ПОРЯДОК ВИКОНАННЯ ДІЙ У ВИРАЗАХ БЕЗ ДУЖОК. ЗАСТОСУВАННЯ ТАБЛИЦІ ДІЛЕННЯ НА 2 ДЛЯ РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: ознайомити учнів із порядком виконання дій у виразах без дужок; вчити застосовувати ці знання на практиці; формувати вміння застосовувати таблиці ділення на 2 для розв’язування задач на ділення на рівні частини і ділення на вміщення; розвивати логічне мислення, мовлення; виховувати акуратність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 101, завдання 581; 582)
Завдання 581
– Прочитайте вирази у порядку зростання відповідей.
Завдання 582
– Прочитайте
2. Усна лічба
1) Гра “Ромашка”.
На пелюстках квітки ромашки написані парні числа від 18 до 4, а всередині – “: 2”.
2) Гра “Чи знаєш ти?”.
– Що таке множення?
– Як називаються компоненти дії множення?
– Яку математичну дію можна назвати оберненою до дії множення?
3) Обчисліть, замінивши множення додаванням.
Зразок: 5 • 3 = 5 + 5 + 5 = 15
6 • 4 =
11 • 3 =
15 • 4 =
4) Оберіть правильну відповідь.
18 кілограмів яблук розклали в два пакети порівну. Скільки кілограмів яблук у кожному пакеті?
А) 6; б) 3; в) 9; г) 8.
3. Складання прикладів на ділення за
4. Хвилинка каліграфії
– Випишіть числа, які діляться на 2.
5. Математичний диктант
– 1-й доданок 16, 2-й доданок – 14. Знайдіть суму.
– Зменшуване – 84, від’ємник – 15. Знайдіть різницю.
– 1-й множник – 3, 2-й множник – 2. Знайдіть добуток.
– 10 : 2.
– Знайдіть периметр квадрата зі стороною 5 см.
– Я задумала число. Коли я відняла від нього 7, то дістала 23. Яке число я задумала?
– Добуток чисел 2 і 4 збільшити на 42.
– Результат виразу 14 : 2 зменшити на 7.
Відповіді: 30; 69; 6; 5; 20 см; 30; 50; 0.
Діти обмінюються аркушами для взаємоперевірки.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми вивчимо правило порядку виконання дій у виразах без дужок.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 101-102)
Завдання 583
Учні “ланцюжком” порівнюють вирази. Один учень працює біля дошки, решта – у зошитах.
Завдання 584. Колективне опрацювання матеріалу Письмове виконання завдання з коментуванням правила.
Завдання 585. Робота в парах
Учні знаходять значення виразу зі змінною.
Завдання 586. Колективне ознайомлення зі змістом задач, їх аналіз Один учень записує умову і розв’язує задачу.
Задачі порівнюються.
Завдання 587. Самостійне виконання завдання Один учень працює біля дошки.
Завдання 588
Під час повторення умови один учень записує коротку умову і пояснює розв’язання. Після цього учні самостійно записують розв’язання. Один учень працює біля дошки.
Завдання 589. Колективне опрацювання матеріалу Учні читають пояснення у підручнику.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ (додаток)
1. Складання та розв’язування взаємно обернених задач
На уроках з вивчення множення і ділення широко використовується метод розв’язування взаємно обернених задач.
– На дослідній ділянці 4 класи посадили по 3 грядки моркви. Скільки всього грядок посадили?
Короткий запис: по 3 гр. 4 кл., ? гр.
Розв’язання
3 • 4 = 12 (гр.)
– Скільки даних в задачі?
– Скільки чисел знайдено?
– Складіть обернену задачу.
– 12 грядок моркви посаджено декількома класами. Кожен клас посадив по З грядки. Скільки класів брало участь у посадці?
Короткий запис: по 3 гр. ? кл., 12 гр.
Розв’язання
12 : 3 = 4 (кл.)
Можна дати назву виду задач: “множення”, “ділення на вміщення”.
– Складіть другу обернену задачу.
– 12 грядок моркви посадили порівну 4 класи. По скільки грядок посаджено кожним класом?
Короткий запис: по? гр. 4 кл., 12 гр.
Розв’язання
12 : 4 = 3 (гр.) (“ділення на рівні частини”)
Доцільно порівняти всі складені задачі.
2. Офтальмологічна пауза
3. Розв’язування логічної задачі
Завдання 590
1) 10 – 8 = 2 (р.) – мине;
2) 10 + 2 = 12 (р.) – буде сестрі.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 102, завдання 591; 592.