Казка в музиці
Урок 18
Казка в музиці
Мета уроку: поглиблювати уявлення учнів про мову музики, роль засобів виразності у створенні різних музичних образів. Розвивати емоційну сферу школярів, уяву, творчі здібності. Виховувати потребу в спілкуванні з мистецтвом, показати ідеали Краси і Добра, втілені в балеті “Лускунчик”.
Очікувані результати: учні визначають роль засобів виразності у створенні різних музичних образів, порівнюють музичні твори за характером, розрізняють на слух звучання оркестру і окремих музичних інструментів, виразно
Обладнання:
Тип уроку: комбінований; поглиблення теми, засвоєння нових знань.
Домінанти уроку:
– казкові образи в музиці;
– балет.
1. Організаційний етап
1.1. Вхід до класу під музику.
1.2. Перевірка присутності учнів:
Кількість за списком _____,
Кількість присутніх на уроці _____,
Відсутніх _____.
1.3. Перевірка готовності учнів до уроку.
1.4. Перевірка готовності класного приміщення до уроку.
2. Орієнтовний план уроку
2.1. Вхід до класу під “Марш” з балету П. Чайковського “Лускунчик”.
2.2. Музичне привітання.
2.3. Розспівування.
2.4. Бесіда за темою уроку.
2.5. Слухання п’єси П. Чайковського “Баба Яга” з “Дитячого альбому” і “Танцю феї Драже” з балету “Лускунчик”.
2.6. Виконання творчого завдання.
2.7. Розучування пісні Я. Степового “Сніжинки”.
2.8. Виконання в русі пісні “Морозець” (муз. Б. Фільц) та інших зимових пісень.
2.9. Узагальнення.
3. Актуалізація опорних знань
3.1. Музичне привітання.
3.2. Розспівування.
3.3. Повторення матеріалу попереднього уроку.
3.4. Продовження роботи над піснею “Морозець” (Б. Фільц).
3.5 Виконання в русі вивчених зимових пісень.
4. Мотивація навчальної діяльності
4.1. Повідомлення теми уроку.
4.2. Мотиваційна бесіда.
На прикладі творів П. Чайковського розглянемо роль засобів виразності музики у створенні різних музичних образів. Ми вчимося розуміти мову музики, щоб стати справжніми слухачами й цінителями музичного мистецтва.
5. Етап засвоєння нових знань
5.1. Бесіда за темою уроку.
5.2. Слухання п’єс П. Чайковського “Баба Яга” з “Дитячого альбому” і “Танець феї Драже” з балету “Лускунчик”.
Визначення особливостей музики.
5.3. Перегляд відеоматеріалу: “Танець феї Драже” з балету “Лускунчик” і п’єса “Баба Яга” з мультфільму “Дитячий альбом”.
5.4. Розучування пісні “Сніжинки” (муз. Я. Степового). Виконання з ігровими рухами. Музикування.
МАРШ
(З балету “Лускунчик”)
Музика П. Чайковского
6. Узагальнення та закріплення знань
– З якою музикою учні познайомилися на уроці? Чим вона їм сподобалася і запам’яталася?
– Про яких казкових персонажів розповіла музика П. Чайковського?
– Які засоби виразності допомогли створити яскраві музичні образи?
– Де можна побачити балет?
– Які особливості балету запам’ятали учні?
– За бажанням – завдання в “Робочому зошиті з музичного мистецтва”.
7. Підбиття підсумків уроку
Музика створює різні музичні образи. Мова музики, як і мова людини, дуже виразна, але її треба вчитися розуміти.
8. Домашнє завдання
Слухати музику.
Related posts:
- Засоби музичної виразності. Іграшкові й дитячі образи в музиці Урок 28. Засоби музичної виразності. Іграшкові й дитячі образи в музиці Мета уроку: показати роль засобів виразності музики у створенні іграшкових і дитячих образів у музичних творах. Розвивати музичні і творчі здібності учнів. Виховувати інтерес до музичного мистецтва, формувати творчу особистість, залучати школярів до участі у різноманітній музичній діяльності. Очікувані результати: учні визначають роль засобів […]...
