НУМЕРАЦІЯ ШЕСТИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ЧИТАННЯ І ЗАПИС, ВИЗНАЧЕННЯ ЧИСЛА ТИСЯЧ У ЧИСЛІ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ РІВНЯНЬ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА ТРИ ДІЇ
Мета: удосконалювати вміння учнів лічити сотнями тисяч, читати, записувати і розкладати на розрядні доданки шестицифрові числа, визначати число тисяч у числі, порівнювати багатоцифрові числа; вчити розв’язувати задачі; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
Гра “Ланцюжок”
Зменшуване 400, від’ємник 120, знайди різницю; додай до неї суму чисел 650 і 350; знайди попереднє число,
(280; 1280; 1279; 79; 7900; 7000; 7009; 7010; 10; 310; 930; 30,0,0)
– Полічіть від 73 998 до 74 005; від 35 169 до 35 179.
– Знайдіть зручний спосіб обчислень та розв’яжіть вирази усно.
3. Математичний диктант
– Запишіть числа, допишіть до кожного з них попереднє і наступне.
23 999 (23 998; 24 000) 700 000 (699 999; 700 001);
100 001 (100 000; 100 002).
–
185 900; 736 004; 453 207; 90 005.
– Запишіть більше число.
Учитель читає пару чисел, учні записують більше з них.
73 200 і 72 020; 55 180 і 55 280; 72 150 і 62 150; 113 015 і 218 015; 9800 і 90 800 (73 200; 55 280; 72 150; 218 015; 90 800)
III. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Повторення правила читання багатоцифрових чисел
– Відділю один клас від іншого, для цього відраховую справа наліво по 3 цифри.
– Читаю, скільки одиниць другого класу в даному числі, додаю назву класу (тисяч). Потім читаю, скільки одиниць першого класу в даному числі. Слово одиниць не називаю.
2. Фізкультхвилинка
3. Робота за підручником
Завдання 267 (1)
Учні читають числа “ланцюжком”.
Завдання 267 (2)
Одиниці пишуть на першому місці праворуч, десятки – на другому, сотні – на третьому, одиниці тисяч – на четвертому, десятки тисяч – на п’ятому, сотні тисяч – на шостому місці праворуч.
Завдання 267 (3)
Учні читають числа в парах і називають, скільки в кожному із них усього тисяч.
210 175 – 210 тис.; 5253 – 5 тис.; 945 000 – 945 тис.; 735 428 – 735 тис.
Завдання 214 (самостійно з подальшою взаємоперевіркою в парах)
5746; 80 120; 310 090; 103 811.
Завдання 269
Слід звернути увагу учнів на два способи порівняння чисел – нумераційний і порозрядний (порозрядне порівняння чисел застосовують до вищих класів і розрядів).
Завдання 270 (фронтально)
234 725 = 200 000 + 30 000 + 4000 + 700 + 20 + 5
777 777 = 700 000 + 70 000 + 7000 + 700 + 70 + 7
540 000 – 500 000 + 40 000
225 225 = 200 000 + 200 000 + 5000 + 200 + 20 + 5
4. Робота над задачами
Завдання 271
– Прочитайте умову задачі за підручником.
– Порівняйте текст задачі з її коротким записом (з’ясуйте, чи всі дані присутні в короткому записі, чи правильно показані зв’язки між ними). Проаналізуйте задачу від даних до питання і навпаки. Складіть план розв’язання задачі. Самостійно запишіть розв’язання задачі.
1) 10 • 50 = 500 (кг) – персиків було в ящиках по 10 кг;
2) 800 – 500 = 300 (кг) – персиків було в ящиках по 15 кг;
3) 300 : 15 = 20 (ящ.) – по 15 кг.
Завдання 272 (1) (самостійно з подальшою взаємоперевіркою в парах)
Учні ознайомлюються з умовою задачі, складають короткий запис. Розв’язують задачу самостійно.
5. Розв’язування рівнянь
Завдання 272 (2) (фронтально)
30 000 + х + 10 + 5 = 33 015
30 015 + x = 33 015
X = 33 015 – 30 015
X = 3000
Колективна робота
(72 + 16) : x = 8 – знаходимо ділене
88 : x = 8 – записуємо рівняння в одну дію
X = 88 : 8
X = 11
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 273; 274 (с. 43).
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що сподобалося на уроці?
– При виконанні яких завдань виникли труднощі?
– Над чим потрібно попрацювати?