибір).
ЗЕЛЕНИЙ ОСТРІВЕЦЬ НА КУХНІ
Пучечок зелені можна купити на базарі і в найлютіші морози. Але хіба при цьому вам не дошкуляє сумнів – а де він вирощений і чим підживлений? Отож, щоб позбутися сумніву, не витрачайте грошей і не чекайте, доки вас наздожене авітаміноз*, починайте вирощувати зелень у себе на кухні. Не дивуйтеся – на підвіконні можна виростити багатої дечого корисного.
Цибулю і часник саджають у ящики, де грунту насипано на 7-10 см, на відстані 1-2 см. Цибулю можна прилаштувати на склянку з водою так, щоб нижня частина цибулини ледь торкалася води. Ліпше вирощувати на сонячному підвіконні, поливати слід 1-2 рази на тиждень теплою водою. До речі, досвідчені городники радять тримати ці рослини не тільки на кухні, а і в спальні: вони добре дезінфікують повітря і поліпшують сон.
Кріп і петрушку саджають коренеплодами у високі ящики (15-20 см) або в горщики (для цього добре підходять літрові пакети з-під молока), насінням – на глибину 0,5 см. Для вирощування слід вибрати добре освітлене місце, найліпше кухню з вікном на південь. До того часу доки
З’являться сходи, поливати треба щодня, а пізніше – тільки тоді, коли грунт підсохне.
Листкову гірчицю висівають у ящики на глибину 0,5-1 см, а до появи паростків ящик тримають у темному місці, з появою паростків виставляють на підвіконня. Слід вибрати найсвітліше і найтепліше місце в квартирі. Рослина дуже любить воду, тому грунт мусить бути постійно зволоженим. Не слід тримати ящики на протягах.
Якщо бажаєте вирощувати лавр (наукова назва – лавр благородний), то найліпше купити в магазині горщик з цією рослиною. Лавр дуже живучий, любить світло, але не загине і в напівтіні. Поливати взимку треба помірно, але в сухому приміщенні слід скроплювати листя. Лавр добре переносить прохолодну температуру, але не нижчу нуля.
Насіння крес-салату висівають у ящики з неглибоким (5-7 см) шаром грунту. Можна в горщики для квітів. Виставляють у добре освітлене і тепле місце. Поливати слід через день-два, але не заливати водою.
Продукцію, готову для вживання, можна виростити за 20-25 Днів (Із газети).
* Авітаміноз – захворювання, зумовлене недостатністю або відсутністю того чи іншого вітаміну в раціоні або порушенням процесу їх засвоєння.
II. Визначте тему тексту, його тип і стиль мовлення. Розкажіть, що нового ви дізналися з цього висловлювання і якою інформацією можете його доповнити. Який вид аудіювання ви використали, виконуючи вправу?
319.І. Прослухайте текст з голосу вчителя або однокласника. Випишіть інформацію про українців, які вибороли звання олімпійських чемпіонів.
ІСТОРІЯ ОЛІМПІЙСЬКОГО РУХУ В УКРАЇНІ
Історія олімпійського руху в Україні розпочалася в 1952 p., коли спортсмени України у складі збірної команди Радянського Союзу вперше взяли участь в іграх XV Олімпіади в Хельсінкі. З 1952 по 1990 р. олімпійський рух в Україні розвивався та зміцнював свою позицію в житті країни. Українські атлети складали щонайменше 25 % кожної олімпійської команди СРСР. Під час ігор XXII Олімпіади 1980 р. деякі матчі футбольного турніру з великим успіхом проводилися в Києві. 22 грудня 1990 р. Перша Генеральна асамблея засновників ухвалила рішення про створення Національного олімпійського комітету (НОК) України, і ця дата є офіційною датою його створення. У вересні 1993 р. НОК України був остаточно визнаний Міжнародним олімпійським комітетом. Основні завдання НОК України – організація підготовки та участі спортсменів в Олімпійських іграх, розширення міжнародного співробітництва, популяризація масового спорту і здорового способу життя, фізичне і духовне збагачення людей.
