Форматування текстів
Тема. Форматування текстів.
Мета. Розширювати уявлення про середовище текстового редактора. Ознайомити учнів з операцією форматування тексту. Навчати учнів форматувати текст (розмір, колір, накреслення). Вдосконалювати вміння вводити текст з дотриманням правил орфографії і пунктуації, виділяти слова, фрагменти тексту, переміщувати текстовий курсор по тексту з використанням миші та клавіатури, зберігати текстовий документ. Формувати ІКТ-компетентності учнів та ключові компетентності для реалізації творчого потенціалу дітей. Розвивати
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань, навичок та вмінь.
Матеріали до уроку. Підручники, робочі зошити, ручки, олівці, проектор, комп’ютери.
Зміст уроку
1. Організаційна частина.
Задзвонив уже дзвінок,
Завітав до нас урок.
На місця пора сідати
І урок розпочинати.
2. Мотивація навчальної діяльності.
– Інопланетянин Елзік підготував для шкільної стіннівки два варіанти замітки про Місяць. Ознайомтесь із текстами.
Вчитель
– Який з варіантів тексту ви обрали? Чому? (Другий, тому що розмір, колір, зображення літер дозволяють легко його прочитати, основне в тексті виділено.)
– Створюючи тексти, ми намагаємося надати їм вигляду, якого вимагають від нас обставини, зміст документа або наш особистий смак.
Зміна зовнішнього вигляду тексту називається форматуванням.
3. Актуалізація опорних знань.
– Форматуючи текст чи якийсь фрагмент, потрібно спочатку його виділити. Пригадайте, як виділити слово, рядок, фрагмент у тексті? (Щоб виділити слово, потрібно підвести до нього вказівник та двічі клацнути ліву кнопку миші. Щоб виділити рядок, потрібно установити вказівник зліва від рядка і клацнути ліву кнопку миші. Щоб виділити текст чи фрагмент тексту, необхідно встановити вказівник на початок тексту чи фрагмента, натиснути ліву кнопку миші і, не відпускаючи її, провести вказівником до кінця фрагмента чи тексту, а вже потім відпустити ліву кнопку миші.)
4. Вивчення нового матеріалу.
– Для роботи з виділеним словом, фрагментом чи текстом є спеціальні інструменти.
Робота з підручником
“Читання з позначками”
– Попрацюйте з підручником (с. 41). Дізнайтесь, які є інструменти і як їх використовують. Читаючи, користуйтесь позначками: ? – я знав(ла) це (відома інформація); + – я не знав(ла) цього (нова інформація); ? – у мене з’явилося запитання стосовно цієї інформації.
– Чи з’явилися у вас запитання стосовно інформації викладеної у матеріалі підручника?
– Яка інформація, з викладеної у матеріалі підручника, вам відома?
– Що нового ви дізналися з матеріалу підручника?
Фізкультхвилинка
Почалася в класі гра:
Вліво, вправо нахилились,
Низько до землі вклонились.
Присідай і випрямляйся,
Разом з нами дружно грайся.
Раз, два! Відпочили?
До роботи дружно сіли.
5. Закріплення знань.
Робота в зошиті
Завдання 1.
– Запишіть, як можна форматувати текст за допомогою зображених кнопок.
Задати розмір символів.
Збільшити розмір символів.
Зменшити розмір символів.
Задати жирне накреслення.
Задати курсивне накреслення.
Задати підкреслення символів.
Задати колір символів.
Завдання 2.
– Розгляньте таблицю. Позначте (?) рядки, в яких текст було відформатовано.
Завдання 3.
– Допишіть команди в алгоритмі дія змінення зовнішнього вигляду тексту.
1. Виділи фрагмент тексту.
2. Вибери відповідну кнопку для роботи з виділеним фрагментом тексту.
6. Робота за комп’ютером.
A) Повторення правил безпечної роботи за комп’ютером.
– Тепер перейдемо до роботи за комп’ютером. Але спершу пригадайте правила безпечної роботи та правила поведінки в комп’ютерному класі.
Гра “Так – ні”
Біля комп’ютера сидимо рівно. (Так.)
– Під час уроку ходимо по класу, коли забажаємо. (Ні.)
– Під час роботи в класі їмо фрукти. (Ні.)
– Ліпимо використану жувальну гумку до столу. (Ні.)
– Без дозволу вчителя не приступаємо до роботи за комп’ютером. (Так.)
– Рухаючи мишкою, голосно подаємо команди. (Ні.)
– Рукавом сорочки протираємо монітор комп’ютера. (Ні.)
– Працюючи з мишкою, використовуємо вказівний і середній пальці. (Так.)
Б) Інструктаж учителя щодо роботи з комп’ютерною програмою.
– Запустіть на виконання текстовий редактор WordPad. Відкрийте (на вибір) текстовий документ 1 або 2. Відредагуйте та відформатуйте його відповідно до запропонованого варіанта на с. 42. Збережіть відредагований і відформатований текст. Закрийте текстовий редактор WordPad.
B) Робота з комп’ютерною програмою.
Г) Релаксація (зняття зорової втоми).
Офтальмологічна пауза
Оченята роблять вправи: вліво, вправо,
Потім вгору, потім вниз оченятами дивись.
Широко розплющу очі. роздивлюсь усе охоче.
Потім мружусь, наче киця, і заплющую очиці.
А тепер нове завдання – оченятам тренування:
Раз – дивлюсь у далечінь,
Два – в долоньці відпочинь.
Г) Продовження роботи з комп’ютерною програмою.
7. Підсумок уроку. Рефлексія.
Робота в зошиті
Завдання 4.
– Розмість склади в порядку зростання чисел. Прочитайте і запишіть назву операції опрацювання тексту на комп’ютері.
5 НЯ | 6 – ТЕК | 2 – МА | 3 – ТУ |
7-СТУ | 1 – ФОР | 4 – ВАН |
(Форматування тексту.)
– Чому цей урок важливий?