Особливості економічного розвитку

Тема 2. США ТА КАНАДА У 1945 Р. – НА ПОЧАТКУ ХХІ СТ.

§ 6 . США в 40-60-х роках XX ст.

2. Особливості економічного розвитку.

Після смерті Ф. Рузвельта 12 квітня 1945 р. Президентом Сполучених Штатів Америки за конституцією став віце-президент Гаррі Трумен. На той час він не мав ані достатнього авторитету, ані досвіду для вирішення внутрішніх і зовнішніх економічних і політичних проблем. Гаррі Трумену довелося розробляти політичну стратегію країни в досить стислі строки. Його уряд потурбувався про адаптацію до мирного життя демобілізованих військовослужбовців,

ухваливши закон “Солдатський білль про права”. Колишнім солдатам і офіцерам надали суттєві пільги для отримання кредитів на освіту, відкриття свого бізнесу. Прагнучи уникнути масового безробіття, що загрожувало (за прогнозами – 8 млн осіб), виникнення серйозних соціальних конфліктів, адміністрація Г. Трумена розробила систему заходів, яка дістала гучну назву “справедливий курс” (за аналогією та водночас на відміну від “нового курсу” Ф. Рузвельта). Цією назвою стали визначати діяльність адміністрації демократів до початку 1950-х років.

Особливості економічного розвитку

Гаррі Трумен

Намічалися

заходи щодо зниження інфляції та знаного підвищення рівня життя, однак у процесі переведення промисловості на рейки мирної економіки не пощастило уникнути зменшення прибутків більшості американців. Спостерігалося зростання безробіття й цін. Якщо під час війни страйки були заборонені, то в повоєнний час вони знову відновилися. Зростав вплив профспілок, які налічували у своїх лавах понад 15 млн осіб. Адміністрація Г. Трумена намагалася вберегти країну від хаосу страйкового руху, ухваливши низку важливих законів.

У 1947 р. був прийнятий закон Тафта-Хартлі про відносини робітників і підприємців. Він суттєво обмежував право робітників на страйк. Страйки державних службовців були зовсім заборонені. Також заборонялися організовані страйки солідарності. Запроваджувалася система примусового арбітражу в особливо загрозливих трудових конфліктах. Ці та подібні дії уряду спричинили різке падіння його популярності. Трумена звинувачували в порушенні міжнародного права (американські війська воювали в Кореї без оголошення війни Конгресом США), корупції членів адміністрації, відсутності вибачень з приводу бомбардування та знищення японських міст Хіросіми та Нагасакі. За даними опитувань, у червні 1951 р. лише 24 % дорослих американців підтримували його політику. Такого низького рейтингу не мав жодний президент США.

Після Г. Трумена Президентом CLIIA став лідер республіканської партії Дуайт Ейзенхауер, відомий генерал Другої світової війни. Його економічна політика полягала в обмеженні державного регулювання та втручання в справи бізнесу. За час його правління (1953-1960) покращилося матеріальне становище великої кількості людей: більше половини американців за рівнем доходів стали середнім класом. Набула популярності ідея “суспільства загального процвітання”.

“Ера Ейзенхауера” збіглася з прискоренням науково – технічної революції, що характеризувалося розвитком нових галузей економіки, докорінним перетворенням старих галузей, масовим упровадженням автоматизації та електроніки, створенням другого покоління ЕОМ.

Особливості економічного розвитку

Дуайт Ейзенхауер

Погляд учасника подій

Зі спогадів Дуайта Ейзенхауера

Багато драматичних подій траплялось у моєму житті, проте ніщо не могло зрівнятися з переживаннями і почуттями, то охопили мене, коли я переступив поріг кабінету, пов’язаного з такою величезною відповідальністю… Якби хтось спробував підрахувати мої шанси потрапити в цей кабінет, коли я народивсь у 1890 р. в Денісоні в Техасі, вони дорівнювали б практично нулю. Проте справдилася стара формула; у Сполучених Штатах кожний може дорости до президента. Проте в 1950-1960-і роки стало помітним відставання темпів зростання економіки США від інших розвинених країн. Якщо в США середній щорічний приріст ВНП у цьому десятиріччі становив 3,2 % (у Великій Британії цей показник ще нижчий – 2,7 %), то в Італії – 5,0, у Японії – 8,2, у Західній Німеччині – 8,6 %. 56 У листопаді 1960 р. було офіційно повідомлено, що золоті запаси США становлять

18 млрд доларів, тобто цей показник перемістився на найнижчу позначку після 1940 р. Хоча в 1950-і роки обсяги виробництва основних галузей виробництва були досить значними, однак цей рівень не був постійним, почастішали спади.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Особливості економічного розвитку