КЛАС СОЦІАЛЬНИЙ

Соціологія короткий енциклопедичний словник

КЛАС СОЦІАЛЬНИЙ – основна форма соціальної стратифікації суспільства, ключове поняття політ, економії, історії, соціальної філософії, політології, соціології. К. с. формується і утверджується як результат радикальних соціальних, політ, і екон. трансформацій XVII – XVIII ст., а також змін у організації праці та способі життя значної частини населення. Індустріальному суспільству відповідали головні соціальні типи (класи) і основні дійові особи – буржуа, землевласники, пролетарі. Поняття “клас”

стає центральним у марксизмі. Згідно з К. Марксом клас є основним елементом екон. структури, в якій домінуюча роль належить промисловості. Нерівність, а точніше навіть протилежність екон. статусів згодом доповнюється усвідомленням нерівності всіх взагалі життєвих умов і шансів, способу життя, відкриттям факту разючих відмінностей у сприйнятті та витлумаченні дійсності, у повсякденних звичках й уподобаннях. У політ, процес клас включається як носій визначених інтересів і потреб, а тому стає суб’єктом істор. діяльності, власне К. с. Приналежність до класу, таким чином, обумовлює, а також пояснює дії індивідів.
У 80-х рр. амер. соціолог Е. Райт найпослідовніше обстоює тезу про релевантність поняття “клас” в аналізі нерівності у розвинених країнах наприкінці XX ст. У сучасній конфліктол. перспективі (Р. Дарендорф) класи визначаються як сукупності індивідів, які розпоряджаються приблизно однаковими за обсягом владними повноваженнями і мають спільні політ, інтереси.

За М. Вебером, клас є продуктом класифікаторської діяльності соціолога, оскільки реальним буттям наділені лише окремі індивіди, не надособові утворення. Тому “клас” – це просто сукупність людей, які перебувають у однаковій ситуації на ринку праці, тобто у “класовій ситуації”, тому й схожість поведінки обумовлена однаковими обставинами, але аж ніяк не “інтересами і потребами класу”. Удосконалений англ. соціологами (Дж. Голдторп) підхід М. Вебера до можливостей емпіричної фіксації класової ситуації, дав змогу їм говорити про стійкі навички ідентифікації себе з класом – дорослим населенням Великої Британії, тобто вважати його чимось з розряду досить реального. І не в останню чергу тому, що з класом пов’язана сукупність стійких характеристик, втілених у повсякденній поведінці.

П. Бурдьє, як і М. Вебер, також вважає клас “паперовою” конструкцією соціолога. Індивіди дійсно можуть бути згруповані у спільності (класи) на основі схожості місця, становища у різних “полях” соціального простору, тобто за ознакою приблизно рівного доступу до екон., політ., культурного і символ, капіталів. Проте звідси не випливає, що така спільність діятиме як єдиний суб’єкт, як цілеспрямована згуртована група. Все, що може дозволити собі соціолог, так це визнати залежність між об’єктивним становищем спільності (класу) в багатокоординатному соціальному просторі й сукупністю її ціннісних орієнтацій, здатністю відрізняти і класифікувати – габітусом – у визначенні П. Бурдьє. Реальна ж поведінка спільності обумовлена обсягом, структурою та співвідношенням конкретних капіталів.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: КЛАС СОЦІАЛЬНИЙ