ПРАВОПИС СПОЛУЧНИКІВ
СЛУЖБОВІ ЧАСТИНИ МОВИ
& 35. ПРАВОПИС СПОЛУЧНИКІВ
493. Прочитайте подані у двох колонках прислів’я. Якими частинами мови є виділені слова?
Біда помучить, зате розуму научить. | Не за те кобилу б’ють, що сіра, а за те, що вона побила |
Щоб біди не мати, треба працювати. | Що б улітку не вродило, зимою не зашкодить. |
Якби не зима, то б літо було довше. | Як би руки не працювали, а розум над ними пан. |
Сполучники зате, проте, щоб, якби треба відрізняти від
Самостійні частини мови з прийменниками за, про та часткою би (б) пишуть окремо.
СПОЛУЧНИКИ Проте, за те | ЗАЙМЕННИКИ 3 ПРИЙМЕННИКАМИ Про те, за те |
Не мають лексичного значення; Не відповідають на питання; Не є членами речення; Можуть бути замінені сполучниками але, однак | Мають лексичне значення; Відповідають на питання; Є членами речення; Не можуть бути замінені сполучниками |
494. Прочитайте прислів’я. Користуючись таблицею, поясніть
1. Хоч важка була дорога, зате наша перемога. 2. Ворон висміює свиню за те, що вона чорна. 3. Говори не про те, що прочитав, а про те, що зрозумів. 4. Розумний хоч і знає, проте завжди спитає. 5. Робота мучить, зате годує й учить. 6. За що купив – за те й продаю. 7. Про те зозуля кує, що свого гнізда не має. 8. Не рада морква тертушці, проте на кожній танцює.
495. Перепишіть, знімаючи риски.
1. Батьківщину люблять не за/те, що вона велика, а за/те, що своя (Сенека). 2. При боці шабля, різьблена бандура, немолодий, за/те яка статура) (В. Раєвський). 3. Звичайно, вишиванка не одцвіте ніколи, про/ те справжня візитівка кожного українця – його чиста, відкрита, чесна душа (3 газети “Вільне життя”). 4. Не хочу думати про/те, що слід мій снігом замете, а хочу вірити, й любить, і цінувати кожну мить (М. Луків).
– Що б ви зобразили на візитівці вашого класу? У відповіді використайте сполучник проте і займенник із прийменником про те.
496. Прочитайте прислів’я. Звіряючись із таблицею, поясніть написання виділених у реченнях слів.
СПОЛУЧНИКИ Якби, якщо | ПРИСЛІВНИК як ІЗ ЧАСТКОЮ би (б) ТА ЗАЙМЕННИКОМ що |
Не мають лексичного значення; Не є членами речення; Мають наголос на другому складі; Можуть бути замінені на коли б | Має лексичне значення; Є членом речення; Має наголос на слові як |
1. Якби не було хмар, ми б не знали ціни сонцю. 2. Як би високо ворона не літала, завжди на гній сяде. 3. Якщо віз перестане возити дрова, то сам піде в піч. 4. Як що розумного скажете, то й ми послухаєм. 5. Якби не зима, то й літо було б довше. 6. Як би ти не знав багато, а більше за всіх не знатимеш. 7. Якщо не впевнений – не говори; якщо зайве сказав – перепроси.
Поясніть написання виділених слів.
497. Перепишіть прислів’я, розкриваючи дужки.
1. І як (би) я людство усе не любив, повторюю з гордістю сина: “Для мене лишається дивом із див моя Україна” (М. Луків). 2. Загинув (би) напевно, люд нещасний, якби погасла та маленька іскра любові братньої (Леся Українка). 3. Як (би) твої очі не манили зваби, не чини ніколи Батьківщині зради (Л. Диркавець). 4. Як (що) розум час від часу тебе залишає, це означає, що він не твій. 5. Як (що) й трапиться, то загоїться, поки весілля скоїться.
– Поясніть розділові знаки в реченні з прямою мовою.
