Роль дієслів (без уживання терміна) у мовленні. Зв’язок дієслів з іменниками в реченні. Доповнення тексту. Вимова й написання слів килим, парасолька

Урок 66

Тема. Роль дієслів (без уживання терміна) у мовленні. Зв’язок дієслів з іменниками в реченні. Доповнення тексту. Вимова й написання слів килим, парасолька

Мета: закріпити знання про слова, які називають дії предметів; навчитися правильно вимовляти і писати слова килим, парасолька; розвивати спостережливість, працелюбність, повагу до народної творчості.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 5)

– Про що була загадка? (Про ковзани)

Поставте запитання до назв дій. (Що роблять? – Крешуть, ріжуть, залишають)

– Змініть ці слова так, щоб вони відповідали на питання що робить? (Що робить? – Креше, ріже, залишає)

III. Повідомлення теми й мети уроку

– Сьогодні ми з’ясуємо, чи могла б існувати наша мова без слів – назв дій та як ці слова залежать від слів – назв предметів. Також навчимося правильно вимовляти й писати слова килим, парасолька.

IV. Робота над вивченням нового матеріалу

1. Хвилинка чистопису

– Запишіть каліграфічно рядок:

Рл ек ла спекла.

– Доберіть слова з кожним буквосполученням. (Терла, Рекс,

лагідний)

– Усно складіть з одним із них речення. (Рекс – наш вірний пес.)

2. Колективна робота з підручником (вправа 6)

– Прочитайте вірш.

– Чому в бобра “добра багато”? (Бо він дні і ночі охоче робив: сіяв, віяв, косив, молотив.)

– Випишіть назви дій. Знайдіть серед них чотири слова з однаковою кількістю звуків. (Робив, косив, сіяв, віяв, молотив)

– Складіть звукову модель слова сіяв: = О = О _

– Як ви розумієте прислів’я?

– Як дбаєш, так і маєш.

– Хто як робить, так тому й родить.

3. Гра “Розсекречення шифрувальника” (вправа 7)

Словникова робота.

– Доповніть текст, замінюючи малюнки словами так, щоб вони зв’язувалися з іншими словами в реченнях.

– А тепер випишіть назви дій, які відповідають на питання що зробила? (Поламалась, витерла, спекла)

– Із якими словами в реченні вони зв’язані? (Поламалась парасолька, витерла пил, витерла Наталочка, спекла мама, спекла пиріг)

– Парасольку, діти, було винайдено в Давньому Китаї. Спочатку вона виготовлялася із натурального шовку і захищала тільки від пекучого сонця. А згодом створили матеріал, який не пропускає воду. Тепер ми використовуємо парасольку, в основному, для захисту від дощу.

Отож ще раз прочитайте в рамочках слова килим, парасолька і запам’ятайте їх написання.

4. Фізкультхвилинка

V. Закріплення вивченого матеріалу

Самостійна робота за варіантами (вправа 8)

– Прочитайте речення і скажіть, скільки їх. (Два)

– Установіть зв’язки між словами в реченнях.

I варіант – перше речення;

Землю красить сонце.

Сонце (що робить?) красить; красить (що?) землю

II варіант – друге речення.

Людину красить праця.

Праця (що робить?) красить; красить (кого?) людину

(Двоє учнів виконують це завдання на дошці.)

– З якими словами пов’язані слова, що називають дію предмета? (Сонце, землю; людину, праця)

– Що вони називають? (Предмети)

– Який висновок із цього можна зробити? (Слова – назви дій у реченні зв’язуються зі словами – назвами предметів.)

– Давайте об’єднаємо ці два речення в одне за допомогою слова а. Прочитайте утворене речення. (Землю красить сонце, а людину красить праця.)

– Яке слово повторюється в утвореному реченні? (Красить)

– Опустіть це слово в другій частині речення й запишіть утворене. Перед а поставте кому.

– Ще раз прочитайте і запам’ятайте це прислів’я. (Землю красить сонце, а людину – праця.)

VI. Підсумок уроку

– Що нового ви дізналися про слова – назви дій? (Слова – назви дій у реченнях найчастіше зв’язуються зі словами – назвами предметів).

Наведіть приклади.

– Правопис яких слів сьогодні запам’ятали? (Килим, парасолька)

– Складіть із ними речення. (Китайці винайшли парасольку від сонця. У моїй кімнаті великий пухнастий килим.)

VII. Домашнє завдання з інструктажем

Вправа 9.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Роль дієслів (без уживання терміна) у мовленні. Зв’язок дієслів з іменниками в реченні. Доповнення тексту. Вимова й написання слів килим, парасолька