Бенефіс прямокутного паралелепіпеда

Урок № 61

Тема. Бенефіс прямокутного паралелепіпеда

Мета. Закріпити знання учнів по вмінню знаходити площу прямокутника та об’єм прямокутного паралелепіпеда. Розвивати культуру спілкування, інтерес до математики, розширити кругозір учнів. Виховувати почуття відповідальності, зацікавленості в кінцевому результаті своєї роботи, вчити учнів етики та культури спілкування.

Тип уроку: громадський огляд знань.

Обладнання: таблиці “Прямокутний паралелепіпед”, “Куб”, набір геометричних фігур, клей, ножиці, прості олівці,

лінійка, косинці.

Присутні: учні класу і їх батьки, директор школи.

Батьки і всі присутні сидять по одну сторону, а учні сидять по іншу сторону напроти них.

Оформлення класу: таблиці “Метрична система мір”, “Прямокутний паралелепіпед”, “Куб”, “Залежність між мірами довжини, площі, об’єму “

На дошці написи

“Математика – барометр цивілізації”.

“Природа розмовляє мовою математики: букви цієї мови – круги, трикутники та інші математичні фігури”. (Галілео Галілей)

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання. (зібрати зошити)

ІІ. Узагальнення і систематизація

знань.

Вступне слово вчителя.

Математика – найстародавніша з усіх наук. Ще в давні часи математику називали “царицею наук”. Старогрецький філософ Платон (ІV ст. до н. е.) вважав математику знаряддям для вивчення філософії і над дверима “Академії” – будинку, в якому він займався з своїми учнями, звелів зробити надпис: “Нехай сюди не входить ніхто, хто не знає геометрії”.

Видатні вчені всіх часів надавали математиці величезного значення “Ніяке людське дослідження не може бути назване істиною, якщо воно не проходить через математичні доведення”, – писав славнозвісний італійський художник, учений та інженер Леонардо да Вінчі.

“Математику вже тому вчити треба, що вона розум до ладу приводить” (М. В. Ломоносов)

Математика народилась з практичних потреб людини і продовжує залишатись тісно пов’язаною з практикою, причому стає їй дедалі більше потрібною.

Математика допомагає людині в усіх її справах. Вона потрібна інженерам, конструкторам, бухгалтерам, робітникам, бізнесменам, будівельникам, художникам, операторам і так далі.

Без математики неможливо не лише вивчати, а навіть формулювати закони фізики, хімії, інших наук. І не дивно, що математику тепер часто називають “універсальною мовою Всесвіту” і вам, майбутнім, вносити свій внесок у дальший розвиток науки, техніки, економіки.

Ти визнана давно главою всіх наук,

Потрібна нам ти завжди, скрізь і всюди.

Без математики ми нині як без рук.

З тобою з казки дійсність творять люди,

Освоїти тебе, рвемося у політ,

Створили вже розумні ми машини.

Штурмуємо космічний світ.

У різних фактів узнаємо причини

З тобою ми невпинно ростемо,

З тобою підкоряємо природу

Твої досягнення ми віддамо

На благо українського народу

Сьогодні ми підводимо підсумки вивчення поняття площі та об’єму.

Далі виходять 2 учні, одягнені відповідно до своїх повідомлень, які читають історичні довідки.

№ 1. Я – куб. Грецьке слово “Кібос” буквально означає “гральна кісточка”; тіла однакової форми було названо кубами. Цей термін зустрічається в Евкліда. Куб має 6 граней, 12 ребер, 8 вершин, в кожній вершині сходяться 3 ребра. Кожна грань куба – квадрат. Куб, ребро якого а, то об’єм визначається за формулою

V=а – а – а =а3

№ 2. Я – прямокутний паралелепіпед, теж грецького походження, фігура, яка схожа на куб, але в якої не всі ребра рівні. Прямокутний паралелепіпед має теж 6 граней, 12 ребер, 8 вершин, його грані – прямокутники. Сума їх площ – площа поверхні прямокутного паралелепіпеда. Куб – окремий вид прямокутного паралелепіпеда. Ще в стародавньому Єгипті, Вавилоні, Індії користувалися практичними правилами знаходження об’ємів тіл кубічної форми. Об’єми споруд такої форми там обчислювали множенням площі основи на висоту. Ці правила було знайдено в результаті практики будування зерносховищ, іригаційних споруд, тощо. Знак V об’єму тіла є перша буква латинського слова Volumen – об’єм. Якщо виміри прямокутного паралелепіпеда а, b, с, то його об’єм V=а – b – c.

Далі виходять 2 учні – казкарі, переодягнені у клоуни.

Клоуни читають

1. Вітає математика

Сьогодні в класі вас

Урок цікавий і незвичний

Відбудеться у нас.

