Обладнання: малюнки із зображенням жестів і міміки
Обладнання: малюнки із зображенням жестів і міміки.
На дошці епіграф: “Кожен рух душі має своє природне вираження в голосі, жесті, міміці” (Цицерон).
Семінар починається вступним словом учителя, у якому наголошується, що, крім слів, у розпорядженні людей є й інша давня система спілкування, генетично успадкована від наших пращурів, – мова міміки, жестів, пантомімічних рухів.
Проблема не вербального спілкування цікавить представників різних професій – соціологів, психологів, психолінгвістів, лінгвістів, культурологів.
Далі
Повідомлення 1. “Пізнай мову рухів”.
Повідомлення 2. “Жести у спілкуванні народів світу”.
Повідомлення 3 “Зв’язок міміки з характером та емоціями”.
Повідомлення 4. “Про що говорять очі?” Наступний етап семінару – робота зі словником епітетів.
Завдання 1. За допомогою названого словника дібрати епітети-синоніми зі словникової статті “Погляд” для характеристики героїв роману О. Гончара “Твоя зоря”. Порівняйте словесний портрет автора з вашими ілюстраціями.
Завдання 2. Доберіть
Свій варіант зі словниковим.
Завдання 3. Розгляньте ілюстрації з зображенням посмішки. Доберіть до кожної з них відповідні епітети.
Розвивальні можливості семінару широкі, бо учні поставлені перед необхідністю не просто самостійно викладати опрацьований матеріал, а в міру потреби давати його в тій чи іншій навчальній ситуації. А це, в свою чергу, формує цілісне світосприймання. Звичайно, на таких уроках підвищується інтерес до мови, учні привчаються читати художні твори філологічно озброєним оком, працювати з науково-популярною літературою, розвивати своє монологічне мовлення, удосконалюють орфоепічні, пунктуаційні навички, а також навички виразного читання. Семінар набуває творчого характеру за умови використання учнями матеріалів газет, радіо – й телепередач, науково-популярної літератури з метою глибшого розгляду проблеми.
У практиці роботи вчителів зустрічаються різноманітні семінари. За способом проведення виділяють такі види семінарських занять: учнівська конференція, інтегрований семінар, семінар-диспут. За джерелом знань: аналіз мовних спостережень, вивчення наукової та науково-популярної літератури. За дидактичною метою:
Вивчення нового матеріалу, узагальнення і повторення, комбінований. За складністю і обсягом вимог до учнів: просемінар, семінар, інтегрований семінар.
На цій підставі можна виділити провідні функції семінару. До них належать розвивальна, узагальнюючо-систематизуюча, мотиваційна, організаційно-орієнтаційна, функція контролю. Розвивальна функція реалізується через розвиток в учнів мовлення, критичного мислення, риторичних умінь виступати з доповідями й повідомленнями, обгрунтовувати власну точку зору, переконувати тощо.
Узагальнюючо-систематизуюча функція полягає в узагальненні, систематизації й закріпленні знань учнів, формуванні стійких умінь їх здобувати з довідкових джерел, науково-популярної літератури, мотиваційна – у стимулюванні пізнавальних потреб учнів. Функція контролю за якістю самостійної роботи учнів, глибиною, гнучкістю їхніх знань дає можливість словеснику об’єктивно оцінити учнів. Організаційно-орієнтаційна функція реалізована через рекомендації вчителя відносно підготовки до семінару: добір джерел, укладання бібліографічного покажчика, вибір способів опрацювання літератури.
Важливою умовою результативності семінару є атмосфера співробітництва, співтворчості.
З метою залучення учнів до активної самостійної пізнавальної діяльності вчителі-словєсники використовують урок-практикум – таку форму навчання, під час якої учням надається можливість застосувати отримані ними знання в практичній діяльності. З визначення випливає, що мета уроку-практикуму з української мови полягає у формуванні стійких умінь і навичок учнів, закріпленні знань. Зважаючи на особливості побудови курсу української мови в старших класах, де переважає повторення, уроки-практикуми є широко вживаними на цьому етапі навчання. Такий урок відрізняється від уроків інших типів меншою його регламентацією й більшою самостійністю учнів. На думку О. Купалової, В. Никанорова, у такому уроці важливо виділити стрижневе завдання. Дидактичний потенціал уроку-практикуму полягає в організації різноманітної діяльності учнів, використанні методів і прийомів, що сприяють актуалізації знань учнів.
