Музика зображує
Урок 12.
Музика зображує
Мета уроку: поглибити знання учнів про зображальні можливості музики. Показати роль окремих засобів виразності в зображенні звуків і шумів навколишнього світу в музичних творах. Розвивати в школярів художньо-образне мислення, співацькі навички, творчі здібності. Викликати інтерес до музичного мистецтва, виховувати культуру слухача і виконавця.
Очікувані результати: учні розрізняють поняття “виражальність” і “зображальність” в музиці, наводять приклади зображальності в музичних творах, пояснюють
Обладнання: _________________________________________
Тип уроку: комбінований, поглиблення теми.
Домінанти уроку:
– зображальність в музиці;
– засоби музичної виразності.
1. Організаційний етап
1.1. Вхід до класу під музику.
1.2. Перевірка присутності учнів:
Кількість за списком ___,
Кількість присутніх на уроці ___,
Відсутніх ___.
1.3. Перевірка готовності учнів до уроку.
1.4. Перевірка готовності класного приміщення
2. Орієнтовний план уроку
2.1. Вхід до класу під мелодію білоруської народної пісні “Савка і Гришка”.
2.2. Бесіда за темою уроку.
2.3. Розспівування. Поспівки “Бім-бом”, “Зозуля” (муз. О. Тілічеєвої), “Дощик-пустунець” (муз. З. Роот).
2.4. Виконання творчого завдання.
2.5. Розучування пісні Д. Кабалевського “Карусель”.
2.6. Виконання в русі білоруської народної пісні “Савка і Гришка”. Музикування.
2.7. Слухання фрагмента опери М. Римського-Корсакова “Казка про царя Султана” (“Політ джмеля”).
2.8. Узагальнення матеріалу.
2.9. Вихід із класу під пісню Д. Кабалевського “Карусель” (або за вибором учителя).
3. Актуалізація опорних знань
3.1. Співбесіда з учнями за темами попередніх уроків.
3.2. Розспівування. Поспівка “Бім-бом”.
3.3. Виконання в русі білоруської народної пісні “Савка і Гришка”. Музикування.
4. Мотивація навчальної діяльності
4.1. Повідомлення теми уроку.
4.2. Мотиваційна бесіда з учнями.
Музика зображує звуки і шуми навколишнього світу. І хоча головне в музиці – виражальне, зображальні деталі збагачують музичний образ, роблять його більш яскравим. Музичні приклади (дуже відомі музичні твори) збагатять слухацький досвід учнів новими враженнями, навчать уважніше вслуховуватися в музику, відмічати її особливості.
5. Етап засвоєння нових знань
5.1. Бесіда з учнями за темою уроку.
5.2. Поспівки “Зозуля” (муз. О. Тілічеєвої) і “Дощик-пустунець” (муз. З. Роот).
5.3. Виконання творчого завдання: створити власну мелодію до слів
Годинник стукає отак – Тік-так, тік-так, тік-так, тік-так.
5.4. Розучування пісні Д. Кабалевського “Карусель”.
5.5. Слухання фрагмента “Політ джмеля” з опери М. Римсьского-Корсакова “Казка про царя Салтана”.
6. Узагальнення та закріплення знань
6.1. Що зображує музика?
6.2. З якими прикладами зображальності в музиці познайомилися учні?
6.3. Які засоби виразності допомогли передати політ і дзижчання джмеля? Рух каруселі?
6.4. Який варіант виконання п’єси “Політ джмеля” найбільш сподобався учням? Чому?
Яскравий музичний образ створили засоби виразності музики – мелодія, темп, тембр, регістр, динаміка.
6.5. За бажанням – завдання в “Робочому зошиті з музичного мистецтва”.
7. Підбиття підсумків уроку
Збагачення слухового досвіду допоможе учням стати уважними слухачами і цінителями музики, краще розуміти виразні можливості мистецтва у відтворенні життя.
8. Вихід із класу
Під звучання пісні Д. Кабалевського “Карусель” (або за вибором учителя).