ОДИНИЦЯ ВИМІРЮВАННЯ МІСТКОСТІ
ПОВТОРЕННЯ МАТЕРІАЛУ ЗА 1-Й КЛАС
Урок 8. ОДИНИЦЯ ВИМІРЮВАННЯ МІСТКОСТІ – ЛІТР. ПОРІВНЯННЯ МІСТКОСТІ ПОСУДИН. ДОБА І ТИЖДЕНЬ, РІК І МІСЯЦІ
Мета: формувати вміння розв’язувати задачі з використанням одиниці вимірювання місткості, розв’язувати текстові задачі і задачі логічного характеру; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, увагу; виховувати пізнавальний інтерес.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 13, завдання 70; 71)
Завдання
– Скільки літрів соку в другій банці?
– Складіть обернену задачу.
Завдання 71
– Порівняйте задачі.
2. Обчислення зручним способом
7 + 8 + 3 + 2
8 + 1 + 2 + 9
6 + 2 + 8 + 4
7 + 5 + 5 + 3
3. Складання і розв’язування задач за схемами
4. Хвилинка каліграфії з логічним завданням
– Запишіть, вставляючи пропущені числа.
1; 3; 3; 1; 7; 9; 9; 7; 3; 4; 4; 3; 2; 5; 7; 7; ?; ?.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми повторимо одиницю вимірювання місткості – літр та одиниці вимірювання часу.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с.
Завдання 72. Самостійна робота
Двоє учнів працюють за закритою дошкою.
Завдання 73
Учні за малюнками дають відповіді на запитання.
1) Скільки літрів води містять: дві такі каструлі? відро і банка? банка і каструля? два таких чайники і кухоль?
2) На скільки більше літрів води містить: відро, ніж банка? відро, ніж каструля? банка, ніж два таких кухлі?
Завдання 74
Учні усно складають задачу з питанням: “Скільки крокодилів було у воді спочатку?”. Розв’язання записують самостійно. Учитель перевіряє.
Завдання 75
Під час повторення умови один учень креслить схему. Після цього учні розв’язують задачу, замінивши в умові слово менше на слово більше.
Завдання 76. Усне виконання завдання
– Назвіть дні тижня.
– З яких частин складається доба?
– Скільки годин у добі?
– Відгадайте загадку.
– Нас сім братів.
Роками рівні, а імена різні. (Дні тижня)
– Що таке тиждень? (7 діб)
– Який сьогодні день тижня? був учора? позавчора? буде завтра? післязавтра?
– Який день тижня шостий по рахунку, починаючи з понеділка? Яким днем закінчується тиждень?
Завдання 77
– Прочитайте пояснення. Виконайте завдання.
Рік – основна одиниця вимірювання часу, пов’язана з рухом Землі навколо Сонця.
– Розгляньте малюнок.
– Рік поділяють на 12 місяців.
Є 4 пори року: зима, весна, літо й осінь.
Зимові місяці – грудень, січень, лютий; весняні – березень, квітень, травень; літні – червень, липень, серпень; осінні – вересень, жовтень, листопад.
– Повторіть назви всіх місяців. Дізнайтеся за календарем, скільки діб у кожному місяці.
Завдання 78*. Самостійна робота
Під час перевірки учні читають усі двоцифрові числа, у яких кількість десятків і одиниць однакова. (11; 22; 33; 44; 55; 66; 77; 88; 99)
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ (див. додаток до уроку)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Чим вимірюють рідини?
– Скільки склянок соку вміщається у літровій банці?
– Скільки робочих днів у тижні? вихідних?
– Назвіть осінні місяці.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 14, завдання 79; 80.
ДОДАТОК ДО УРОКУ 8
1. Фронтальна робота над задачами
– У десятилітрове відро налили 7 л води. Скільки літрів води треба долити до повного відра?
– У літрову банку налили 2 склянки соку. Скільки ще склянок соку поміститься в цій банці? (Учні усно дають відповідь на запитання, з’ясовуючи, що в основі розв’язання цієї задачі – склад числа 5.)
– В одному відрі 5 л води, а в другому – 3 л. Як зробити, щоб води стало у відрах порівну? (Можна перелити 1 л води з першого відра у друге; можна з першого відра вилити 2 л води; можна в друге відро влити 2 л води; можна з першого вилити 3 л, а з другого 1 л; і т. д.)
2. Обчислення значень виразів
1 доба + 3 год.
3 доби + 4 доби
1 доба – 4 год.
1 тижд. + 2 доби
10 год. + 14 год.
1 тижд. – 5 діб
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічного завдання
– Що потрібно зробити, щоб будинки були за огорожею? (Потрібно намалювати огорожу на тлі будинків.)