ОДИНИЦІ ВИМІРЮВАННЯ ЧАСУ. ЗАДАЧІ З БУКВЕНИМИ ДАНИМИ
Мета: систематизувати уявлення учнів про одиниці вимірювання часу; закріплювати вміння переходити від одних одиниць вимірювання величин до інших; удосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення; виховувати бережливе ставлення до часу.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
Гра “Загадай число”
– Загадайте число. Додайте до нього 5, відніміть 3, додайте 2, відніміть загадане число, додайте 6. Ваше число 10.
–
– Загадайте число. Помножте його на 4, відніміть загадане число, поділіть на 3. Ви отримали загадане число.
– Визначте закономірність запису чисел кожного рядка та запишіть ще по декілька чисел
588; 590; 592; 594;…
909; 808; 707; 606; …
1000; 950; 900;…
3. Математичний диктант
– Яке число потрібно додати до 5570, щоб отримати 5600?
– На скільки 20 с менше 1 хв?
– У скільки разів 40 км більше, ніж 40 м?
– Звільніте 32 у 10 разів та додайте до найближчого
– Знайдіть різницю чисел 540 і 9.
– Знайдіть половину від числа 840.
– Сума двох чисел 830, одне з них 250. Знайдіть інше число.
– Скільки годин складають 420 хв?
– Знайдіть частку чисел 3200 і 4.
III. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальна бесіда
– З яких частин складається доба?
– Скільки годин у добі?
– Що більше: 1 год чи 1 хв?
– Яку найменшу одиницю часу ви знаєте?
– Скільки секунд в 1 хв?
– Погляньмо на таблицю, пригадаймо, що:
1 доба = 24 год
1 год = 60 хв
1 хв = 60 с
2. Робота з годинником
– Скільки обертів за добу робить мала стрілка?
– Скільки обертів за добу робить велика стрілка?
– Яка стрілка рухається найшвидше?
– Покажіть 7 год 20 хв; пів на десяту; 24 години; час завершення уроку.
3. Підготовча робота
Заміна більших одиниць вимірювання часу меншими
(Перші вправи на перетворення коментує вчитель.)
Запиши у секундах 5 хв.
Міркуємо так: в одній хвилині міститься 60 секунд, а в 5 хвилинах – у 5 разів більше, тобто 60 • 5 = 300 с.
Завдання 368 (фронтально)
Заміна менших одиниць вимірювання часу більшими
Запиши у хвилинах 180 с.
Хід міркування: 60 с – це 1 хвилина, а у 180 с – стільки хвилин, скільки разів по 60 вміститься у числі 180, тобто 180 : 60 = 3 (хв).
Запиши у секундах 3 хв 50 с.
Пояснюємо: 3 хвилини – це 60 • 3 = 180 с, та ще 50 с, маємо 180 + 50 = 230 (с).
Завдання 369 (фронтально)
4. Фізкультхвилинка
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Дії з іменованими числами
Завдання 362; 363; 364; 365 (усно)
Завдання 370 (з коментуванням)
21 год 15 хв = 1275 хв
17 хв 47 с = 1067 с
47 діб 8 год = 1136 год
15 год 29 хв = 929 хв
Завдання 371. Самостійна робота з подальшою самоперевіркою з дошки
Один учень працює за дошкою.
2. Робота над задачами
Завдання 366
– Прочитайте задачу.
– Скільки купили холодильників? пральних машин?
– Яка ціна холодильника? пральної машини?
Учні самостійно складають вираз. Один учень працює за дошкою. Самоперевірка – з дошки.
А • 3 + b • 2 – вартість усієї покупки.
Завдання 367 (колективно)
Після роботи над текстом задачі учні аналізують її, складають вираз.
А – (b • 3) : 8 – коштує тренажер.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 372; 373 (с. 60).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на уроці?
– Чого вчилися?
– Хто був найактивнішим на уроці?