Практична робота “Створення ескізу аплікації та перенесення малюнка на папір”
Розділ 2. ОЗДОБЛЕННЯ ВИРОБІВ АПЛІКАЦІЄЮ
Уроки № 5-6
Тема. АПЛІКАЦІЯ ЯК ВИД ХУДОЖНЬОГО ОЗДОБЛЕННЯ ВИРОБІВ
Практична робота “Створення ескізу аплікації та перенесення малюнка на папір”
Мета уроку:
Навчальна: систематизувати знання учнів про аплікацію: основні види аплікацій та інструменти, пристосування й матеріали для їхнього виготовлення, формувати вміння розробляти ескізи аплікацій та переносити малюнок на папір;
Розвивальна: розвивати фантазію, образне мислення (ознайомлення з професією дизайнера);
Виховна:
Обладнання, матеріали та наочність: виставка робіт (аплікація з використанням різних матеріалів), картон, папір для ескізів та копіювальний, калька, олівці простий та кольорові, малюнки для аплікацій.
Об’єкт праці: ескіз для аплікації.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Перевірка наявності учнів; підготовленості їх до уроку, створення позитивного емоційного настрою.
Бажаю усім, щоб до кожного з вас
Завітало натхнення сьогодні у клас
І збудило бажання здобути знання,
Щоб потім життям ви не йшли навмання.
Щоб
Самим научитись та інших навчати.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
На попередніх уроках ви здобули деякі необхідні знання й зараз ці знання допоможуть вам вправно розгадати кросворд.
Питання до кросворду
1. Волокна, наявні в природі. (Натуральні)
2. Волокно завдовжки близько сотні метрів, яке отримують із коконів деяких метеликів. (Шовк)
3. Давній письменник Аполлоній Родоський у книзі “Аргонавтика” розповідає: Язон і Медея, припливши в Колхіду, знайшли в долині дуб, на якому висіло руно, подібне до яблука, що сяяло на вранішньому сонці. З яких волокон складалось руно? (Вовна)
4. “За селом з’явилось море, синє-синє, неозоре. То не казка і не сон – то зацвів у полі… (льон).
5. Матеріал, який отримують із пряжі склеюванням або скручуванням. (Нитки)
6. Міцні, тонкі, гнучкі й пружні ворсинки. (Волокна)
7. Матеріал, який отримують, скручуючи окремі текстильні волокна між собою. (Пряжа)
Питання для обговорення
– Що називають тканиною? Для чого використовують тканини?
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Одне з можливих застосувань тканини – це виготовлення аплікації.
– Чи зустрічалися ви з поняттям “аплікація” ?
– Які аплікації виготовляли на уроках у початкових класах?
– Які матеріали використовували?
– Чи сподобався вам результат вашої роботи, чи знайшов ваш виріб застосування?
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
Аплікація – це один із видів декоративно-ужиткового мистецтва, знайомство з яким ви продовжуватимете найближчим часом. Тема сьогоднішнього уроку: “Аплікація як вид художнього оздоблення виробів”.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з підручником
– Що називають аплікацією? Знайдіть відповідь у тексті підручника на с. 34.
2. Інформаційні повідомлення учнів “Історія виникнення аплікації з текстильних матеріалів”
1-й учень. Аплікація – це один із найдавніших видів декоративно-ужиткового мистецтва. Вона виникла понад дві тисячі років, тому й відома багатьом народам світу. Виникнення аплікації пов’язане з давньою культурою народів-кочівників. Вони прикрашали свій одяг, взуття, упряж і житло візерунками зі шматків шкіри, хутра, берести. Пізніше для оздоблення одягу почали застосовувати різні тканини. Безцінні твори скіфського мистецтва знайдені в похованнях на території України: фрагменти костюма із повсті, майстерно оздоблені вишивкою й аплікацією. Багато народностей використовують і зараз аплікацію для оформлення національного костюма.
2-й учень. Аплікаціями зі шкіри з давніх-давен оздоблювали жіночий та чоловічий одяг: корсетки, фартухи, свитки, кожухи, предмети побуту й господарства. Зараз у техніці аплікації можна виготовити безліч виробів: панно, штори, скатертину, ковдру, постільну білизну, сумку для дрібничок, газетницю, оздобити одяг для дорослих і дітей тощо.