Першим президентом НОК України був обраний олімпійський чемпіон Валерій Борзов (ігри XX Олімпіади в Мюнхені, легка атлетика, біг на 100 та 200 м).
Яна Клочкова
На іграх XXVI Олімпіади в Атланті національна команда України за воювала 9 золотих, 2 срібні і 12 бронзових медалей, посівши 9-те загальнокомандне місце. Разом 959 атлетів України брали участь в Олімпійських іграх. Ними завойовано 207 золотих, 134 срібні і 139 бронзових медалей.
Українці ставали олімпійськими чемпіонами, репрезентуючи Радянський Союз і незалежну Україну.
Найтитулованішим українським олімпійським чемпіоном є Херсонська гімнастка Лариса Латинина. Вона завойовувала звання олімпійського чемпіона 9 разів і одержала загалом 18 олімпійських медалей.
За часів незалежності першим олімпійським чемпіоном стала Оксана Баюл. На літніх іграх у 1996 р. перше звання олімпійського чемпіона виграв борець класичного стилю В’ячеслав Олійник.
Найбільшу кількість разів золоті медалі олімпіад у складі збірної України вигравала “золота рибка” Яна Клочкова. Вона ставала олімпійським чемпіоном 4 рази (Із журналу).
II. Визначте тему тексту, його стиль, тил і жанр мовлення. Розкажіть, що нового ви дізналися з цього висловлювання і якою інформацією можете його доповнити,
III. Запишіть ключові фрази і слова тексту. Доберіть свій варіант заголовка.
Related posts:
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 15. ТЕМАТИЧНІ ВИПИСКИ, ПЛАН (СКЛАДНИЙ) СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ Урок № 40 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 15. ТЕМАТИЧНІ ВИПИСКИ, ПЛАН (СКЛАДНИЙ) Мета: поглибити знання учнів про засоби самостійної роботи з текстом, формувати в учнів поняття про тематичні виписки; формувати в школярів уміння й навички комунікативно виправдано користуватися засобами мови під час сприймання, відтворення і створення висловлювань з дотриманням […]...
- АУДІЮВАННЯ УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ Тема 13. АУДІЮВАННЯ 591 І. Прослухайте текст із голосу вчителя або однокласника. Визначте адресата й мету висловлювання. НОБЕЛІВСЬКА ПРЕМІЯ Своїм виникненням Нобелівська премія зобов’язана видатному шведському вченому, винахіднику динаміту Альфреду Нобелю, який майже весь свій капітал і примножене добро відписав громаді для заснування на батьківщині міжнародного фонду. Рішення Нобеля посмертно утворити фонд […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 13. ОСНОВНІ ДЖЕРЕЛА МАТЕРІАЛУ ДЛЯ ТВОРУ ТА ЙОГО СИСТЕМАТИЗАЦІЯ (ПРАКТИЧНО). СКЛАДНИЙ ПЛАН ГОТОВОГО ТЕКСТУ Й ПРОСТИЙ ПЛАН ВЛАСНОГО ВИСЛОВЛЮВАННЯ Мета: навчальна: удосконалювати вміння аналізувати тексти, усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення; розвивати навички сприймання письмового тексту, створення простого й складного планів тексту; навички систематизації матеріалів до твору; розвивальна: розвивати вміння викладати матеріал послідовно, логічно; збагачувати словниковий запас мовлення учнів засобами оцінки, розширювати кругозір учнів; виховна: виховувати шанобливе ставлення до […]...
- Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Види аудіювання. Навчальне аудіювання Урок № 5 ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ Тема. Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Види аудіювання. Навчальне аудіювання Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про види мовленнєвої діяльності, зупинившись, зокрема, на психолінгвістичних особливостях аудіювання, дати уявлення про види аудіювання, формувати відповідні комунікативно-мовленнєві вміння, повправляти у глобальному, детальному та критичному аудіюванні. Обладнання: тексти для аудіювання. ХІД УРОКУ […]...