– Укажіть речення, ускладнене вставним словом, поясніть у ньому розділові знаки.
Пригадайте зі свого життя випадок, до якого пасувало би прислів’я Якби знав, де впаду, то соломки б підстелив. Розкажіть про нього. У відповіді вживайте сполучники якби, якщо.
– Розкрийте зміст прислів’я Якщо любиш життя, дорожи хвилиною. У відповіді вживайте сполучник якщо та прислівник із займенником як що.
498. Прочитайте прислів’я. Знімаючи риски, перепишіть лише ті речення, що містять сполучник щоб. Звіртеся із таблицею.
СПОЛУЧНИКИ Щоб | ПРИСЛІВНИК що 3 ЧАСТКОЮ би (б) |
Не має лексичного значення; Не є членом речення; Може бути замінений на аби | Має лексичне значення; Є членом речення |
1. Дай нам, Боже, воювати, що (б) шабель не виймати. 2. Що (б) ти не робив, роби добре! 3. Що (б) дати пораду, кажи до ладу. 3. Що (б) ти не казав, а кожне слово наперед обміркуй. 4. На те голова, що (б) у ній розум був. 5. Що (б) не трапилось, усе мине. 6. Що (б) інших учити, треба самому вміти. 7. Що (б) не стояло в печі – на стіл волочи. 8. Що (б) там люди не казали, про все май власну думку.
– Поясніть, як сполучник щоб відрізнити від однозвучного з ним займенника з прийменником.
499. Перепишіть, знімаючи риски.
1. Заговори, що/б я тебе побачив (Сократ). 2. Для того, що/б бути вільними, ми повинні стати рабами закону (Цицерон). 3. Що/б не говорили скептики про ІТ-технології, але обійтися без них сучасній людині вже не під силу (3 журналу “Інформатика та інформаційні технології”). 4. Не може ж буть, що/б якось не було (Л. Костенко). 5. Що/б не спалахнуло, горітиме довго (Народна творчість).
500. Перепишіть, на місці крапок уставляючи сполучник щоб або займенник із часткою що б.
1. … вода не принесла, вона ж і забере. 2. … руки вміли, треба працювати головою. 3. … у серці не таїлось, на лиці усе б відбилось. 4. Для того коваль обценьки бере, … рук не пекло. 5. … то був за швець, коли б усім на один копил чоботи шив?
Народна творчість
501. Перепишіть, знімаючи риски.
1. Що може бути солодшим за/те, коли любить і прагне до тебе добра душа? (Г. Сковорода). 2. Вибачайте, як/що казка буде не/вродлива, може бути й не/цікава, та за/те правдива (М. Тарновський). 3. Дівча стояло і співало про/те, що радості за/мало (М. Рильський). 4. Як/що є печаль, є й радість (Японське прислів’я). 5. Як/би знав я чари, що спиняють хмари! (І. Франко). 6. Як/би я тепер хотіла у мале човенце сісти! (Леся Українка). 7. Хочеш ти, що/б пісню я для тебе склав? (Олександр Олесь). 8. Слово дала – не/порушу, що/б там в житті не було (О. Лозова).
Позначте у словах вивчені орфограми.
ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ
ГОВОРІННЯ. ПИСЬМО
ПИСЬМОВИЙ ТВІР-ОПОВІДАННЯ ЗА ПОДАНИМ СЮЖЕТОМ
502. Роздивіться репродукцію картини Василя Тропініна “Український селянин”. Існує легенда, що художникові позував український національний герой Устим Кармелюк. Складіть за картиною опис зовнішності народного месника (усно).
– Ознайомтеся з історичною довідкою.
Устим КАРМЕЛЮК (1787-1835) – український національний герой, керівник повстанського руху на Поділлі (1813-1835) проти панського гніту. Народився в кріпацькій родині. Був письменний, володів польською мовою. За непокору панові відданий у царське військо, звідки втік та очолив загін селян-повстанців. Кілька разів був заарештований, щоразу рятувався втечею. Протягом 23 років боротьби повстанські загони Кармелюка здійснювали напади на поміщицькі маєтки. Захоплені в поміщиків гроші та майно роздавали селянській бідноті. Сміливість Кармелюка оспівана у фольклорі.
