Океан і людина
ІІ СЕМЕСТР
РОЗДІЛ І ІІ
Географічна оболонка та її складові
Тема 3. Гідросфера
Урок 49. Океан і людина
Практична робота № 11. Складання порівняльної характеристики водних об’єктів
Мета: поглибити і систематизувати знання про Світовий океан; показати необхідність бережливого ставлення до природних багатств океану; перевірити вміння учнів складати порівняльну характеристику найбільших водних об’єктів на основі атласів і типових планів; учити робити висновки; формувати в учнів дбайливе ставлення до природних багатств
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: фізична карта світу, підручники, атласи, презентація “Світовий океан”.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
1. Гра “Перестрілка”
Учні задають по два запитання про кожен вид природних ресурсів Світового океану.
2. На контурній карті позначити: Тихий океан, Чорне море, Саргассове море, Гібралтарську протоку, Червоне море, Біскайську затоку, Гренландію, Великі Зондські острови, Гольфстрім, течію Західних Вітрів, Керченську протоку, Магелланову протоку.
3. Вставте пропущені букви
А _ а_ _ _ _ _кий півострів
Ч_ _в_ _е море;
С _ р_ _ _е _ не море;
І_ _і_ _ _ _ _й океан;
Б__ ове море;
Б _ н _ _ ль _ _ _ а затока.
III. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
Вивчаючи природні багатства, ви побачили, яке велике значення мають багатства океану, які вони корисні для людини, тому що людина з кожним роком виловлює в океані все більше і більше тварин, використовує більше водоростей. А у зв’язку з видобутком з дна океану корисних копалин забруднюється вода, а це призводить до зменшення біомаси. Тому води океану потрібно охороняти. Про це ми і поговоримо на сьогоднішнім уроці.
IV. Вивчення нового матеріалу
Проблемне питання. Тур Хейєрдал сказав: “Мертвий океан – це мертва планета”. Як ви розумієте ці слова?
Жак-Ів Кусто писав: “Наш батько-океан гине. Море стало стічною ямою, куди стікають усі забруднюючі речовини, що виносяться отруєними річками, і всі забруднюючі речовини, які вітер і дощ збирають у нашій отруєній атмосфері. Скидають такий бруд також танкери. Тому не слід дивуватися тому, що потроху з цієї стічної ями зникає життя.
Мені важко сказати, який з океанів найбільш забруднений. Середземне море найбільш забруднене на Землі. Під загрозою життя не лише мешканців моря, а й людей, що мешкають на узбережжі”.
За підрахунками Морського агентства, в моря й океани щорічно скидають понад 6 млн. тонн нафти. Ця нафта не дар природи. Вона з’являється тут з вини людей. В океан щорічно потрапляє близько 1 % нафти, що транспортується. Вчені підрахували, що якщо у воді міститься 0,1-мільярдна доля нафтопродуктів, то рибу споживати не можна.
XX ст. назване атомним віком. Ми живемо в XXI ст. Радіоактивні відходи продовжують забруднювати водойми. Майже півстоліття тому в мілке Балтійське море було викинуто цементні контейнери, що містили 7 тис. тонн арсену. Нині вони продірявилися. Отрути в них утричі більше, ніж необхідно для того, щоб отруїти все живе в цьому морі.
Розповіді учнів про охорону вод Світового океану.
Виконання практичної роботи № 11
Завдання. Скласти порівняльну характеристику двох океанів (за вибором)
Характеристика | Індійський | Тихий |
Площа океану | ||
Положення відносно екватора, 0-го меридіану | ||
Материки, які омиває | ||
Розташування в кліматичних поясах | ||
Океанічні течії | ||
Середня глибина | ||
Максимальна глибина | ||
Температура поверхневих вод | ||
Солоність | ||
Рослинний світ | ||
Тваринний світ | ||
Забрудненість |
Перегляд презентації учнів про освоєння Світового океану.
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф у підручнику.