- Ти і музика Урок 17 Ти і музика Мета уроку: привернути увагу учнів до ролі музики в нашому житті. Збагачувати уявлення про музичні твори казкового змісту, музику із мультфільмів. Розвивати в школярів співацькі навички, почуття ритму, творчі здібності, фантазію і уяву. Виховувати культуру виконання і слухання музики, викликати пізнавальний інтерес щодо казкових сюжетів, втілених у музиці. Пояснити, що […]...
- Дитяча опера. Танець і пісня запрошують до балету Урок 20. Дитяча опера. Танець і пісня запрошують до балету Мета уроку: збагачувати уявлення учнів про жанр балету, відмітити його особливості, продовжити знайомити школярів з музикою балету П. Чайковського “Лебедине озеро”. Розвивати музичний слух, почуття ритму, творчі здібності. Виховувати любов до класичної музики, викликати інтерес до балетного жанру, бажання ближче познайомитися з шедеврами світового балету. […]...
- Зимова казка Урок 14 Зимова казка Мета уроку: знайомити першокласників з музикою зимової тематики. Збагачувати слухацький досвід учнів щодо відтворення в музиці образів казкових персонажів. Розвивати емоційну сферу, уяву. Виховувати культуру слухання і виконання музики. Очікувані результати: учні визначають особливості музичного твору, засоби виразності, що створюють образ музики, виразно співають, передають пластичними рухами характер музики, беруть участь […]...
- Чарівні мелодії зими Урок 17. Чарівні мелодії зими Мета уроку: продовжити знайомити учнів із зимовими обрядовими піснями, підкреслювати зв’язок музики із життям. Збагачувати слухацький досвід учнів творами зимової тематики. Розвивати емоційно-чуттєву сферу школярів, співацькі навички, творчі здібності. Виховувати любов до народної і класичної музики, викликати інтерес до українського фольклору, різних жанрів музичного мистецтва. Очікувані результати: учні розповідають про […]...
- Такі різні настрої Урок 8 Такі різні настрої Мета уроку: вчити учнів розуміти емоційний зміст музичних творів. Познайомити з музикою “Дитячого альбому” П. Чайковського. Розвивати чуттєву сферу, музичні здібності. Засобами музики виховувати в учнів кращі якості характеру – душевність, чуйність, спроможність співчувати іншим людям. Підтримувати позитивне ставлення до життя. Очікувані результати: учні визначають емоційно-образний зміст музичних творів, роль […]...
- Музика і казка Мета: розширити уявлення учнів про казкові образи музичного мистецтва. Тему присвячено різноманітним зв’язкам музичного мистецтва з казкою. Тому в її змісті фігурують вокальні й інструментальні твори” написані на казкові сюжети; дидактична казка про музику; музика, створена до казок… Розпочати урок доцільно бесідою про казки та пригадуванням відомих дітям музичних творів казкової тематики. В їх числі […]...
- Марш. Танець Урок 3. Марш. Танець Мета уроку: збагачувати уявлення учнів про життєвий зміст музичного мистецтва, особливості музики маршу і танцю. Поглибити знання про різні види танців. Закріпити поняття “танець”, “балет”, “симфонічний оркестр”, “дводольність”, “тридольність”. Розвивати емоційну сферу школярів, музичний слух, творчі здібності. Виховувати культуру виконання і слухання музики. Очікувані результати: учні визначають спільні риси всіх маршів […]...
- Про що говорить музика Урок 5 Про що говорить музика Мета уроку: вчити учнів визначати зміст і характер музичних творів, знайомити з засобами музичної виразності. Дати поняття “оркестр”. Розвивати співацькі навички, творчу уяву, артистичні здібності. Викликати в школярів потребу в спілкуванні з музикою. Очікувані результати: учні визначають окремі засоби музичної виразності, відтворюють пульс музики, розрізняють звучання оркестру і окремих […]...