Василь Тропінін. Український селянин
– Чи міг би Устим Кармелюк стати героєм оповідання? Які риси його вдачі варто було б розкрити?
ОПОВІДАННЯ – невеликий розповідних художній твір про одну чи кілька подій у житті персонажа, що відіграють важливу роль у його у його долі.
Для творів цього жанру характерні: проста будова (композиція), однолінійний сюжет, невелика кількість персонажів (дійових осіб).
Події, про які йдеться в оповіданні, зазвичай відбуваються протягом невеликого відрізку часу.
У ланцюгу зображених в оповіданні подій виділяють такі частини:
503. Назвіть вивчене на уроках літератури оповідання, яке запам’яталося вам найбільше. Визначте в ньому зав’язку, кульмінацію та розв’язку. З’ясуйте тему та головну думку оповідання. Який тип мовлення в тексті оповідання є основним? У якому стилі складено текст?
504. ПОПРАЦЮЙТЕ В ГРУПАХ! На основі поданого сюжету складіть оповідання. Попередньо обміркуйте головну думку оповідання. Дотримуйте художнього стилю.
Зав’язка -> До в’язниці каретою приїхав пан, щоб забрати своїх заарештованих за непокору кріпаків, буцімто вони працюватимуть у полі, щоб дарма не їли хліб. Давши начальнику тюрми хабара, пан розписався за десятьох тимчасово звільнених кріпаків у тюремній книзі й пішов собі геть.
Кульмінація -> До начальника прибіг переляканий тюремний писар із книгою, у якій стояв підпис “Кармелюк”. Начальник зомлів з переляку. За Кармелюком спорядили погоню.
Розв’язка -> Кармелюка зі звільненими арештантами тільки й бачили…
– Складені в групах оповідання прослухайте й обговоріть у класі.
– Доберіть до оповідання кілька варіантів заголовка. Виберіть із них найкращий.
– Оповідання запишіть. Дотримуйте вимог художнього стилю.
505. Складіть фантастичне оповідання про вашу зустріч із героєм вашої улюбленої книжки (цікавою вам історичною особою, персонажем кінофільму). Працюйте в такій послідовності.
– Сформулюйте тему майбутнього оповідання. Обміркуйте його головну думку.
– Подумайте, де й коли відбуватимуться події, про які йтиметься в оповіданні, хто стане його персонажами.
– Обміркуйте зав’язку, кульмінацію та розв’язку оповідання. Накресліть таблицю за зразком.
– “Проговоріть” оповідання в думках, потім запишіть його на чернетці.
– Уявіть героя (героїв) свого оповідання. Складіть опис зовнішності одного з персонажів, запишіть його. Подумайте, яким чином (повністю чи окремими деталями) такий опис буде введено до тексту оповідання. На чернетці зробіть відповідні помітки.
– Відредагуйте записане на чернетці оповідання.
– Доберіть до оповідання цікавий заголовок.
– Перепишіть оповідання до зошита, увівши до його тексту опис зовнішності.
– Складіть фантастичне оповідання за картиною сучасної української художниці Каті Дудник.
Related posts:
- Правопис сполучників. Написання сполучників разом і окремо. Розрізнення сполучників і однозвучних слів МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ СПОЛУЧНИК & 38 Правопис сполучників. Написання сполучників разом і окремо. Розрізнення сполучників і однозвучних слів 303 Розгадайте ребуси й головоломку-ребус (числа в ній означають порядковий номер букви в алфавіті). Запишіть розгадки. Які службові частини мови є в записаних висловлюваннях? Разом Окремо – складні сполучники: адже, аніж, отже, отож, також, втім, зате, проте, причім, […]...