- Основні джерела та систематизація матеріалу для твору. Складний план готового тексту. Простий план власного висловлювання ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 72 Основні джерела та систематизація матеріалу для твору. Складний план готового тексту. Простий план власного висловлювання Запам’ятаймо! Підготовка до написання твору Джерела для творчої роботи: – літературні твори: – мистецькі твори (живопис, музика тощо); – спостереження за життєвими ситуаціями та природою (спостерігач, учасник ситуацій). Авторський задум: – вибір теми; – формулювання […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 16. ТЕЗИ СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ Урок № 45 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 16. ТЕЗИ Мета: повторити вивчене про види самостійної роботи з літературою; уточнити відмінності понять: план, тези, виписки, конспект; розвивати навички сприйняття й розуміння прочитаного тексту, вміння визначити мікротеми в тексті, відокремлювати головну інформацію від другорядної; удосконалювати навички аналізу тексту публіцистичного стилю, уміння […]...
- ТЕКСТ. СКЛАДНИЙ ПЛАН ТЕКСТУ УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ Тема 3. ТЕКСТ. СКЛАДНИЙ ПЛАН ТЕКСТУ ПРИГАДАЙМО. 1. Які основні ознаки тексту? 2. Як скласти простий план тексту? 565 І. Прочитайте. Доведіть, що це текст. Поясніть, з якою метою автор розповідає цю історію. ЗНАЙОМСТВО Зі школи Оксана поспішала додому. Мама веліла не запізнюватися: сусіди справляли новосілля і запросили їх на знайомини. В […]...
- СКЛАДНИЙ ПЛАН ТЕКСТУ УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ Тема 6. СКЛАДНИЙ ПЛАН ТЕКСТУ ПРИГАДАЙМО. 1. Що таке мікротема? 2. Як скласти простий план тексту? План може бути поостим і складним. Складний план У складному плані, на відміну від простого, деякі пункти мають ще й підпункти. Декілька мікротем можуть об’єднуватися в одному пункті плану, а потім конкретизуватися в підпунктах. Форма запису […]...
- План тексту Тема: План тексту Мета: формувати уявлення учнів про план тексту; виробляти вміння ділити текст на частини за запропонованим планом, пояснювати зв’язок між абзацами та планом тексту; розвивати зв’язне мовлення школярів; виховувати старанність під час оформлення письмових робіт. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось […]...
- Поділ тексту на частини. План тексту ТЕКСТ Поділ тексту на частини. План тексту 25. Прочитайте текст. Я взяв кілька різних кленових листочків і зв’язав їх у пучечок. На довгих хвостиках вони розлягалися в різні боки. Букет! – Що це? – запитав у Сергійка. – О-о-сінь! – упевнено відповів онук. – Правильно! Ось яка вона, наша щира золота господиня! На підтвердження цих […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 18. ДІЛОВІ ПАПЕРИ. АУДІЮВАННЯ. ПИСЬМО. АУДІЮВАННЯ ТЕКСТІВ РІЗНИХ СТИЛІВ, ТИПІВ, ЖАНРІВ МОВЛЕННЯ, ЗАПИСАНИХ НА РІЗНИХ НОСІЯХ ІНФОРМАЦІЇ. ВІДГУК ПРО ТЕЛЕПЕРЕДАЧУ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 30 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 18. АУДІЮВАННЯ. ПИСЬМО. АУДІЮВАННЯ ТЕКСТІВ РІЗНИХ СТИЛІВ, ТИПІВ, ЖАНРІВ МОВЛЕННЯ, ЗАПИСАНИХ НА РІЗНИХ НОСІЯХ ІНФОРМАЦІЇ. ВІДГУК ПРО ТЕЛЕПЕРЕДАЧУ Мета: узагальнити знання учнів про відгук, вимоги до складання вигуку, удосконалювати навички сприйняття на слух текстів різних стилів, типів […]...