- Весна-чарівниця Урок 26 Весна-чарівниця Мета уроку: вчити першокласників розуміти образний зміст музичних творів, визначати роль засобів виразності у створенні музичних образів. Пояснити, що таке “кривий танець”. Розвивати емоційно-чуттєву сферу учнів, вдосконалювати співацькі навички, збагачувати мистецький кругозір. Підвести до усвідомлення єдності людини з природою. Очікувані результати: учні визначають образний зміст музики, мають уявлення про окремі засоби виразності, […]...
- Як музика малює картини природи Урок 25 Як музика малює картини природи Мета уроку: збагачувати уявлення учнів про виразні можливості музики щодо відображення образів природи. Вчити порівнювати музичні образи з поетичними і живописними. Дати поняття “тембр”. Розвивати музичний слух, художньо-образне мислення. Виховувати чуйну й гармонійну особистість, пробуджувати інтерес до різних видів мистецтва. Очікувані результати: учні мають уявлення про відтворення образів […]...
- Весняні настрої в музиці Урок 23 Весняні настрої в музиці Мета уроку: познайомити учнів з прикладами відображення в мистецтві образів весняної природи. Пояснити, що таке “веснянка”. Розвивати чуттєву сферу, уміння відчувати емоційно-образний зміст музики, співацькі навички, творчі здібності. Виховувати чуйну й гармонійну особистість, вчити бачити красу навколишнього світу. Очікувані результати: учні мають уявлення про пісні-веснянки, розуміють їх життєвий зміст, […]...
- Музичний театр Урок 21. Музичний театр Мета уроку: узагальнити знання учнів про музично-театральні жанри. Познайомити з музикою балету С. Прокоф’єва “Попелюшка”. Розвивати емоційно-чуттєву сферу школярів, музичні і творчі здібності. Виховувати в учнів ціннісне ставлення до мистецтва, балетної класики, викликати бажання відвідати оперні та балетні спектаклі. Очікувані результати: учні пояснюють особливості музично-театральних жанрів, розрізняють ознаки опери і балету, […]...
- Зустрічі пісні, танцю, маршу Урок 7. Зустрічі пісні, танцю, маршу Мета уроку: ознайомити учнів з прикладами “зустрічі” різних типів музики в одному творі. Дати поняття “пісня-марш”, “пісня-танець”, “танець-хода”, “полонез”, “динаміка”. Розвивати в школярів співацькі навички, почуття ритму, виховувати художній смак, інтерес до класичної музики, творчості видатних композиторів. Очікувані результати: учні наводять приклади пісень-маршів і пісень-танців, визначають в них ознаки […]...
- В небі жайворонок в’ється Урок 28 В небі жайворонок в’ється Мета уроку: збагачувати враження учнів щодо передачі в музиці образів живої природи. Підкреслити роль зображальних засобів в музиці про птахів. Розвивати здатність учнів тонко відчувати життя природи і розуміти засоби втілення її образів в мистецтві. Вдосконалювати навички виконавця і уважного слухача. Засобами мистецтва виховувати любов до природи, пізнавальний інтерес […]...
- МУЗИЧНІ КРАЇНИ – ОПЕРА, БАЛЕТ Урок 24. МУЗИЧНІ КРАЇНИ – ОПЕРА, БАЛЕТ Вступ Ми вже потоваришували з трьома “китами” музики (піснею, танцем і маршем), тому нас пускатимуть до всіх музичних країн. Розпочнемо, з країн Опера та Балет. В операх спів часто поєднується з маршовістю та танцювальністю. Прослухайте та розпочніть вивчення пісні, що має танцювальний характер, тому що вона про український […]...
- Вийшли дітоньки на луг Урок 30 Вийшли дітоньки на луг Мета уроку: знайомити учнів з музично-ігровим матеріалом весінньо-літнього циклу, творами українських композиторів. Розвивати музичний слух, співацькі навички, вміння ритмічно рухатися під музику. Спонукати учнів до самостійних розповідей про музику. На прикладі музичних народних ігор виховувати кращі риси характеру людини, добре й уважне ставлення до друзів. Очікувані результати: учні пояснюють […]...