- ПРАВОПИС СПОЛУЧНИКІВ. НАПИСАННЯ СПОЛУЧНИКІВ РАЗОМ І ОКРЕМО Службові частини мови. Сполучник & 35. ПРАВОПИС СПОЛУЧНИКІВ. НАПИСАННЯ СПОЛУЧНИКІВ РАЗОМ І ОКРЕМО Ту мову, як музику, в хвилях лелію, Вона мені сниться іще крізь роки: Доноситься з вітром слова Гамалії И пісні, що співали колись козаки. Є. Лещук ПАМ’ЯТАЙМО Написання сполучників разом Правила Приклади Складні сполучники, які не мають однозвучних з ними слів, а […]...
- Правопис сполучників – Сполучник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Сполучник Правопис сполучників Разом пишуться складні сполучники, які становлять тісне поєднання повнозначних слів із частками або прийменниками: Адже, аніж, втім, зате, мовби, начеб, начебто, немов, немовби, немовбито, неначе, неначебто, ніби, нібито, ніж, отже, отож, притім, притому, причім, причому, проте, себто, тобто, цебто, щоб, якби, якщо; також слова: Абощо, тощо. […]...
- Тематичне тестування (тема: Сполучник, правопис сполучників) Урок № 67 Тематичне тестування (тема: Сполучник, правопис сполучників). Мета: з’ясувати рівень засвоєння знань і сформованості вмінь та навичок стосовно теми “Сполучник, правопис сполучників”; закріплювати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, навички самостійної роботи, розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять. Тип уроку : урок перевірки й обліку здобутих знань, умінь і навичок. Обладання: Тестові завдання. […]...
- Написання сполучників – Орфографія Українська мова Орфографія Написання сполучників 1. Разом пишуться складні сполучники, які становлять тісне поєднання повнозначних слів із частками або прийменниками: адже, аніж, втім, зате, мовби, начеб, начебто, немов, немовби, немовбито, неначе, неначебто, ніби, нібито, ніж, отже, отож, притім, притому, причім, причому, проте, себто, тобто, цебто, щоб, якби, якщо; також слова абощо, тощо. 2. Окремо пишуться: […]...
- Написання сполучників разом, окремо та через дефіс – Сполучник Службові частини мови Сполучник Написання сполучників разом, окремо та через дефіс Разом пишуться: Аби, аніж, втім, зате, мовби, мовбито, начеб, начебто, немовби, немовбито, неначе, неначебто, ніби, нібито, ніж, отож, притому, причому, проте, також, тобто, тож, щоб, якби, якщо та ін. Окремо пишуться: Для того щоб, з того часу як, замість того щоб, коли б, незважаючи […]...
- Використання сполучників у простому й складному реченнях: сполучники сурядності й підрядності МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ СПОЛУЧНИК & 37 Використання сполучників у простому й складному реченнях: сполучники сурядності й підрядності 1. Які члени речення називаються однорідними? 2. Які за значенням сполучники служать для зв’язку однорідних членів речення? 3. Які речення називаються складними? 4. Які за значенням сполучники зв’язують рівноправні частини складного речення? 5. У якому складному реченні вживаються сполучники […]...
- Написання сполучників разом, окремо й через дефіс – Сполучник як службова частина мови МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Сполучник як службова частина мови Написання сполучників разом, окремо й через дефіс Пишуться Разом складні сполучники, утворені з двох або більшої кількості слів: Аби, аніж, втім, зате, мовби, мовбито, начеб, начебто, немов, немовби, немовбито, неначе, неначебто, ніби, нібито, буцімто, ніж, отже, отож, притім, притому, причім, причому, проте, себто, таж, також, теж, тобто, тож, […]...
- НАПИСАННЯ СПОЛУЧНИКІВ § 47. НАПИСАННЯ СПОЛУЧНИКІВ Вправа 497 I. Коли б усе було добре, тому що гарний, але ж це неправда, отож думайте самі, ніби нічого й не сталося, дарма що малий, хоч би й сніг ішов, або ж мовчи, немовбито все зрозуміло, немовби мене знає. II. Після невеликої сварки хлопчаки знову грали у футбол, ніби нічого […]...