- Удосконалення рецептивних видів мовленнєвої діяльності, Аудіювання, читання Аудіювання як вид мовленнєвої діяльності 7.4. Удосконалення рецептивних видів мовленнєвої діяльності, Аудіювання, читання Аудіювання як вид мовленнєвої діяльності За спрямованістю на прийом і видачу мовленнєвої інформації аудіювання і читання є рецептивними видами мовленнєвої діяльності (на відміну від говоріння й письма). Аудіювання – це розуміння сприйнятого на слух мовлення. Мета аудіювання полягає в осмисленні почутого мовленнєвого повідомлення. Уміння слухати – одне […]...
- Поділ тексту на частини. План Тема. Поділ тексту на частини. План. (Вправи 43-46). Мета. Продовжувати формувати вміння ділити текст на логічно завершені частини, вчити складати план тексту. Розвивати вміння визначати тему і мету тексту. Виховувати наполегливість. Обладнання: листки клена (чи іншого дерева) – зелені і жовті, підручник, зошит. Хід уроку І. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності. Привітання, побажання хорошого настрою. […]...
- Зв’язне мовлення. Загальне уявлення про спілкування і мовлення. Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Навчальне аудіювання Урок № 2 Тема: Зв’язне мовлення. Загальне уявлення про спілкування і мовлення. Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Навчальне аудіювання Мета: дати учням поняття про мову як систему виражальних засобів, що вживаються для висловлення думки та спілкування, і мовлення як використання виражальних засобів мови у процесі спілкування; ввести до словника дітей терміни мовець та […]...
- ВСТУП. ПРЕДМЕТ ВИВЧЕННЯ “ГЕОГРАФІЇ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ”. ТЕМАТИЧНІ КАРТИ І РОБОТА З НИМИ Вступ УРОК № 1 Тема. ВСТУП. ПРЕДМЕТ ВИВЧЕННЯ “ГЕОГРАФІЇ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ”. ТЕМАТИЧНІ КАРТИ І РОБОТА З НИМИ Мета: визначити предмет вивчення шкільного курсу “Географія материків і океанів”, ознайомити учнів з тематичними картами та основними видами роботи з ними, виховувати повагу до праці географів, науковців-дослідників, розвивати в учнів потяг до самостійного здобуття географічних знань, умінь […]...
- Зв’язне мовлення. Спілкування та мовлення. Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Сприйняття чужого мовлення. Навчальне аудіювання І СЕМЕСТР ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО Урок № 4 Тема: Зв ‘ язне мовлення. Спілкування та мовлення. Види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо). Сприйняття чужого мовлення. Навчальне аудіювання Мета: повторити вивчене про мовлення як засіб спілкування за допомогою виражальних засобів мови; про види мовленнєвої діяльності; повправляти у сприйнятті-розумінні почутого; виховувати любов до природи, доброту […]...
- Поділ тексту на частини. План ТЕКСТ & 3. Поділ тексту на частини. План – Для чого потрібен план? 31. П о п р а ц ю й т е р а з о м! 1. Прочитайте текст. ТЕПЕР Я ЗНАЮ, ЯКА КРАСИВА БІЛОРУСЬ! До українських школярів приїхали в гості білоруські діти. Маленька українка Оксана подружилася з білоруською дівчинкою Марисею. Повела […]...
- АУДІЮВАННЯ ТЕМА 11. АУДІЮВАННЯ Вправа 609 Тема: ціною власного життя матроси врятували пасажирський корабель. Основна думка: героїзм матросів під час війни, їхня відвага та мужність. Щоб врятувати пасажирський корабель, вони не пошкодували свого життя. Оповідання – це невеликий прозовий твір, сюжет якого грунтується па певному епізоді (епізодах) з життя одного персонажу (персонажів). Текст “Ціною життя” розповідає […]...
- Другорядні члени речення. Складання речень за схемою. Навчальне аудіювання (“Рідний край”). Вимова й написання слова Батьківщина Урок 37 Тема. Другорядні члени речення. Складання речень за схемою. Навчальне аудіювання (“Рідний край”). Вимова й написання слова Батьківщина Мета: ознайомити з поняттями члени речення, головні члени речення, другорядні члені речення; вчити знаходити в реченні його головні і другорядні члени; розвивати увагу, спостережливість, пам’ять; виховувати патріотичні почуття. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних […]...