- Пастуша пісня Урок 20 Пастуша пісня Мета уроку: поширювати знання учнів про український народний інструмент сопілку. Пояснити поняття “пастораль”. Розвивати художньо-образне мислення, уяву, допитливість щодо різних жанрів мистецтва і музичних інструментів. Удосконалювати співацькі навички, пробуджувати інтерес до музикування на сопілці. Виховувати поважне ставлення до культури українського народу, любов до мистецтва. Очікувані результати: учні визначають життєвий зміст музики, […]...
- МУЗИКА СНІЖИНОК Урок 18. МУЗИКА СНІЖИНОК Вступ Нас усюди супроводжує музика, вона створює святковий настрій і розповідає про зиму. Караоке. Пісня “То сніжинки, мов пушинки” Продовження розучування пісні “Морозець” Не існує навіть двох однакових сніжинок. Вони – немов звуки музики, рухаються то вгору, то донизу, то завмирають. Уявіть себе сніжинками і продовжіть розучування пісні Богдани Фільц “Морозець”! […]...
- Основні музичні жанри. Узагальнення Урок 26. Основні музичні жанри. Узагальнення Мета уроку: узагальнити знання учнів за темою “Основні музичні жанри”. Повторити вивчене, перевірити засвоєння теми учнями. Очікувані результати: учні називають основні музичні жанри, пояснюють їхні особливості, наводять приклади відомих їм творів, упізнають мелодію за нотним записом, виразно співають, ритмічно рухаються під музику, беруть участь у різноманітній музичній діяльності. Обладнання: […]...
- ЕЛЕМЕНТИ МУЗИЧНОЇ МОВИ – ЛАД, РИТМ, МЕТР Урок 29. ЕЛЕМЕНТИ МУЗИЧНОЇ МОВИ – ЛАД, РИТМ, МЕТР Вступ Заспіваймо веснянку, щоб іще раз привітати тепле сонечко! Прослухаймо і почнемо розучувати українську веснянку “Розлилися води”. Зверніть увагу на виражальні та зображальні можливості мелодії пісні. Визначте лад головної мелодії (мажорний чи мінорний). Демонстрація веснянки “Розлилися води” Розучування веснянки “Розлилися води” Поділіть на фрази мелодію веснянки. […]...
- Якими бувають музичні звуки Урок 3 Якими бувають музичні звуки Мета уроку: познайомити учнів з різновидами музичних звуків, дати поняття “ритм”. Розвивати співацькі навички, почуття ритму, творчі здібності школярів. Підтримувати бажання брати участь у колективній творчості. Очікувані результати: учні розрізняють довгі й короткі, високі й низькі, гучні та тихі музичні звуки; пояснюють різницю між ритмом і пульсом музики; висловлюють […]...
- Осінні музичні картинки Урок 6 Осінні музичні картинки Мета уроку: показати приклади відтворення образів осінньої природи в різних видах мистецтва. Розвивати вокально-хорові навички, творчі здібності, уяву учнів. Вчити їх жити в гармонії з природою, бачити її красу. Виховувати любов до мистецтва. Очікувані результати: учні висловлюють свої враження від творів мистецтва – живопису, поезії, музики,- в яких відображені образи […]...
- Як виконують музику Урок 4 Як виконують музику Мета уроку: збагачувати слухацький досвід першокласників, дати поняття “виконавець”, “вокальна та інструментальна музика”, “хор”, “оркестр”. Познайомити з варіантами виконання музичних творів. Розвивати музичний слух, образне мислення. Виховувати інтерес до класичної музики. Очікувані результати: учні пояснюють роль композитора, виконавця і слухача у створенні і сприйманні музики; визначають відмінності між вокальною та […]...
- Весняні мотиви в музиці Урок 25. Весняні мотиви в музиці Мета уроку: продовжити знайомити учнів із творами українських композиторів про весну. На прикладі кантати Л. Дичко “Чотири пори року” ознайомити школярів із жанром кантати, пояснити його особливості. Розвивати вокально-хорові і слухацькі навички учнів, творчу уяву. Виховувати мислячу й чуйну особистість, любов до музики. Очікувані результати: учні пояснюють ознаки хорового […]...