- Сполучник як службова частина мови. Види сполучників за будовою та походженням МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ СПОЛУЧНИК Для поєднання між собою однорідних членів речення або частин складних речень використовують службову частину мови – сполучник. Сама назва говорить про те, що він служить для сполучення, для поєднання окремих частин у ціле. Зміст вправ і завдань розділу про сполучник спонукатиме вас до роздумів на тему “Я і людство”. ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ДО […]...
- ПОЄДНАННЯ ОДНОРІДНИХ ЧЛЕНІВ РЕЧЕННЯ ЗА ДОПОМОГОЮ СПОЛУЧНИКІВ РОЗДІЛ З РЕЧЕННЯ & 12. ПОЄДНАННЯ ОДНОРІДНИХ ЧЛЕНІВ РЕЧЕННЯ ЗА ДОПОМОГОЮ СПОЛУЧНИКІВ 66. 1. Прочитай вірш і прислів’я. Зверни увагу, як поєднані однорідні члени речення. 1. Дві хмароньки пливли кудись В убранні золотім І мовчки зупинилися Над краєм чарівним. Річки ясні жемчужились, Шуміли і пливли. Лани зливались з луками, Пахтіли і цвіли. Олександр Олесь 2. […]...
- Написання сполучників разом і окремо Тема: Написання сполучників разом і окремо. Мета: пояснити правила написання сполучників разом і окремо, формувати вміння визначати в словах орфограму “Написання сполучників разом і окремо”; виховувати повагу до влучного слова; розвивати увагу, логічне мислення, пам’ять. Тип урок ів : уроки вивчення нового матеріалу. Обладнання : роздавальний матеріал, підручник. І. Перевірка домашнього завдання. *Робота біля дошки. […]...
- ПРАВОПИС ЧАСТОК СЛУЖБОВІ ЧАСТИНИ МОВИ & 37. ПРАВОПИС ЧАСТОК 517. Прочитайте подані в двох колонках речення. Поміркуйте: від чого залежить написання часток через дефіс або окремо. А докопаюсь-таки до щастя (А Малишко). Щастя не шукають, а таки здобувають (Народна творчість). Люди, чогось не так-от швидко ростуть, як би їм хотілося (М. Стельмах). Зимова от чорнішає земля (Є. […]...
- ГРУПИ СПОЛУЧНИКІВ ЗА СПОСОБОМ УЖИВАННЯ – СПОЛУЧНИК СПОЛУЧНИК 4. ГРУПИ СПОЛУЧНИКІВ ЗА СПОСОБОМ УЖИВАННЯ Сполучники розрізняються способом поєднання простих речень і членів речення, що є результатом згортання таких речень. Залежно від способу поєднання вони поділяються на три групи: 1) одиничні; 2) повторювані; 3) парні. Одиничні сполучники, поєднуючи прості речення або члени речення, не повторюються при них і не поділяються між ними. Вони […]...
- Стилістика сполучників Стилістика української мови Стилістика сполучників В усіх стилях мови й мовлення активно використовуються сполучники – не повнозначні (службові) слова, якими поєднуються в одне семантико – синтаксичне ціле однорідні члени речення або предикативні (реченнєві) частини складного речення. Сполучники, на відміну від прийменників, помітно автономніші складові речення, вони нейтральніші, бо не входять до складу жодного з членів […]...
- ПОЄДНАННЯ ОДНОРІДНИХ ЧЛЕНІВ РЕЧЕННЯ ЗА ДОПОМОГОЮ СПОЛУЧНИКІВ Мета: вдосконалювати знання учнів про структуру речення; формувати поняття про сполучниковий зв’язок між однорідними членами речення; розвивати вміння інтонаційно правильно читати речення з однорідними членами речення, ставити розділові знаки на письмі; виховувати старанність. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Гра “Слово заміни – нове речення склади!” – Прочитайте. Виділені слова замініть […]...
