МІРИ МАСИ. ГРАМ. ТОННА. ЦЕНТНЕР. ВІДНОШЕННЯ МІЖ ОДИНИЦЯМИ МАСИ. ЗАДАЧІ З БУКВЕНИМИ ДАНИМИ
Мета: ознайомити учнів з новими одиницями маси – грамом, тонною; встановити співвідношення між грамом і кілограмом, між кілограмом і тонною; формувати вміння розв’язувати задачі з буквеними даними; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, творчі здібності; виховувати старанність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення. Гра “Хто швидше?” (додаток)
3. Робота за таблицею
4. Перетворення іменованих чисел
– Запишіть у сантиметрах.
6 дм 2 см = [ ]
8 м = [ ]
5 м 4 дм 3 см = [ ]
– Запишіть у міліметрах.
8 см 6 мм = [ ]
7 дм 2 мм = [ ]
4 дм 8 см 1 мм = [ ]
– Запишіть у метрах.
350 дм = [ ]
700 см = [ ]
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми ознайомимося з новими одиницями вимірювання маси, пригадаємо вже відомі вам, встановимо відношення між одиницями маси.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Підготовча робота
– Які одиниці вимірювання маси знаєте?
– Які величини ми вимірюємо кілограмами? За допомогою якого приладу? (Терезів)
Створення
– А якщо потрібно зважити дрібну річ, яка важить менше 1 кг, що будемо робити?
– Ось тут у пригоді стане дрібна одиниця вимірювання маси – грам,
2. Ознайомлення з одиницею маси – грамом
– Масу предметів, які легші за 1 кг, вимірюють грамами. Один грам – це тисячна частина кілограма. Отже, 1000 г = 1 кг.
3. Практична робота. Зважування дрібних предметів
Демонстрування терезів і гирьок для зважування (можна взяти в кабінеті фізики).
4. Ознайомлення з одиницею маси – тонною
– А якщо потрібно виміряти масу синього кита, які одиниці маси ми для цього використаємо?
– Тут у пригоді стане найбільша одиниця маси – тонна.
1 т = 1000 кг
5. Первинне закріплення (с. 71, завдання 466)
– Прочитайте таблицю.
1 ц = 100 кг 1 т = 10 ц 1 т = 1000 кг
– Користуючись таблицею, виконайте завдання.
– Запишіть у центнерах: 500 кг; 800 кг; 300 кг; 3 т; 8 т 500 кг.
– Запишіть у кілограмах: 7 ц; 6 ц; 2 ц.
6. Усне розв’язування задачі (с. 72, завдання 467)
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Завдання за малюнком (с. 72, завдання 468)
– Визначте масу одного кроля.
Розв’язання
1) 5 + 5 = 10 (кг) – маса гирьок на правій чаші
2) 10 – 1 = 9 (кг) – маса трьох кролів
3) 9 : 3 = 3 (кг)
Відповідь: 3 кг маса одного кроля.
2. Гра “Шифрувальник” (с. 70-71, завдання 465)
3. Розв’язування задачі з буквеними даними (с. 72, завдання 469)
Ціна одного метра тканини Ь грн. Усього тканини о метрів. Вартість усієї тканини с грн.___________
Ціна | Кількість | Вартість |
B | А | С |
– Що таке ціна? (Це вартість одного предмета, одиниця товару.)
– Що таке вартість? (Вартість – це кількість грошей, отриманих за всю тканину.)
– Про які величини ми дізнаємося, якщо обчислимо такі вирази:
B • а – (вартість)
С : b – (ціна)
С : а – (кількість)
– Як зміниться кількість придбаного товару при збільшенні вартості у кілька разів за однакової ціни?
– А якщо вартість зменшиться в кілька разів?
4. Самостійна робота. Тестування (додаток)
1 варіант
1) Число триста п’ятдесят записують так:
А) 305;
Б) 350;
В) 355.
2) У числі 146:
А) сто сотень, сорок десятків, шість одиниць;
Б) одна сотня, чотири десятки, шість одиниць;
В) одна сотня, сорок десятків, шість одиниць.
3) Число 376 записують сумою розрядних доданків так:
А) 300 + 70 + 6;
Б) 300 + 76;
В) 300 + 7 + 6.
4) “Сусідами” числа 869 є:
А) 860 і 870;
Б) 859 і 879;
В) 868 і 870.
5) 85 мм = [ ] см [ ] мм.
А) 8 см 50 мм;
Б) 8 см 5 мм;
В) 80 см 5 мм.
6) 9000 кг = [ ] т.
А) 9 т;
Б) 90 т;
В) 900 т.
2 варіант
1) Число чотириста п’ять записують так:
А) 405;
Б) 450;
В) 455.
2) У числі 153:
А) сто сотень, п’ятдесят десятків, три одиниці;
Б) одна сотня, п’ять десятків, три одиниці;
В) одна сотня, п’ятдесят десятків, три одиниці.
3) Число 284 записують сумою розрядних доданків так:
А) 200 + 80 + 4;
Б) 200 + 84;
В) 200 + 8 + 4.
4) “Сусідами” числа 819 є:
А) 810 і 820;
Б) 818 і 820;
В) 809 і 810.
5) 78 мм = [ ] см [ ] мм.
А) 7 см 80 мм;
Б) 7 см 8 мм;
В) 70 см 8 мм.
6) 3 т = [ ] кг.
А) 300 кг;
Б) 30 кг;
В) 3000 кг.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Які нові одиниці маси запам’ятали?
– Що цікавого почули на уроці?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 72, завдання 471; 472.