- Музика весняного дощу Урок 29 Музика весняного дощу Мета уроку: поглиблювати уявлення учнів щодо образів і явищ природи, утілених в народній творчості та в музиці українських композиторів. Розвивати творчі здібності першокласників, вдосконалювати виконавські й слухацькі навички. Засобами мистецтва виховувати почуття любові до природи. Залучати учнів до інсценізації народних пісень та ігор, пояснювати їх життєвий зміст. Очікувані результати: учні […]...
- Як музика передає характери людей? Музичний портрет Урок 11. Як музика передає характери людей? Музичний портрет Мета уроку: збагачувати уявлення учнів про виражальні можливості музики. Познайомити з прикладами “музичних портретів”. Дати поняття “реприза”. Розвивати емоційно-чуттєву сферу школярів, музично-образне мислення, творчу уяву, вокально-хорові навички, уміння розмірковувати про музику. Засобами мистецтва виховувати культуру поведінки і спілкування, збагачувати слуховий досвід учнів. Очікувані результати: учні наводять […]...
- Музика Урок 2 Музика – мистецтво звуків Мета уроку: збагачувати музичний досвід учнів. Розвивати емоційно-образне мислення, звуковисотний слух, почуття ритму. Виховувати любов до музики, до природи. Очікувані результати: учні пояснюють різницю між музичними і шумовими звуками, визначають напрямок руху мелодії за графічним записом і показують його рукою, набувають навичок елементарного музикування, виразно співають, ритмічно рухаються під […]...
- Паузи, тривалості пауз. Розучування норвезької народної пісні “Чарівний смичок”. Слухання музики. “Чарівна скрипка” (українська народна казка) 5 КЛАС Тема 1. Музика і мистецтво слова. Урок 9 Тема уроку. Паузи, тривалості пауз. Розучування норвезької народної пісні “Чарівний смичок”. Слухання музики. “Чарівна скрипка” (українська народна казка) Мета уроку: поглиблювати знання учнів з теорії музики за допомогою ритмічних вправ; розвивати вокально-хорові навички та ритмічний слух; виховувати любов до народної пісні. Тип уроку: комбінований. Обладнання: […]...
- Дивовижна мова музики. Узагальнення Урок 30. Дивовижна мова музики. Узагальнення Мета уроку: узагальнити тему. Підсумувати і перевірити знання, набуті учнями. Підготовка до заключного уроку-концерту. Розвивати музичні й творчі здібності учнів, здатність емоційно сприймати музику і відмічати її особливості. Виховувати любов до музики, культуру сприймання і виконання музичних творів. Очікувані результати: учні емоційно сприймають музику, пояснюють її особливості, розуміють зміст […]...
- Пісня. Пісня без слів Урок 6. Пісня. Пісня без слів Мета уроку: закріпити знання учнів про особливості музики пісенного характеру. Збагачувати слуховий досвід школярів, пояснювати значення музичних термінів. Дати поняття “а капела”, “музичний лад”, “мажор”, “мінор”. Розвивати музичні і творчі здібності школярів. Засобами музичного мистецтва здійснювати духовне виховання учнів, виховувати любов до музики. Очікувані результати: учні пояснюють особливості пісні […]...
- КАЗКА, ЯКУ РОЗПОВІЛА МУЗИКА Урок 34. КАЗКА, ЯКУ РОЗПОВІЛА МУЗИКА Вступ Сьогодні ми прослухаємо симфонічну казку “Петрик і Вовк” повністю! Російський композитор Сергій Прокоф’єв написав її, щоб розповісти дітям про інструменти симфонічного оркестру. Уважно прослухайте музику. Спробуйте впізнати дійових осіб казки за тембром інструментів. Слухання. С. Прокоф’єв. Симфонічна казка “Петрик і Вовк” Правила гри “Відгадай музичний інструмент” На екрані […]...