- Вживання сполучників у простому й складному реченнях Тема: Вживання сполучників у простому й складному реченнях. Мета: закріпити знання учнів про функції сполучника, закріпити вміння розрізняти сполучники, що з’єднують однорідні члени речення, та сполучники, що з’єднують частини складного речення; розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять. Тип уроку: урок закріплення нового матеріалу. Обладнання : підручник. І. Повідомлення мети і завдань уроку. ІІ. Відтворення теоретичних відомостей. […]...
- РЕЧЕННЯ З ОДНОРІДНИМИ ЧЛЕНАМИ (без сполучників і зі сполучниками а, але, і) ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ §13. РЕЧЕННЯ З ОДНОРІДНИМИ ЧЛЕНАМИ (без сполучників і зі сполучниками а, але, і) 137. Прочитайте. В кожному реченні визначте слова, які відповідають на одне й те саме питання та відносяться до одного й того ж члена речення. Поставте ці питання. 1. Красить не краса, а розум. 2. Пишуть не пером, […]...
- Правопис часток УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Частка Правопис часток Словотворчі частки пишуться разом, окремо або через дефіс. Разом пишуться: А) частки Аби-, ані-, де-, чи-, що-, як – у складі будь-якої частини мови (крім сполучників прислівникового типу): Абищо, абияк, аніскільки, анітрохи, анічогісінько, аніяк, дедалі, деколи, декотрий, дещиця, дещо, чималенький, чимало, щовечора, що Години, щоденник, щодня, […]...
- Поєднання однорідних членів речення за допомогою сполучників. (Вправи 66-69) Тема. Поєднання однорідних членів речення за допомогою сполучників. (Вправи 66-69). Мета. Формувати поняття про сполучниковий зв’язок між однорідними членами речення; виробляти вміння інтонаційно правильно читати речення з однорідними членами, ставити розділові знаки на письмі, самостійно складати речення. Обладнання: мовний матеріал. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання. – Прочитайте речення, назвіть у ньому […]...
- Послідовність розбору сполучників – Сполучник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Сполучник Послідовність розбору сполучників 1. Речення зі сполучником. 2. Аналізоване слово. 3. Група та підгрупа за синтаксичною роллю (сурядності чи підрядності). 4. Група за значенням. 5. Група за будовою. 6. Походження. 7. Спосіб уживання. 8. Особливості написання....
- ГРАМАТИЧНІ ЗНАЧЕННЯ СПОЛУЧНИКІВ – СПОЛУЧНИК СПОЛУЧНИК 3. ГРАМАТИЧНІ ЗНАЧЕННЯ СПОЛУЧНИКІВ Статус морфеми сполучники мають тому, що, на відміну від слова, яке становить єдність лексичного і граматичного значень, вони є виразниками лише граматичного значення. їм не властиве лексичне значення, що вказує на співвіднесеність зі світом предметів. Як і релятивні морфеми в структурі морфологічного слова, сполучники передають семантику відношень. Щоправда, ці відношення […]...
- ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО РОДУ НА РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ ІМЕННИК & 19. ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО РОДУ НА – а (-я) В РОДОВОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ Які закінчення мають іменники жіночого роду на – а (-я) в родовому відмінку однини? 121. Попрацюйте разом! 1. Розгляньте таблицю. Зверніть увагу на кінцевий приголосний основи іменників у початковій формі. Називний відмінок […]...
- Правопис прислівників на МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ПРИСЛІВНИК & 30 Правопис прислівників на – о, – е, утворених від прикметників і дієприкметників ! У прислівниках, утворених від прикметників і дієприкметників, у кінці переважно пишеться – о: близько, ясно, синьо, свіжо, творчо. Однак зрідка, зокрема після шиплячих, прислівники мають закінчення – е: боляче, гаряче, вороже, неминуче. 242 Прочитайте прислівники. Запам’ятайте правопис […]...