Під час уроку-практикуму не пояснюється новий матеріал, оскільки це не зумовлено його мстою, натомість організується дослідницько-пошукова діяльність учнів, словникова робота. Важливою складовою такого уроку є орфографічно-пунктуаційний практикум.
Як бачимо, урок практикум надає учням змогу закріпити набуті знання, використавши їх на практиці. Під час уроків такого типу може бути організована дослідницька діяльність учнів, що надзвичайно важливо для профільних шкіл. Урок-практикум спонукає учнів самостійно мислити, зіставляти мовні факти, робити висновки. Наприклад, під час повторення теми “Неповні речення” одинадцятикласники спочатку дають визначення граматичної неповноти речення, складають алгоритм на розмежування повних і неповних речень, далі пропонується знайти в тексті неповні речення, довести їх віднесеність до неповних.
Після з’ясування ознак, за якими класифікують неповні речення, учням пропонується подати класифікацію у вигляді схеми.
Наступне завдання – розподілити за групами контекстуальні й ситуативні неповні речення, запропоновані вчителем. Учні з’ясовують особливості пунктуаційного оформлення монологічних і діалогічних неповних речень, роль неповних речень у діалозі, доводять стилістичну, смислову й мовленнєву неекономічність повноти граматичної структури “відновлених” речень у діалозі.
Під час цього уроку спостерігається високий рівень рефлексії: учні висловлюють своїми словами навчальну інформацію, закодовують її у схеми, таким чином, старшокласники стають активними учасниками уроку.
У формі співбесіди вчителя з учнями проводиться урок-колоквіум, мета якого – у виявленні труднощів у засвоєнні учнями навчального матеріалу, а також їхніх типових помилок.
Колоквіум може передувати вивченню теми або розділу з метою актуалізації опорних знань, необхідних для розуміння змісту, іти відразу після лекції для з’ясування рівня засвоєння учнями викладеного матеріалу, надання їм оперативної допомоги, після вивчення теми або розділу.
Словесники намагаються якнайширше залучити учнів до обговоренім порушених питань, більшість із яких сформульована у вигляді пізнавальних завдань. Деякі вчителі обирають собі помічників, або консультантів з числа кращих учнів з метою перевірки правильності виконання індивідуальних завдань рештою учнів та надання своїм товаришам посильної допомоги в з’ясуванні складних і незрозумілих понять.
Логічним завершенням вивчення багатьох тем і розділів з мови є урок-залік, головна мета якого полягає в перевірці якості знань учнів: повноти, глибини, систематичності й системності, гнучкості, міцності, усвідомлення.
Залік з мови, особливо в старших класах, має велике значення для реалізації мети навчання. Учителі проводять його по-різному. Один із варіантів – залік, що проводиться після вивчення теми (“Іменник”, “Прикметник” тощо) або навіть цілого розділу, наприклад, “Морфології’.
Підготовка до заліку містить розробку плану, що визначає зміст заліку, відбір мовного матеріалу, видів і форм роботи, системи контролю.
Наприклад, готуючи учнів до заліку з теми “Система частин мови. Складні випадки правопису різних частин мови. Стилістичні засоби морфології” (10 клас).
Залік може передбачати роботу зі словниками, Українським правописом, підручником, пам’ятками, оскільки формування умінь працювати з книгою, словником належить до головних завдань навчання і передбачає контроль за формуванням.
Під час заліку перевірка глибини, міцності, дієвості знань і вмінь поєднується з індивідуальним підходом до них з метою виявлення кожного до випускного екзамену. Перевіряються не лише повнота й системність знань, а й вміння застосовувати теоретичні знання для аналізу мовних явищ, виконання різноманітних творчих завдань, видів розбору й творчих завдань. Різноманітність запропонованих завдань повинна забезпечити перевірку гнучкості знань учнів. У той же час мета вчителя на такому занятті – оцінити роботу кожного учня за допомогою усного, писемного, практичного контролю. У багатьох школах для цього використовують методи програмового контролю, наприклад, за допомогою комп’ютерів.
Навчальна консультація в школі – це особлива ситуація спілкування, учасники якої набувають життєво важливих умінь: запитувати – адекватно сприймати інформацію; відповідати на поставлене питання – правильно осмислювати відповідь; уточнювати, з приводу чого доцільно консультувати й консультуватися. Консультації можуть здійснюватися розосереджено на уроках різних типів. Має право на існування і спеціальний урок-консультація, що проводиться систематично протягом року. Такі уроки доречні після вивчення теми, розділу або перед екзаменом. У старших класах уроки-консультації проводяться з метою з’ясування складних питань, підготовки до семінару, практикуму, заліку.
