ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ. РЕЛЬЄФ ДНА. КЛІМАТ І ВОДИ. ПРАКТИЧНА РОБОТА 12. ПОЗНАЧЕННЯ ГЕОГРАФІЧНИХ ОБ’ЄКТІВ ТА ТЕЧІЙ ОКЕАНІВ НА КОНТУРНІЙ КАРТІ
Мета:
Навчальна: ознайомити з планом вивчення океанів; актуалізувати знання учнів про особливості природи Світового океану; сформувати знання про характерні ознаки географічного положення та природи Тихого океану; формувати первинні практичні уміння складати характеристику океану за тематичними картами атласу;
Розвивальна: розвивати вміння складати цілеспрямований опис об’єкта за типовим планом;
Виховна: виховувати пізнавальну активність, інтерес до вивчення теми, самостійність.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання:
Опорні та базові поняття: Світовий океан, шельф, материковий схил, ложе океану, жолоб, острівна дуга, цунамі, підводний хребет, улоговина, клімат, водні маси, солоність, океанічні течії.
Географічна номенклатура: моря: Берингове, Охотське, Філіппінське, Південнокитайське; затоки: Аляска, Каліфорнійська; Берингова протока; острови: Японські, Філіппінські, Нова Гвінея, Гавайські, Нова Зеландія, Тонга; Соломонові; Східнотихоокеанське підняття, Північно-Західна, Північно-Східна улоговини;
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, ВМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ
– Що називають Світовим океаном? Яка частина гідросфери припадає на Світовий океан?
– З яких частин складається Світовий океан?
– Який з океанів найбільший за площею? Який найменший?
– За яким принципом проведено умовні межі між океанами?
Пригадайте, як виникли назви кожного з океанів.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Світовий океан “обіймає” Землю гігантським водним простором та є єдиним організмом. Водночас біля берегів Гренландії та Антарктиди цілий рік бушують шторми з холодними пронизливими вітрами, а в тропічних широтах нещадно пече сонце та лише зрідка проносяться ураганні вітри. До того ж Світовий океан розподілений материками на окремі частини, кожна з яких має свої особливі ознаки природи. Сьогодні ми починаємо вивчати розділ, з якого ви дізнаєтесь про особливості природи кожного з океанів Землі. І першим об’єктом нашого дослідження є “його величність” Тихий океан – найбільший за площею, найглибший та найдавніший серед океанів Землі.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Ознайомлення з планом вивчення океанів
1) Географічне положення океану (положення щодо екватора, нульового меридіана, материків та інших океанів; особливості берегової лінії: моря, затоки, протоки, острови)
2) Рельєф дна
3) Клімат і води
4) Органічний світ
5) Природні ресурси океану
6) Охорона природи океану
2. Географічне положення та розміри Тихого океану
Площа 178,7 млн км2 (майже 1/3 поверхні Землі, у 3,3 рази більше площі Євразії). Простягається із заходу на схід майже на 19 тис. км (майже половина земного екватора!), а з півночі на південь – на 16 тис. км.
Розташований в усіх чотирьох півкулях Землі.
Екватор поділяє океан приблизно на дві рівні частини, природа яких подібна. Найширша частина розташована між тропіками.
Омиває береги Північної та Південної Америки, Антарктиди, Австралії та Євразії.
Межа з Північним Льодовитим океаном проходить через Берингову протоку. Межі з Атлантичним та Індійським океанами проведені за умовними меридіанами.
3. Рельєф дна
Єдиний океан, значна частина якого лежить в межах однієї літосферної плити. У зонах взаємодії плити з іншими утворилися глибоководні жолоби та острівні дуги (Тихоокеанське “Вогняне кільце”).
Рельєф дна складний. Материковий шельф в океані становить лише 10 % від загальної площі; материковий схил крутий, розчленований каньйонами. Ложе океану становить понад 65 % площі дна. Його перетинають підводні гірські хребти (найбільший Східнотихоокеанське підняття), які розподіляють ложе на кілька улоговин (найбільші Північно-Східна, Північно-західна). На дні улоговин широко розвинені вулканічні горби і гори.
4. Клімат і води
Клімат різноманітний. Океан розташований в усіх кліматичних поясах, крім арктичного. Більша частина лежить в екваторіальному, субекваторіальних і тропічних поясах. Найбільш неспокійний та грізний серед усіх океанів.
Утворено всі типи поверхневих водних мас, окрім арктичних. Завдяки географічному положенню є найтеплішим серед інших океанів (+19, 4 °С). Солоність поверхневих вод коливається в межах від 30 до 35 %о.
Системи течій утворюють два кільця. Північне: Північна Пасатна, Куросіо, Північно-Тихоокеанська, Каліфорнійська; Південне – Південна Пасатна, Східно-Австралійська, Перуанська, течія Західних Вітрів.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Практична робота 12. Позначте на контурній карті географічні об’єкти Тихого
Океану (див. “Географічну номенклатуру)
– У чому полягають особливості географічного положення Тихого океану?
– Які основні форми рельєфу характерні для дна Тихого океану?
– Які типи атмосферної циркуляції беруть участь у формуванні кліматичних особливостей Тихого океану?
– Які основні течії формуються в Тихому океані?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацюйте §___.
Випереджальне (окремим учням): підготуйте повідомлення про унікальні
Організми Тихого океану.