- Правопис слів із пів-, напів-, полу БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФ І Я § 57. Правопис слів із пів-, напів-, полу- Слова з пів, напів, полу пишуться разом: півгодини, півапельсина, напівавтомат, полумисок. Якщо слово починаються буквами я, ю, є, ї, після пів слід ставити апостроф : Пів’яхти, пів’юрти. Із власними назвами пів пишеться через дефіс: пів-Європи, пів-Києва. Орфограма Правопис слів із пів-, […]...
- Основні випадки чергування сполучників і – й – Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі Основні випадки чергування сполучників і – й 1. Щоб уникнути збігу приголосних, І вживається: А) після букв на позначення приголосних або паузи (на письмі після розділових знаків) перед буквами на позначення приголосних. Був дощ м’який, І Гречка пахне душно (М. Рильський). Зима… І […]...
- Вимова і правопис префіксів з-(зі-, с-) ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ §27. НАЙПОШИРЕНІШІ ВИПАДКИ ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ Вимова і правопис префіксів з-(зі-, с-) 368. Прочитайте. Словосполучення якої з колонок вимовляються легше і звучать милозвучніше? Чому? Працею згрієшся Написав знову Трапилось з мною Відбулось з ним Працею зігрієшся Написав ізнову Трапилось зі мною Відбулось із ним Як ви розумієте вислів милозвучність […]...
- Тематичне тестування (тема: Частка. Правопис часток) Тематичне тестування (тема: Частка. Правопис часток) Мета: з’ясувати рівень засвоєння знань і сформованості вмінь і навичок стосовно теми “Частка, правопис часток; закріплювати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, навички самостійної роботи, розвиватилогічне мислення, увагу, пам’ять. Тип уроку : урок перевірки й обліку здобутих знань, умінь і навичок. І. Повідомлення мети перевірки та способів її […]...
- III type of conditionals. ІІІ тип умовних речень – Conditionals. Умовні речення Англійська мова Conditionals. Умовні речення III type of conditionals. ІІІ тип умовних речень Вживання Умовні речення III типу стосуються минулого. У цьому разі йдеться про речі, які б могли здійснитися у минулому, але не здійснилися. If you had been more careful, you wouldn’t have cut yourself. (Якби ти був обережнішим, ти б не порізався.) Утворення […]...
- Вимова й правопис префікса з БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФ І Я § 58. Вимова й правопис префікса з – (зі-, с-) 579. Прочитайте слова. Дослідіть, перед якими приголосними префікс з – вимовляється як дзвінкий приголосний, а перед якими – як глухий. Зсадити, збити, зсушити, здолати, зцідити, ззирнутися. Найчастіше на письмі префікс з передається буквою з незалежно від вимови. Наприклад: зцідити, […]...
- ПРАВОПИС ЧАСТОК § 49. ПРАВОПИС ЧАСТОК Вправа 521 1. Щастя не шукають, а таки здобувають (нар. творчість). 2. І все-таки нелегко будь собою, коли дорога котиться з гори (М. Людкевич). У першому реченні частку таки пишемо окремо, тому що вона стоїть перед словом, деякого стосується (здобувають). У другому реченні частку таки пишемо через дефіс, тому що вона […]...
- ПРАВОПИС СКЛАДНИХ ІМЕННИКІВ Морфологія та орфографія. Іменник § 38. ПРАВОПИС СКЛАДНИХ ІМЕННИКІВ Про те, які складні іменники пишемо разом, а які – через дефіс ПРИГАДАЙМО. Які слова називають складними? Як їх пишемо? 317 Прочитайте складні іменники в колонках і порівняйте їх написання. Слова якої колонки утворені за допомогою сполучного голосного, а якої – без нього? Зробіть висновок щодо […]...
- Правопис префксів роз-, без БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФ І Я § 59. Правопис префксів роз-, без- 585. Порівняйте вимову і написання слів. Російською Українською Разбивка розбивка Расписка розписка Розыск розшук Роспуск розпуск Українському префіксу роз відповідають російські префікси роз-, рос-, раз-, рас-. В українській мові намає цих префіксів. Під час вимови префіксів роз-, без – може зберігатися і втрачатися […]...