Практикою доведено, що матеріал уроків, пов’язаних між собою екстралінгвістичною інформацією, усвідомлюється краще, ніж у тому випадку, коли ці уроки пов’язуються лінгвістичною тематикою. А. Маркова акцентує увагу на необхідності визначення для дітей завдань за межами навчальної діяльності, бо це орієнтує їх на реальні життєві дії. Ефективність у навчанні забезпечує систематичне застосування дидактичних ігор – ігор, ігрових ситуацій, що використовуються в навчально-виховному процесі з метою розвитку інтелекту, пізнавальної активності, творчого мислення учнів, спонукають їх до самостійного пошуку наукової інформації. У зв’язку з цим учителі намагаються поєднати весь навчальний матеріал “наскрізним” сюжетом, застосовуючи імітаційне моделювання ситуацій. Як правило, це ділові стосунки у виробничому колективі. Наприклад, програються ситуації: “Прийом на роботу”, “Перший робочий день”, “Прийом відвідувачів”, “Нарада” й под. Такий підхід зацікавлює учнів, формує в них професійно важливі комунікативні уміння, оскільки навчання відбувається через дії, максимально наближені до реальних умов ділового спілкування.
У лінгводидактиці чітко не визначено статус дидактичної гри: одні дослідники відносять її до форм навчальних занять (В. Семенов), інші – до складових уроку (методів або прийомів), зокрема О. Купалова й В. Никаноров зазначають, що гра може здійснюватися через участь учнів у розробці елементів уроку, окремих завдань, вправ, програми й дій щодо їх виконання, прийомів і форм самоконтролю. З. Смєлкова розглядає різні види ігор на уроках мови – від гри зі словом, гри-вправи, пов’язаної з виконанням одного завдання (мікрогри), і макрогри, що моделює більш складні завдання й колективні форми їх вирішення до уроку-гри, що сприяє організації пізнавальної
Продуктивно-креативної діяльності учнів, спрямованої на залучення кожного з них до комунікативно-пізнавального творчого процесу, у якому відбувається його інтелектуально-емоційний розвиток та реалізація індивідуальних здібностей і можливостей. Дидактичні ігри створюють підгрунтя для формування умінь соціальної комунікації, а також забезпечують засвоєння учнями максимального обсягу мовленнєвих моделей, що згодом зможуть легко репродукуватися в інших ситуаціях; інтенсифікують формування загально-предметних знань, умінь і навичок, розвивають спостережливість, увагу, пам’ять, мислення, сенсорні орієнтації дітей. Дидактичні ігри реалізують вимоги розвивального навчання (формують навички спостережливості й аналізу мовних явищ).
Систематичне використання вчителем дидактичних ігор забезпечує розширення світогляду, збагачення словникового запасу учнів, формує стійку зацікавленість навчальними дисциплінами, самостійність, відповідальність за результати своєї роботи. Разом з тим слід ураховувати думку О. Леонтьєва й Г. Китайгородської про те, що рольове спілкування ефективне в системі навчання лише в постійній взаємодії з особистісним спілкуванням.
Як свідчать спостереження, у старших класах найчастіше використовуються ігри дискусійного характеру, а також ігри, що моделюють майбутню професійну діяльність учнів. Найважливішими критеріями відбору гри є її цільова настанова, специфіка профілю школи (класу) – математичний, економічний, медичний тощо, ступінь підготовленості учнів, матеріально-технічна база школи. Проте, як показують спостереження, ділові ігри не завжди розроблені на належному методичному рівні. Нечіткість інструкцій для гравців, відсутність необхідних технічних засобів навчання, недостатньо глибокий аналіз ходу гри, недосконалість системи оцінювання учасників зумовлюють неповноцінність уроку. Через названі причини в деяких випадках гра взагалі може не відбутися.
Звичайно, добираючи ту чи іншу форму навчання, учителям доводиться враховувати цілий ряд чинників: її вплив на розвиток учнів, дидактичну мету заняття, зміст і характер навчального матеріалу, навчально-матеріальну базу школи, власний досвід та ін. Заслуговує на увагу й такий чинник, як урахування запитів і побажань самих учнів.
