ЧИТАННЯ І ЗАПИС ЧОТИРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. УТВОРЕННЯ ЧИСЛА 10 000. ВИЗНАЧЕННЯ КІЛЬКОСТІ ДЕСЯТКІВ, СОТЕНЬ, ТИСЯЧ У ЧИСЛІ. ЗАДАЧІ НА ТРИ ДІЇ. РАДІУС
Мета: ознайомити учнів з правилом визначення кількості десятків, сотень і тисяч у числі; закріплювати вміння учнів читати і записувати чотирицифрові числа, розв’язувати задачі з буквеними даними, креслити окружність за поданим радіусом; розвивати мислення; виховувати уважність.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
Завдання 193
– Прочитайте вираз, за допомогою якого розв’язали задачу.
12 • 5 + 12 • 7 = 144 (кг)
Завдання 192
– Прочитайте
– Прочитайте приклади, у відповіді яких: 2 десятки (84 – 56 = 28; 90 : 10 • 3 = 27); 8 десятків, 8 сотень (37 + 45 = 82; 17 • 50 = 850)
– Поясніть порядок дій у прикладах четвертого стовпчика.
2. Усні обчислення
– Полічіть тисячами від 1000 до 10 000 і навпаки.
Робота в групах (змагання між трьома командами)
1-ша група | 2-га група | 3-тя група |
50 : 10 • 5 | 90 : 10 • 7 | 90 : 10 • 9 |
20 • 5 – 1 | 25 • 4 – 1 | 50 • 2 – 1 |
600 : 3 | 8000 : 2 | 9000 |
1999 + 1 | 2000 – 1 | 300 – 1 |
3. Математичний диктант
– Записати цифрами числа: дев’ять тисяч сім; дев’ятсот двадцять; три тисячі п’ятсот п’ятдесят вісім; дві тисячі дев’ятсот три; сім тисяч тринадцять.
– Записати число, яке має:
3 тис. 7 сот. 5 дес. 8 од.
5 тис. 7 сот. 4 дес. З од.
7 тис. 9 од.
6 тис. 5 дес.
– Розкласти числа на розрядні доданки: 8324; 4650; 5050; 3304.
– Записати суму як одне число.
6000 + 300 + 70 + 8
5000 + 5
8000 + 800
7000 + 700 + 2
– Записати “сусідів” чисел: 699; 7000; 400; 4999; 6900.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Завдання 194 (фронтально)
Самостійна робота (завдання 195)
Взаємоперевірка самостійної роботи.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Фронтальна робота
7000 од. + 500 од. + 30 од. + 6 од.
700 дес. + 50 дес. + 3 дес. + 6 од.
70 сот. + 5 сот. + 3 дес. + 6 од.
Учні пояснюють різні форми запису числа 7536 і на основі аналізу роблять узагальнення: щоб дізнатися, скільки всього десятків (сотень) у чотирицифровому числі, достатньо відкинути останню цифру (дві останні цифри) праворуч.
2. Первинне закріплення
Завдання 196 (1,2) (фронтально)
– Порівняйте відповідні рядки таблиць, спираючись на взаємозв’язок між сусідніми розрядами; поясніть, скільки в поданих числах усього сотень і всього десятків. Наприклад, 8 тисяч – це 80 сотень, адже одна тисяча складається з десяти сотень.
3. Дії з круглими числами (завдання 197)
Учні розглядають зразки виконання завдання, а потім знаходять значення виразів з коментуванням біля дошки.
4. Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над виразами із буквеними даними
Завдання 198 (фронтально)
– Прочитайте по-різному вираз 8000 – k.
– Знайдіть значення виразу для k = 2000.
8000 – 2000 = 6000
2. Робота над задачами
Завдання 199
Колективно складається план розв’язання задачі, записується коротка умова задачі.
Учні розв’язують задачу самостійно. Один учень працює за дошкою. Самоперевірка з дошки.
1) 48 : 12 = 4 (гр.) – зібрав Мишко;
2) 48 – 8 = 40 (гр.) – зібрала Наталка;
3) 48 + 4 + 40 = 92 (гр.) – зібрали діти.
– Змініть числові значення таким чином, щоб відповідь стала більшою.
Завдання 200
За коротким записом проводиться аналіз задачі.
Витрата тканини на один костюм, м | Кількість костюмів, штук | Витрачено тканини, м |
Однакова | 5 | 15 |
7 | K |
Діти складають вираз для розв’язання задачі; обчислюють його значення, якщо k = 45.
K : (15 : 5), якщо k = 45. 45 : (15 : 5) = 15 (костюмів).
3. Геометричний матеріал (завдання 201)
Учні розглядають малюнок, вимірюють і записують, чому дорівнює радіус кола ОА (2 см). Записують, які із зазначених точок належать колу (А, О, С, В, М).
Практична робота
– Накресліть коло, проведіть два радіуси. (Радіус – відстань від точок кола до центру.)
4. Самостійна робота з подальшою взаємоперевіркою в парах
Завдання 202
1) 18 • 3 = 54 (хлопчики);
2) 18 + 54 = 72 (дітей)
5. Завдання для допитливих “Банк математичних цікавинок”
Завдання 203
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 204; 205 (с. 32-33).
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чого вчилися на сьогоднішньому уроці?
– Що було найбільш цікавим?
– Що спричинило складнощі?