Безпечне спілкування в Інтернеті. Узагальнення знань і вмінь учнів з тем: “Графічний редактор”, “Безпека дітей в Інтернеті”
Тема. Безпечне спілкування в Інтернеті. Узагальнення знань і вмінь учнів з тем: “Графічний редактор”, “Безпека дітей в Інтернеті”.
Мета. Ознайомити школярів з правилами безпечного спілкування у спільнотах. Стимулювати дотримання цих правил. Закріпити вміння відкривати у вікні браузера визначену веб-сторінку, здійснювати простий пошук інформаційних матеріалів за вказаною послідовністю доступу до них. виконувати навчальні завдання з використанням комп’ютерних програм онлайн. Формувати ІКТ-компетентності учнів та ключові
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань, павичок та вмінь.
Матеріали до уроку. Підручники, робочі зошити, ручки, олівці, проектор, комп’ютери, букви, стікери, кольорові капелюшки.
Зміст уроку
1. Організаційна частина.
Ось і пролунав дзвінок,
Всіх покликав на урок.
Час за парти вже сідати,
Знання нові здобувати.
2. Розвивальні завдання.
Гра “Збери
На столі ось кілька букв.
Елзік їх рукою – бух!
Всі розсипав – ай, ай, ай!
Ти ж хутенько позбирай.
Коли правильно розставиш,
Слова швидко прочитаєш.
Кожна з трьох груп складає одне слово.
– Які слова одержали? (Безпека, спілкування, Інтернет.)
3. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.
– Як ви розумієте значення цих слів? (Безпека – стан, при якому ніщо нікому або чому-небудь не загрожує; спілкування – передача інформації у будь – якій формі від однієї особи до іншої безпосередньо або за допомогою засобів зв’язку; Інтернет – всесвітня комп’ютерна мережа.)
– Здогадайтесь, про що піде мова на сьогоднішньому уроці? (Про безпеку спілкування в Інтернеті.)
Створення проблемної ситуації
– Послухайте, яка ситуація трапилась з Христинкою. Дівчинка захотіла знайти в мережі нових друзів. Представляючи себе на одному із сайтів, вона написала:
– Іваничук Христина Сергіївна.
– 9 років.
– Захоплююсь малюванням, бальними танцями.
– Домашні улюбленці: кіт Амур.
– Моб. тел.: (096)1759436.
– Адреса: м. Котовськ. вул. Молодіжна, 29.
– Мати: Іваничук Ольга Петрівна, продавець, магазин “Золото”.
– Батько: Іваничук Сергій Миколайович, керівник банку “Юнікредіт”.
– Іваничук Дмитро Сергійович, студент, Одеська юридична академія.
– Чи безпечний шлях знайомства вибрала дівчинка? (Розміщена в Інтернеті інформація особистого характеру може зашкодити самій дівчинці, або стати причиною крадіжок, шантажу, переслідувань.)
– Які ще небезпеки приховує електронне спілкування? (Те, про що говорить двоє людей, можуть бачити і читати десятки інших. Критика, образи, приниження. Ми не завжди знаємо, з ким насправді спілкуємось. Люди в електронному спілкуванні можуть бути не такими, як у повсякденному житті та iн.)
– Як уникнути цих небезпек?
4. Вивчення нового матеріалу.
Вирішення проблемної ситуації
– У повсякденному житті кожна людина, дбаючи про свою безпеку, дотримується певних правил: дорогу переходить на зелене світло; уникає темних закутків, повертаючись пізньої пори додому; цікавиться, хто прийшов, коли дзвонять у двері; тримає сумку з гаманцем ближче до себе: з обережністю ставиться до незнайомців… Віртуальний світ у цьому сенсі мало чим відрізняється від реального, тож, потрапляючи до Інтернету, не варто забувати про правила безпеки в ньому.
– Вивчити їх вам допоможе комп’ютерна гра “Дикий інтернет-ліс”.
Фізкультхвилинка
Час настав для відпочинку,
Розпочніть фізкультхвилинку.
Із-за парт швиденько встали,
Спинки гарно вирівняли.
Навшпиньки піднялись
І до сонця потяглись.
Руки разом опустили
І швидесенько присіли.
Потім встали, руки в боки,
Всі активно робим кроки.
5. Робота за комп’ютером.
A) Повторення правил безпечної роботи за комп’ютером.
