Про що говорить музика
Урок 5
Про що говорить музика
Мета уроку: вчити учнів визначати зміст і характер музичних творів, знайомити з засобами музичної виразності. Дати поняття “оркестр”. Розвивати співацькі навички, творчу уяву, артистичні здібності. Викликати в школярів потребу в спілкуванні з музикою.
Очікувані результати: учні визначають окремі засоби музичної виразності, відтворюють пульс музики, розрізняють звучання оркестру і окремих музичних інструментів, виразно співають, ритмічно рухаються під музику.
Обладнання:
Тип уроку: урок
Домінанти уроку:
– засоби музичної виразності;
– варіанти виконання музичних творів;
– образ музики.
1. Організаційний етап
1.1. Вхід до класу під музику.
1.2. Перевірка присутності учнів:
Кількість за списком _____,
Кількість присутніх на уроці _____,
Відсутніх _____.
1.3. Перевірка готовності учнів до уроку.
1.4. Перевірка готовності класного приміщення до уроку.
2. Орієнтовний план уроку
2.1. Вхід до класу під пісню М. Шутя “До школи”.
2.2. Музичне привітання. Розспівування. Поспівка “Перший клас” (муз. Д. Кабалевського).
2.3.
2.4. Виконання вивчених пісень.
2.5. Бесіда з учнями за темою уроку.
2.6. Слухання п’єс “Сміливий вершник” Р. Шумана і “Кавалерійська” Д. Кабалевського.
2.7. Узагальнення матеріалу уроку.
2.8. Вихід із класу під звучання п’єси “Сміливий вершник” Р. Шумана або “Кавалерійської” Д. Кабалевського (або на розсуд учителя).
3. Актуалізація опорних знань
3.1. Музичне привітання.
3.2. Розспівування.
3.3. Повторення матеріалу попереднього уроку.
3.4. Виконання в русі вивчених пісень.
4. Мотивація навчальної діяльності
4.1. Повідомлення теми уроку.
4.2. Мотиваційна бесіда. Музика – дивовижний оповідач. Але розповідає вона не словами, а музичними звуками. Ми вчимося розуміти мову музики, щоб стати справжніми слухачами і цінителями музики.
5. Етап засвоєння нових знань
5.1. Вправа “Музична луна” (муз. М. Андреєвої).
Учні повторюють музичні фрази за вчителем, наче “луна”.
5.2. Бесіда з учнями за темою уроку.
5.3. Слухання п’єс “Сміливий вершник” Р. Шумана і “Кавалерійська” Д. Кабалевського.
Порада вчителю.
Обов’язково показати учням портрети Р. Шумана і Д. Кабалевського, щоб вони запам’ятали і впізнавали композиторів при використанні гри “Музичне лото”.
– Визначення особливостей музики.
– Засоби музичної виразності.
– Схожий образ музики.
– Варіанти виконання.
5.4. Ритмічні вправи. Відтворення пульсу музики.
МУЗИЧНА ЛУНА
Поспівка
Вірші та музика М. Андреєвої
Луна,_______________________ Луна,
Відгукнись!______________ відгукнись!
Співу ти___________________ співу ти
Навчись!__________________ навчись!
Слух ти____________________ Слух ти
Розвивай,_________________ розвивай,
Звуки всі_________________ звуки всі
Ти співай___________________ти співай.
6. Узагальнення та закріплення знань
– Про що розповіла музика на уроці?
– Чим сподобалися учням музичні твори, що звучали на уроці?
– За бажанням – завдання в “Робочому зошиті з музичного мистецтва”.
7. Підбиття підсумків уроку
Музика розповідає про все на світі. Засоби музичної виразності допомагають передати її емоційно-образний зміст.
8. Домашнє завдання
Слухати музику.