Related posts:
- Комунікативно-стилістичні функції жестів, міміки Стилістика української мови Комунікативно-стилістичні функції жестів, міміки Усне мовлення являє собою явище і власне мовне (фонетико – фонологічне, лексичне, фразеологічне, граматичне), і таке, що доповнюється певними немовними реаліями. Для спілкування, за словами Н. Бабич, “недостатньо оволодіти мовною системою, опанувати механізм інтонування (мелодію, наголос, темп, паузи) – потрібно ще й набути вправності у застосуванні позамовних засобів […]...
- Практична робота 1. Тексти, малюнки, анімація та звук на слайдах. Інтерактивні презентації (реалізація переходів між слайдами за допомогою гіперпосилань і системи навігації) ТЕМА 5.3. КОМП’ЮТЕРНІ ПРЕЗЕНТАЦІЇ (4 ГОДИНИ) Урок 47 Практична робота 1. Тексти, малюнки, анімація та звук на слайдах. Інтерактивні презентації (реалізація переходів між слайдами за допомогою гіперпосилань і системи навігації) Мета: – навчити учнів загальному оформленню презентації; – розвивати вміння та навички редагувати слайди за допомогою додання та зміни тексту, розміщення на слайдах графічних зображень, […]...
- Виготовлення кубиків із зображенням літер для першокласників УРОК 4 Тема. Виготовлення кубиків із зображенням літер для першокласників Мета: вдосконалювати вміння та навички роботи з папером; вчити виготовлення кубиків із літерами; розвивати мислення, просторову уяву, дрібну моторику рук; виховувати дисципліну, навички оформлення, відповідальність, взаємодопомогу. Обладнання: папір кольоровий, картон, олівці, клей, ножиці, пензлики, серветки. ХІД УРОКУ І. Організаційний момент 1. Привітання. 2. Перевірка готовності […]...
- Технічні конструкції. Моделювання за графічним зображенням УРОК 21 Тема. Технічні конструкції. Моделювання за графічним зображенням Мета: ознайомлювати дітей із технічними конструкціями; навчити дітей створювати моделі за допомогою графічних зображень; виховувати працелюбність. Обладнання: плакати, ножиці, папір, картон, клей. ХІД УРОКУ І. Організація класу Поки ще малі – учіться Все у світі ви робити, Навчатись, трудитися – І цікаво буде жити. II. Актуалізація […]...
- ФІЗИКА ЯК НАВЧАЛЬНИЙ ПРЕДМЕТ У ШКОЛІ. ФІЗИЧНИЙ КАБІНЕТ ТА ЙОГО ОБЛАДНАННЯ. ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ У ФІЗИЧНОМУ КАБІНЕТІ Тип уроку: урок-лекція. Мета: формувати в учнів початкові уявлення про фізику як природничу науку, про зміст фізики; формувати інтерес учнів до вивчення фізики, розширювати їх кругозір; акцентувати увагу учнів на необхідності дотримання правил техніки безпеки в кабінеті фізики. Обладнання та наочність: фізичні прилади, інструкції з техніки безпеки в кабінеті фізики. Відеофрагмент: запис проведеного експерименту, який […]...
- ФІЗИЧНИЙ КАБІНЕТ ТА ЙОГО ОБЛАДНАННЯ. ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ В ФІЗИЧНОМУ КАБІНЕТІ Мета: сформувати уявлення про експеримент як провідний метод дослідження фізичних явищ, формувати початкові експериментальні уміння та навички, ознайомити учнів з особливостями роботи в кабінеті фізики та основними правилами безпеки в ньому, розвивати логічне мислення та вміння роботи висновки з експерименту. Тип уроку: урок формування практичних навичок. Обладнання та наочність: обладнання лабораторної роботи, зошит з друкованою […]...
- Педагогічна практика студентів – осередок позакласної роботи 11. МЕТОДИЧНА РОБОТА ВЧИТЕЛЯ-СЛОВЕСНИКА 11.1. Педагогічна практика студентів Педагогічна практика, передбачена навчальним планом, є завершальним етапом вивчення дисципліни “Шкільний курс української мови та методика його викладання”. Тому студенти цілком самостійно виконують обов’язки вчителя української мови та літератури і класного керівника, що підвищує їхню відповідальність за педпрактику. Методист лише консультує студентів, контролює їх роботу, а коли […]...
- Роль і місце позакласної роботи в системі навчання української мови 10. ПОЗАКЛАСНА РОБОТА З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ 10.1 Роль і місце позакласної роботи в системі навчання української мови Важливого складовою навчально-виховного процесу є позакласна робота з української мови, під якою розуміють цілеспрямовані, організовані на добровільних засадах, на основі пізнавальних інтересів учнів мовні заняття з ними, що виходять за межі уроків, іноді й за межі програми з […]...