- Апостроф. Правило вживання апострофа. Складання речень. Навчальне аудіювання (“Найгарніша мама”) Урок 113 Тема. Апостроф. Правило вживання апострофа. Складання речень. Навчальне аудіювання (“Найгарніша мама”) Мета: поглибити знання учнів про вживання апострофа; учити правильної артикуляції слів, у яких пишемо апостроф; розширювати лексичний запас учнів і вдосконалювати вміння зв’язно висловлюватися; виховувати товариськість, чуйність і вдячне ставлення до своїх доброзичливців. Обладнання: зображення шпака на гілці; посібник І. Дівакової “Аудіювання […]...
- Структура тексту. Тема, мікротема, тематичне речення. Простий план завершеного тексту ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 62 Структура тексту. Тема, мікротема, тематичне речення. Простий план завершеного тексту Пригадаймо! 1. Що вам відомо про текст із початкових класів? 2. Які його ознаки? 3. Що таке тема тексту? Основна думка? 570 Виберіть із підручника будь-яке висловлювання. Сформулюйте його основну думку. Доведіть, що це висловлювання є зв’язним завершеним текстом. Запам’ятаймо! […]...
- ПОДІЛ ТЕКСТУ НА ЧАСТИНИ. ПЛАН ТЕКСТУ Мета: вчити учнів ділити текст на логічно завершені частини та складати план тексту; розвивати вміння складати текст за планом; виховувати спостережливість, уважність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 24, с. 16) Учні зачитують складені тексти-розповіді. – Які слова ви використали у тексті для зв’язку речень? 2. Каліграфічна […]...
- Закріплення знань про слова, що означають назви предметів. Навчальне аудіювання за текстом “Ніч і день”. Вимова і правопис слова театр та назв днів тижня Урок 47 Тема. Закріплення знань про слова, що означають назви предметів. Навчальне аудіювання за текстом “Ніч і день”. Вимова і правопис слова театр та назв днів тижня Мета: закріпити знання дітей про слова – назви предметів; вчити використовувати їх у мовленні, збагачуючи словниковий запас дітей; удосконалювати вміння знаходити слова – назви предметів серед інших слів; […]...
- План, основні ознаки плану РОЗДІЛ 2 ЗЕМЛЯ НА ПЛАНІ ТА КАРТІ Тема 1. Способи зображення Землі §11. План, основні ознаки плану Пригадайте Який вигляд має план вашого помешкання? У якому напрямку від вашого будинку розташована школа? Креслення невеликої ділянки місцевості. План – це зменшене детальне зображення невеликої території, виконане у великому масштабі. На планах у зменшеному вигляді наносять обриси […]...
- АУДІЮВАННЯ (СЛУХАННЯ Розвиток мислення і мовлення & 45. АУДІЮВАННЯ (СЛУХАННЯ – РОЗУМІННЯ). АУДІЮВАННЯ ТЕКСТУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРЕДМЕТІВ ПОБУТУ Я лілея у ставочку, Я – дівчина у віночку, Рясно-ягідна калина, Твоя доля, Україно. М, Харченко 269. І. Ознайомтесь із текстом. УКРАЇНСЬКА НАЦІОНАЛЬНА ІГРАШКА Першим творцем іграшки була сама дитина. Народна іграшка народжувалась у зв’язку з природною потребою […]...
- ПОДІЛ ТЕКСТУ НА ЧАСТИНИ. ПЛАН. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА РОЛЛЮ АБЗАЦІВ Мета: вчити учнів ділити текст на логічно завершені частини та складати план тексту; розвивати вміння переказувати за планом; виховувати повагу до людей похилого віку. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Різнорівневі завдання І рівень – Доповніть речення словами за змістом. – Складіть коротку розповідь і доберіть заголовок. Мама вишиває (що?)… Нитки […]...