- ПРАВОПИС НЕ З ДІЄПРИКМЕТНИКАМИ Морфологія. Орфографія. Дієприкметник & 21. ПРАВОПИС НЕ З ДІЄПРИКМЕТНИКАМИ В час вій ни, як спалахи грозові Розбудили наш священний гнів, Непідкупне українське слово, Як багнет, громило ворогів. В. Григоренко ПРИГАДАЙМО Написання не з різними частинами мови (повторення) Не – пишеться разом – виступає в ролі префікса Не пишеться окремо – виступає в ролі частки Правило […]...
- Правопис закінчень іменників чоловічого і жіночого роду в орудному відмінку однини ІМЕННИК & 20. Правопис закінчень іменників чоловічого і жіночого роду в орудному відмінку однини Падаючі зорі 156. 1. Виразно прочитай поетичні рядки. Які звуки у вірші найчастіше повторюються? Яке враження цим створюється? Діти сплять… А над левадою Місяць, дивлячись, завмер: Стрімголов із неба падають Зорі в зарості озер. Володимир Лучук 2. Спиши вірш. Визнач відмінок […]...
- Вимова й правопис префіксів пре-, при-, прі БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФ І Я § 60. Вимова й правопис префіксів пре-, при-, прі- 592. Прочитайте слова. Зверніть увагу, чи чітко вимовляються префікси пре-, при-. Як вимовляється префікс прі-? Презлий, препоганий, премудрий, приклеїти, придумати, причинити, прірва, прізвище, прізвисько. Префікс пре – вживається на означення збільшеної якості: Його можна замінити словас дуже. Префікс пре – […]...
- ПРАВОПИС ДІЄПРИКМЕТНИКІВ. НАПИСАННЯ Морфологія. Орфографія. Дієприкметник & 20. ПРАВОПИС ДІЄПРИКМЕТНИКІВ. НАПИСАННЯ – Н – У ДІЄПРИКМЕТНИКАХ ТА – НН – У ПРИКМЕТНИКАХ ДІЄПРИКМЕТНИКОВОГО ПОХОДЖЕННЯ Я знаю: мова мамина – свята. В ній вічний, незнищенний дух свободи. Ті плекали душі і вуста мільярдів. Це – жива вода народу. М. Адаменко ПРИГАДАЙМО Пасивні дієприкметники минулого часу утворюються за допомогою суфіксів: […]...
- Творення і правопис складноскорочених слів СЛОВОТВІР, ОРФОГРАФІЯ § 25 Творення і правопис складноскорочених слів 195 Прочитайте текст. Складіть і запишіть речення з виділеними словами. Складноскорочені слова використовують для зручного, економного позначення часто вживаних назв організацій, установ, марок автомобілів, приладів тощо. У шкільному житті ви теж уживаєте складноскорочені слова: ЗНЗ – загальноосвітній навчальний заклад, ГПД – група подовженого дня. МСП – […]...
- II type of conditionals. ІІ тип умовних речень – Conditionals. Умовні речення Англійська мова Conditionals. Умовні речення II type of conditionals. ІІ тип умовних речень Вживання Умовні речення II типу стосуються нереальної дії. Вживаються вони для розповіді про майбутню чи теперішню дію, яка не здійсниться ні за яких обставин або суперечить дійсності: If I had a million pounds, I’d buy a yacht. (Якби у мене був мільйон […]...
- ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ З ОСНОВОЮ НА РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ ІМЕННИК & 22. ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ З ОСНОВОЮ НА – Р В ОРУДНОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ Які закінчення мають іменники чоловічого роду з основою на – р в орудному відмінку однини? Інжене́р 134. 1. Прочитай твір учня про професії. Скільки є цікавих професій! Хотілося б бути конструктором […]...