- ЯК ПРАЦЮВАТИ ЗІ ЗБІЛЬШЕНИМ ЗОБРАЖЕННЯМ Розділ 5 ОБ’ЄКТИ. ГРАФІЧНИЙ РЕДАКТОР 29 ЯК ПРАЦЮВАТИ ЗІ ЗБІЛЬШЕНИМ ЗОБРАЖЕННЯМ Сьогодні ми: – дізнаємося, що таке масштаб, піксел; – навчимося працювати з клітковим полем у графічному редакторі. Знайомимося з інструментом масштаб Коли ти малюєш, наприклад, літак, то на твоєму малюнку він буде завжди меншим за справжній літак. А коли ти малюєш комаху, то зазвичай […]...
- Висновки і пропозиції Висновки і пропозиції Які конкретні висновки і пропозиції можна зробити до аналізованого уроку? (Яка загальна оцінка уроку, що цінного з цього уроку можна рекомендувати вчителям для впровадження в практику, як позбутися наявних недоліків і закріпити досягненні успіхи на наступних уроках, як удосконалювати процес навчання на уроці, поліпшувати якість уроку, тобто підвищувати педагогічну майстерність кожного вчителя […]...
- Обладнання для вивчення природи ВСТУП § 4. Обладнання для вивчення природи Вивчення параграфа допоможе вам: – ознайомитися з прикладами лабораторного обладнання, вимірювальних і збільшувальних приладів; – з’ясувати призначення окремих видів обладнання у вивченні природознавства. Щоб здійснювати спостереження і вимірювання, проводити експерименти, дослідники природи використовують спеціальні прилади і пристрої. їх називають обладнанням. Розрізняють три групи обладнання: вимірювальні та збільшувальні прилади […]...
- Контроль читання. Текст “Why did the little dog die?” І семестр ТЕМА “МЕДИЦИНА. ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ” УРОК 40 Тема. Контроль читання. Текст “Why did the little dog die?” Мета: – перевірити рівень учнівських знань, умінь і навичок читання з вивчених протягом семестру тем; – навчити учнів самостійного виконання завдань тестового характеру, правильного вибору комунікативних завдань, реально оцінювати рівень власних знань; – прищеплювати повагу до […]...
- ПРАКТИЧНЕ ВИКОРИСТАННЯ ЗНАНЬ ПРО ОБЛАДНАННЯ КАБІНЕТУ ХІМІЇ ТА ЛАБОРАТОРНИЙ ПОСУД ВСТУП & 4. ПРАКТИЧНЕ ВИКОРИСТАННЯ ЗНАНЬ ПРО ОБЛАДНАННЯ КАБІНЕТУ ХІМІЇ ТА ЛАБОРАТОРНИЙ ПОСУД Вивчення параграфа допоможе вам: · розрізняти основне обладнання кабінету хімії та лабораторний посуд; · виконувати найпростіші лабораторні досліди з нагрівання речовин і розділення сумішей; · уміло поводитися з лабораторним обладнанням Продовжимо вивчати лабораторне обладнання кабінету хімії, зокрема ознайомимося з лабораторним штативом (мал. […]...
- ПРАКТИЧНЕ ВИКОРИСТАННЯ ЗНАНЬ ПРО ОБЛАДНАННЯ КАБІНЕТУ ХІМІЇ ТА ЛАБОРАТОРНИЙ ПОСУД Тема. Правила безпеки під час роботи в хімічному кабінеті, прийоми поводження з лабораторним посудом, штативом і нагрівними приладами. Будова полум’я. Мета: ознайомлення з обладнанням – лабораторним штативом та спиртівкою, формування умінь користуватися ними; закріплення знань про лабораторний посуд, формування умінь проводити нагрівання речовин, розділення суміші. Обладнання: лабораторний штатив, пробірки; штатив для пробірок; шпателі або ложечки […]...
- Світові ринки машин та обладнання Світові ринки машин та обладнання – сукупність господарських відносин між суб’єктами світового господарства з приводу продажу, обслуговування, оренди машин та обладнання. С. р. м. та о. охоплюють машинобудівні галузі промисловості. Характерним для них є підвищення пропозиції над попитом, географічна концентрація покупців, високі вимоги до технічного і якісного рівня техніки, що поставляється, швидка зміна попиту на […]...