2. Якщо хочеш досягнути у житті своїх вершин, математику збагнути мусиш тонко до глибин.

Вони розповідають план проведення уроку. Спочатку обираємо журі з 3 членів, яке оцінює роботу учнів та їх батьків. До складу журі входять учитель математики, який не читає в цьому класі, директор школи, один з батьків.

Клоуни тим часом роздають листки настрою кожному учневі. Вони повинні кольоровими олівцями зафарбувати ту фізіономію яка відповідає його настрою на початку уроку

Бенефіс прямокутного паралелепіпеда

Після виконання листки настрою збирає клоун і віддає журі, інший роздає листки паперу і проводить диктант з класом.

1. Якщо а – сторона квадрата, то що означає 4а?

2. Якщо а і b – виміри прямокутного паралелепіпеда, то чи можна визначити об’єм?

3. 30 см + 3 м.

4. Якщо за 1 хвилину автомобіль проїжджає 2 км, то скільки кілометрів він проїде за 1 годину?

5. Чи зміниться об’єм прямокутного паралелепіпеда, якщо за основу взяти іншу його грань?

Клоун збирає листки і віддає журі, інший знову роздає папір. В двері постукали і зайшла “листоноша”, яка передала клоуну 3 конверти. Розривають 1 конверт і клоун читає “Дорогий друже. Допоможи мені розв’язати задачу, а то я не попаду на новорічну ялинку.

Яка площа поверхні куба, ребро якого 9 см.” Снігуронька.

Клоун раптом розгубився, бо прекрасна Снігурочка назвала його другом, і забув за ребра і за куб. Він звертається до дітей по допомогу. Потім збирає розв’язки і здає журі. А в цей час інший клоун розкриває 2 конверта, в якому допомогу просять будівельники “Об’єм фізкультурного залу 1800 м, його висота 5 м2, яка площа залу?

Розв’язання: 1800 -5 = 360″

Діти, дуже прошу вас допомогти будівельникам розібратися у цій задачі, виправити допущені помилки. Один клоун роздає листки, другий пише на дошці задачу. Після того, як дане завдання розв’язали і здали журі, клоун знову розриває 3 конверт, у якому 2 листки. Один з них він дає учням, а інший їх батькам.

Завдання № 1

Довжини акваріума 80 см, ширина 40 см, висота 60 см. Скільки літрів води треба влити в цей акваріум, щоб рівень води був нижчим від верхнього краю на 10 см.

Завдання № 2

У скільки разів об’єм куба з ребром 4 см, менший об’єму куба 4 дм?

Відповіді клоун збирає і віддає журі.

Далі батьки і діти сідають разом і виконують практичну роботу. Клоун пропонує конкурс на кращий склеєний куб чи прямокутний паралелепіпед. Після закінчення роботи фігури здають журі, яке враховує і естетичне оформлення фігури і час виконання. В кінці уроку журі підбиває підсумки, оголошує результати і оцінює роботу учнів. А клоуни тим часом роздають “листки настрою”, які замальовують діти відповідно до свого стану. Потім збирає ці листки і здає журі, яке підводить підсумки по настрою класу. Далі клоуни висипають на столи, за якими сидять діти і батьки, кубики на яких написані букви. Батькам з однієї коробки, а дітям з іншої. Пропонує скласти окремо слова. Батьки складають слово “Україна”, а діти “Дружба”. Поки складали слова, то клоуни читали поезію.

Якщо хочеш досягнути

У житті своїм вершин

Математику збагнути

Мусиш тонко, до глибин

Калькулятор і комп’ютер, –

Хто сьогодні їх не зна?

Та за пояс їх запхнути

Може світла голова

Якщо хочеш бізнесменом

Після школи, друже, стать,

Всі правила і формули

Мусиш добре пам’ятать.

Якщо лікарем ти станеш,

То, п’ятикласнику, тут затям:

Коли десь помилишся –

Хтось поплатиться життям.

Не махай на все рукою,

Не лінуйся, а учись!

Бо чого навчишся в школі,

Знадобиться ще колись.

Підсумки уроку

1. Діти розповідають про труднощі, які зустрічалися під час розв’язування завдань.

2. Учні розповідають що на уроці їм сподобалося робити.

3. Батьки висловлюють свої думки і побажання щодо проведеного уроку.

Далі підсумок підводить учитель.

Ось і закінчився наш урок тематичної атестації. Ви всі старанно попрацювали і отримали результат своєї праці. Сьогодні у вас перемогла дружба. Дякую всім за урок.

Всі добре працювали,

Старались, як могли.

Немає переможених –

Тут всі перемогли

Завдання додому. Запитання для самоперевірки (підручник ст. 177)


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Бенефіс прямокутного паралелепіпеда