- ДІЛОВІ ПАПЕРИ. ПЛАН РОБОТИ УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ Тема 3. ДІЛОВІ ПАПЕРИ. ПЛАН РОБОТИ ПРИГАДАЙМО. Які загальні ознаки офіційно-ділового стилю мовлення? 588 Пригадайте й опишіть ситуацію, коли вам чи вашим рідним (знайомим) доводилося складати якийсь документ (заяву, оголошення, договір, план роботи тощо). Яку роль, на вашу думку, відіграють ділові папери в житті людей? Ділові папери Основним видом офіційно-ділового стилю є […]...
- Аудіювання, читання, говоріння, письмо ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 59 Аудіювання, читання, говоріння, письмо Запам’ятаймо! Ви слухаєте й розумієте пояснення вчителя, аудіозапис народної казки, пісні, художнього твору. Ця мовна діяльність – аудіювання. Ви читаєте книжку, ознайомлюєтеся з газетою, звертаєте увагу на рекламні написи. Ця мовна діяльність – читання. Ви відповідаєте на уроці, розмовляєте з друзями на перерві. Ця мовна діяльність […]...
- Написання службових слів окремо від інших. Вживання службових слів за змістом речення. Навчальне аудіювання за текстом “Пелюстка і квітка” Урок 74 Тема. Написання службових слів окремо від інших. Вживання службових слів за змістом речення. Навчальне аудіювання за текстом “Пелюстка і квітка” Мета: вчити учнів доречно вживати службові слова в реченнях; формувати навички правильної вимови службових слів і їх написання з іншими словами; удосконалювати навички роботи над реченням; виховувати доброту, чуйність, співчуття; формувати вміння слухати […]...
- КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ. НАВЧАЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ МОНОЛОГІЧНОГО ХАРАКТЕРУ Мета: – навчальна: оцінити рівень орфографічної й пунктуаційної грамотності семикласників: правильно писати слова на вивчені орфограми; ставити розділові знаки відповідно до опрацьованих правил пунктуації; перевірити якість оформлення роботи (охайність, каліграфія, дотримання червоного рядка, відсутність виправлень); – розвивальна: удосконалювати вміння семикласників сприймати на слух незнайоме за змістом висловлювання і з одного прослуховування розуміти зміст художнього тексту […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 1. ЗАГАЛЬНЕ УЯВЛЕННЯ ПРО СИТУАЦІЮ СПІЛКУВАННЯ ТА ЇЇ СКЛАДНИКИ. НАВЧАЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ Мета: навчальна: дати поняття про ситуацію спілкування та її складники; вчити сприймати текст художнього стилю на слух; розвивальна: розвивати культуру мовлення; виховна: виховувати мовну особистість. Внутрішньопредметні зв’язки: мова і мовлення, види, жанри і стилі текстів. Міжпредметні зв’язки: мова і література, мова і життєві ситуації. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ […]...
- ВИЗНАЧЕННЯ РОДУ, ЧИСЛА, ВІДМІНКА ІМЕННИКІВ. ПЕРЕВІРНА РОБОТА. АУДІЮВАННЯ Мета: формувати вміння учнів визначати рід, число, відмінок іменників; перевірити аудіативні навички школярів; розвивати пам’ять, увагу; виховувати старанність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 110) III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ IV. ПЕРЕВІРНА РОБОТА. АУДІЮВАННЯ ВЕДМІДЬ І ПАВУЧОК Одного разу після довгої мандрівки лісом ведмідь […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 16. АУДІЮВАННЯ ТЕКСТІВ РІЗНИХ СТИЛІВ, ТИПІВ, ЖАНРІВ МОВЛЕННЯ, ЗАПИСАНИХ НА РІЗНИХ НОСІЯХ ІНФОРМАЦІЇ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 27 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 16. АУДІЮВАННЯ ТЕКСТІВ РІЗНИХ СТИЛІВ, ТИПІВ, ЖАНРІВ МОВЛЕННЯ, ЗАПИСАНИХ НА РІЗНИХ НОСІЯХ ІНФОРМАЦІЇ Мета: удосконалювати вміння й навички слухати й розуміти тексти різних стилів, типів, жанрів; розвивати навички критичного ставлення до почутого, мовленнєво-комунікативні вміння, логічне мислення, збагачувати […]...