- Спостереження й аналіз уроку 3.7. Спостереження й аналіз уроку Одним із шляхів підвищення майстерності учителя, удосконалення технології проведених ним уроків є спостереження й аналіз уроку. Умінням спостерігати й аналізувати урок має володіти кожен учитель, особливо молодий, для якого цей процес є засобом вивчення педагогічного досвіду й удосконалення власних умінь і здібностей. Для студента спостереження й аналіз уроку є важливою […]...
- Наукові методи пізнання природи. Лабораторна робота № 1 “Кабінет фізики та його обладнання. Правила безпеки у кабінеті фізики” Розділ 1. ПОЧИНАЄМО ВИВЧАТИ ФІЗИКУ УРОК № 2 ТЕМА. Наукові методи пізнання природи. Лабораторна робота № 1 “Кабінет фізики та його обладнання. Правила безпеки у кабінеті фізики” Мета: ознайомити учнів із науковими методами пізнання природи, із відомими вченими – фізиками-експериментаторами й творцями фізичних теорій, з особливостями організації роботи в кабінеті фізики, його робочими зонами, їх […]...
- Home Reading. “The Reader of Books” II Семестр UNIT 3. BOOKS AND WRITERS УРОК 42 Тема. Home Reading. “The Reader of Books” Мета: перевірити рівень учнівських знань, умінь і навичок з читання; навчити учнів самостійного виконання завдань тестового характеру, правильному вибору комунікативних завдань, реально оцінювати рівень власних знань; прищеплювати повагу до навчання, розвивати елементи логічного й аналітичного мислення під час виконання […]...
- Мета та завдання валеологічної освіти педагогічних працівників ОСНОВИ ВАЛЕОЛОГІЇ Підручник РОЗДІЛ І ОСНОВИ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ 1.5. Мета та завдання валеологічної освіти педагогічних працівників Основною метою валеологічної освіти педагогічних працівників є формування валеологічної культури вчителя як передумови його адаптації до нової педагогічної парадигми – гуманістичної спрямованості навчального процесу. Ця мета досягається за рахунок вирішення освітніх і виховних завдань: – виховання розуміння сучасних […]...
- Узагальнюючий урок з теми “Прикметник”. Навчальний переказ Урок 70 Тема. Узагальнюючий урок з теми “Прикметник”. Навчальний переказ Мета: узагальнити знання і вміння учнів з теми “Прикметник”, підготувати їх до контрольної роботи; розвивати мовлення дітей; виховувати вміння співпрацювати у групі. Обладнання: рулетка для гри, картки із завданням. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання Виставка книжок-маляток. Вчитель пояснює дітям, що у подальшому їх можна […]...
- Контроль навичок усного мовлення за І семестр І семестр ТЕМА “МЕДИЦИНА. ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ” УРОК 45 Тема. Контроль навичок усного мовлення за І семестр Мета: – перевірити рівень учнівських знань, умінь та навичок читання з вивчених протягом семестру тем; – навчити учнів самостійного виконання завдань тестового характеру, правильного вибору комунікативних завдань, реально оцінювати рівень власних знань; – прищеплювати повагу до навчання, розвивати […]...
- Капітальні вкладення в обладнання Капітальні вкладення в обладнання – витрати на придбання технологічного, енергетичного, підйомно-транспортного та іншого обладнання, а також інструменту та інвентаря. Вартість обладнання складається з оптової ціни, транспортних витрат, а також вартості тари, упаковки та витрат на комплектацію. Все обладнання, фінансоване за рахунок капітальних вкладень, поділяють на обладнання, яке потребує або не потребує монтування, а також обладнання, […]...
- Дія додавання. Закони додавання УРОК 35 Тема. Дія додавання. Закони додавання Мета: систематизувати знання учнів про переставний і сполучний закони додавання; вправляти у виконанні обчислень на табличне додавання; узагальнити види простих задач на дію додавання. Обладнання: таблиця “Закони множення”. ХІД УРОКУ I. Аналіз тематичного опитування II. Вивчення нового матеріалу 1. Самостійне опрацювання учнями тексту вправи № 301 за частинами […]...
- 3 Правила роботи в хімічному кабінеті. Лабораторний посуд і обладнання 3 Правила роботи в хімічному кабінеті. Лабораторний посуд і обладнання Матеріал параграфа допоможе вам: > засвоїти правила роботи в хімічному кабінеті; > ознайомитися з видами і призначенням лабораторного посуду та обладнання. Ви вже знаєте, що хімія – наука про речовини та їх перетворення. Учені-хіміки здійснюють різноманітні експерименти з речовинами в хімічних лабораторіях, використовують сучасне обладнання, […]...