(Діти розглядають вироби, оздоблені аплікацією.)
3. Висновок учителя
Аплікацію з текстильних і нетканих матеріалів застосовують:
– для оздоблення одягу, предметів домашнього вжитку;
– для створення декоративних виробів;
– для ремонту одягу – за її допомогою можна замаскувати шов чи зношене місце.
Із основними видами аплікації можна ознайомитися на підставі тексту та ілюстрацій у підручнику на с. 35-38 підручника.
4. Інструменти, пристосування й матеріали для виготовлення аплікації (с. 43 підручника)
Загадки про інструменти
– Тоненьке, кругленьке, серце чорненьке.
Хто на його слід погляне, думку його взнає.
Чорний Іван, дерев’яний жупан:
Де носом проведе, там помітку кладе. (Олівець)
– Різних кольорів бувають, дерев’яний одяг мають.
– Намалюють квітку, кішку, Дід Мороза, сани, шишку. (Кольорові олівці)
– Майстер викував уміло два однакові ножі.
Дуже зустрічі зраділи два однакові ножі.
Обнялись, і роз’єднати їх уже ніхто не зміг.
Підкажіть, як називати почали відтоді їх? (Ножиці)
– Маленьке, біленьке, по чорному полю стрибає і слід залишає. (Крейда)
– Тонка, довга, одновуха, усіх людей одягає, сама одягу немає. Що це? (Голка)
– Я блискуча, гостренька, маю вічко маленьке, за собою несу довгу-довгу косу. (Голка з ниткою)
– Маленький хлопчик, зліз на стовпчик, одягу не носить, їсти не просить. Личко рябе. Що воно таке? (Наперсток)
– Водить дружбу з олівцями, зошитами, папірцями.
На малюнку щось не те? Вмить вона його зітре! (Гумка)
– Порахує сантиметри, а як треба – міліметри!
– Рівно лінії проводить, з олівцем за ручку ходить. (Лінійка)
– Відірвалися листочки? Треба склеїти шнурочки?
Допоможе повсякчас, ще й причепиться до нас! (Клей)
5. Ознайомлення з професією дизайнера (с. 101 підручника)
Дизайнер – людина, що займається дизайном, тобто оформленням будь-чого.
VI. ПРАКТИЧНА РОБОТА “СТВОРЕННЯ ЕСКІЗУ АПЛІКАЦІЇ ТА ПЕРЕНЕСЕННЯ МАЛЮНКА НА ПАПІР” (ІНСТРУКЦІЯ В ПІДРУЧНИКУ НА С. 42)
1. Аналіз завдань практичної роботи
2. Забезпечення необхідними інструментами та матеріалами
3. Правила безпечної праці, організація робочого місця та санітарно-гігієнічні вимоги під час виконання завдань практичної роботи
4. Самостійне виконання завдань практичної роботи за інструкційними картками
5. Контроль учителя з метою виявлення недоліків у знаннях та вміннях учнів
6. Поточний інструктаж (індивідуальний, груповий, якщо необхідно)
7. Підбиття підсумків практичної роботи:
– демонстрування кращих робіт;
– аналіз недоліків у результатах роботи та шляхи їх усунення;
– оцінювання результатів практичної роботи.
VII. РЕФЛЕКСІЯ
– Чи виправдались ваші очікування і сподівання?
– Що винесли для себе особисто з уроку:
– для розвитку розуму;
– для практичної майстерності;
– для духовного удосконалення?
VIII. МОТИВАЦІЯ ОЦІНОК ЗА УРОК, ВИСТАВЛЕННЯ ЇХ У ЖУРНАЛ, ЩОДЕННИКИ
IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
– Прочитати с. 32-42 підручника, відповісти на питання 4, (с. 42 підручника);
– Підібрати тканини для виготовлення аплікації.
X. ПРИБИРАННЯ РОБОЧОГО МІСЦЯ
БАНК ІДЕЙ