Практична робота 5. Аналіз зв’язку між рівнем інфляції й рівнем безробіття в Україні та інших країнах
УРОК 53
Практична робота 5. Аналіз зв’язку між рівнем інфляції й рівнем безробіття в Україні та інших країнах
Мета уроку: виконати розрахунки та виявити зв’язок між найважливішими макроекономічними показниками – рівнем інфляції та рівнем безробіття; побудувати графік кривої Філліпса; проаналізувати види й типи інфляції в економіках України та інших країн світу в різні роки; розробити інформаційне “гроно” – темпи інфляції в країнах світу; розробити асоціативне “гроно” – види інфляції.
Основні поняття: інфляція,
Тип уроку: формування і закріплення вмінь і навичок.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
1. Для проведення практичних занять учні об’єднуються в команди.
2. Дані, наведені в таблицях і на графіку, матимуть значення вихідних, на базі яких і проводиться заняття та будуть проведені розрахунки, побудовані графіки, таблиці та “гроно” в зошитах.
II. Практична робота
Завдання 1
Підготуйтесь для проведення гри “Аналіз визначення понять”. Учні об’єднуються у дві-три команди, які дають одна одній
Завдання 2
Розробіть інформаційне “гроно” по країнах світу згідно з даними, наведеними в таблиці.
Завдання 3
Потрібно якомога найточніше поставити діагноз, якого виду інфляцію і кризу переживали країни, згідно з даними, наведеними в таблиці, та розробити відповідні антиінфляційні заходи.
У 50-60-х pp. інфляція відбувалася в більшості країн помірними темпами. А в 70-х pp. вона почала виходити з-під контролю, перетворюючись на “ворога суспільства номер один”. Особливої гостроти інфляція набула в другій половині 70-х pp. Так, середньорічний темп приросту роздрібних цін становив:
Показники інфляції в розвинених країнах
Країна | Інфляція по періодах, % | ||
1956-1965 pp. | 1966-191974 pp. | 1975-1980 pp. | |
США | 1,7 | 5,1 | 9,3 |
Велика Британія | 3,1 | 7,1 | 15,8 |
Італія | 3,4 | 6,0 | 17,9 |
Франція | 5,0 | 5,9 | 19,9 |
Наприкінці 80-х pp. темпи зростання цін знизилися і становили близько 4 % на рік, що відповідає моделі помірної інфляції. Це можна пояснити низкою причин, головними серед яких є зниження світових цін на нафту, посилення цінової конкуренції, насамперед у міжнародному масштабі, підвищення продуктивності праці, стримування зростання заробітної плати.
Щорічний приріст ВВП та інфляції, вартості одиниці трудових витрат і кількості безробітних в промислово розвинених країнах, % до попереднього року
Країна | Темпи інфляції за дефлятором ВВП по роках | Темпи приросту ВВП в постійних цінах по роках | Вартість одиниці трудових витрат по роках | Кількість безробітних, частка до числа працездатних, % | ||||
1999 | 2000 | 1999 | 2000 | 1999 | 2000 | 1999 | 2000 | |
США | 1,0 | 1,4 | 4,2 | 4,4 | -1,4 | -0,1 | 4,0 | 4,2 |
Япония | -0,9 | -0,8 | 0,3 | 0,9 | -3,5 | -1,9 | 4,7 | 4,7 |
ЄС, у тому числі: | 1,6 | 1,7 | 2,3 | 3,2 | 0,5 | 1,0 | 8,9 | 8,4 |
Німеччина | 1,0 | ІД | 1,4 | 3,1 | -0,1 | 1,2 | 9,0 | 8,6 |
Франція | 0,3 | 0,8 | 3,2 | 3,2 | -0,8 | -0,9 | 11,0 | 10,2 |
Італія | 1,5 | 1,9 | 1,5 | 2,9 | 0,1 | 0,4 | 11,4 | 11,0 |
Велика Британія | 2,7 | 2,8 | 2,3 | 3,0 | 0,4 | 2,3 | 4,4 | 3,7 |
Канада | 1,7 | 2,1 | 4,5 | 4,7 | -3,6 | 0,7 | 7,6 | 6,7 |
Завдання 4
Використовуючи закон Оукена і криву Філліпса, виведіть залежність зміни темпів зростання доходів і темпів зростання інфляції.
Завдання 5
Обчисліть рівень інфляції в Україні за 2000-2001 pp. Згідно з даними, наведеними на рисунку.
V. ідсумок уроку
VI. Домашнє завдання
1. Опрацювати теоретичний матеріал.
2 . Розробити асоціативне “гроно” – види інфляції.
Приклад
Завдання: скласти гроно до теми “Інфляція”.