- Основні професійно-методичні вміння студентів-практикантів Основні професійно-методичні вміння студентів-практикантів Під час педагогічної практики студент-практикант повинен оволодіти основами конструктивно-планувальних, комунікативно-навчальних, організаційних та дослідницьких умінь і реалізувати їх в умовах самостійної роботи в такому обсязі: 1. Конструктивно-планувальні вміння: – складати плани-конспекти окремих уроків та серії уроків за темою (модулем) урахуванням різних умов навчання (середній або старший етап) і рівня підготовки учнів; визначати […]...
- Запитання. Завдання – Методи, форми і засоби навчання ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА Основи педагогіки 2. Теорія освіти і навчання (дидактика) 2.4. Методи, форми і засоби навчання Запитання. Завдання Розкрийте зв’язок між словесними, наочними і практичними методами навчання. Підготуйте огляд газети “Освіта”, присвячений застосуванню різних методів навчання в школі. Порівняйте різні методи контролю знань, умінь і навичок учнів. Обгрунтуйте, чому структурно відрізняються один від одного […]...
- Основні завдання педагогічної практики Основні завдання педагогічної практики Навчальні: 1) забезпечити зв’язок теоретичних знань фахових дисциплін з реальним педагогічним процесом, використання їх у розв’язанні конкретних навчальних, розвивальних та виховних завдань; 2) розвивати в практикантів уміння проводити уроки з використанням сучасних методів і прийомів навчально-пізнавальної діяльності; 3) формувати в студентів психологічну готовність до роботи в школі; наукові: 1) поглибити теоретичні […]...
- Ділення багатоцифрових чисел на двоцифрове УРОК 109 Тема. Ділення багатоцифрових чисел на двоцифрове Мета: ознайомити учнів з алгоритмом письмового ділення багатоцифрових чисел на двоцифрове; формувати вміння розв’язувати задачі та нерівності; формувати обчислювальні навички. Обладнання: таблиця для усної лічби; картки для обчислень. ХІД УРОКУ I. Контроль і закріплення знань учнів 1. Усні обчислення Гра “Альпіністи” 2. Завдання для опитування – 1 […]...
- ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ З ТЕМИ “ПРИРОДА ТА ЕКОЛОГІЯ” СИСТЕМА УРОКІВ З ОСНОВ ФІЛОСОФІЇ УРОК 24 ТЕМА. ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ З ТЕМИ “ПРИРОДА ТА ЕКОЛОГІЯ” Мета: перевірити й оцінити знання учнів з теми, розвивати самостійність мислення, вміння висловлювати власну точку зору, аргументувати свої відповіді, виховувати екологічну культуру. Тип уроку: урок контролю та оцінки знань. Форма проведення: письмова контрольна робота. Хід уроку I. Організаційний момент II. […]...
- Основні вимоги до формування мовної особистості старшокласника 9. УДОСКОНАЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК З МОВИ У СТАРШИХ КЛАСАХ 9.1. Основні вимоги до формування мовної особистості старшокласника Одне з найважливіших завдань учителя української мови полягає в підготовці мовної особистості випускника. У методичній науці це поняття широко використовується останнім часом у зв’язку з розробкою комунікативного підходу до навчання мови. Мовного особистістю називають людину, яка […]...
- Project Presentation. Grammar Revision II Семестр UNIT 3. BOOKS AND WRITERS УРОК 41 Тема. Project Presentation. Grammar Revision Мета: перевірити рівень учнівських знань, умінь і навичок з читання; навчити учнів самостійного виконання завдань тестового характеру, правильного вибору комунікативних завдань, реально оцінювати рівень власних знань; прищеплювати повагу до навчання, розвивати елементи логічного й аналітичного мислення під час виконання контрольних тематичних […]...
- Тематична контрольна робота № 7 з теми “Повторення і систематизація навчального матеріалу за курс алгебри 9 класу” УРОК № 67 Тема. Тематична контрольна робота № 7 з теми “Повторення і систематизація навчального матеріалу за курс алгебри 9 класу” Мета уроку: перевірити рівень знань та вмінь учнів, набутих ними під час вивчення курсу алгебри 9 класу. Тип уроку: контроль знань та вмінь. Наочність та обладнання: роздавальний матеріал (картки з розв’язаннями завдань тематичної контрольної […]...