- Про що розповів композитор Урок 12 Про що розповів композитор Мета уроку: познайомити першокласників з музикою Й.-С. Баха. Збагачувати їхні уявлення про виразність музичної мови. Розвивати музично-образне мислення, співацькі навички, почуття ритму. Викликати інтерес до мистецтва, класичної музики. Виховувати риси загальної культури людини. Очікувані результати: учні пояснюють, що таке менует, розповідають про волинку; виконують ритмічні вправи, визначають характер музичних […]...
- Музичний хоровод Урок 16 Музичний хоровод Мета уроку: узагальнення теми І семестру. З’ясувати рівень засвоєння матеріалу: як учні навчилися слухати музику, розуміти її характер, настрій, емоційно-образний зміст, яких виконавських навичок набули. Очікувані результати: учні розповідають, про що вони дізналися на уроках музичного мистецтва, яку музику та яких композиторів запам’ятали, які вивчили пісні, які знають танці; учні виразно […]...
- Промайнув навчальний рік Урок 31 Промайнув навчальний рік Мета уроку: підвести підсумки уроків музичного мистецтва в цьому навчальному році. Перевірити знання, набуті навички виконавця і слухача. Підготовка до заключного уроку-концерту. Очікувані результати: учні пригадують вивчені пісні, виразно виконують їх в русі, розповідають про музику, яка їм сподобалася й запам’яталася, відповідають на запитання, пропонують музичний матеріал до заключного уроку-концерту. […]...
- Народність у музиці та жанрові зв’язки. Є. Станкович “Триптих для скрипки та фортепіано” 8 КЛАС II семестр Тема. Музика в діалозі з сучасністю Урок 33 Тема уроку. Народність у музиці та жанрові зв’язки. Є. Станкович “Триптих для скрипки та фортепіано” – слухання. Народна музика і музичний фольклор. “Пісня на добро” – розучування Мета уроку: поглибити з дітьми набуті знання з музичної грамоти та музичної літератури; розвивати естетичні смаки […]...
- Що таке музична мова? Коли природа оживає Урок 27. Що таке музична мова? Коли природа оживає… Мета уроку: збагачувати уявлення учнів про елементи музичної мови. Учити визначати роль засобів виразності музики у створенні музичного образу. Розвивати вокально-хорові навички, художньо-творче мислення. Засобами мистецтва формувати мислячу й чуйну особистість. Очікувані результати: учні називають деякі елементи музичної мови, визначають їхню роль у створенні музичного образу, […]...
- Узгодження у музиці метру, ритму і темпу. Розучування пісні “Синові” А. Пашкевича. Слухання музики. О. Тактакішвілі. Ораторія “Слідами Руставелі” 7 КЛАС Тема 2. Композиція музичного твору Урок 19 Тема уроку. Узгодження у музиці метру, ритму і темпу. Розучування пісні “Синові” А. Пашкевича. Слухання музики. О. Тактакішвілі. Ораторія “Слідами Руставелі” Мета уроку: дослідити узгодження в музиці метру, ритму і темпу у музичних творах; розвивати ладо-тональний слух, музичну пам’ять, співацькі навички; виховувати інтерес до музики. Тип […]...
- Музичні картинки Урок 14. Музичні картинки Мета уроку: показати зв’язок музики із життям. Познайомити учнів із прикладами відтворення в музиці образів природи. Підкреслити роль засобів виразності у створенні музичних образів. Розвивати в школярів емоційність, художньо-образне мислення, творчу уяву, вдосконалювати співацькі та слухацькі навички. Виховувати любов до природи, до мистецтва, учити розуміти його мову. Очікувані результати: учні наводять […]...
- Музика зображує Урок 12. Музика зображує Мета уроку: поглибити знання учнів про зображальні можливості музики. Показати роль окремих засобів виразності в зображенні звуків і шумів навколишнього світу в музичних творах. Розвивати в школярів художньо-образне мислення, співацькі навички, творчі здібності. Викликати інтерес до музичного мистецтва, виховувати культуру слухача і виконавця. Очікувані результати: учні розрізняють поняття “виражальність” і “зображальність” […]...