– Але перш ніж розпочати гру, пригадайте правила безпечної роботи за комп’ютером.
Гра “Правда чи ні”
Хтось із дітей стає перед класом, а однокласники задають йому по три запитання про правила безпечної роботи за комп’ютером. На два запитання треба відповісти правду, а на одне неправду. Діти відгадують, які відповіді правдиві, а які – ні.
Б) Інструктаж учителя щодо роботи з комп’ютерною програмою.
– Запустіть на виконання браузер. У поле адреси введіть www. wildwebwoods. oig і натисніть клавішу Еnter. Розгляньте головну сторінку сайта та виберіть посилання Українська і Почати гру. Супроводжувати вас у подорожі буде павучок П@в. Уважно читайте поради та підказки павучка і ви зможете швидко вибратися з лісу. Щоб пройти гру. потрібно зареєструватися – ввести свій логін та пароль. Вести свого героя ви можете, використовуючи клавіші управління курсором.
B) Робота з комп’ютерною програмою.
Г) Релаксація (зняття зорової втоми).
Офтальмологічна пауза
Раз, два – рівно голова!
Три, чотири, п’ять – будем очі затулять.
Шість, сім – знов відкрили і на вісім затулили.
Міцно, міцно потримали, працювати знов почали.
Г) Продовження роботи з комп’ютерною програмою.
– Про які правила безпечного спілкування в Інтернеті ви дізналися з гри?
На дошці з’являється зведена таблиця правил безпечної поведінки в Інтернеті, яку учні створюють з окремих карток.
Робота з підручником
– Дізнатися про інші правила безпечної поведінки в Інтернеті вам допоможе матеріал підручника на с. 89-90.
Чи пінті з позначками
Діти читають текст, роблять відповідні позначки:
+ – Я знав(ла) не;
? – Це нова для мене інформація.
Доповнюють таблицю новими правилами.
– А які власні правила ви б запропонували? (Висловлювання учнів.)
6. Закріплення знань.
Робота в зошиті
Завдання 1.
– Перевірте себе, чи вмієте ви безпечно спілкуватися в Інтернеті. Позначте знаком “+”. якщо ви виконуєте наведені правила.
– Перш ніж з кимось потоваришувати запитую у батьків чи вчителя.
– Знаю, що можу бути легко ошуканим, а тому не повідомляю своє справжнє ім’я, адресу, номер телефона.
– Не надсилаю незнайомим людям свої фотографії чи своєї родини та друзів.
– Критично ставлюся до змісту отриманих електронних листів.
– Не читаю повідомлення, що прийшло від невідомої особи, не відповідаю на нього, а відразу його видаляю.
– У соціальних мережах поводжуся ввічливо, не ображаю інших.
– Повідомляю дорослих про всі випадки особистої образи і приниження в Інтернеті.
– Шукаю цікаві веб-сайти і ділюся посиланнями зі своїми друзями.
– Запитую у батьків чи вчителів про все, чого не розумію в Інтернеті.
– Відвідую лише ті сайти, які дозволяють батьки.
– Не повідомляю пароль від поштової скриньки стороннім особам.
– Не зустрічаюсь зі знайомими тільки по електронному спілкуванню.
– Запишіть, скільки у вас вийшло “+”. Це ваша оцінка за дотримання правил безпечної поведінки в Інтернеті. Якщо вона низька, то ви робите недостатньо для того, щоб використання Інтернету було дія вас безпечним.
– Поміркуйте, що потрібно виправити. (Висловлювання учнів.) Зробіть це якнайшвидше.
7. Підсумок уроку. Рефлексія.
– Ми закінчили вивчення розділів “Графічний редактор”, “Безпека дітей в Інтернеті”. Висловіть свою думку за допомогою “шести капелюхів мислення”.
За бажанням учні одягають кольорові капелюшки, попередньо ознайомившись із запитаннями, що знаходились у них, висловлюють свої думки. Жовтий капелюх. Чи задоволені ви результатами своєї роботи?
Зелений капелюх. Що було новим дня вас?
Синій капелюх. Чи будуть набуті навички для вас корисними і потрібними в житті та навчанні?
Білий капелюх. Яка ще інформація потрібна?
Чорний капелюх. На що в майбутньому варто звернути особливу увагу? Червоний капелюх. Які почуття у вас виникли на уроках інформатики? Що ви відчували?