Будова електронних оболонок атомів
Тема 3
ПЕРІОДИЧНИЙ ЗАКОН І ПЕРІОДИЧНА СИСТЕМА ХІМІЧНИХ ЕЛЕМЕНТІВ Д. І. МЕНДЕЛЄЄВА. БУДОВА АТОМА
УРОК 48
Тема. Будова електронних оболонок атомів
Цілі уроку: розвивати навички складання електронних формул, схем розподілу електронів по квантових комірках для елементів I-III періодів; продовжити формування вмінь і навичок учнів з визначення електронної будови атома за його положенням у періодичній системі та знаходження хімічних елементів у періодичній системі за електронною формулою атома; формувати уявлення учнів про завершений
Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок.
Форми роботи: групова робота, самостійна робота.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності
Розглядаємо підготовлені учнями схеми будови електронних оболонок хімічних елементів І-III періодів. Обговорюємо утруднення, які виникли під час роботи.
Робота в парах
Пропонуємо учням з наведених формул вибрати елементи, в яких зовнішній енергетичний
Це Гелій, Неон, Аргон – інертні елементи.
– Який енергетичний рівень можна вважати завершеним?
Решта атомів у цій таблиці має незавершений зовнішній енергетичний рівень.
Пропонуємо учням за схемами будови атомів і розподілом електронів по квантових комірках вибрати хімічні елементи, в яких на зовнішньому рівні є вільні квантові комірки. (Учні по черзі називають елементи, правильні відповіді записуємо на дошці.)
Літій – три комірки.
Бор – дві комірки.
Карбон – одна комірка.
А тепер підрахуйте, скільки в цих атомах квантових комірок, що містять два спарені електрони. За результатами досліджень на уроці заповнюємо таблицю:
Назва елемента | Кількість вільних комірок | Кількість спарених електронів | Кількість неспарених електронів |
Літій | 3 | 1 | 1 |
Берилій | 3 | 2 | – |
Бор | 1 | 2 | 1 |
Карбон | – | 2 | 2 |
Нітроген | – | 2 | 3 |
Оксиген | – | 3 | 2 |
Флуор | – | 4 | 1 |
Неон | – | 5 | – |
Завдання для самостійної роботи. На прикладі цих елементів доповніть таблицю хімічними елементами III періоду.
III. Застосування знань, умінь і навичок
Керована практика
Завдання 1. За електронною формулою хімічного елемента знайдіть цей елемент у періодичній системі, назвіть його:
A) 1s12s12p1;
Б) 1s22s1;
В) 1s22s22p13s23p2;
Г) 1s22s22p6.
Завдання 2. Хімічний елемент розташований у III періоді, VI групі. Напишіть схему будови й електронну формулу цього елемента.
Завдання 3. Укажіть, які елементи мають нижченаведений розподіл електронів по енергетичних рівнях:
А) 2е1е;
Б) 2е2е;
В) 2е8еЗе.
Завдання 4. Запишіть рівняння реакції між простими речовинами, утвореними елементами А і Б, атоми яких мають такі електронні формули:
A – 1s22s22p63s2;
Б – 1s22s22р63s23р5.
Завдання 5. Подумайте, скільки різних видів молекул карбон(ІV) оксиду можна скласти з ізотопу 12С і трьох ізотопів Оксигену: 16О, 17O, 18O. Обчисліть молярні маси цих оксидів.
IV. Керована практика
(Самостійна робота за варіантами)
Варіант І
1. Визначте положення атомів у періодичній системі хімічних елементів та обчисліть число протонів, нейтронів, електронів в атомах елементів:
А) Карбон;
Б) Калій;
В) Ферум.
2. Напишіть схему будови атома й електронну формулу запропонованих атомів, укажіть кількість вільних квантових комірок, кількість спарених і неспарених електронів:
А) Оксиген;
Б) Фосфор;
В) Магній.
3. Просту речовину, утворену хімічним елементом, електронна формула зовнішнього енергетичного рівня якого – …3s23p1, спалили в кисні масою 3,2 г. Обчисліть масу простої речовини, що витратили в результаті реакції.
Варіант II
1. Визначте положення атомів у періодичній системі хімічних елементів та обчисліть число протонів, нейтронів, електронів в атомах елементів:
А) Хлор;
Б) Кальцій;
В) Кобальт.
2. Напишіть схему будови атома й електронну формулу запропонованих атомів, укажіть кількість вільних квантових комірок, кількість спарених і неспарених електронів:
А) Алюміній;
Б) Берилій;
В) Неон.
3. Просту речовину, утворену хімічним елементом, електронна формула зовнішнього енергетичного рівня якого – …3s23р3, спалили в кисні масою 3,2 г. Обчисліть масу простої речовини, що витратили в результаті реакції.
V. Підбиття підсумків уроку
1. Які питання у вас викликали запропоновані завдання?
2. Що ще ви хотіли б дізнатися про будову атомів?
3. Чи можна вважати протон, нейтрон, електрон неподільними частинками? (Ні, але ці питання вивчає ядерна фізика. Перетворення, що відбуваються в результаті хімічних реакцій, стосуються лише електронної будови атомів.)
VI. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на запитання, виконати вправи.
Творче завдання. Підготувати повідомлення про сучасні дослідження з вивчення будови атомів.