- Контроль навичок аудіювання. Текст “About Boxing” II Семестр ПОВТОРЕННЯ УРОК 95 Тема. Контроль навичок аудіювання. Текст ” About Boxing “ Мета: – проконтролювати рівень сформованості навичок аудіювання; – навчити учнів самостійного виконання вправ тестового характеру, правильного вибору комунікативних завдань; – розвивати учнівську спостережливість, елементи креативного мислення, аналізу та самоаналізу; – виховувати увагу, спостережливість, уміння чітко виконувати інструкції вчителя. ХІД УРОКУ I. […]...
- Тестові завдання “Будова слова. Словотвір. Орфографія”. Аудіювання БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 92 Тема. Тестові завдання “Будова слова. Словотвір. Орфографія”. Аудіювання Мета: перевірити знання відомостей про будову слова, основні способи словотвору, знання орфографічних правил, уміння визначати будову слова, спосіб творення слів; розпізнавати вивчені орфограми; перевірити вміння сприймати інформацію, правильно і повно відповідати на запитання, засвідчуючи розуміння змісту тексту; виховувати в учнів […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 1. ВИДИ МОВЛЕННЄВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. РІЗНОВИДИ АУДІЮВАННЯ Й ЧИТАННЯ ВСТУП Урок № 3 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 1. ВИДИ МОВЛЕННЄВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. РІЗНОВИДИ АУДІЮВАННЯ Й ЧИТАННЯ Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про рецептивні види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання), їх різновиди, удосконалювати вміння сприймати почуте і прочитане, ставити запитання до тексту; розвивати рецептивне мовлення, мислення (аналітичне, синтетичне, критичне); виховувати духовність, любов до читання. Тип […]...
- КОНТРОЛЬНА РОБОТА (ТЕСТ). КОНТРОЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 32 КОНТРОЛЬНА РОБОТА (ТЕСТ). КОНТРОЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ Мета: оцінити рівень навчальних досягнень одинадцятикласників із теорії тексту; з’ясувати можливі недоліки в ході узагальнення й систематизації знань; оцінити рівень уміння слухати й сприймати текст. Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів. ПЕРЕБІГ УРОКУ I. Мотиваційно-організаційний етап […]...
- План роботи УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА План роботи План роботи – документ, який встановлює точний перелік намічених для виконання робіт чи заходів, їх послідовність, обсяг, тимчасові координати керівників і конкретних виконавців. За терміном, на який розраховані, плани поділяються на: – Перспективні (охоплюють декілька років); – річні; – піврічні; – квартальні; – місячні; – […]...
- Зв’язне мовлення. Контрольне аудіювання. Аналіз переказу ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Урок № 58 Тема: Зв ‘ язне мовлення. Контрольне аудіювання. Аналіз переказу Мета: з’ясувати рівень сформованості комунікативних умінь, зокрема вміння слухати-розуміти; проаналізувати допущені учнями в переказі типові помилки; удосконалювати вміння шклярів застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, вміння самостійно мислити; удосконалювати навички колективної та самостійної роботи. Тип уроку: комбінований урок (перевірка […]...
- КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ. КОНТРОЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ ТЕКСТУ НАУКОВО-ПОПУЛЯРНОГО СТИЛЮ СЛОВОТВОРЧІ ЗАСОБИ СТИЛІСТИКИ Урок № 68 КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ. КОНТРОЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ ТЕКСТУ НАУКОВО-ПОПУЛЯРНОГО СТИЛЮ Мета: перевірити й оцінити рівень орфографічної та пунктуаційної грамотності десятикласників, перевірити навички сприймання на слух тексту науково-популярного стилю; розвивати навички роботи з тестовими завданнями, навички самостійної роботи; виховувати шанобливе ставлення до рідної мови. Тип уроку: урок перевірки навчальних досягнень учнів. ПЕРЕБІГ УРОКУ […]...