- Ділення багатоцифрових чисел на двоцифрове. Перевірка ділення множенням УРОК 110 Тема. Ділення багатоцифрових чисел на двоцифрове. Перевірка ділення множенням Мета: виробляти в учнів навички письмового ділення чисел; опрацювати задачі на знаходження середнього арифметичного. Обладнання: таблиця для усної лічби. ХІД УРОКУ I. Контроль і закріплення знань учнів 1. Усні обчислення Гра “Мовчанка” 2. Вправа № 896 II. Вивчення нового матеріалу 1. Пояснення вчителя за […]...
- ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ З ТЕМИ “СВІДОМІСТЬ ПІЗНАННЯ” СИСТЕМА УРОКІВ З ОСНОВ ФІЛОСОФІЇ УРОК 19 ТЕМА. ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ З ТЕМИ “СВІДОМІСТЬ ПІЗНАННЯ” Мета: перевірити й оцінити знання з теми; виховувати самостійність щодо опанування додаткового матеріалу, вміння концентрувати увагу, навички застосування на практиці отриманих знань. Тип уроку: урок контролю й оцінювання знань. Форма проведення: письмова контрольна робота. Хід уроку I. Організаційний момент II. Мотивація […]...
- ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ З ТЕМИ “ФІЛОСОФСЬКІ ДУМКИ” СИСТЕМА УРОКІВ З ОСНОВ ФІЛОСОФІЇ УРОК 35 ТЕМА. ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ З ТЕМИ “ФІЛОСОФСЬКІ ДУМКИ” Мета: перевірити міцність знань учнів і вміння їх використовувати на практиці; розвивати вміння аналізувати факти та робити висновки; виховувати самостійність щодо підготовки до уроку, пошуку нових знань, роботи з додатковою інформацією. Тип уроку: урок контролю знань. Хід уроку I. Організаційний момент […]...
- Лабораторна робота № 1 “Вимірювання швидкості руху тіла” РОЗДІЛ I МЕХАНІЧНИЙ РУХ УРОК № 4/4 Тема уроку. Лабораторна робота № 1 “Вимірювання швидкості руху тіла” Тип уроку: удосконалювання знань, умінь і навичок. Мета уроку: формувати практичні навички вимірювання швидкості руху тіла; розвивати навички самостійної роботи учнів; розвивати творче мислення. План уроку Етапи Час Прийоми і методи I. Інструктаж з техніки безпеки 3-5 хв. […]...
- Віднімання десяткових дробів Урок № 18 Тема. Віднімання десяткових дробів Мета уроку. Вироблення в учнів навиків віднімання десяткових дробів. Тип уроку. Комбінований. Хід уроку І. Перевірка домашнього завдання З метою економії часу біля дошки учні пояснюють розв’язування № 1187 і №1189. В решті у учнів перевіряється наявність домашнього завдання в зошитах. ІІ. Актуалізація знань і вмінь учнів; вивчення […]...
- Методичні рекомендації до аналізу уроків Методичні рекомендації до аналізу уроків Аналіз уроку – важлива ланка професійної підготовки студентів під час педагогічної практики. Його мета: поглиблювати знання з методики; розвивати дослідницькі, конструктивно-планувальні, комунікативно-навчальні, організаційні професійні вміння майбутнього вчителя; сприяти формуванню індивідуального стилю педагогічної діяльності. Завдання проведення аналізу уроку: – оволодіння вміннями щодо фіксованого спостереження за діяльністю вчителя або студента-практиканта та правильного […]...
- Лабораторна робота № 8 “Зважування тіла гідростатичним методом” РОЗДІЛ II ВЗАЄМОДІЯ ТІЛ УРОК № 20/33 Тема уроку. Лабораторна робота № 8 “Зважування тіла гідростатичним методом” Тип уроку: удосконалювання знань і вмінь. Мета уроку: ознайомити учнів з одним із методів зважування тіл; розвивати навички самостійної практичної та дослідницької роботи. План уроку Етапи Час Прийоми і методи I. Інструктаж з техніки безпеки 2-3 хв. Коментар […]...
- Аналіз проміжного оцінювання й коригування знань учнів. Підсумковий урок за І семестр Тема 2 ОСНОВНІ КЛАСИ НЕОРГАНІЧНИХ СПОЛУК УРОК 32 Тема. Аналіз проміжного оцінювання й коригування знань учнів. Підсумковий урок за І семестр Цілі уроку: узагальнити знання, уміння й навички, набуті під час вивчення теми “Класи неорганічних сполук”; скоригувати виявлені недоліки та прогалини в знаннях учнів з теми; проаналізувати рівень навчальних досягнень учнів з теми. Тип уроку: […]...